| anonim_4396 a întrebat:

Sunt oamenii religiosi foarte narcisisti? Ca eu unul nu imi explic cum naiba vin unii si spun aici " dumnezeu pe mine m-a ajutat mereu, il simt mereu langa mine si ma ajuta in viata " si sunt atatia oameni care o duc rau pe Pamant, sunt oameni care mor de foame, de boli incurabile si din atatea accidente tampite. Oamenii aia? Nu da 2 bani pe ei dumnezeu? Parca "fiecare viata e importanta pentru dumnezeu ". De aia din Africa ce sa spunem?

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestinilor nu le pasa de aproaprele lor daca nu esti ca ei te lasa sa mori daca esti poate isi da un pahar otet

| sublime89 a răspuns:

Omul se gandeste de obicei in primul rand la propria persoana, si abia apoi si la altii, daca isi mai aduce aminte. De aici vine si modul de gandire al unor crestini. Daca ei o duc bine, sunt convinsi ca d-zeu exista si i-a ajutat. Nu-i mai prea intereseaza ca alti crestini, sau alti oameni sufera. Sau si daca observa asta, se vor pacali singuri cu o scuza penibila de genul "Incurcate sunt caile domnului". Problema lor e ca-si doresc prea mult ca d-zeu sa existe si sa-i pese de ei, si atunci vor merge inainte cu aceasta credinta oarba, fara sa mai vada dovezile care vin impotriva ei.

| drutzix a răspuns:

Pai nu crezi ca trebuie sa fi foarte narcisist sa crezi ca un zeu a facut universul in 6 zile (dupa a obosit atotputernicul) si dupa te-a creat pe tine dupa chipul si asemanarea lui?
Sa crezi ca exista o fiinta infinita care are un plan special pentru tine si ca te va ingriji vesnic dupa ce mori.
Pai asta nu e simplu narcisism ci culmea mandriei.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Si a prostit daca stai bine sa te gandesti. cica dzeu stie trecut prezent si viitor. la ce a mai pus marul interzis langa cei 2 daca stia ca il vor manca? el stie si viitorul nu? dar desigur, daca intrebi un credincios baga dume gen " ce stii tu planul lui"

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta era planul lui. Sa ramana ofticat pe vecie ca a mancat o femeie un mar laughing

| malvinacroft a răspuns (pentru drutzix):

Alea 6 zile sunt o metafora pentru milioane de ani - adica fiecare zi e egala cu cateva milioane de ani, si urmeaza sensul evolutiei. Chiar nu stiai chestia asta? E ceva deja acceptat.

| drutzix a răspuns (pentru malvinacroft):

Unde scrie in biblie ca 6 zile inseamna milioane de ani? Arata-mi precedent pentru ce ai zis si mai vorbim.
Urmeaza sensul evolutiei? Evolutia contrazice biblia in mod direct. Hai sa vedem de ce.
Daca biblia urmeaza sensul evolutiei atunci omul a fost facut de curand (200.000 de ani) avem fosile mai vechi de 200.000 de ani => animale care mureau inainte sa fie facut omul dar in biblie scrie ca moartea a aparut ca si consecinta a caderii in pacat, pana atunci leii si tantarii se hraneau cu iarba (daca e sa te iei dupa ce scrie in biblie).
Ciobanii aia care au scris biblia habar n-aveau habar cat de veche e lumea si credeau ca Iisus se va intoarce in timpul vietii lor, lucru care clar nu s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Adevarata apocalipsa va veni când vom afla ca crestinismul e o minciuna mare" am auzit si eu cuvintele astea undevawinking Da, frate. Nu stiu ce sa zic. Sunt pe lumea asta oameni care mai de care mai absurzi. Nu ii inteleg.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu crezi ca un lucru functionabil timp de 2000 de ani (pentru ca din punct de vedere psihologic e perfect functionabil, fara adaugiri) se poate dovedi a fi minciuna, inseamna ca esti cam iluzionat. Mi se pare arogant sa te consideri mai destept decat Jung, Newton, Gandhi, Brancoveanu, Einstein etc

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Pe mine aroganta ma caracterizeazawinking Mersi de compliment big grin

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Si apropo, se spune "adaugari" nu "adaugiri". Haide sa vorbim corectwinking

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sa. "Adaugire" are un sens vag diferit de "adaugare"- de aia (=de aceea) l-am si folosit - si exista in DEX, ca fiind o forma acceptata. Daca nu s-a publicat vreun DOOM intre timp, de care nu stiu eu, care sa il scoata, este inca limba romana corecta. Nu tot ce zboara se mananca happy

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ca daca vrei sa fii arogant, trebuie sa ai si o baza; altfel, doar te faci de ras happy

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Oh, dar sunt bazat big grin Esti cam incordat... mai relaxeaza-te putin happy Uita-te putin la chipul meu simpatic de brotacel...vezi ce relaxat sunt? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credinciosii sunt cei mai neajutorati oameni. Dumnezeu cu mila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gigi becali isi cheama viitorul ginere deoparte si ii zice:
-Bah,tu stii ca fiicamea se imbraca numai cu haine scumpe? Poti tu sa ii oferi asta?
-Lasa tata socrule,cu ajutorul lui dzeu o imbrac cum vrea.
-Bine bah zice, becali dar tu stii ca fiicamea bea numai bauturi fine si scumpe? Cum faci sa ii poti satisface placerea asta?
-Lasa tata socrule caci cu ajutorul lui dzeu ii fac si placerea asta.

Nevasta il intreaba pe Becali:
-Ei, ce parere ai de viitorul ginere?

-E prost gramada da-l dreacu, zice Becali, dar imi place la el ca ma crede dzeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor ce am mai ras

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci ai inteles ca dzeu suntem noi insine, Daca tu ma ajuti pe mine si invers pot spune ca tu esti domnul zeu al meu si invers.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu. Nu! Invataturile crestinismului chiar spun sa avem grija de suflet nu de trup.

Dumnezeu apare in viata doar celor care il cauta cu adevarat.

"Nu te alipi de cele muritoare, ca si cum ar fi vesnice, nici nu dispretui pe cele vesnice, ca si cum ar fi trecatoare. Nu te uita la trup, ca este trecator, ci poarta grija de suflet, de lucrul cel nemuritor. Ia seama cu toata luarea-aminte de tine insuti, ca sa stii sa imparti fiecaruia ce-i de folos: trupului, hrana si imbracaminte; sufletului, dogmele credintei, cresterea buna, deprinderea virtutii, indreptarea patimilor Nu ingrasa mult trupul, nici nu cauta sa pui pe dansul multa carne, pentru ca "trupul pofteste impotriva duhului, iar duhul impotriva trupului, impotrivindu-se unul altuia".

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

"doar celor care il cauta cu adevarat"... pai stai asa, iubirea lui nu e neconditionata? In plus de asta, cica acel zeu este unul just. Observi problema?

Nu prea merge sa zici ca zeul tau e bun, iubitor, just, etc si ca iubirea lui e neconditionata DAR ca sa beneficiezi de protectia si iubirea lui, trebuie sa faci diverse lucruri pentru el.

Deci in cazul unui viol spre exemplu, zeul tau fiind prezent la locul faptei decine sa nu intervina si sa respecte libertatea persoanei care violeaza pe motiv ca ce? Ca victima nu l-a cautat cu adevarat? Pai victima tipa dupa ajutor. Nu e suficient pentru zeul tau? Nu prea e compatibil cu atributele pe care i le oferiti voi.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca e cum spui tu, ca zic unii, ce rost ar mai avea cele 10 porunci? Ca doar e just si iubeste neconditionat, oricum te-ar ierta.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Iar o dai pe langa.

"cele 10 porunci"... o parte din cele 10 porunci sunt ridicole (cele care implica zeul respectiv). Restul poruncilor tin de oameni si de intelegerea dintre ei. Acele porunci iti spun cum sa traiesti cu ceilalti caci esti parte dintr-o specie care traieste in grup.

Deci o parte din acele 10 porunci NU au legatura cu "neconditionat" iar o parte sunt pur si simplu inutile si absurde.

Nu inteleg de ce ai bagat in discutie cele 10 porunci.

Repet ce am zis mai sus deoarece vad ca eviti sa raspunzi :

1 - In cazul unui viol spre exemplu, zeul tau fiind prezent la locul faptei decine sa nu intervina si sa respecte libertatea persoanei care violeaza pe motiv ca ce? Ca victima nu l-a cautat cu adevarat? Pai victima tipa dupa ajutor. Nu e suficient pentru zeul tau?

2 - "doar celor care il cauta cu adevarat"... zi-mi si mie cum e afirmatia asta compatibila cu un zeu atotorice, bun, just, iubitor, etc.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca a vrut sa spuna ca Dumnezeu e acolo mereu, dar tu il vezi (= "iti apare") doar atunci cand il cauti. Ceea ce e adevarat despre absolut orice in viata asta, nu doar despre Dumnezeu. Iarasi - Dumnezeu nu s-a angajat la SMURD ca sa salveze oamenii din diverse probleme in care ei insisi intra si nici nu a promis ca le va da sanatate si viata lunga si bunatati pe masa oricand. Treaba lui Dumnezeu e exclusiv cu sufletul, si niciodata despre corp. Povestea cu violul e mai lunga si implica karma, nu povestesc aici. Si da, in ortodoxie se accepta karma, doar ca e explicata altfel.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa stii si sa citesti biblia - dupa cum exista limbaj medical, exista si limbaj religios. "Sa nu ai alt dumnezeu in afara de Mine" inseamna, pa propriu, ca nu te inchini banilor, stomacelor, masinilor si caselor, cum fac cei mai multi acum. Pentru ca Dumnezeu, Allah, Vishnu, Marele Spirit al indienilor americani, sunt unul si acelasi lucru. Exact dupa cum "Ion" in romana se zice "John" in engleza. Cele 10 porunci nu sunt legi obliatorii, ci pur si simplu reguli pe care daca le urmezi, iti va fi bine, ca suflet, iar daca nu, vei suferi, tot ca suflet. Tu faci ce vrei. Ca de aia ai liber arbitru. Dar dupa aia tot tu te plangi ca "Dumnezeu te-a pedepsit" cand de fapt tu esti cel care a bagat degetele in priza, din liberul lui arbitru.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

"Pentru ca Dumnezeu, Allah, Vishnu, Marele Spirit al indienilor americani, sunt unul si acelasi lucru"... asta e a 3-a oara cand i dai in bara in 2 comentarii.

O sa comentez acestei idiotenii deoarece o vad din ce in ce mai des la toti acesti ciumpalaci care incearca sa combine diversele religii fara sa stie macar chestiile de baza.

Din cauza contrazicerilor dintre religii, afirmatia ta pe langa faptul ca este absurda, mai este si gresita.

"inseamna, pa propriu, ca nu te inchini banilor, stomacelor, masinilor si caselor"... gresit. Acea porunca se refera strict la alti zei.

Pentru ce ai zis tu acum exista alte porunci. Sa nu-ti faci chip cioplit, sa nu poftesti la averea altora, etc.

Daca tot vrei sa te bagi in seama, asigura-te ca stii chestiile de baza. Mergi si invata putin despre religie si dupa ce stii cat de cat cu ce se mananca acest subiect, revino cu un comentariu si mai discutam.

Nu amesteca toate religiile si nu pretinde ca "toti ie acelasi" deoarece o dai in penibil mai rau decat userul de mai sus care zice ca zeul lui e iubitor, just, etc.

| drutzix a răspuns (pentru malvinacroft):

Mereu m-a amuzat cum ati reusit voi crestinii sa va construiti zeul in asa fel incat e atotputernic si impotent in acelasi timp.
Chestia cu liberul arbitru e foarte tampita.
Ex: Un ucigas se duce si omoara un om. Omul ala saracu nu vrea sa moara, chiar se roaga la dumnezeu sa scape dar criminalul reuseste sa isi termine treaba. Acum de ce nu a intervenit dumnezeu? Omul ala nu are liber arbitru deci dumnezeu il favorizeaza pe criminal.
Cum ai numi un om care sta si se uita cum un criminal ucide un alt om (desi omul care se uita are puterea sa opreasca crima acesta alege sa priveasca). Iti zic eu. Un mostru.
Conform credintei crestine dumnezeu sta langa criminal (e atot prezent) si ii zice las ca vezi tu dupa ce mori.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Referitor la ultimul comentariu al tau. haios ca "Liber arbitriu" in stanga si in dreapta, dar nu iti pica fata cand un religios te intreaba " dar ai tot ce ai multumita lui dumnezeu, de ce nu ii multumesti? ". pai ori nu intervine ori trebuie sa ii multumesc pentru nimic? e la moda la religiosi sa intoarca chestiile asa de mult ca nici ei numai stiu ce naiba sa inventeze.e totusi amuzat sa ii privesti cat de penibil pot decade

| malvinacroft a răspuns (pentru drutzix):

Pentru ca nu conteaza viata corpului, ci starea sufletului. De ce ar avea grija Dumnezeu de corpul tau, sa nu moara, daca e doar un costum - ai tu grija asa de mare de hainele tale? Ca daca ai, atunci ai o problema. Nu prea intelegi chestiunea cu liberul arbitru si ce este el, mai cauta - ce treaba are cu faptul ca omul vrea sa NU VREA sa moara? Sa stii ca nu oricine a auzit de Dumnezeu si are doi neuroni poate sa il si judece, sa hotarasca el cand face Dumnezeu bine si cand rau. Problema e cu oamenii care considera ca rostul lui Dumnezeu e sa le apere lor sanatatea, casa, familia si proprietatile, ca ei pot face orice, oricand, si Dumnezeu trebuie sa ii ierte pentru El e "bun" (de parca ar fi si prost). Nu exista "iertare". Dumnezeu nu tine supararea pe tine si nu iti sccoate ochii pentru greseli, ca sa folosesc o metafora, dar greselile ti le platesti tu singur. Tu vorbesti ca si cum daca un copil baga mana in foc si se arde, se supara pe tatal lui sau mama lui ca nu i-au luat durerea - cam asta e problema, crestinismul e gresit inteles, toti vor sa fie copii si sa nu aiba nici o responasbilitate pentru ce fac. Sa ii salveze mereu Dumnezeu, sa le apere viata si bunurile ca fiind, normal, lucrurile cele mai de pret. Vezi sfintii care si-au dat tot ce aveau material, si sanatatea, si viata, pentru credinta si nu l-au mai certat atata pe Dumnezeu. Mi se pare si pueril ca toti considera ca Dumnezeu ar trebui sa se comporte asa cum vrea unul si altul, de parca e la cheremul fiecaruia. Crima? Ce inseamna crima? Normal ca pe noi ne impresioneaza moartea unui om, si nu ne impresioneaza asa de tare un om caruia prietenii ii tolereaza degradarea umana - sunt oameni fara constiinta, fara cuvant, fara suflet, sunt oameni care se degradeaza singuri pana ajung la stadiu de maimuta, prin bautura, de exemplu - dar nu numai - astea sunt crime? Nu prea par crime, nu?

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca ma bag in seama exact in acelasi spatiu si pe acelasi thread ca si tine, minus badaraniile, si imi cer scuze ca am dat-o in bara (ta) ea fiind la genunchiul broastei - nu am observat-o. Eu nu vorbeam de religie ci de teologie. Daca nu intelegi care e diferenta, mai citeste vreo 2 ani (carti, nu bloguri) si poate o sa intelegi. Islamul - de exemplu - se trage la propriu din crestinism, ca "Allah" e la propriu traducerea in romana din araba a numelui "Dumnezeu", Coranul i-a fost dictat lui Mahomed de Arhanghelul Gabriel, si ca in Coran, singurul care are numele de "Fiul lui Dumnezeu" este Iisus, nu Mahomed si nici altul. In ceea ce priveste esenta, nu exista NICIO contrazicere, te asigur. Nici ei insisi nu au nici o treaba cu "oamenii cartii" - adica cu crestinii, evreii si zoroastrienii. Faptul ca musulmanii ca oameni fac atatea probleme nu e vina religiei lor, pentru ca jihadul mare e lupta cu sine insusi, nu razboiul cu altii - dar depinde de ce "minti luminate" (asemanatoare cu a ta) au citit cartea. Sa stii ca daca unul se inchina in biserica si altul canta de dimineata din turnul muezinului, asta nu se califica drept o "diferenta intre religii" - e doar o diferenta intre obiceiuri. Legea iubirii o au toate religiile, ca baza. Iar cartile sfinte, oricare ar fi ele, de la orice popor, au un limbaj simbolic foarte bine dezvoltat, nu le poate citi oricine se trezeste sa deschida o biblie, ca si cum ar intelege. Nu prea inteleg pe oamenii care au citit doua articole, sau nimic, si se simt calificati sa contrazica lucruri pe care niste oameni le studiaza ani de zile inainte sa puna mana sa le interpreteze (si nu vorbesc de mine, ci de oameni mai in masura sa se laude decat mine). Doar pentru ca te crezi tu mai destept decat altii? Asa se intampla doar cu cei care cunosc foarte putin - au impresia ca stiu totul.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Si uite cum o dai in penibil din ce in ce mai tare aratand ca la capitolul religie esti mai varza decat varza.

"Islamul - de exemplu - se trage la propriu din crestinism"... FAIL.
"in Coran, singurul care are numele de "Fiul lui Dumnezeu" este Iisus"... FAIL.
"nu exista NICIO contrazicere"... e clar ca habar n-ai de religie si istoria religiilor.

Restul comentariului tau sunt aberatii de umplutura.

"pe care niste oameni le studiaza ani de zile"... acei oameni care studiaza ani de zile nu o ard ca tine. Ei nu sunt atat de prosti incat sa o arda gen "toti ie acelasi ba, dar sub alt nume". Stii de ce? Deoarece, au studiat si au observat ca exista contraziceri si incompatibilitati intre religii.

"Doar pentru ca te crezi tu mai destept decat altii"... la acest capitol, am cu ce. Fac parte din cei care se obosesc sa studieze nu ca tine, ciumpalaci care o ard cu tupeu gen "ie acelasi pentru toti ba".

Uite cateva intrebari simple din moment ce tu o arzi "nu iegzista contraziceri" :

1 - Zeul principal, are sau nu un fiu?
2 - Exista un singur zeu atotorice sau mai multi zei, fiecare cu propriile limite / puteri?
3 - Reincarnarea e reala?
4 - Ce se intampla dupa ce mori?
5 - Exista "rai"? Daca da, care varianta si dupa ce criterii ajungi acolo?
6 - Cum a fost creat universul?
7 - Cum au fost creati oamenii?

Dupa ce termini cu aceste intrebari, trecem la urmatoarele, putin mai grele. Mai am inca 2 serii. Succes.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia si citeste https://ro.wikipedia.org/wiki/Islam macar wikipedia, asa, pentru inceput. Dupa parerea ta, ce inseamna ca musulmanii "recunosc pe toti profetii si apostolii" din biblie - nu inseamna ca credinta lor se bazeaza pe crestinism? Mai ales daca pui la socoteala ca Mohammed a trait in anul 570? Dar cum sa iti ceara cineva sa gandesti cu capul tau, nuuu, mai bine e sa iei lucruri deja circulate in societate, cum ca islamul ar fi o religie noua si cu totul diferita de crestinism.
2. nu stiu ce inseamna "zeu atotorice"
4. da, reintruparea e reala, e pomenita si in evanghelii, de cateva ori chiar

La restul, daca nu stii raspunsul, mai studiaza; daca vroiai doar sa afli parerea mea - nu cred ca iti foloseste la ceva, decat sa mai arunci cateva grosolanii pe pagina asta. Ar fi inutil, in afara de cazul in care as vrea sa mai ia nastere niste gunoi in lume, de parca nu ar fi destul.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Era clar ca o sa eviti ca un las sa raspunzi la ce am cerut cand ai vazut ca intampini probleme.

"nu inseamna ca credinta lor se bazeaza pe crestinism?"... fail. Nu. Evreii si musulamnii ii vad "naspa" pe crestini si considera ca au denaturat mesajul divin al acelui zeu. In islam, isus NU este fiul lui dumnezeu asa cum ai zis tu mai sus, el este un simplu profet.

Mai continui mult sa te faci de ras?

"nu stiu ce inseamna "zeu atotorice""... facepalm.

"reintruparea e reala"... esti constient de faptul ca nu toate religiile au reincarnarea in "program"? Cum poti sa zici ca e reala daca unele zic ca nu e? Dupa ce criterii alegi ce e real si ce nu e? Uite, tocmai ti-am dat un exemplu de contrazicere intre religii.
"e pomenita si in evanghelii"... sa mori tu? Ia prezinta niste pasaje care sa vorbeasca despre reincarnare.

In cazul in care nu stiai, crestinismul / biblia e impotriva acestei idei.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Facepalm (sic! - nu stiu ce e nici asta, o fi limba engleza pentru inculti) pentru tine: "atotorice" nu exista in limba romana, decat daca l-ai inventat tu, sau cineva ca tine, care se plictiseste sa gandeasca. In momentul de fata nu esti nici macar capabil sa faci diferenta intre o religie si oamenii care adera la religia asta- deci invat intai asta si dupa aia sa ai curaj sa comentezi public. Daca evreii si musulmanii ii vad naspa pe crestini, asta nu inseamna ca si cartile lor ii vad la fel de naspa - la urma urmei sunt doar oameni, cu mintea limitata - cam ca tine. Mai informeaza-te. In islam sunt respectati "oamenii cartii" (teoretic - adica asa ar trebui, confirm religiei islamice). Dar e o practica comuna sa se puna in carca unei religii fanatsimul, sau prostia, sau inutilitatea unor oameni separati sau grupuri. Pentru reincarnare, vezi Matei 17:12-13. Si in rest, mai fa-ti singur munca de cercetare, nu mai astepta mura in gura.(N.B. eu sunt o "ea" nu un "el" si ti-ai fi dat seama daca era putin atent la ID, dar de ce sa fii atent, atentia e superflua in zilele noastre, nu? E mult mai bine sa ne noroim unii pe altii, si sa ne dam destepti)

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

" Matei 17:12-13"... ce legatura are cu reincarnarea?

Eu fac pariu ca tu esti doar un troll. E clar ca discutia cu tine e degeaba si ca tu esti clar depasit de subiect.

Atotorice e un zeu care e atotputernic, atotstiutor, omniprezent, bun, iubitor, just, etc. Zeul crestin e atotorice din cauza sau datorita atributelor pe care le ofera crestinii acelui zeu.

Imi place ca bagi diverse scuze penibile doar ca sa nu raspunzi la ce ti-am cerut. Bravo. Asta arata nivelul tau.

"nu inseamna ca si cartile lor ii vad la fel de naspa"... facepalm.

E clar. Fie esti un troll, fie esti chiar mai varza decat varza la capitolul religie. Din moment ce esti depasit de subiect, data viitoare iti sugerez sa stai in banca ta si sa nu o mai arzi tupeist ca nu ai cu ce. Pune mana si invata putina religie si putina istorie a religiilor ca sa nu mai faci afirmatii idioate ca cele din comentariile de mai sus.

Nu are rost sa-mi mai perd vremea cu unul care nu e pregatit.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca macar chiar citeai ce am scris, nu mai spuneai aceleasi nulitati SI in replica asta. Dar asa...vax albina. Ca sa fim pe aceeasi unda.

| drutzix a răspuns (pentru malvinacroft):

Tu vorbesti ca si cum daca un copil baga mana in foc si se arde, se supara pe tatal lui sau mama lui ca nu i-au luat durerea - Daca parintii erau prezenti si atenti la copil dar totusi l-au lasat sa bage mana in foc atunci da, parintii aia nu sunt oameni buni. Dumnezeu e prin definitie prezent si poate sa schimbe ceva dar nu o face, ce spune asta despre el?
Dar stiai ca nu ai dovedit existenta lui dumnezeu? Inainte sa discutam ce poate si ce nu poate dumnezeu sa faca mai intai trebuie sa dovedesti ca exista.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Vad ca nici acum nu ai raspuns la intrebarile cerute ci ai ales sa le eviti. Tipic din partea celor ca tine.

In cazul in care decizi sa raspunzi sau in cazul in care gasesti un raspuns (deoarece nu e vorba de decis ci e vorba ca nu esti pregatitA [ca tot erai obsedata ca nu te-am facut fata din prima, dupa nume, de parca numele tau zice 100% ca esti fata. Numele meu spre exemplu tine de genul feminin dar sunt baiat. In plus de asta, majoritatea care-mi raspund sunt baieti deci am concluzionat ca si idioteniile debitate de tine, vin tot de la un baiat]) iti las intrebarile (cu cateva completari) :

1 - Zeul principal, are sau nu un fiu?
2 - Daca are copil, are 1 sau mai multi?
3 - Daca are mai multi (sau chiar si doar unul), are doar fete, doar baieti sau si / si?
4 - Exista un singur zeu atotorice sau mai multi zei, fiecare cu propriile limite / puteri?
5 - Reincarnarea e reala?
6 - Ce se intampla dupa ce mori?
7 - Exista "rai"? Daca da, care varianta si dupa ce criterii ajungi acolo?
8 - Cum a fost creat universul?
9 - Cum au fost creati oamenii?
10 - Zeii sunt muritori sau nemuritori?

Aceste 10 intrebari iti arata ca intre religii exista contraziceri iar afirmatiile tale gen "acelasi pentru toti dar sub alt nume" sunt idioate si gresite.

Bonus : daca e "acelasi pentru toti", ce rost are afirmatia facuta de Isus gen "doar prin mine ajungeti la tata" si ce rost are prima porunca?

Apropo, prima porunca NU tine de "sa nu te inchini banilor, stomacelor, masinilor si caselor" asa cum ai afirmat in mod eronat in alt comentariu. Daca ar fi fost asa, atunci 3 porunci din 10 sunt inutile deoarece vorbesc despre acelasi lucru (intr-un fel sau altul) motiv pentru care in loc de 3, ar fi existat doar una gen :

Sa nu te "inchini" lucrurilor materiale!

Pune mana pe niste carti, invata putina istorie si putina religie si DUPA ce stii chestiile de baza, revino cu niste raspunsuri pentru intrebarile de mai sus la care ai evitat sa raspunzi deoarece stii ca te pun in dificultate.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

"sa dovedesti ca exista"... cineva care o arde gen "acelasi pentru toti" e clar ca habar n-are despre ce vorbeste si tu vrei sa-ti demonstreze ca exista acel zeu. Ce gluma buna.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelasi pentrut toti. Dar sa uitam de hinduism si toatea celelalte religii care sunt politeiste. Mi-am dat seama ca nu are habar din primul raspuns pe care l-a dat. laughing

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, cum ziceam, zeul crestin e ca pisica lui Schrodinger, face totul si nimic in acelasi timp. laughing

| malvinacroft a răspuns:

Nu e narcisism, ci credinta - lucruri total diferite. Cine a zis ca fiecare viata e importanta pentru Dumnezeu? Nu a avut niciodata de-a face cu viata (adica viata corpului) ci cu sufletul. Si daca cei mai multi oameni nu invata, nu evolueaza, decat prin suferinta, nu e vina lui Dumnezeu. Te plangi de oameni care sufera de foame si mor de boli incurabile? Dar TU, ce faci ca ei sa nu mai moara de foame? Totul e legat pe pamantul asta, si pentru ca stramosii tai au gandit la fel, si au taiat paduri, si au vandut tara, de aceea exista acum companii farmaceutice care inventeaza boli noi, si care otravesc cu medicamente si alimente, de aceea exista bogati care lasa o tara intreaga sa moara de foame ca sa aiba ei palate si avioane. Si pentru ca tu te plangi de Dumnezeu in loc sa iesi la manifestatii impotriva gazelor de sist, o sa mai moara peste 50 de ani si alti copii, in cine stie ce zone. Pt ca lucrurile nu sunt asa simple, cine greseste, ala plateste. Din cauza poluarii, s-au facut gauri in stratul de ozon. Unde? Deasupra Groenlandei si a Tarii de foc. Crezi tu ca au poluat ei pamantul - nu europa si america? Sau: bunicul tau e betiv, tatal tau e betiv, si tu te nasti cu ficatul facut praf. Suferi tu, din cauza neamului tau. Asta ca sa vezi TU ce se intampla si la randul tau, sa fii un om mai bun, ca nepotii tai sa poata sa se nasca sanatosi.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

"Te plangi de oameni care sufera de foame si mor de boli incurabile? Dar TU, ce faci ca ei sa nu mai moara de foame?"

nu mult. de cativa ani trimit lunar 50 de euro la o chestie de asta caritabilia ( chiar nu imi vine numele specific in minte ) care ajuta copii din Africa. mai mult de atat nu am ce face, dar fata de VOI IPOCRITILOR eu chiar fac ceva bun, nu pup in dos pe popa si ii dau bani de benzina pentru BMW.ul lui.

cat despre restul de rahat care l-ai zis, eu nu imi au in piept ca sunt bunatatea intruchipata cum voi jurati ca este dumnezeu. Pentru ce este bun^? ca nu face nimic? asa pe degeaba? aiurea

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si asta iti da dreptul sa fii mandru ca tu "faci ceva" desi nu stii sigur ce faci, pentru ca banii tai daruiti cu atata generozitate la o "chestie" careia nu ii stii numele pot sa sfarseasca foarte simplu in buzunarul cuiva. Nu ti-ar trece prin cap sa dai banii aia vreunei femei pe care o cunosti tu, cu copii, fara sot, care munceste de isi rupe spatele si nu face fata. E mai simplu sa dai niste bani orbeste si sa fii linistit ca "ajung ei unde trebuie". Si pe langa asta, ti se pare ok sa vorbesti urat aici pe TPU (semn al unui om cu inima buna si constiinta) si nici nu iti pasa sa faci ceva concret cu prietenii tai care beau, sau care inseala alti oameni sau care fac orice pentru bani. Astea sunt lucruri normale si nu au treaba cu mersul lumii. Daca ai sta intr-o zi sa urmaresti pas cu pas cum degradarea unui om ca om duce, ca efectul fluturelui, la caderea imperiului roman, poate ai pricepe ce scriu eu aici. "Mai mult de atat nu am ce face" - dar faci ceva cu tine, te imbunatatesti tu ca om? - nu spun sa mergi la biserica, ci sa devii mai bun, in orice vrei tu, ca supraomul lui Nietzsche -sau macar in ceva anume. Sa nu ii mai injuri pe altii, de exemplu, doar pentru ca te simti tu mai destept.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Ma refeream ca nu stiu cum se numeste cuvantul dinaintea cuvantului "caritabil". actiuni caritabile sau cum naiba se numesc. cat de penibil esti, incerci sa ma faci sa par eu prost ca dau bani si ca ii dau degeaba, desigur. Dar stai asa, eu nu dau la orisicine acei bani. Nu dau bani ca la aia care vin la usa si zic ca ajuta copii si restul si din 50 de euro 45 ii baga ei in buzunar. Aceasta "firma" sau cum naiba ii spune arata suma care o face pe luna si cu ea ce face. Nu e ca dau banii si gata ma simt bine. cat de injosesc de penibil din partea ta sa incerci sa ma simt aiurea pentru asta. chiar mi-ai provocat greata.

"nu spun sa mergi la biserica, ci sa devii mai bun, in orice vrei tu" sunt de 10 ori mai bun ca tine sau cei ca tine. ca "Injur", o fac doar aici ca ma uimeste prostia voastra. dar in realitate nu dau 2 bani pe religie sau religiosi si chestii de genul.a si daca te intrebi de ce ma cred mai bun. eu cand ajut pe cineva cu orice, o fac ca asa vreau eu nu ca voi ca sa imi asigure bilet dus spre rai.de aia va si numesc ipocriti

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

"Doar" de aia? Nu te gandesti ca faci rau cand injuri?- ii faci rau omului aluia pe care il injuri, degeaba. Sau e un rau relativ mic? Nu incerc sa te fac sa te simti prost, dar deschide ochii, exista furt si cu hartii, si in plus, de ce sa ajuti copiii din africa, ai rude acolo? Ca altfel, gasesti copiii in aceesi situatie si la marginea orasului tau. E un lucru bun ca vrei sa ajuti, dar ajuta pe cineva la modul concret, daca tot o faci. Si angelia jolie adopta copii din africa, in conditiile in care exista orfani intr-o stare de viata foarte proasta chiar in orasul ei (daca ii cauta, ii gaseste). Si nu esti tu capabil sa apreciezi cat de ipocrit e un om sau altul, doar dupa cuvintele pe care le scrie, sau dupa faptul ca e sau nu e credincios. Astea sunt niste generalizari putin stupide. Tu ai pus o intrebare - locul asta e ca sa pui intrebari la care vrei sa afli raspuns, sau vrei sa afli cum gandeste lumea in legatura cu asta. Daca vroiai doar sa ai cu cine sa te certi, macar spune asta. Nu oricine are o parere diferita de tine e si prost, sau ipocrit, sau rau. Nu stii tu inima omului doar dupa cuvintele lui - in schimb cand tu injuri in mod direct, asta e o caracterizare a ta, la fel, in mod direct.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Respect!

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun