| MayBeWill a întrebat:

Sunt un om trufas, invidios.Cum sa scap de astea?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Incearca sa nu mai fi bajocoritor (mistocar) si restul va veni de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu munca multa de autoobservare.
Toti suntem asa intr-o masura mai mare sau mai mica.
Tu macar ti-ai dat seama.
Este un mare pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusineaza-te de tine insusti, si fii normal, un om intre oameni, sa te straduiesti sa fii cel mai bun intre toti care sant mai buni decat tine.atunci vei fi desavarsit.atunci,si nici atunci.

| Loominaty a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca tu nu te rusinezi de tine insuti atunci cand faci "curva mica" o copila de 13 ani care nu e de acord cu credintele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a mai anunţat un "sfârşitul lumii" şi nu ştiu eu? Sau ce treabă are cu religia? laughing Oricum, uite şi partea pozitivă a invidiei, te ajută să te transformi în cine vrei cu adevărat să fii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dingdong? daca ma ignori, fa-o total domnule.Sa ma rusinez ca spun un adevar? dureros pentru cel ce -l suporta? asta e. uneori adevarul doare.ar trebui sa nu deranjeze ci sa indrepte.curvia la 13 ani este o iresponsabilitate de care un copil de 13 ani nu-si da seama si trebuie sa i se spuna.nu mai pun implicatiile privind sanatatea, fizica si psihica legate de inceperea prematura a vietii sexuale, fara sa tinem seama de credinta.

| Lothar a răspuns:

Invidia isi are origine in mandrie.
Lucrurile din lumea asta sunt trecatoare, pe ce poti fi invidios?
Pe frumusete? Orice om e frumos
Pe bani? Cand ai multi bani nu te mai incanta nimic

| MayBeWill explică (pentru Lothar):

Pe aia care sunt destepti ca mine, si pe aia care o duc mai bine ca mine, sunt prost rau nu?

| Lothar a răspuns (pentru MayBeWill):

Nu am inteles intrebarea ta.
Daca sunt mai destepti decat tine atunci devino tu mai destept, ar trebui sa te motiveze sa devii mai bun
O duc mai bine ca tine, orice om are durerile lui, nu poti avea orice
Cand o sa fii cel mai destept om de pe a noastra planeta nu mai ai pe cine sa fii invidios

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Lothar):

Intr-adevar orice om e frumos. Mai ales cand ma uit la Basescu si la Macovei...sunt absolut convins.

| Lothar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Cu toate acestea, Basescu a fost capitan, a ajuns presedinte, are o sotie serioasa si nu e asa urata.
Care i diferenta intre Basescu si Ponta daca stam sa o luam asa?
Oricum n o sa se schimbe nimic cat timp presedintele face parte dintr un partid, asa ca nu mai vorbiti aiurea

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Lothar):

1. Iti garantez pe ce vrei ca presedentia oricui vrei tu nu va mai fi vreodata intr-atat de jegoasa cum a fost a acestui mizerabil

2. a fost securist de cand era elev al scolii de marina. Nu ti-ai pus intrebarea cum a ajuns un chior sa lucreze in marina?

3. Eu sa vorbesc aiurea? That'll be the day.

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Poti numi un presedinte din cei care au fost(la noi) care a fost mai capabil decat Basescu? Nu cred!
Trage tu concluzia.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alphawolf):

Mai capabil poate nu, ca greul il trage parlamentul si guvernul, ei fac legile. Dar mai jegos ca Basescu n-a fost si nu cred ca va mai fi.

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si oare pe ce te bazezi? Faci parte din conducere, ii cunosti afacerile, faptele, gandurile, sau esti si tu un fel de credincios(adopti... ce debiteaza altii)?

Si daca greul il trage parlamentul si guvernul, nu e interesant si curios(!) ca doar cat a fost Basescu la conducere parlamentul si guvernul au miscat ceva constructiv, s-a imbunatatit nivelul de trai?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alphawolf):

Cred ca ai probleme de perceptie. Sa fac parte din conducere? A fost suficient sa-l aud vorbind, injurand femeile, spunandu-ne sa plecam din tara daca nu ne convine, luand decizii in locul lui Boc, mizeriile spuse de la tribuna prezidentiala, insultele catre toti, rasul ala de om betiv si retardat. Tu pe ce lume traiesti?

O sa se termine si cu mizerabilii de basisti, cat de curand. Sa crape toti in focurile constiintei care i-au lasat sa se poarte jigodeste cu o societate intreaga. Va vine randul cat de curand si acestui mizerabil de Basau ii vine randul si lui.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alphawolf):

Unde dracu s-a imbunatatit nivelul de trai cat a fost basescu cand s-au taiat salariile, s-au impozitat pensiile, s-a facut tva-ul 24%, s-a furat pana cand europa ne-a blocat fondurile europene pe proiecte. Saracu de tine esti intr-o grava eroare, dar nu-i nimic toti basistii vor plati jegul in care ne-au adus.

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Prietene, nu sunt fan Basescu, nu am de gand sa-l apar, dar nici nu-i pot nega meritele, nu pot ignora statisticile si realitatea. Pe vremea lui Iliescu si Constantinescu tara era in rahat, da, ai "auzit" bine, pe atunci tara era in rahat, mergea din rau in mai rau si se fura la greu(nu ca acum nu s-ar fura, insa pe atunci era debandada mare). In conducerea Basescu, mai exact in primul lui mandat, tara a iesit cat de cat din rahat, vezi statisticile(inainte de-a vorbi fara tine), sunt destul de evidente, iti arata diferente clare de nivel de trai...
Probabil a schimbat si Basescu placa, s-a saturat de oameni(perfecti ca tine) mereu nemultumiti, care vad doar defectele si stiu doar sa critice si sa injure. Foarte probabil ca daca era incurajat si sustinut, comportamentul... si interesul lui pentru tara era altul(dar de unde, in Romania totul e pe dos, nu se vad si apreciaza calitatile, se vad si se pune accent doar pe defecte, se sapa ce ar trebui incurajat si se incurajeaza ce nu trebuie).
Aparentele pot inseala, nu te impiedica de ele, gandeste mai departe, analizeaza concretul, obiectiv, nu fi credincios...

| Mechanix a răspuns (pentru Lothar):

Poate că nu ai observat, dar Băse are un cap mai chel ca și capul p**ii mele și niște ochi mai strâmbi decât cracii unei centuriste din Botoșani. Explică-mi și mie ce vezi frumos la el. Sau tu te refereai la fumusețea interioară (altă prostie) integritate și onoare, omule, aici vorbim de un politician...

| Lothar a răspuns (pentru Mechanix):

Poate mie imi plac oamenii chei si cu ochii strambi, daca tie iti place frumusetea exterioara atunci e problema ta, eu nu sunt asa.
Ce voiam sa spun, niciun om dintr un partid, niciun om cu relatii sau mai stiu eu nu vrea sa schimbe Romania, in schimb vrea sa si bage bani in buzunar
Ce voiam sa spun, trebuie sa alegem un om din popor, un om care a trait in conditii grele, care stie cum e sa n ai bani de o paine, care stie cum e sa muncesti de dimineata pana seara pentru un salariu de 7-8 milioane, acel om va schimba Romania
Ori Basescu, ori Ponta, ori ceilalti 12 sau cati candideaza, Romania va fi la fel peste 5 ani ca si acum
Daca tu il invinovatesti pe Basescu e treaba ta, eu invinovatesc oamenii care l au votat, iar daca nu l au votat atunci oamenii care stau in spatele lui si ii dicteaza ce sa faca
Asa ca nu mai invinovati un om, nu l mai jigni ca nu ai de ce
Daca nu ti convine atunci fii tu un om cu onoare si schimba tara asta cu forta

| Mechanix a răspuns (pentru Lothar):

Nu contează frumusețea exterioară, dar să fim serioși, mulți oameni arată de parcă ar avea un fetus lipit de față (nu că ar fi vina lor, dar asta contrazice afirmația ta cu privire la frumusețea tuturor oamenilor). Să lăsăm asta în plan secund.

Evident că nu e doar vina lui Băsescu, nici nu am spus asta, e și vina celor care votează ce le iese în cale pe buletinul de vot sau că au primit o găleată de la PSD, PDL, PNL sau PLM. Omul din popor ar face ce a făcut și Băsescu și cei care au fost înaintea lui, pentru că oamenii de care zici tu nu prea mai există sau nu sunt promovați, dacă mentalitatea românului s-ar schimba, s-ar schimba și clasa politică, pentru că ar avea aceeași mentalitate ca și restul poporului. Dar ce să facem, nu putem noi să schimbăm mentalitatea a 20 de milioane de români.

| CommonSense a răspuns:

Te sinucizi. Invidia poate deriva din mandrie, iar fara mandrie omul ar fi la capatul lantului trofic.
Insa daca invidia ta este mult peste limitele bunului simt (daca ti-e ciuda si de faptul ca o frunza e mai usoara ca tine), atunci iti sugerez sa te relaxezi... Metode gasesti tu destule.