| anonim_4396 a întrebat:

Se poate vindeca de homosexualitate?
Scuzati categoria, dar vreau din punct de vedere crestinhappy

PS:Am 17 ani.Nu mai stiu ce sa faccrying

101 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a lasat relatiile sexuale ca o legatura intre sot si sotie, precum si pentru reproducere. Totusi, de-a lungul istoriei, multi barbati si femei au urmat diferite cai, abatandu-se de la planul original al lui Dumnezeu privitor la relatiile sexuale. Dincolo de moralitatea culturala, doctrina bisericii sau invatatura biblica, avand in vedere problemele de sanatate doar din Statele Unite, faptele obiective arata ca homosexualitatea este dureros de negativa.
Biblia spune:1Corinteni 6:18,, Fugiţi de curvie! Orice alt păcat, pe care-l face omul, este un păcat săvârşit afară din trup; dar cine curveşte păcătuieşte împotriva trupului său.,,
Levitic 18:22,, Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune.,,

Homosexualitatea este un comportament nu o identitate. Nici un studiu stiintific nu sprijina prezumtia unei ''gene homosexuale''sau a unui'' creier homosexual''care spune ca ar determina o persoana sa fie homosexuala. Cei mai importanti factori care influenteaza o persoana sa devina homosexuala este mediul in care creste un copil si raspunsul copilului fata de acest mediu.

| Rapplex a răspuns:

Roagă o fată să te violeze! În caz că nu merge, e voia Domnului tău, mulţumeşte-i!

| Inferno a răspuns:

Cum adica din punct de vedere crestin? Crestinismul nu este o religie?

NOname
| NOname a răspuns:

Se poate vindeca de heterosexualitate?

| Maxim96 a răspuns (pentru NOname):

Dar heterosexualiatea e naturala!

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

La fel şi homosexualitatea.

| Inferno a răspuns (pentru Maxim96):

Sunt mai multe tipuri de homosexualitate. Homosexualitatea hormonala de exemplu se poate transforma in heterosexualitate.

| Maxim96 a răspuns (pentru NOname):

Nu pot sa accept ca e natural.Normal ar fi sa fie barbat-femeie.

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Dacă tu, cu tot fanatismul tău religios, cu toate credinţele tale obsesive... eşti în continuare atras doar de acelaşi sex - acest lucru fiind mai presus de dorinţele tale - atunci cum poţi să consideri că asta este ceva nenatural?

Aşa a vrut să te naşti zeul tău (după tine), deşi e prea ipocrit ca să o recunoască (desigur, nu el, ci homofobii şi inculţii care au scris Biblia, pretinzând că scriu în numele lui şi zăpăcind astfel zeci de generaţii).

Dacă homosexualitatea ar fi o alegere, un "păcat", nu s-ar regăsi şi în lumea animalelor, care chipurile nu au raţiune, nu au suflet şi deci nu pot alege=păcătui.

Acceptă-te şi fii fericit în pielea ta (până la urmă, nu fericirea copilului ar trebui să fie scopul suprem al oricărui părinte?... dacă tot te consideri un pui de zeu).

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

Barbatii nu au estrogen, o injectie cu testosteron si se rezolva.

| Inferno a răspuns (pentru Maxim96):

Nu vezi ce nesimtit esti. Faci pe homosexualul ca sa-ti bati joc de Dumnezeu. Daca esti homosexual e clar ca de la prea multi draci ce te poseda se trage.
Cat tupeu, sa apari aici dupa ce razi de Dumnezeu in felul asta.
Nu spuneati ma voi ca homosexualitatea e o "nebuneala satanista". Pai alta treaba n-ai? Te-ai gandit ca esti mai smecher daca te faci homosexual si-ti bati joc de Dumnezeu, nu?
Las ca vezi tu la ce torturi o sa te puna bunul Dumnezeu pentru bataia asta de joc.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Maxim96):

Asta chiar nu e natural. diavolul ne baga chestii d-astea in cap, si unii il asculta. asta-i toata treaba

| Maxim96 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Stiu ca e de la diavol.Ma rog lui dumnezeu sa ma scoata din patima asta, nu pot sa zic ca avansez in acest pacat, dar nici nu pot iesi din el, parca as fi blocatsad

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Maxim96):

O sa ma rog pentru tine. nu pot sa-mi inchipui ca nu-ti place nicio fata. ori cunosti numai urate, ori numai netoate, ori ...nu cunosti fete. ai 17 ani, da? sa nu-mi spui tu mie ca ai sarutat o fata in viata ta si ca esti atras de baieti...

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Maxim, spre cunoştinţa ta...

http://i.imgur.com/wFYNHIN.png

| Dreamer a răspuns:

Parca erai mare,, crestin'' si sustineai in sus si tare Vechiul Testament si existenta lui Dumnezeu...acum iesi in fata si spui ca esti gay?!

On : Fa-te ateu si dai cu fundul inainte. Iti uram succes happy

| Purec a răspuns:

Roaga pe cienva sa te ia pe la spate. Dupa ce treci o tura prin patul unuio homosexual, o sa te doara dosul asa de tare ca iti trece de baietilaughing

| JajaAliensHere a răspuns:

Cu multa vointa, se poate. Important e ca deja constientizezi ca nu e bine ceea ce faci.
Apropo, ai citit sodoma si gomora?

| Maxim96 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Da am citit si stiu ca e pacat.Lupt,nustiu pana cand. Dumnezeu i-mi da putere sa merg inainte, dar m-as teme sa ma intalnesc vreodata cu El.

| JajaAliensHere a răspuns (pentru Maxim96):

Inteleg, dar de cand ai ideile astea? Eu cred ca pana la urma vei reusi sa te schimbi. Am 2 prieteni care se confrunta cu aceeasi problema ca si tine, dintre care unul e bisexual si nu vor sub nicio forma sa-si revina; dar din cate vad, tu chiar iti doresti sa te schimbi si asta e cel mai important.
Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu un preot, sa-i ceri sfatul si sunt sigura ca te va intelege si te va ajuta cumva.

| Maxim96 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Mersi pentru raspuns! De mic ma atrag baietii, dar nu intelegeam ce este asta si nu bagam in seama, iar de acum vreo 2 ani ma preocupa foarte mult chestia asta.Sufar mult!

| JajaAliensHere a răspuns (pentru Maxim96):

Stii, cred ca asta e crucea ta. Fiecare om are o ispita, iar asta se intampla cu atat mai mult daca esti o persoana credincioasa.
Faptul ca suferi inseamna ca iti pare rau, iar asta e un pas inainte. Sunt sigura ca in timp iti vei reveni. happy

| Maxim96 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Da eu tot asta doresc.Multi de aici spun sa ma accept ca asa m-am nascut, dar nu o voi face.Chiar daca m-am nascut asa asta nu inseamna ca nu e posibila schimbarea, Dumnezeu ma va ajuta.El e Mantuitorul si nadejdea mea!happy

| JajaAliensHere a răspuns (pentru Maxim96):

Daca te ajuta cu ceva, putem discuta pe mess. happy Si eu mai am nevoie de sfaturi uneori si cate-o vorba buna uneori...

| Maxim96 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Ti-am trimis un mesaj in privat cu id-ul meuhappy

| danay72 a răspuns:

Da,daca ai o motivatie corecta si sincera de a nu mai practica si studiezi cu atentie Biblia si intelegi cum priveste Dumnezeu lucrurile, poti depasi aceasta situatie.Te poate ajuta legat de Biblie, situl www.jw.org

| yekto a răspuns:

Ca orice altceva, desigur ca se poate vindeca. depinde mult si de u. dacau crezi ca esti gay atunci nu, nu sunt sanse, daca u crezi ca poti fi si altceva, ai toate sansele sa fii, sa te porti ca atare. poate nu m-am facut inteles. am scris prea generalizat dar pe cnicula asta n-am chef de mai mult. daca crezi ca ajuta scrie-mi pm si vpi face un efort

| Nucreeed a răspuns:

Crestin gay...mai rar.Si sa inteleg ca'ti place Jackie Chan?laughing)

| RAY a răspuns:

Sigur nu faci misto de noi?

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma nu fac nici un misto! Sunt intr-o mare dilema:sunt crestin si ma atrag baietii(adica sunt gay). Uita-te la primele mele intrebari ca sa-ti dai seamahappy

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Crezi ca esti singurul crestin gay? asta nu e o rusine daca asa esti, asta e, macar ai fost cu o fata?

| M?d?0611 a răspuns (pentru RAY):

Da, pe zmeu' singurul crestin gay, n-ai vazut la tv ca sunt preoti si calugari carora le plac barbatii?

| RAY a răspuns (pentru M?d?0611):

Eu cred ca cu toti suntem bisexuali intro forma sau alta, uni din noi simnte o atractie mai mare pentru sexul opus, din pacate acei popi sunt si pedofili

| M?d?0611 a răspuns:

La varsta ta e posibil sa fie vorba de un mecanism de aparare, te aperi de fete, "iubirea doare", si e ok sa petreci timp cu baietii ca ei nu prezinta vreun pericol in sensul asta, asa fac eu, dar invers laughing, si nu sunt gay nici un strop.
Vezi ca daca te gandesti ca iti plac baietii, poate chiar o sa ajungi sa iti placa.

| milan9 a răspuns:

Nu te teme, nu este o boală...
Tulburările acestea deviante (pederastia) nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar) ci doar contextual de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări affective denaturate..., imorale!

Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extreme de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că "părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Cât de idiot să fii să repeţi aceleaşi inepţii ani de zile?

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Bine că tu în schimb eşti fată deşteaptă! happy
Poaste că în mare îmi repet ideile a doua sau a treia oară, DAR, din moment ce întrebarea este aceeaşi, mi se pare normal ca nici răspunsul să nu bată prea departe, din moment ce soluţiile şi studiile ştiinţifice au rămas tot aceleaşiwinking

Dacă ideile prezentate ţi se par inepţii, zi-mi te rog ce am greşit...
Cu condescendenţă...winking

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Ţi s-a explicat de zeci de ori, dar eşti prea fixat în ideile tale preconcepute, care contrazic realitatea. Măcar nu le mai repeta la nesfârşit. M-am săturat de aceleaşi copy-paste-uri inepte.

| milan9 a răspuns:

Nu te teme, nu eşti gay. Ideea a pornit probabil de la o manifestare a unei afectivităţi orientate greşit.

Evită total să priveşti vreodată astfel de imagini gay, pentru că toate acestea se acumulează în subconştient şi te vor tulbura tocmai din cauza grozăviei lor şi a contrastului pe care îl au cu normalitatea!

Străduieşte-te să separi lucrurile, să defineşti corect pe de o parte, amiciţia cu ceilalţi băieţi, iar pe de altă parte, admiraţia faţă de frumuseţea şi senzualitatea unei femei.

Învaţă să recunoşti lucrurile care te atrag şi te fac să te îndrăgosteşti de o fată!

| milan9 a răspuns:

Invata sa-ti directionezi corect sentimentele, sa-ţi faci o prietenă! happy

| sublime89 a răspuns:

Nu e o boala, doar crestinii o considera asa. Ateii sunt perfect de acord cu homosexualitatea. Inca un motiv sa devii ateuhee hee

| NameoftheCentury a răspuns (pentru sublime89):

Eu sunt ateu si nu sunt de acord.

| sublime89 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Ca esti de acord sau nu, homosexualitatea exista. E dovedit stiintific ca unii oameni sunt atrasi de persoane de acelasi sex. Ce ar trebui sa le facem? Sa ne bagam in viata lor intima, sa le interzicem sa iubeasca? Adevarul trebuie acceptat si respectat.

| ErrorFound a răspuns (pentru sublime89):

Vorbeste pentru tine...Mie mi-e frica de astia. rolling on the floor
De fapt lor ar trebui sa le fie frica de mine. laughing

| sublime89 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ti-e frica sa te apleci daca ti-ai scapat ceva pe jos? rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru sublime89):

Doar daca stiu ca persoana din spatele meu e gay. laughing
In rest, daca aflu ca acea persoana e gay ar trebui sa se fereasca de mine. happy

| sublime89 a răspuns (pentru ErrorFound):

Dar de ce sa se fereasca? Ce ai de gand sa-i faci?hee hee big grin

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai da tu esi tare periculos. pe net esti mare si tare dar in realitate sunt multe sanse sa fii un tocilar care se da mare pe TPU

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Aceea era o gluma dar daca vrei facem o incercare.

| M25M a răspuns:

Se poate vindeca de homosexualitate?----Este cumva o boala?

| Maxim96 a răspuns (pentru M25M):

Pai e boala cauzata de excesul de estrogensad

| Felys a răspuns:

Nu cred,de ce esti atras vei fi toata viata,eu pentru nimic in lume nu as putea devenii lezbiana, sunt hetero si asa o sa mor, exact asa si tu, de ce parte a sexualitatii esti atras, nu ai cum sa iti schimbi parerea doar pentru ca asa vor unii sau asa este bine

| DarkOrbitMoon a răspuns:

1.Estrogenul e un hormon feminin.
2.Accepta orientarea sexuala pe care o ai.

| ErrorFound a răspuns:

Adica? Esti...d-ala? happy
Adica tu vrei ca Dumnezeu sau un preot sa te vindece de "problema" asta?
Fa o operatie si elimina o parte din glanda ce produce eterogen.(nu stiu daca exista, totusi incearca happy )

| iurii75 a răspuns:

1 corinteni 6:9-11 9 Cum? Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi, 10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu. 11 Şi totuşi aşa eraţi unii dintre voi. Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost declaraţi drepţi în numele Domnului nostru Isus Cristos şi cu spiritul Dumnezeului nostru.

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Ufff,stiu toate astea! Mai bine i-mi dadeai un sfat, nu versete din Biblie pentru ca le stiu si singur.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Mulți au reușit, unii, deși sănt victorioși încă luptă. Sînt și sfaturi excelente, dar probabil iarăși vei spune că ești ortodox și nu citești literatură de-a noastră?

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Îți las totuși un citat, e o idee interesantă. Este un articol interesant despre ce ar putea duce la homosexualitate, dar doar dacă vei dori.
Adevărul este că milioane de heterosexuali care vor să respecte normele Bibliei manifestă stăpânire de sine indiferent de tentaţiile cu care s-ar confrunta. Între ei se numără mulţi celibatari cu puţine şanse de a se căsători, dar şi multe persoane al căror partener conjugal are o dizabilitate şi este inapt din punct de vedere sexual. Toţi aceştia sunt fericiţi, deşi nu-şi pot satisface dorinţele sexuale. Prin urmare, şi cei cu înclinaţii homosexuale pot manifesta stăpânire de sine dacă doresc realmente să-i fie plăcuţi lui Dumnezeu, fără ca fericirea să le fie umbrită (Deuteronomul 30:19).

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Nu consta in satisfacerea dorintei sexuale, ci in sentimente.De ce nu e posibil sa ma indragostesc de o fata?, dar ma indragostesc de baieti si asta nu e bine, e impotriva firii, impotriva lui Dumnezeu!

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Ideia e că toți avem de luptat cu anumite defecte care se datorează păcatului lui Adam, dar "Pentru toate lucrurile am tărie datorită celui care îmi dă putere." filipeni 4:13
Capitolul 28
Ce pot face pentru a nu ceda impulsurilor homosexuale?
„În anii adolescenţei, mă simţeam atras de băieţi. Căutam să lupt cu sentimentele mele, căci, în adâncul inimii, ştiam că nu erau normale." — Olef
„M-am sărutat o dată sau de două ori cu prietena mea. Dar pentru că mă simţeam atrasă şi de băieţi, mă întrebam dacă nu cumva eram bisexuală." — Sarah
PUŢINI sunt cei ce ar nega că astăzi se vorbeşte mult mai pe faţă despre homosexualitate decât cu vreo 30,  40 de ani în urmă. Încearcă numai să-ţi exprimi dezacordul vizavi de acest subiect, că ai să fii numaidecât bombardat cu critici! O tânără de 16 ani pe nume Amy spune: „O fată mi-a spus că, din moment ce am prejudecăţi faţă de homosexuali, înseamnă că am şi faţă de oamenii de altă rasă".
În climatul actual de toleranţă, tinerii se simt liberi să încerce relaţiile homosexuale. „Multe colege spun că sunt fie lesbiene, fie bisexuale sau sunt doar curioase să vadă cum e să ai relaţii şi cu fete, şi cu băieţi", spune Becky, care are 15 ani. Christa, o tânără de 18 ani, mărturiseşte că lucrurile stau la fel şi la ea la şcoală. „Două colege de clasă chiar mi-au făcut avansuri", spune ea. „Una mi-a scris un bileţel întrebându-mă dacă vreau să văd cum e «să fii cu» o fată."
Întrucât homosexualitatea este promovată fără nicio jenă, poate că te întrebi: „Este chiar atât de greşit acest lucru? Dacă mă simt atras de o persoană de acelaşi sex înseamnă oare că sunt homosexual?".
Cum consideră Dumnezeu homosexualitatea
În prezent, mulţi oameni, între care unii preoţi, privesc cu indulgenţă problema homosexualităţii. Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu, este însă cât se poate de categorică în această privinţă. Ea ne spune că Iehova Dumnezeu a creat bărbatul şi femeia şi a stabilit ca dorinţele sexuale să fie satisfăcute numai în cadrul căsniciei, între soţ şi soţie (Geneza 1:27, 28; 2:24). Aşadar, nu ne surprinde că Biblia condamnă practicile homosexuale (Romani 1:26, 27).
Unii vor spune că Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu, este o carte depăşită. Dar de ce crezi că trag atât de uşor această concluzie? Oare nu pentru că învăţăturile biblice nu susţin concepţiile lor de viaţă? Mulţi resping Cuvântul lui Dumnezeu din simplul motiv că predă ceva diferit de ceea ce vor să creadă. Însă concepţia că această carte ar fi depăşită este eronată. Ar fi bine să nu ne lăsăm influenţaţi de astfel de idei preconcepute!
Dacă te simţi atras de cineva de acelaşi sex înseamnă oare că eşti homosexual? Nu neapărat. Nu uita că eşti în „floarea tinereţii", perioadă în care impulsurile sexuale apar involuntar (1 Corinteni 7:36). Dacă ţi se întâmplă uneori să te simţi atras de o persoană de acelaşi sex, nu înseamnă că eşti homosexual. De obicei, aceste înclinaţii dispar cu timpul. Dar ce poţi face pentru a nu te implica în practici homosexuale?
Roagă-te. Imploră-l pe Iehova, aşa cum l-a implorat şi David: „Cercetează-mă, o, Dumnezeule, şi cunoaşte-mi inima! Examinează-mă şi cunoaşte-mi gândurile tulburătoare, vezi dacă este în mine vreo cale ce provoacă durere şi condu-mă pe calea veşniciei!" (Psalmul 139:23, 24). Iehova te poate întări, dându-ţi pacea care „întrece orice gândire". Ea îţi poate „păzi inima şi mintea" şi-ţi poate da „puterea care depăşeşte normalul" pentru a nu ceda dorinţelor greşite (Filipeni 4:6, 7; 2 Corinteni 4:7).
Umple-ţi mintea cu gânduri curate (Filipeni 4:8). Citeşte zilnic din Biblie. Nu subestima niciodată puterea ei de a-ţi influenţa mintea şi inima în bine (Evrei 4:12). Un tânăr pe nume Jason spune: „Biblia — îndeosebi versete precum 1 Corinteni 6:9, 10 şi Efeseni 5:3 — are un efect puternic asupra mea. Citesc aceste versete ori de câte ori simt născându-se în mine dorinţe greşite".
Evită pornografia şi orice lucru care promovează homosexualitatea (Coloseni 3:5). Evită orice ar putea stârni în tine dorinţe imorale, de pildă materialele pornografice, anumite filme şi emisiuni TV şi poate chiar unele reviste de modă sau de body building care înfăţişează modele sumar îmbrăcate. Înlocuieşte gândurile negative cu gânduri pozitive. „Ori de câte ori se nasc în mine dorinţe homosexuale, meditez la versetul meu biblic preferat", spune un adolescent.
Unii vor zice că n-are sens să faci toate astea, că pur şi simplu trebuie „să-ţi urmezi înclinaţiile sexuale" şi „să te accepţi aşa cum eşti". Însă Biblia spune că poţi face mai mult decât atât! De exemplu, ea arată că, în secolul I, unii oameni care practicaseră homosexualitatea au făcut schimbări ca să devină creştini (1 Corinteni 6:9–11). Şi tu poţi câştiga această bătălie, chiar dacă acum o duci doar în mintea ta.
Dar ce poţi face dacă aceste dorinţe persistă? Nu te da bătut! Iehova condamnă actele homosexuale. Cine se luptă cu dorinţe homosexuale are un obiectiv realizabil: poate alege să nu le dea curs.
Să ne gândim de pildă la cineva care „se înfurie repede" (Proverbele 29:22). Poate că, în trecut, îşi pierdea uşor cumpătul. Dar, studiind Biblia, îşi dă seama că trebuie să înveţe să se stăpânească. Înseamnă oare că niciodată n-o să mai simtă furia clocotind în el? Nu. Dar ştiind ce spune Biblia despre mânia neţinută sub control, el se străduieşte să nu-i dea frâu liber.
La fel se întâmplă şi cu cel ce se simte atras de persoane de acelaşi sex, dar care a aflat ce spune Biblia despre practicile homosexuale. Din când în când s-ar putea să mai aibă dorinţe greşite. Însă, privind homosexualitatea aşa cum o priveşte Iehova, va găsi puterea de a se împotrivi unor astfel de dorinţe.
Nu renunţa!
Dacă şi tu lupţi cu astfel de dorinţe, probabil simţi asemenea acestui tânăr, care spune: „Am încercat să fac schimbări. L-am rugat pe Iehova să mă ajute. Citesc Biblia. Ascult cuvântări pe această temă. Nu ştiu ce-aş mai putea face".
Dacă eşti în aceeaşi situaţie, înseamnă că ai de dus o luptă grea. Soluţii uşoare nu există. Însă cine vrea să-i fie plăcut lui Dumnezeu trebuie să se conformeze normelor sale morale şi să respingă imoralitatea, chiar dacă poate fi îngrozitor de greu. Nu uita niciodată că Dumnezeu îţi înţelege lupta lăuntrică şi simte compasiune faţă de cei care-i slujesc (1 Ioan 3:19, 20). Dacă respecţi legile divine, te aşteaptă mari binecuvântări. De fapt, respectarea legilor divine „aduce o mare răsplată" (Psalmul 19:11). În plus, încă de pe acum te poţi bucura de cel mai bun mod de viaţă în mijlocul acestei lumi agitate.
Bizuie-te pe Dumnezeu şi împotriveşte-te dorinţelor greşite (Galateni 6:9). Străduieşte-te din răsputeri ‘să ai oroare de rău’ şi ‘să te alipeşti de ce este bine’ (Romani 12:9). Depunând eforturi susţinute, dorinţele greşite vor scădea cu timpul în intensitate! Mai mult decât atât, dacă vei spune „nu" practicilor homosexuale, vei avea perspectiva de a trăi veşnic în lumea nouă şi dreaptă a lui Dumnezeu.
VERSETE-CHEIE
„Examinează-mă şi cunoaşte-mi gândurile tulburătoare, vezi dacă este în mine vreo cale ce provoacă durere." (Psalmul 139:23, 24)
SFAT
Pentru a dobândi un punct de vedere corect cu privire la masculinitate, studiază exemplul lăsat de Isus (1 Petru 2:21). El reprezintă modelul perfect de om în care tăria bărbătească s-a împletit cu blândeţea.
ŞTIAI CĂ . . . ?
Poate că nu ai control deplin asupra dorinţelor tale. Totuşi, deţii controlul asupra propriilor acţiuni. Poţi alege să nu dai curs dorinţelor greşite.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Știu că avem opinii diferite, totuși mi-ar fi interesantă opinia cuiva "din afară" ca să zic așa, cu privire la articolul precedent. Poți să-mi spui ce părere ai?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

M-a ajutat intr-un fel, dar oricum nu-l marturisesc pe Iehova ca fiind dumnezeu meu salvator.Marturisesc pe Sfanta Treime:Tatal, Fiul si Duhul Sfant, Dumnezeul milei si al iubirii si al dreptatii.Acum mai ramane:credinta, nadejdea, dragostea, iar dragostea e cea mai mare dintre ele. Daca e dragoste este credinta, iar prin credinta este nadejde.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Succes!

| Maxim96 a răspuns:

De ce zici asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu la 17 ani ești așa îndoctrinat/ă? Mamă. Credeam că ești mai în vârstă.
Se poate vindeca. Aproape orice lucru se poate vindeca, acum depinde de persoană.

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dar cum?
I-mi poyi da un sfat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mno, tu ai chef de trolling, huh?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dat laba pana te-ai plictisit de femei.
Incearca sa iesi afara din casa chiar daca nu ai motiv pentru ca toata lumea este retardata. laughing
Mai vezi o fata tampita si te indragostesti de ea, uiti de prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.sugi melul pana-ti trece.si cand ti se va dezvolta simtul paternitatii, si vei auzi chemarea strabunilor, vei parasi taragotul, pentru a pune botul la savarina.dar atentie; copii nu se fac nici cu limba, nici cu destul.se fac cu scula.si nu e un punct de vedere crestin ci doar laic.adica lumesc. Stiu ce vorbesc.cat despre trolling, vorbe inutile, fara haz si fara miez aci la religie.incearca cu mucosii tai. sigur va merge.ei pun botul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Se poate vindeca de homosexualitate?"
In anumite cazuri da, mai exact:
Cand cauza atractiei homosexuale de cea "normala" e una psihologica (ex: ai avut exepriente negative, traume si te-ai "reorientat" sexuala).
Cand sunt schimbari hormonale adolescentine (adica se intampla pana la un moment dat sa fi atras de fete, iar apoi de baieti, in cazul asta sunt doar schimbari minore care s-ar putea "vindeca" de la sine.
Iar in al 3 lea caz cand esti atras de acelasi sex fara nicio influenta atunci, in acest caz nu e vindecabil.
Cea ce ma face sa te intreb pana acum ai fost atras sexual de fete sau ai fost atras de baieti din totdeuna?
Parinti tai sunt impreuna? Ai fost maltratat de mama ta? Ce relatie ai cu tatal tau? Il cunosti macar?
Aceste intrebari imi va face o vaga idee de cazul tau.

| BlackSulphur a răspuns:

Maxime, Maxime, Maxime...
Homosexualitatea nu-i o boala, nu te teme. Este firea ta, si modul naturii de a spune "Gata, sunteti prea multi! Stop!". Bucura-te ca esti homosexual, este mai usor sa iti intelegi viitorul partener, plus ca nu mai trebuie sa-ti bati capul cu femeile (Stiu ca par cam misogin, dar... Uneori, sunteti si voi imposibile, mai ales dupa ce am vazut niste intrebari puse de voie pe TPU).
A, nu-i convine lu' domane-doamne? Daca nu te poate iubi asa cum esti, inseamna ca nu merita. Gaseste pe cineva care sa o faca.

| andrei a răspuns:

NU este o boala.

| Mikhtarian a răspuns:

Depinde de tine si doar de tine.
Dumnezeu ti-a dat femeia, nu barbatul pentru a iubi.
Din punct de vedere religios, nu e bine dar. daca asta esti tu, n-ai ce-i face.
Ce poti face? ambitie de a renunta la asa ceva, si dorinta.
Uita-te la ..filme cu femei,doreste o femeie, fa-ti o prietena, nu te mai gandi la asta omule ce-ai!?
O seara buna, depinde doar de tine nu uita, fi tare si luptawinking.