| j1NNNx a întrebat:

Tatuajele sunt permise din punct de vedere religios?

Răspuns Câştigător
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu! Biblia condamnă oricefel de tatuaje pe piele sau însemnări de genul!

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tatuajele au fost inventate de religiile antice si credintele tribale. Era un mod prin care te apropiai de divinitate, asa cum este si deformarea craniului sau a buzei inferioare.

| danut a răspuns:

Nu, de altfel cu 30 de ani in urma doar puscariasi si cei inculti isi faceau tatuaje. Cand vedeai unul tatuat, erai aproape sigur ca a fost la puscarie. Bine, am uitat sa-i mentionez si pe tigani dar si aici tot scursura se tatua. De altfel si acum cand vezi o fata tatuata, automat o "introduci" in clasa femei usoare, femei de consum in speta.

| danay72 a răspuns:

E interesant faptul că Legea mozaică le interzicea membrilor poporului lui Dumnezeu să se tatueze. Iată ce se spune în Leviticul 19:28: „Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă faceţi cuvinte tatuate pe voi: Eu sunt DOMNUL". Închinătorii păgâni, de pildă, egiptenii, îşi tatuau pe piept sau pe braţe numele sau simbolurile zeilor lor. Respectând interdicţia dată de Iehova privind tatuajele, israeliţii aveau să rămână separaţi, deosebindu-se astfel de celelalte naţiuni. — Deuteronomul 14:1, 2.

| Dorugar a răspuns:

Da dar numai daca contin imagini religioase! Ba chiar sunt si bine primite pentru ca atesta ca esti un iubitor al scenelor Biblice.
Dar totusi se cere decenta in privina lor asa ca nu e bine sa fie facute pe suprafete unde ar fi usor vizibile ci in apropierea locurilor mai ferite vederi de ex. pe fundulet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cruci si sfinti (aveam o colega care isi desena cu pixul cruci la incheietura ca sa fie binecuvantata)
Ps: nu crucea aia intoarsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cerneala e sfintita nu cred ca ai vreo problema

| AaNnDdRrEeii10 a răspuns:

Nu are nimica man (distreaza-te)