| Meme10Memu a întrebat:

Se spune ca "viata e nedreapta". Daca ar exista dumnezeu viata ar fi dreapta?

51 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de ce dumnezeu vorbesti,un creator panteist,deist nu-i pasa de oameni, unui teist e mai bagator de fel, realitatea nu indica un creator teist asta e clar, priveste lumea si vei vedea ca nu e prezent nici un dumnezeu bun si totul e cauzat de om, natura etc

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Daca nu vezi ceva nu inseamna ca nu exista, tine minte de la mine asta.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Si eu ce am spus

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

''priveste lumea si vei vedea ca nu e prezent nici un dumnezeu...''

De aici nu se intelege ca NEGI existenta lui Dumnezeu din start?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Teist categoric nu exista asa ceva

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Exista unul teist, dar nu intelegi tu. Daca Dumnezeu ar interveni la fiecare pas ai spune ca NU ne lasa sa avem liber arbitru. Cand nu intervine asa de des nu este bine pentru tine. Dar tu ce doresti pana la urma? Numai cei curati cu inima il vor vedea pe Dumnezeu, nu pacatosii lumii noastre. Lasa ca o sa vina in curand Iisus si o sa vezi ca Dumnezeu exista. Profetiile deja se implinesc.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule eu vorbeam de un zeu teist,iahve a intervenit de multe ori asa ca vrajeala cu daca ar interveni nu ar exista liber arbitru e vrajeala, insati termenul de teism inseamna ceva activ, si tu esti curat la inima sa inteleg,tu care ai spus ca in biblie scrie ca ai voie sa judeci, tu care iti judeci aproapele tu care minti despre atei ca cica avem secte, te dai sfant steregoi, nu merge, esti un om plin de ura

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Daca scriai tot pe foaie iti taiam cu rosu. Ai voie sa judeci pe cel nedrept, dar asta mai tarziu, nu acum (scrie in Biblie); nu am spus eu ca sunt curat cu inima, numai Dumnezeu decide asta; pai si tu tot sectant esti prin atitudinea pe care o ai fata de crestini. Cica spui ca esti pe teren neutru prin credinta pe care o ai, dar de fapt tu nu crezi in nimic, ce sa mai mintim atat.; nu ma dau sfant mai darwine aka sectant al lui darwin. Mai spuneai tu ca nu esti sectant...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Da-mi versetul, iar aberezi steregoi, esti plin de ura

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu ti-l dau, te las sa descoperi singur. Minti ca sti Biblia darwine. Pacate comiti cu buna stiinta...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce minti? nu exista asemanea verset, iisus a spus sa ne iubim vrasmasi nu sa judecam pe cineva, iti amintesc sectanctule ca biserica catolica prima biserica crestina recunoaste evolutia

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt catolic si nici tu, si nu este nici prima biserica mincinosule. Eu iti spun ca exista asemenea verset, vezi daca nu sti, negi existenta... esti o cauza pierduta

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Catolici si ortodoxi omule, de ce jignesti atat poti steregoi

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

,,Catolici si ortodoxi omule'' CE vrei sa spui cu asta ca nu inteleg? Apropo, eu sau tu a inceput a jigni primul?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Apropo vezi ca faci spam la intrebare iar eu nu am timp de pierdut

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Vaaaai, nu ai timp de pierdut, ce dragut

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Toti oamenii sunt urmasii unor criminali care pentru supravietuire au fost nevoiti sa ucida in razboaie sau alte asemenea?

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa e

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu există omule, dacă ești prea imbecil ca să negi dovezile care îi arată existența, ești super orb...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Citeste toata Biblia si ai sa afli singur cum sta treaba.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Viata e nedreapta? Asa scrie in biblie?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Meme10Memu viata e si buna si rea iar la final iti dai seama de un singur lucru VIATA E DE RAHAT pana si sfintii din calendar au spus asta la final atunci cand au ajuns la capatul puteriilor si al rabdarilor, un om trece prin multe obstacole, greutati, umilinte si neajunsuri si asta pentru ca viata iti da numai pumni in cap. De ce? simplu asta e JUNGLA "Din viata scapa cine poate, exista doar doua directii inainte s-au sus sti tu unde" https://www.youtube.com/watch?v=2bK2J3pQ8NE

Traiesteti viata asa cum vrei si cum iti place tie nu ai nici o obligatie fata de nimeni, mai bine fericit si singur decat la puscarie pentru nu stiu ce motiv.

La inceput a fost cuvantul caci numai prin puterea cuvantului se putea schimba lumea si pe urma au venit faptele.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citez ce ai spus tu: "Viata e nedreapta? Asa scrie in biblie?" Da, grea si de rahat pentru toti nu conteaza ce fel de om esti bogat sau sarac e valabil pentru toti https://www.youtube.com/watch?v=WKAnyk0E6RY

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Eu sunt Alfa si Omega inceput si sfarsit creatorul la tot ce este si la tot ce va fi in viitor" asta scrie in Biblie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Biblia e cea mai tare carte scrisa si facuta vreo data de specia umana e cartea Sfanta, ca sa il cunosti pe Dumnezeu cu adevarat citesteo de la A la Z incet si cu rabdare, azi un pic maine un pic si tot asa pana o termini.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Adam l-a vazut pe dumnezeu?

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Inseamna ca cu dumnezeu a inceput totul si cu el se va sfarsi totul? Are dumnezeu inceput?

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca viata e nedreapta inseamna ca nu exista dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca viata e de rahat inseamna ca nu exista dumnezeu. Dumnezeu e si rau si bun?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul", zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Are dumnezeu inceput si sfarsit. Cu el s-a ridicat cortina si cu el se coboara? Va da dumnezeu stingerea sau va stinge el ultimul lumina?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citez ce ai spus tu: "Are dumnezeu inceput si sfarsit. Cu el s-a ridicat cortina si cu el se coboara? Va da dumnezeu stingerea sau va stinge el ultimul lumina?" deci eu ce tot am spus prin: Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citez ce spui tu: "E dreapta viata?" Uita-te la cum e viata in Romania asta de rahat ca altfel nu am cum sa ii spun daca esti prost esti sclavul potrivit in locul potrivit pe un salariu de rahat. Culmea e ca in Occident cu tot trailul ridicat care este acolo e ca oamenii sunt mult mai prosti decat la noi, adica au un IQ mult mai scazut ca al nostru.
In Romania daca esti prost ori mori de foame ori ajungi la puscarie pentru viol, furt, etc.
Asa ca te intreb pe tine: Viata e dreapta sau nedreapta? depinde cat de norocos si de istet esti si mai important decat toate daca Dumnezeu e cu tine poti sa muti si muntii din loc depinde doar de OM.
Viata e de rahat pentru cine nu are bani, familie, femeie, IQ mare, educatie, casa, scoala, prieteni, cu alte cuvinte pamantul pe care calcam noi e chiar iadul pe pamant iar la puscarie e mult mai rau decat in libertate, e exact cum a spus si un puscarias o data "Din viata scapa cine poate exista doar doua directii inainte sau sus sti tu unde" https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca eu ti-as spune ca viata e dreapta pentru oricine m-ai crede?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citez ce ai spus tu:"Daca eu ti-as spune ca viata e dreapta pentru oricine m-ai crede?" Nu, nu te-as crede pentru ca eu stiu ce stiu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Citez ce ai spus tu: "Daca ar exista Dumnezeu viata ar fi dreapta?" Dumnezeu exista e in fiecare din noi tot ce trebuie sa faci e sa crezi in El.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

E dreapta viata?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citez ce spui tu: "E dreapta viata?" nu, nu e dreapta niciodata nu a fost.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

In tot raul e un bine pentru oricine si deci viata este dreapta dupa parerea mea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citez ce ai spus tu: "In tot raul e un bine pentru oricine si deci viata este dreapta dupa parerea mea." asta e parerea ta dar eu raman cu parerea mea despre viata in continuare, aici esti doar un sclav si printre straini e la fel nu e mare diferenta doar ca acolo esti mai salahor ca aici.
Viata isi bate joc de fiecare din noi cu alte cuvinte viata ne fu+te pe toti nu scapa nimeni.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dupa biblie cica "viata e dreapta".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Unde scrie? spune-mi si mie.

| Meme10Memu explică (pentru Pricope_Marius_1997):

In biblie cica suferintele oamenilor sunt drepte datorita pacatului mostenit de la Adam si Eva.

Alta chestie mai tare cica datorita dragostei si dreptatii dumnezeu a facut pe ingeri si oameni cu libertate de alegere si astfel a aparut pacatul. Deci suferintele cica sunt datorita dragostei si dreptatii lui dumnezeu care e izvorul vietii. In concluzie dpdv biblic viata este dreapta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu exist! Verifica-ti viață si vezi daca e dreapta sau strâmba. După, stai strâmb si judeca drept, si vezi cine e de vina?

| Mircea08 a răspuns:

Spune-mi un singur om care a suferit o nedreptete din partea lui Dumnezeu.
Viata este asa cum si-o face fiecare.

| Meme10Memu explică (pentru Mircea08):

Ce e drept in uciderea copiilor mici sau nenascuti? Ce e drept in avortul spontan?

| Mircea08 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Scrie versetul din Evanghelie in care se spune sa ucizi copii mici sau nenascuti. A face afirmatii numai de dragul de a arunca cu noroi in credinta unora nu este forma cea mai buna de dialog

| Meme10Memu explică (pentru Mircea08):

Unde e dreptatea in uciderea pruncilor nascuti sau inca nenascuti?

| Irinel15123532 a răspuns:

Desigur, sunt multi oameni care spun asta. Dar, dovezile existentei Lui Dumnezeu sunt in natura in primul rand, tot ce vedem este lucrarea mainilor Lui. Avem si cuvantul viu, Iisus Hristos, biblia, noul testament. Stiu draga prietene ca uneori sunt anumite clipe, momente, circumstante, care dureaza ceva mai mult, si ne descurajeaza. Dar Dumnezeu tot acelasi ramane, El nu se schimba, tot prietenul tau va fi, chiar daca toti te vor parasi, El asculta cererile si rugaciunile noastre, stie ce simtim, ne intelege, ne asculta cu atentie, si dragostea Lui nu se schimba, chiar si atunci cand noi, ne indoim de El. Ai incredere, El stie ce face, este prezent, nu este nepasator si nici distant. Era un cantec care suna cam asa.

Nu te-ndoi, ci crede
Că, după orice nor,
E-un soare şi mai dulce
Şi mai strălucitor.

Nu norul este veşnic,
Ci soarele-i acel
Ce-nvinge şi rămâne
Stăpân în urmă el
bis

2. Nu te-ndoi, ci crede
Că, dincolo de tot,
Veghează Dumnezeul
Puternic Savaot.

Ca nici un par nu-ti cade
Ca nici o clipa nu-i
Ca nu-i nici o-ncercare,
Decat prin voia Lui.
bis

3. Nu te uita la tine
Că eşti atât de slab,
Nici la vrăjmaşii care
Te-ar nimici degrab',

Nu te uita la ziduri,
La portile de fier,
La ura ce scrasneste,
Ci uita-te la cer!
bis

4. Căci, dacă crezi puternic,
Nimica nu-i spre rău,
Ci totul se va-ntoarce
Spre-un şi mai bine-al tău.

Nu te-ndoi ci crede
Ca-n ceasul cel mai greu,
Clipita de clipita
Vegheaza Dumnezeu

https://www.youtube.com/watch?v=kd3lcgOxR7w

Răspuns utilizator avertizat