| AvalohAlyn a întrebat:

Sincer voi mai aveti incredere in preotii ortodocsi si in Biserica Ortodoxa Romana?
Eu zic ca Papa Francisc a dat si da cat va trai un exemplu despre cum trebuie sa fie un preot in lumea aceasta,daca ar fi toti preotii ca el ar fi un castig mare pentru umanitate, am avea o lume mai buna si mai frumoasa dar din pacate nu sunt nici pe jumatate asa.
Respect Papa Francisc, un adevarat preot.Si o spun fiind ortodox.

Intrebarea este cata incredere aveti deci in BOR si in preotii romani?

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

0 incredere...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de preot. Nu sunt toți la fel. Unii își fac meseria cinstit și ajută oamenii.

| Celcestietot a răspuns:

Nu este nimic sigur, dar papa ar putea fi prorocul mincinos din biblie, cine știe, posibil să fie, posibil să nu. Acum ce faci, dacă preoții sunt corupți, tu nu trebuie să mai crezi în Dumnezeu? Dacă se duc preoții, credința ta dispare?

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Prooroci mincinosi sunt toti cei care propovaduiesc ALTCEVA si nu Evanghelia. In acest moment exista multe religii "crestine" cu invataturi diferite intre ele deci diferite si de Evanghelie. Cei care propovaduiesc dogma religiei din care fac parte propovaduiesc adevarul? Adevarul este cuvantul lui Dumnezeu :
Sfinţeşte-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul.
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 17/17)
"Duhul este cel ce marturisste, ca Duhul este adevarul"
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/6)
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Prin urmare toti cei care propovaduiesc altceva decat adevarul propovaduiesc minciuna, deci sunt prooroci mincinosi!
Sa dau un exemplu la intamplare - la biserica ortodoxa se spune :
- "se impartaseste robul lui Dumnezeu..."
Iisus spune :
"Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
Ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea.
Şi pentru că sunteţi fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă: Avva, Părinte!
Astfel dar, NU MAI ESTI ROB, CI FIU; iar de eşti fiu, eşti şi moştenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 4/4-7)

| leo59 a răspuns (pentru Mircea08):

Ar suna mai bine să sespună " fiul lui Dumnezeu"? Nu tr. să ne pierdem în cuvinte. În ep. Filipeni cap.2, Sf. Pavel îl numește și pe Iisus Hr. rob.

| Mircea08 a răspuns (pentru leo59):

In perioada in care Iisus a trait pe pamant, Iisus era sub robia Legii, si de aceea i se spunea rob. Noult testament a intrat in vigoare dupa moartea autorului (Iisus) asa cum se intampla cu orice testament. Acuma este Fiu, si sunt fii toti adevaratii crestini. Crestinii nu au existat decat dupa moarte lui Iisus. Inainte de moartea lui Iisus cei care imbratisau invatatura lui Iisus erau ucenici

| minrest a răspuns (pentru Celcestietot):

Papa nu prooroceste, asa ca nu are cum sa fie proorocul mincinos; oamenii nu se uita in gura papei Francisc, asa ca nu are cum sa fie proorocul mincinos, iar Isus spune ca cel ce ii spune fratelui sau prostule, e vrednic de nu-stiu-ce-pedeapsa, si vii tu, care te crezi crestin, sa il acuzi pe liderul celui mai numeros corp de crestini ca e proorocul mincinos.

| Celcestietot a răspuns (pentru minrest):

Este catolic, nu crestin ortodox, si am zis,, posibil'', deci nu l-am acuzat ¿ⓧ_ⓧﮌ. Nu l-am facut nici prost. Citeste mai cu atentie data viitoare, nu ma mai acuza pe nedrept, si nu mai baga vorbe de la tine. Uita-te ce spune si Biblia despre prorocul mincinos. Demn de pedeapsa este cel care ii invata pe ceilalti gresit, iar religia catolica nu este cea corecta (nu ma refer aici la bunatate).

| minrest a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, este catolic, dar: 1. Prin frate nu se intelege strict denominatia. 2. Catolicii sunt foarte aproape de ortodocsi, ca invatatura. 3. Ai zis ca poate este proorocul micinoe; daca ar zice cineva ca poate esti un asasin psihopat, te-ar consola faptul ca a spus ''poate''?
OK! Ai idee care sunt popoarele ortodoxe? Rusii, ucrainienii, sarbii, bulgarii, grecii, romanii, plus ramasite din popoare disparute si descendenti ai acestor popoare emigrati in alte tari. Astia sase saraci, care se dusmanesc intre ei, detin adevarul?

| leo59 a răspuns (pentru Mircea08):

Tocmai că Sf. Pavel se adresează ceeștinilor-din Filipi și de pretutindeni- după moartea, învietea și înălțarea Sa. Iar te pierzi în cuvinte: n-a purtat numaidecât denumirea de rob doar în cei 33 de ani ai vieții pămșntești. Sf. Pavel îl dă ca exemplu de dragoste și smerenie "ca un rob" El care este Dumnezeu. S-auzim de bine.

| minrest a răspuns (pentru Mircea08):

Toti adevaratii crestini sunt fii, adica numai tu, caci mai sus spui clar ca toate bisericile gresesc, iar ceilalti crestini fac parte din acele biserici.

| Celcestietot a răspuns (pentru minrest):

In primul rand, sa citesti despre prorocul mincinos, ca despre el vorbim nu despre mine, eu nu sunt la putere ca sa comand (chestia cu asasin-ul crezi ca ma intereseaza? Fiecare sa zica ce vrea, mi-e indiferent. Unui crestin adevarat nu ar trebui sa ii pese de parerea altora. Din cate vad tu ai instinctul de turma). Treimea mincinoasa contine si fiinte omenesti (nu mai intru in detalii, citesti). Si ce, daca popoarele mentionate sunt doar cu numele crestine, trebuie si noi sa fim la fel? Eu nu vorbeam despre popoare in primul rand, ci despre diferenta dintre catolici si ortodocsi.

| minrest a răspuns (pentru Celcestietot):

Am citit Apocalipsa, nu te teme; zici ca nu ai putere si nu conteaza ce acuzatii aduci; puterea calomniei este foarte mare, de aceea Isus te invata sa nu calomniezi, si iti spune ca e un lucru foarte grav. Auzi, papa Francisc S-AR PUTEA sa fie proorocul mincinos; iti convine sa acuzi liderul unui miliard de oameni; daca ar fi acuzat Preafericitul Daniel, ai spune ca e un lider prea marunt pentru asa ceva. Si in cativa ani, dupa ce moare Francisc, ce se intampla, vine un alt prooroc mincinos?

| Celcestietot a răspuns (pentru minrest):

Omule eu am zis,, probabil'', deci nu este calomnie, este un fel de teorie - o spun asa ca sa intelegi, ca vad ca nu intelegi deloc. Mie nu imi este frica sa spun de nimeni asa ceva (sa fac o teorie, fie eu fie alti oameni); daca de exemplu, semnele apocalipsei ar fi clare, tu ai nega?

| minrest a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai nici mie nu mi-ar fi frica sa calomniez un om, da nu o fac pentru ca e imoral si daunator. E o teorie, da? Conceptia BO despre Apocalipsa Sfantului Ioan nu e asta; ce spui tu sunt idei adventiste.

| Celcestietot a răspuns (pentru minrest):

Am mai zis ca nu este calomnie. Nu sunt adventist, este doar o teorie, o presupunere. Ce, acum nu mai avem voie sa privim teoriile inofensive?

| minrest a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu este o teorie inofensiva, caci indeamna la ura fata de catolici, este o acuzatie nedemonstrata, adica o calomnie, nu esti adventist, dar iti place teoria lor pentru ca iti place sa acuzi. Va vor cunoaste ca sunteti ucenicii mei dupa faptul ca va iubiti intre voi, scrie in Evanghelie. Va iubiti intre voi ca pisica si cainele, sunteti ucenicii liderilor vostri, deci nu exista crestini.

| Celcestietot a răspuns (pentru minrest):

Eu nu aparțin de credința adventista, ci de cea ortodoxă. Nu este calomnie, am să o zic mereu. Dumnezeu iubește treimea mincinoasă, tu ce crezi? Eu cred că nu.

| Mircea08 a răspuns (pentru minrest):

Asa am spus - toate bisericile gresesc, iar tu spui la fel. Tu spui ca toate bisericile sunt pe o cale gresita in afara de biserica din care tu faci parte. Pe de alta parte, toate celelalte biserici spun despre biserica ta ca este pe o cale gresita si ca a lor este pe calea cea buna. Nu vei sti niciodata cine are dreptate, decat daca TU SINGUR studiezi Biblia si cauti sa intelegi care este adevarul. Am spus ca trebuie sa faci asta singur deoarece daca intrebi pe altul acela iti va spune dogma religiei lui si va sustine sus si tare ca asa scrie si in Biblie, ceea ce NU POATE FI ADEVARAT deoarece invatatura lui Iisus este una iar bisericile au mai multe invataturi diferite intre ele.
In alta ordine de idei, eu atunci cand am afirmat ceva am venit si cu versetul din care reiese ca afirmatia este adevarata, asa ca in loc sa faci atac la persoana mai bine explica tu urmatoarele versete si lamureste-ne si pe noi ce se spune acolo :
"Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
Ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea.
Şi pentru că sunteţi fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă: Avva, Părinte!
Astfel dar, NU MAI ESTI ROB, CI FIU; iar de eşti fiu, eşti şi moştenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 4/4-7)
Suntem sau nu fii? cine sunt fii, cei care apartin unei biserici care spune ca este crestina, sau cei care cu adevarat sunt crestini. Cei din PNTCD (partidul national taranesc CRESTIN si democrat) sunt toti fii. In Fundatia Crestina de Ajutorare misuna numai crestini? Daca toti sunt crestini de ce nu se inteleg unii cu altii? ar trebui sa se iubeasca nu sa se critice

| Mircea08 a răspuns (pentru leo59):

Am auzit bine. Daca este scris ca Iisus este rob inseamna ca este tradus gresit in Biblie. Nu stiu care este versetul, dar eu cred ca e vorba de o comparatie - de ex. " a muncit ca un rob ".
...O zi buna!

| minrest a răspuns (pentru Mircea08):

Bine, iti stiu ideile, din alte postari, eu am vrut numai sa iti atrag atentia asupra unui paradox, daca vrei, si anume credinta ta in fratietatea tuturor crestinilor, cand tu nu te regasesti in nici o confesiune crestina. Esti deci frate cu tine insuti, s-ar zice.

| minrest a răspuns (pentru Mircea08):

Eu cred ca gresesc chiar toate, nici eu nu fac parte din nici una.

| Mircea08 a răspuns (pentru minrest):

Atata timp cat te intereseaza persoana mea si nu te intereseaza sa afli adevarul despre ce scrie in Evanghelie nu o sa intelegi nimic. Daca imi stii ideile mele inseamna ca nu stii nimic si asta pentru ca eu nu am idei. Tot ceea ce spun este scris in Evanghelie

| minrest a răspuns (pentru Mircea08):

Tot ce spui este interpretarea ta a ce scrie in Evanghelii; daca tu nu iti dai seama ca pentru a extrage orice idee din Evanghelii, esti nevoit sa le interpretezi, asta arata ca interpretarile tale sunt complet gresite. Caci nici nu iti dai seama macar ca interpretezi! Tu interpretezi intr-un fel, iar toti ceilalti interpreteaza in alte feluri.

| Mircea08 a răspuns (pentru minrest):

Toata lumea interpreteaza, unii mai bine si altii mai putin bine. De aceea discutam aici ca fiecare sa spuna celuilalt ce anume a interpretat gresit. A spune celuilalt ca greseste nu il ajuta cu nimic, dar mandria nu lasa pe om sa analizeze ceea ce spun altii, il obliga sa spuna apasat ceea ce stie el. Eu am cautat sa explic lucruri care pot fi intelese usor si am dat versetele care confirma ca ce spun este corect. De ce nu spuneti ca acele versete de fapt inseamna altceva? de ce nu spuneti cum trebuie interpretat corect? Va multumiti sa luati peste picior pe celalalt (folosesc plurarul pentru ca majoritatea fac la fel). Tu, de ex., spui ca sa invat ceea ce a interpretat altcineva, cineva probabil pe care tu il cinsideri mai destept decat mine, sau mai apropiat de Dumnezeu, si sa nu interpretez eu de capul meu. Nu stiu cum reusesti sa afli cine are pile la Dumnezeu, dar cred ca nu stii altceva mult mai important si anume - nu stii ca multi dintre mai marii bisericilor, cei de la care multi iau lectii nu slujesc lui Dumnezeu. Daca ar sluji lui Dumnezeu nu ar minti, nu ar manipula, nu ar fi niste prefacuti care se imbraca in straie bogate si fac pe umilitii, ar da cezarului ce este al cezarului, etc. Crezi ca degeaba a spus Iisus ca sa nu avem alti invatatori in afara de El?
Ceea ce am scris este o constatare, o descriere a faptelor si nu o morala pe care eu as fi avut intentia sa ti-o fac, si am facut acesata precizare ca sa nu las loc de interpretari

| milan9 a răspuns:

A fi un bun diplomat nu te face neaparat "Sfantul Parinte" si Vicarul lui Hristos. Luam putin la scuturat Biserica Romano-Catolica sa vedem cati preoti ortodocsi si calugari ortodocsi a ars de vii in timpul cruciadelor (Athos, Constantinopol, etc...), cati papi libidinosi si cate sute de mii de arderi pe rug are la activ?

| milan9 a răspuns:

Greseala ta impardonabila este ca generalizezi atat de mult... Cum poti sa faci abstractie de cei 8000 de preoti care de curand in perioada comunista au fost intemnitati (multi dintre ei murind in aceste conditii) doar pentru verticalitatea lor in a-si sustine credinta?
In timpurile noastre de asemenea, cum poti face abstractie de toti cei care isi pun parohia si credinciosii mai presus de propria familie? De ce iti permiti sa arunci cu noroi in toti acestia?

Oare in randul catolicilor, cate cazuri au adunat acestia de abuzuri si pedofilie. Asta ca sa nu intram in "bogata" istorie medievala si nu numai a catolicismului...

| SG1995 a răspuns:

Bă e nu dau nicio labă indiferent de instituția religioasă scopul e același prostirea maselor.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Papa e impotriva fiului lui Dumnezeu EL este Diavolul pe pamant iar putini oameni stiu adevarul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Adevăratul model de luat in seama este Domnul Isus Hristos.In Biblie sta scris:"Blestemat este oricine se încrede in om, intr-un muritor..."

| Mircea08 a răspuns:

Eu nu am incredere in nici o religie, si asta deoarece TOATE RELIGIILE CRSTINE au o invatatura DIFERITA de cea a lui Iisus Hristos care esta SINGURA invatatura a crestinilor. Prin urmare am incredere NUMAI IN IISUS HRISTOS, si in invatatura lui care este Evanghelia
Daca preotii ar fi cum este Papa, populatia din Romania ar castiga din punct de vedere sufletesc exact cat au castigat italienii, adica NIMIC.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Francisc a venit in numele lui, nu in numele lui Dumnezeu!
Preotii ortodocsi romani, atat timp cat sunt in Biserica Ortodoxa si nu sunt cazuti in erezie, au har si slujesc in numele lui Dumnezeu.
Biserica ortodoxa de rasarit este Biserica Dumnezeului celui viu, stalpul si temelia adevarului, singura care a pastrat adevarul neschimbat despre Dumnezeu, prin revelatia Scripturii si a Traditiei.

| AG777 a răspuns:

Sunt destul de multi preoti ortodocsi care dau exemple bune societatii in fiecare zi, dar nu sunt mediatizati, pentru ca sa fim seriosi ce prinde mai bine pe sticla, un preot care face bine oamenilor, sau un popa corrupt, eu zic ca partea 2, sincer stiu ca inainte sa vina actualul papa a mai existat inca unul care e renuntat la papalitate din cauza problemelor de sanatate, iar inaintea lui a mai exista un alt papa care din pacate a murit, acel papa a fost cu mult mai bun si nu isi dadea aere cum isi da actualul papa si chiar se simtea ca are credinta, a facut mult bine oamenilor. Din pacate actualul papa daca face ceva, trebuie neaparat sa aiba langa el si o camera, omul nu poate fara camera. Referitor la intrebarea ta, da cred in BOR, dar cred doar in acea parte in care Biserica Ortodoxa Romana inca isi mai pastreaza vie menirea ei fata de societate si fata de Dumnezeu, acum evident ca exista si o parte negative, pe care BOR nu ar fi trebuit s-o aiba, din tot felul de popi cu aere si eretici, dar probleme exista si au existat si in catolicism, nici catolicismul nu poti spune ca e perfect curat

| leo59 a răspuns:

Bogdan a dat un raspuns cuprinzător cât o mie de cuvinte; o teologie care se poate proba teologic și istoric. În schimb, Mircea este singur, individualist ( nimeni nu se mântuiește singur, spunea cineva), ia in seamă numai Evanghelia, nu înțelege că mântuirea se câștigă în Biserică, prin Iisus Hr., capul ei.

| BleajeAndreiCezar a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun dar esti inselat, papa este un eretic si anatematizat de biserica, si biserica ortodoxa nu are nimic fiind trupul lui hrstios( ma refer la invatatura).