| anonim_4396 a întrebat:

Se știe că Moise a dăruit cele zece porunci evreilor. Dacă acestea nu existau până în acel moment, cei care au păcătuit înainte au ajuns în iad în ciuda faptului că nu știau ce e păcatul?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Se stie ca Dumnezeu a dat cele zece porunci intregi omeniri, cei ce nu vor sa le respecte sustin ca ele au fost date doar evreilor dar asta ar insemna ca Adam a fost evreu asa ca toti suntem evrei. Cele Zece Porunci au fost scrise de Dumnezeu, nu de Moise, acesta a scris legea Cereminiala a evreilor care a fost desfintata odata cu Jertfirea Mielului Universal, Isus Hristos. Pacatul exista dinaintea aparitiei omului iar toti pacatosii mor asa cum SPUNE CREZUL ORTODOX asteptand revenirea lui Isus Hristos pentru RENVIERE SI JUDECATA. Nu exista nici un Iad, acesta va fi abia dupa JUDECATA FINALA care va fi in viitor.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu pedespseste pe nimeni daca nu e in cunostinta de cauza. Apoi, iadul se refera la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8

| milan9 a răspuns:

Constiinta morala era legea de referinta pentru fiecare persoana. Legea morala naturala existenta de la inceput se afla intr-un strans acord cu constiinta...

Toate sufletele sunt vesnice!
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Iehova Dumnezeu le-a zis oamenilor ca daca vor manca vor muri.
in Schimb, Diavolul, a introdus ideea pe care o sustii tu acum, ca exista viata dupa moarte. da ma, ce te miri?
diavolul ii promotorul aceste-i idei. Geneza 3:4, 5.
nici nu se poate explica mai clar. mai mult viata vesnica ii un dar, un cadou pentru oamenii buni, drepti. nu pentru cei razvratiti.
si vreau sa te intreb: daca tu aplici asa versetul asta, ca Dumnezeu nu si-a propus sa distruga vreun suflet...
de ce a adus potopul? de ce cu mult inainte de potop, si-a pus in gand sa ii nimiceasca pe unii oamenii?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Prin potop s-a pus capat rautatii din lume, si NICIDECUM sufletelor, care sunt VESNICE...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| Dorugar a răspuns:

Intrebare gresita!
In religia lui Moise, numita mozaica, nu exista notiunea de pacat si nici nu a existat nici inaintea celor 10 porunci.
La fel si cu Iadul, acesta nu exista in religia lui Moise nici macar in ziua de azi!
Asa ca retine ca notiunea de Pacat sau de Iad sunt inventii ale sarlataniei crestine, care se vrea mai diabolica decat religia lui Moise pentru ca vrea sa terorizeze oamenii si dupa ce mor, si acest lucru confirma originea diabolica a religiei crestine care nu a purces de la Dumnezeu ci de la Diavol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi tu ca unul care nu a auzit de Dumnezeu,faptuind zilnic tot ce crede de cuviinta,nu stie ce face rau si ce face bine? sa fim seriosi. legea asta a pus-o bunul Dumnezeu in toti oamenii. Daaaar este scris; viata vesnica este aceasta,ca omul sa adune cunostinta despre tine{tatal ceresc}si-o despre cel pe care tu l-ai trimes{fiul} cuvantul, unicul nascut, lumina lumii, calea, adevarul si viata.

| Robert2526 a răspuns:

Nu, conform dogmei crestine, cei de dinainte au fost salvati de sacrificiul lui Iisus de pe cruce.

SI tot nu, din punct de vedere penal, legile nu se aplica retroactiv, ci doar de la data publicarii lor in Monitorul Oficial, cazul nostru, data la care Moise le-a spus omenirii

| MedionTcO a răspuns:

Normal...ei stiau de unele pacate.Adica,altfel nu ar mai fi ajuns Adam si Eva in iad, nu? Daca ascultau nu ajungeau.

| fllu07 a răspuns (pentru MedionTcO):

Biblia spune ca Adam si Eva au murit.
nu spune nimic de faptul ca au ajuns in iad.
Porunca pentru ei era clara: "sa nu manance din pomul interzis, pentru ca in ziua cand vor manca, IN MOD SIGUR vor muri. si asa a si fost.
Dumnezeu ar fi fost nedrept, si mincinos daca le spunea primilor 2 oameni ca vor muri, cand de fapt urmau sa ajunga in iad, sa fie chinuiti.

| LeZizu a răspuns:

Nu pot sa ma pronut in ceea ce priveste locul in care se duceau dupa, dar oricum cred ca pana in acel moment avea notiunea a ce e bine si ce e rau.

| Hokostbaby a răspuns (pentru LeZizu):

Nici acum nu avem notiune de bine si rau? Nu poti trage o linie intre ele. Dar cu siguranta cei de atunci nu o aveau cu toate ca triburile care se rugau la totem nu practicau incest, pe cand personalitatile biblice da, dar asta e alta poveste.

| LeZizu a răspuns (pentru Hokostbaby):

Nici acum nu prea avem. Sa sti ca daca ne-am uita in istorie s-ar putea sa fi surprins cat de evoluate erau unele popoare pana la venirea lui Iisus. Evul Mediu a fost o perioada in care pamantul a regresat.