| Inferno a întrebat:

Sunt homofobia si ateofobia dovezi ale tolerantei crestine?

24 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur. In acelasi mod in care nimfomania e dovada a castitatii.

| Inferno explică:

"Atheophobia is a term used to describe the fear, distrust, or hatred of atheists or atheism."
http://rationalwiki.org/wiki/Atheophobia

| sabin89 a răspuns:

E o chestie cu toleranța asta, pentru că ei spun "nu urâm omul, ci fapta". Dacă văd un bețiv căzut în șanț, ei nu îl urăsc pe el, ci faptul în sine, de a te îmbăta. Deci deviza ar fi cam asta: Urâți răul, nu pe oamenii care îl comit.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Da, dar care fapta? Homosexualitatea, spre exemplu, nu e o "fapta" ci un tip de orientare sexuala ce exista cu sau fara voia individului.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

"...ce exista cu sau fara voia individului." - Păi, ce să zic - nu mai zic, că se intră într-un subiect controversat din care nu se mai iese nici până mâine.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Un subiect controversat pentru cei ce prefera luxul ignorantei, asa cum si forma Pamantului reprezinta un suboect controversat pentru anumiti indivizi.
Insa pentru un om cu o cultura decenta nu e nimic controversat in faptul ca orientarea sexuala nu e o alegere.

| sublime89 a răspuns:

Fiecare religie se lauda ca e cea mai toleranta. Si musulmanii cei mai razboinici spun lucruri precum: "Pacea fie cu tine". Asta face parte din propaganda oricarei religii. Ceea ce ar trebui sa conteze sunt faptele, nu vorbele. La vorbe toti sunt buni. Cand analizam faptele insa, si vedem ca atatia crestini se opun cu vehementa drepturilor unor categorii de persoane precum homosexualii, avem o sansa sa vedem din nou adevarata fata a acestei religii. Oare ce le-ar fi facut homosexualilor daca ar fi avut biserica si mai multa putere si influenta in prezent? Poate cam ce le-a facut si Hitler.

| PedoBarbie a răspuns:

Ale intoleranței.

| Alcyon a răspuns:

Nu cred ca ateii sunt in masura sa vorbeasca despre intoleranta altor oameni, din moment ce nici ei insisi nu dau dovada de toleranta.

| Inferno explică (pentru Alcyon):

Eu nu prea am vazut atei intoleranti cu homosexualii.

| Jardelin a răspuns (pentru Inferno):

Pai nu prea ai vazut atei intoleranti cu homosexualii (desi sunt), pentru ca este singurul domeniu unde ateii sunt mai toleranti decat religiosii. In rest raportul este invers. Asa spun cercetarile sociale.

| Inferno explică (pentru Jardelin):

Filosofia ateista,ca sa o numim asa, nu impune toleranta/intoleranta fata de anumite grupari religioase,etnice sau orientari sexuale diferite.
Toleranta/intoleranta fata de acestea ramanand strict alegerea arbitrara a individului, ea neavand legatura ce ateismul, ce inseamna doar necredinta in forte supranaturale.

Practic toleranta/intoleranta ateului fata de acestea provine din simpla parere personala a sa, neavand legatura cu ateismul.

Asta e si motivul pentru care nici nu exista un consens, motivul pentru care anumiti atei sustin homosexualii iar alti atei sunt impotriva homosexualilor.

Pentru ca ateismul nu are nicio legatura cu asta. Asa cum exista stelisti ce sustin homosexualitate si stelisti ce sunt impotriva ei, asa e si cu ateismul.

Am putea spune cel mult ca ateismul sustine intoleranta prin adeptii sai, nu prin ce inseamna cu adevarat ateismul.

Pe de alta parte, doctrina crestina promoveaza prin ea insasi intoleranta. Biblia e cea mai mare dovada in acest sens.

| Inferno explică (pentru Alcyon):

Filosofia ateista,ca sa o numim asa, nu impune toleranta/intoleranta fata de anumite grupari religioase,etnice sau orientari sexuale diferite.
Toleranta/intoleranta fata de acestea ramanand strict alegerea arbitrara a individului,ea neavand legatura ce ateismul, ce inseamna doar necredinta in forte supranaturale.

Practic toleranta/intoleranta ateului fata de acestea provine din simpla parere personala a sa, neavand legatura cu ateismul.

Asta e si motivul pentru care nici nu exista un consens, motivul pentru care anumiti atei sustin homosexualii iar alti atei sunt impotriva homosexualilor.

Pentru ca ateismul nu are nicio legatura cu asta. Asa cum exista stelisti ce sustin homosexualitate si stelisti ce sunt impotriva ei,asa e si cu ateismul.

Am putea spune cel mult ca ateismul sustine intoleranta prin adeptii sai, nu prin ce inseamna cu adevarat ateismul.

Pe de alta parte, doctrina crestina promoveaza prin ea insasi intoleranta. Biblia e cea mai mare dovada in acest sens.

Una e "Adeptii unei doctrine sunt intoleranti", alta e "Doctrina respectiva e intoleranta."

In primul caz vinovati sunt doar adeptii, nu doctrina.
In al doilea caz doctrina e cea vinovata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Eu nu prea am vazut atei intoleranti cu homosexualii." el se referea ca noi nu suntem toleranti cu religiosii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Cred ca te referi ca nu suntem toleranti fata de religiosi, pai sa stii ca inca nu am cunoscut o persoana gay care sa vina sa imi bage pe gat credintele lui tampite sau sa fi intalnit un ateu care sa ii se fi intamplat asta. de cate ori nu am fost oprit pe strada, chiar si saptamana trecuta cand eram pe plaja cu prietena mea, trecea un mos pe strada si ne-a intrebat daca credem in dzeu si cand i-am spus ca suntem amundoi atei, se uita cu o fata de aia de rahat pe fata ca imi venea sa il scuip, dar avand un iq mai ridicat decat un om al pesterii ca el, am plecat fara sa ii zic nimic. daca asta nu e toleranta, altceva numai stiu ce e

| Jardelin a răspuns:

Fobie inseamna teama. Vrei sa spui ca crestinii se tem de homalai si de atei? Eu nu cred ca vorba de teama ci de o reactie la agresiunea publica a celor doua categorii. Homosexulalii prin faptul ca isi trambiteaza gusturile sexuale in parade publice, iar ateii pentru ca ataca permanent, batjocoresc si jignesc pe Dumnezeu si pe cei ce cred in el.

Eu nu am sa inteleg niciodata de ce ateii care țipă atat de mult despre toleranta, sunt atat de intoleranti cu credinciosii.

| Inferno explică (pentru Jardelin):

Etimologic ar insemna numai teama, insa acceptia termenilor e mult mai larg si se refera ai la discriminarea sexuala/religioasa. (Cauta termenii in dictionar sa vezi definitia completa)

"Homosexulalii prin faptul ca isi trambiteaza gusturile sexuale in parade publice"
Asta e cea mai cretina generalizare posibila. Generalizarea cu ateii, desi stupoda si ea, o mai inteleg, in definitiv ateismul e o alegere. Insa asta cu homosexualitatea le intrece pw toate, e ca si cand ai spune ca heterosexualii sunt prosti, sau smecheri, sau in orice alt fel.

| Inferno explică (pentru Jardelin):

E ca si cand ai spune ca nu suporti heterosexualii pentru ca isi "trambiteaza orientarea sexuala", asucand ca argument nu stiu ce orgie a unor studenti de nu stiu unde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sunt homofobia si ateofobia dovezi ale tolerantei crestine?"
homofobie, atofobie ti se pare ca mi-e frica de gay, sau atei? Si a tolera, inseamna a accepta nu? Accept persoana dar nu comportamentul. Chiar si asa orientarea sexuala sau religioasa nu e o piedica de convorbire, chiar pot spune ca am un prieten care e ateu.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca insasi Biblia e intoleranta cu ateii, homosexualii (si multe alte categorii de oameni).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Depinde cum definesti toleranta, daca prin tolerarea ateilor, definesti tolerarea ateismului, e normal ca Biblia ca sa fie "intoleranta".

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc de toleranta ateilor,ar insemna ca sunt imbecil. Ateismul e necredinta in Dumnezeu,nu are legatura cu toleranta.
Trebuie sa nu fi in toate mintile ca sa discuti despe cat de toleranti sunt oamenii cu parul blond,sau cu ochi albastri, sau cei ce prefera muzica clasica, sau plimbarile pe munte, etc, etc.

Eu vorbesc de toleranta crestinilor, crestinismul avand legatura cu toleranta, sau mai bine spus cu intoleranta.

"Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricatu-s-au oamenii şi urâţi s-au făcut întru îndeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.
2. Domnul din cer a privit peste fiii oamenilor, să vadă de este cel ce înţelege, sau cel ce caută pe Dumnezeu.
3. Toţi s-au abătut, împreună netrebnici s-au făcut; nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.
4. Oare, nu se vor înţelepţi toţi cei ce lucrează fărădelegea? Cei ce mănâncă pe poporul Meu ca pâinea, pe Domnul nu L-au chemat.
5. Acolo s-au temut de frică, unde nu era frică, că Dumnezeu este cu neamul drepţilor.
6. Săracul nădăjduieşte în Domnul şi voi aţi râs de nădejdea lui, zicând: Cine va da din Sion mântuire lui Israel?
7. Dar când va întoarce Domnul pe cei robiţi ai poporului Său, bucura-se-va Iacob şi se va veseli Israel."

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=13

http://www.christianity.com/11555977/

http://www.reasonablefaith.org/......ript/s4-28

https://www.youtube.com/watch?v=jv3TFg9SJb4

http://www.patheos.com/......egislator/

https://www.youtube.com/watch?v=5dv-T_nXN1M

http://www.leaderu.com/truth/1truth12.html

| Drolja a răspuns:

Ce este ateofobia?

Răspuns utilizator avertizat