| RK0 a întrebat:

Se poate crede in Dumnezeu dar in acelasi timp sa nu fii de acord cu unele idei din Biblie?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu, Biblia este expresia caracterului lui Dumnezeu in intelegerea umana.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Biblia este scris de oameni care au scris si ei ce au inteles. Cuvantul lui Dumnezeu?! Dumnezeu a dat doar cele 10 porunci. Restul este o culegere de povestiri scrise de oameni.

| Drolja a răspuns (pentru Salontanul):

Da, ai putea citi cărţi scrise de foci, cică sunt mult mai raţionale

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Probabil. Totusi nu inteleg ce te-am intrebat eu!?

| Drolja a răspuns (pentru Salontanul):

Dacă o iei aşa, nici pe tine nu te-a întrebat nimeni nimic

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca nu intelegi prea bine ce se intampla aici. Unul pune intreabarea si altii raspund. Cel de mai sus a intrebat. Dar cred ca ai probleme cu intelegerea. Pentru asta te voi bloca. Nu-mi plac oamenii care pricep greu si uita repede.

| danay72 a răspuns:

Autorul Bibliei este Dumnezeu, iar Biblia ne vorbeste despre El. Unele lucruri pot parea greu de inteles, dar un studiu atent al Bibliei poate ajuta pe oricine sa priceapă cuvintele ei.

| sublime89 a răspuns:

Se poate crede in alt D-zeu, nu in cel din biblie. Traditia crestina spune ca biblia e cuvantul lui D-zeu, deci nu ai cum sa respingi anumite parti din ea, pentru ca asta ar insemna sa respingi cuvantul domnului.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Bineînțeles ca se poate.
Este chiar indicat.
Anumite idei din Biblie sunt ok, deoarece au fost preluate de la alte culturi si popoare.
Nu exista manuscrisele originale. Exista 7000 de copii fără sa fie doua identice.
Intre textele diferitelor versiuni ale Evangheliilor sunt mai multe diferențe decât cuvintele Evangheliei.
Daca Dumnezeu ar fi scris Biblia nu crezi ca ar fi avut grija ca mesajul sau sa ajunga intact la noi?
In VT cuvântul Elohim este la plural iar specialiștii in traduceri din toata lumea sunt de acord ca nimeni nu stie ce înseamna si in niciun caz nu este vorba despre Dumnezeu.
Ei bine in Biblie apare de 2500 de ori cuvântul Elohim si tot de atatea ori a fost tradus cu Dumnezeu.
Elyon care era seful celor numiti Elohim a fost tradus cu preainalt.
YHWH sau Yehova a fost doar unul dintre Elohim de profesie militar(elohim al ostirilor) care a mostenit de la tatal sau poporul iudeilor începând cu Iacov si a fost tradus in Biblie cu Domnul.
Pot doar sa afirm ca Biblia nu este o carte sacra si nu vorbește despre adevăratul Dumnezeu.

https://www.youtube.com/watch?v=M3I8jMdUjcg

http://www.efemeride.ro/biblia-copiata-din-cultura-spirituala-sumeriana

| Dorugar a răspuns:

Biblia nu are nicio legatura cu credinta. De crezut poti sa crezi si fara Biblie si fara preot si fara religie.
Chiar Isus in Predica de pe Munte te invata sa NU te duci la biserica, pentru ca de rugat lui Dumnezeu te poti ruga si de acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa alegi ce iti convine din Biblie.
Asa toate tipurile de religie crestina au modificat si au ales ce le'a convenit, de acum sunt o gramada ...trist sad
Daca doresti sa nu fi de accord cu Biblia, poti fi deist happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om are intrebarile lui, si indoielile lui, de aceea in lupta spre desavarsire trebuie sa avem credinta tare din ce in ce mai tare, dar bazata pe cunoasterea scripturilor si cuvantului lui Dumnezeu.

| Drolja a răspuns:

De putut se poate, nu ştiu dacă pocăiţii sunt prea de acord cu asta, dar este posibil şi recomandat.
Asta arată că îţi foloseşti şi mintea, apelezi şi la scepticism, şi nu înghiţi cu orbire tot ce ţi se pune în faţă.

Pentru că, în fond, biblia conţine antinomii.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu cred în extreme deci cred că se poate. Nu este bine, dar se poate. Crezi astfel în Dumnezeu dar nu asculți,, Glasul Cuvintelor Lui,, Până la urmă, tot ce apare în Bibilie este insuflat de la Dumnezeu.

| justadream94 a răspuns:

Nu..bilbia e cuvantul lui Dumnezeu..mai bine consulta un preot legat de biblie. posibil sa si intelegi gresit

| pet555 a răspuns:

Nu se poate.

| Darr1u5 a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Nu esti de acord cu biblia nu esti de acord cu Dumnezeu. Nu crezi biblia nu Il crezi pe Dumnezeu.

2 Timotei 3:16
"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire"