| KhludCiprian a întrebat:

Sufletul apare la fecundarea ovulului?

Deoarece vad cel putin o problema experimentala la problema asta: fecundarea e un proces, respectiv gemenii dizigoti (ce au acelasi cod genetic, fiind un ovul ce se separa in doua) se separa intre zilele 4-8 dupa fecundare:
http://en.wikipedia.org/wiki/Twin#Degree_of_separation

Ce este sufletul pentru voi in celulele stem? Sunt acestea suflete pentru voi? Se poate experimenta cu ele, sau ar fi ca si cum ai omora copii vii?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Noi nu stim daca sufletul apare chiar in momentul fecundarii ovulului ori un timp dupa. Este probabil si sustenabil ca apare in momentul fecundarii (zamislirii, conceptiei), dar nu putem afirma aceasta cu certitudine dogmatica.
Daca imi amintesc bine, Sf Toma din Aquino credea ca sufletul se formeaza in saptamana a 3-a, sustinand acest lucru cu argumentul ca este momentul cand inima embrionara incepe sa bata.
In orice caz, in momentul nasterii, adica in luna a noua, sufletul este deja format. Dovada cea mai buna este ca exista cazuri de copii care au supravietuit, nascuti in luna a cincea.

Este imorala experimentarea cu celule embrionare (dar morala experimentarea cu celule stem prelevate din cordon ombilical). Este imorala fiindca, in cazul (mai probabil) al formarii sufletului in momentul conceptiei e vorba de o crima. Dar si in cazul in care sufletul nu ar fi format, e vorba de o lipsa de respect pentru un viitor (sau potential) om. Asa cum e imorala profanarea cadavrelor (a vietilor trecute), e imorala si experimentarea cu celule ce au apucat sa se divida (a vietilor viitoare).

2 răspunsuri:
| dogee92 a răspuns:

Conform Scripturii SUFLET = TARANA + SUFLARE DE VIATA happy.
Sufletul nu apare, el nu este o entitate separata de corp...

Cum vorbesti tu de ovul? Noi suntem facuti din pamant si aer... nu stiai? rolling on the floor Acum sa lasam gluma. Nu te mai chinui sa ii schimbi pe toti lipsitii de civilizatie, ca degeaba le explici. Nu exista nici un dumnezeu, nici un sfant, nici o chestie de genul asta. Religia este doar o mare facatorie, o poveste, ca toti credulii sa poata fi manipulati. Degeaba te mai chinui sa le explici, lasa-i sa se chinuie o viata sa se roage non-stop, sa isi dea toti banii la biserica, si apoi dupa ce vor murii... hopa, nu vor mai face nimica. Dupa ce mori nu mai e nimic. Ce sa fie? Un dumnezeu ce te asteapta cu bratele deschise dupa ce te-a trecut prin toate porcariile in timpul vietii? Dupa ce ai avut o viata mizerabila, pentru ce? Ca sa ii dovedesti lui cat ii este de supus? Cat de pupincurist poti fi, ca le dai bani la popi. Asta incearca sa le zica dumnezeul lor? Ca sa lucreze ca orbii si sa ii intretina pe peroti ca sa se poata scalda in bani si in avere, sa isi falfaie fundul prin mercedes si sa isi construiasca vile si catedrale. Asta ne transmite dumnezeul lor? Ne transmite ca religia este lipsita de sens, este foarte ilogica. Nu are sens in nici un fel. Stiinta are toate dovezile necesare, dar dumnezeul lor vine doar cu o carte cu tot felul de povesti cu zane si cu invieri de mori pe care nimeni nu le poate vedea cum se intampla in zilele noastre. Chestiile astea ma lasa rece.