| remus1007 a întrebat:

Si in a 3-a zi a inviat. si dupa 40 de zile s-a inaltat la cer si sta la dreapta tatalui. contradictie in ideologie happy la cer se ridica spiritul. atunci cum s-a ridicat isus la cer "materializat"? unde ie moastele lui bre? happy

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La cer se ridica FIZIC, nu spiritual, unde ai citit tu ca se ridica spiritual? Chiar tot ce visati noaptea credeti ca se intampla ziua sau va imaginati ca am devenit toti, budisti?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Mda,ca si cand ideea ca se ridica fizic ar fi mai putin aberanta decat cea ca se ridca spiritual.

Ion: Am vazut un inorog roz.
Vasile: Ba, esti prost? Ai fumat ceva?
Ion: Nu, de ce?
Vasile: Nu exista decat inorogi VERZI, desteptule.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru remus1007):

Dumnezeu CREAZA planete, nu are planete ascunse si chiar daca ar avea este o problema care ne depaseste. Biblia se ocupa de partea spirituala fiindca noi nu putem face NIMIC in alte privinte, singurul lucru pe care il "luam" cu noi sunt amintirile si caracterul, chiar si corpul va fi schimbat deoarece noi nu suntem facuti pentru viata in univers.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru remus1007):

Chestia asta este o bazaconie de-a ortodocsilor, nu a crestinilor, intreabai pe ei. Nu sunt in cer ci sunt toti in pamant, putreziti sau mai putin dar sunt toti MORTI dar in asteptarea reanvieri asa cum spune CREZUL Ortodox in care se vede ca ortodocsi nu mai cred, nu sunt pus sa judec unii frati crestini de ai mei, singuri se judeca.

| danut a răspuns (pentru remus1007):

Asta e, ai sa vezi si ce vezi e in functie de ce hotarasti.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru remus1007):

Biblia da raspunsul, restul e treaba ta.
Isaia 8, 20
Apocalipsa 12, 17
Aceste doua versete indica care este religia indicata de Dumnezeu, citeste si descopera singur.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru remus1007):

Atunci de ce intrebi?

| danut a răspuns (pentru remus1007):

Tu esti ateu? Oau, tare argument, ateu de Biblie, atunci eu sunt ateu de cei cu un singur neuron, sunteti tari fratilor (frate dupa neuronul tau).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru remus1007):

Daca tu nu intelegi, sigur alti o vor face. laughing

| lpavel a răspuns:

La fel cum a inviat mortii si a vindecat ologii care asa erau nascuti...

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru remus1007):

Raspunsul la aceasta intrebare il vei afla cand vei muri! In biblie nu se pomeneste ce si cum, deci nu stie nimeni dar sigur asa s-a intamplat de asta poti fi sigur!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru remus1007):

Tu gandesti cand citesti? Ma refeream ca nu stie nimeni cum s-a intamplat sa se inalte la cer cu trup cu tot dar sigur asa s-a intamplat! parca ai avea 8 ani...

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru remus1007):

Iar nu intelegi big grin Ucenicii lui L-au vazut inaltandu-se la cer cu trup cu tot dar nu se stie ce s-a intamplat cu trupul lui, cum a fost posibil sa intre cu trupul in rai... greu mai esti de cap!

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns (pentru remus1007):

Nu singur.

"Hristos S-a inaltat la cer de pe Muntele Maslinilor, in vazul Apostolilor si a doi ingeri. Ingerii le-au vorbit ucenicilor despre a doua venire a lui Hristos, ca acestia sa nu se lase coplesiti de durerea despartirii."

"Pe cand Apostolii priveau, Iisus S-a inaltat si un nor L-a luat de la ochii lor. Si, privind ei, pe cand El mergea la cer, iata doi barbati au stat langa ei, imbracati in haine albe, care au si zis: Barbati galileieni, de ce stati, privind la cer? Acest Iisus, care S-a inaltat de la voi la cer, astfel va si veni, precum L-ati vazut mergand la cer" (Fapte 1, 9-11).

Daca ar fi cautat spectaculosul sau daca ar fi fost de folos oamenilor, Mantuitorul Iisus s-ar fi inaltat de pe pamant la cer in Ierusalim, in mijlocul cetatii, inaintea poporului evreu, care a strigat: "Sa se rastigneasca!" Daca ar fi facut acest lucru, insa, El ar fi zdrobit cu totul inimile lor si le-ar fi incalcat libertatea de a crede in El sau de a-L refuza. Poporul n-ar mai fi avut de ales."

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns (pentru remus1007):

Levitatie. Papa Pius si multi alti. Cauta.
http://www.crestinortodox.ro/......45385.html

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si unde a levitat? Pe Saturn, Uranus? Poate pe luna?
Poate e inca in atmosfera terestra.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru remus1007):

Mai de graba crezi in ILUZIONISTUL Dynamo, decat in Hristos.
Da intreb eu pe tine, un ateu:

Daca nu crezi in Biblie si spui ca lucrurile astea sunt false de ce intrebi cum s-a inaltat la cer? Ca dor in mintea ta, El nu a existat. Ai dovezi ca s-a ridicat la ce? Demonstreaza te rog, dar nu prin Biblie, ca ai spus cu gura ta ca alea sunt povesti.

Premisa de la care pleci ai acceptat ca este falsa.
Exemplu:

Metro nu exista in Arad. Intrebare : Cum te duci la metro in Arad?

Esti doar pe caterinca sa inteleg, sau nici nu sti daca crezi sau nu!

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns (pentru remus1007):

Crede-ma ca si fata in fata daca am fi as discuta cu tine ore intregi. Eu sunt un om pasnic, iar majoritatea credinciosilor sunt oameni in varsta, nu cred ca iti este teama de batranii, ca de tineri aleg altceva.

Noi credem si atat, avem dovezile satisfacatoare. Tu ca ateu ai stiinta care iti poate demonstra cum decurge si in ce masura poate exista un act de levitatie, daca exista. Nu intreba la religie, tu ai nevoie de raspunsuri stiincifice, iar aici nu le vei gasi. Ok, asta e ideea! O zi faina!

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Daca Dumnezeu nu ar exista, nu ar exista nici ateii!

Nu stiu cine a zis asta (am vazut-o pe FB), dar mi s-a parut foarte adevarata.

| RedBull9988 a răspuns:

Si Mos Craciun, vine in decembrie, cu o sanie trasa de reni, cu un sac de cadouri, si lasa cadourile copiilor din toata lumea, intrand pe un cos, pentru a nu fi vazut, ca doar lucreaza la C.I.A. Intrebarea este, oare cum zboara sania, trasa de reni?(Logica asta este valabila si pentru isus)