| AvalohAlyn a întrebat:

Se poate intelege Biblia de unul singur sau ai nevoie de indrumare,studiu cu ajutorul altor carti,preoti, pastori etc.
Multi citesc Biblia si inteleg multe lucruri in mod gresit.Care ar fi materialele sau cartile care te ajuta enorm sa studiezi si mai ales sa intelegi Biblia?

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

"Multi citesc Biblia si inteleg multe lucruri in mod gresit" iar altii nu o citesc dar pretind ca au inteles-o.

| danay72 a răspuns:

Cartea,,Ce invata in realitate Biblia?,, este un auxiliar biblic care pe milioane de persoane le-a ajutat sa inteleaga mesajul ei.Nici eunucul etiopian nu a inteles Biblia, decat dupa ce Filip l-a ajutat. Fapte8:26-31.Avem nevoie de indrumare ca sa o intelegem.

| ania a răspuns:

Te-ar ajuta poate un dicționar biblic.Cel mai mult ajută să te rogi înainte să citești -Doamne ajută-mă să înțeleg ce vrei Tu să înțeleg, îndrumă-mă, vorbeste-mi!
După ce citești de mai multe ori vezi mi bine cum se leagă lucrurile.

| T0T a răspuns:

Fiecare are interpretări diferite în funcție de convingerile pe care trebuie să le susțină, adică de religia/ cultul pe care îl dețin. Eu cred că ar trebui să o citești singur și să judeci tu mai întâi ce e acolo și dacă nu înțelegi bine unele lucruri să ceri opinii dar nu doar dintr-o parte.

| milan9 a răspuns:

Scriptura nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi zeci de mii de grupări secatante ce pretend a li se acorda atenţie.
Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții.

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca cel puţin unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, sau într-un cadru care garantează lipsa de modificare şi alterare a sensului – cadrul Bisericii ("slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FARĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25)

Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

| milan9 a răspuns:

În mod categoric, Dumnezeu NU a "aprobat" pe fiecare dintre cele 40.000 de culte aşa-zis creştine sau secte."!

De la începutul până la sfârşitul Noului Testament, Hristos confirmă o singură Biserică şi preoţie harică. Unde sunt acestea în cele 40.000 de culte apărute în ultimul secol? Tot Hristos este Cel care leagă această Biserică de transmiterea harului preoţiei.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

- Dumnezeu explică foarte bine în Noul Testament, ce este cu Biserica Sa, Unică şi universală, pentru care a spus că Şi-a vărsat sângele ca preţ al întemeierii ei şi garanţie a valorii:,, să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său."

| milan9 a răspuns:

Pentru transmiterea neschimbata a mesajului, Fiul lui Dumnezeu Si-a lasat Biserica Sa.
Aproape ca episcopii ce au adunat cartile Noului Testament au fost aceleasi persoane care au lasat marturii scrise- comentarii ale sfintilor din primele secole crestine. Acestea au ramas transmise pana astazi si formeaza ceea ce noi numim "Sfanta Traditie" (neschimbata), iar Biblia numeste aceasta colectie: "PREDANIE".

Spuneam ca din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca cel puţin unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, sau într-un cadru care garantează lipsa de modificare şi alterare a sensului – cadrul Bisericii ("slăvită, NEAVÂND PATĂ sau DEFECT, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FARĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25)

Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

| mentholinks a răspuns:

Interpretarile apar de la Evanghelia lui Ioan incolo, in rest lucrurile sunt destul de clare. Isus a spus "pe această piatră voi zidi Biserica Mea." nu veti zidi sau vom zidi deci Biserica lui Isus poate sa fie cu totul altceva decat credem noi fiindca a mai zis ca portile locuintei mortilor nu o vor birui asa ca nu poate fi vorba nicidecum de biserica ortodoxa sau catolica fiindca cele doua s-au rupt dintr-o singura biserica care era la inceput.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu, dacă o citești cu atenție e ok. Îndrumare te referi, adică să cauți după cuvintele arhaice etc.

| iurii75 a răspuns:

Dar ce părere ai tu despre Biblie?
Crezi că este cuvîntul lui Dumnezeu sau al oamenilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Multi citesc Biblia si inteleg multe lucruri in mod gresit"... pentru ca e scrisa prost.

| Mașka98 a răspuns:

1. De ce sa studiezi Biblia :
http://www.jw.org/......ti-biblia/
2. Cum decurge un studiu:
http://www.jw.org/......iu-biblic/
3. Iar aici poti sa soliciti un studiu biblic gratuit:
https://www.jw.org/ro/martorii-lui-iehova/studiu-biblic-gratuit/