| dragos38 a întrebat:

Tinand cont ca nimeni, nu stie daca, dupa moarte mai exista ceva, oare nu suntem produsii universului, din greseala a aparut si fiinta umana? o intamplare ciudata a naturii, tinand cont de comportamentul omului, eu zic ca da laughing)

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Unii spun ca am aparut din greseala, altii ca am fost mesteriti de extraterestri etc. In stadiul in care ne aflam, nu putem decat sa ne dam cu parerea.

47 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E dumnezeu in spate la creatia omenirii

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Si tot el a ucis dinozaurii?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde daca el a dorit sa produca acele evenimente glaciare care i-au ucis pe toti si sa produca omenirea pe pamant ar fi o teorie varianta asta

| MskDesign a răspuns (pentru mgtow):

Daca Soarele ar dispare, viata pe aceasta planeta si planeta insusi nu vor mai fi! Imi explici si mie la ce ar mai fi folosit aceasta divinitate inexistenta fara credinciosi? Aveti mintile terorizate de religie si nu mai puteti avea o gandire proprie.

| KodrutZ a răspuns:

Nu tine cont de comportament. Tine cont de POTENTIAL. Dumnezeu sau nu, in spatele rasei umane e mult mai mult decit pare.

| dragos38 explică (pentru KodrutZ):

Pai da, in spatele nostru, si in fata noastra, si deasupra noastra se afla natura/universul-iar noi suntem produsul naturii, facem parte din ea.

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos38):

Lasa natura, discutam de civilizatii (cel mai probabil)/forte care nu ne lasa sa ne folosim potentialul. Atit ala creator, cit si ala distructiv. Daca iei si studiezi un pic istoria vei constata ca sintem departe de a fi la apogeu. Si mai si, sintem cu mult sub perioade de acum niste sute/mii de ani.

| dragos38 explică (pentru KodrutZ):

Care sunt acele forte care nu ne lasa sa ne folosim potentialul?

| dragos38 explică (pentru KodrutZ):

Parerea mea este ca, totul depinde de noi, avem potential constructiv, si distructiv si daca plapanda asta de fiinta umana nu intelege ca depinde 100% de natura si continua sa se departeze de ea, o sa disparem adica ne autodistrugem singuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos38):

Depinde de noi, dar vezi si tu cit de mormoloci am ajuns unele natii. Parlamentul asta penal, de exemplu. La scara micro, iti pot da exemplul asociatiei de proprietari din care fac parte, dar nu mai intru in povesti. Ideea e ca tot sistemul e cu poalele in sus. Omul ar trebui sa studieze chestii complet opuse a ceea ce se face de regula in scoli pentru a ajunge acolo unde trebuie.
P.S. Daca as sti care sint acele forte... tongue

| dragos38 explică (pentru KodrutZ):

Nu cred ca exista forte imaginare, ca sa ne limiteze creativitatea(potentialul creativ)noi singuri ne punem frane unui altuia.

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos38):

Nu e imaginar nimic, ia si studiaza dincolo de mainstream bullshit. Nici nu e nevoie sa mai existe vreo influenta externa, uite in ce stadiu s-a ajuns. Stres, poluare electromagnetica din toate directiile, chimicale in tot si toate... intelegi ideea? Nici macar nu are rost sa intram in discutii ezoterice aici.

| dragos38 explică (pentru KodrutZ):

Da,pai asta vreau sa zic, daca nu ne intoarcem la natura, care inseamna viata sanatoasa psihica, biologica, va fi nasol.Natura nu sta la discutii.

| danut a răspuns:

Nimeni nu stie dar voi tot bateti apa in piua, s-a demonstrat chiar pe acest site ca teoriile voastre nu depsesc cadrul unei tate de la coada vacii dar o luati mereu si mereu din acelasi loc. Se stie sigur ce este dupa moarte, citeste ECLESIASTRUL dar si Cartea Revelatiei dar si cartea Daniel dar chiar toata Biblia unde sunt numiti destui oameni care au fost inviati. Dupa moarte nu e nimic DAR vine REINVIEREA atunci cand va fi timpul potrivit si FIECARE va da SOCOTEALA pentru tot ce a spus si a facut.

| awarepresent a răspuns (pentru danut):

Danut. Doar prin "se stie sigur" ai pierdut toata credibilitatea si m-ai facut sa nu acord niciun pic de atentie "Eclesiastrului".
Daca formulai la modul : "O varianta probabila ar putea fi formulata citind Eclesiastrul si Cartea Revelatiei" lasand putin loc de interpretare OBIECTIVA, poate eu (si altii) am fi fost curiosi. Dar, daca tu deja stii tot si se "stie sigur" cu siguranta nu prezinta niciun pic de interes din punctul meu de vedere.
Cand cineva iti spune ca "STIE SIGUR" de cele mai multe ori, tinzi sa-l ignori.
Te salut.

| dragos38 explică (pentru danut):

Biblia ested o carte plina de povesti nemuritoare, ori ca citesc legendele olimpului, ori fat frumos din lacrima, sau din tei, sau harap-alb, dintre biblie, legendele olimpului, fat frumos si harap alb prefer sa citesc legendele olimpului(chiar daca nu contine adevarul) -este mult mai frumoasa decat biblia.laughing))

| danut a răspuns (pentru awarepresent):

Discutam cu cineva care pretinde ca stie si a studiat Biblia, daca discutia se extinde promit ca voi posta capitolul si textul din cartea Eclesiastrului. Revin peste cateva ore, am oarecare treburi utilitare de facut.

| danut a răspuns (pentru awarepresent):

Iertare de intarziere dar problemele casnice au si ele importanta lor. Dar deci sa revin la ceea ce ai intrebat:
Eclesiastru 9, " 5. Cei vii, în adevãr, mãcar stiu cã vor muri; dar cei morti nu stiu nimic, si nu mai au nici o rãsplatã, fiindcã pânã si pomenirea li se uitã.
6. Si dragostea lor, si ura lor, si pizma lor, de mult au si pierit, si niciodatã nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare."

Cred ca am lamurit problema ivita prin lipsa dovezi Biblice, deci "revine" si credibilitatea la locul ei. Multumesc pentru incredere si rabdare.

| danut a răspuns (pentru dragos38):

Nimeni nu te forteaza saa ai alte aprecieri decat pe cele care le consideri corect din punctul tau de vedere DAR fiecare actiune are si o contraactiune sau pe romaneste: "dupa fapta si rasplata".

| dragos38 explică (pentru danut):

Da,iar eu ti-am zis parerea mea despre biblie-o carte de povesti(mituri)mitul creatiei,fiecare popor are miturile sale despre creatia omului,mitologia greaca sustine ca primul om a fost infaptuit ca o creatura a lui prometeu(citeste legendele olimpului)in mitologia akkadiana sustine ca omul a fost facut din lut,de anumuti zei-fiind creati pentru ai servi pe zei,trebuia sa respecte porunci date de divinitate,mitologia egipteana-considera creatia un efect al unei puteri creatoare,al unui singur zeu ptah-acesta a nascut un gand,dupa care la pronuntat,si uite asa a aparut primul act al creatiei,mitologia panteista spune ca creatia a luat nastere din jertfa primordiala a unui zeu,iar mitologia crestina ne invata ca lumea a fost adusa de la dumnezeu de la nefiinta la fiinta. Facandu-se prin puterea cuvantului, caci el zice iar lumea ia fiinta ca urmare a totputerniciei lui; cum a aparut lumina? Dumnezeu a zis sa fie lumina si a fost lumina
Cum a aparut cerul? Dumnezeu a zis : Sa fie intindere intre ape si ea sa desparta apele de ape, e.t.c.
Cum a aparut pamantul? sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul, si asa a fost
Dar cum a aparut soarele, luna si stelele. Dumnzeu a spus sa fi luminatori in intinderea cerului ca sa desparta ziu de noapte, si bla.bla,bla (in vechime oamenii considerau ca lumina nu vine de la soare, soarele este o poarta prin care trece lumina)cum au aparut vietuitoarele marii biblia ne clarifica clar sa misune apele de vietuitoare si asa a fost.Cum au aprut vietuitoarele pamantului sa dea pamantul vietuitoare dupa soiul lor; vite, taratoare si fiare.De fapt viata a aparut in apa iar, dupa aceea au migrat spre uscat.
Cum a aparut omul(cel mai sadic mamifer)a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut un suflet viu.deci cu alte cuvinte a luat niste pamant la modelat cu mainile,i-a dat o forma capului,dupa aceea urechile, pieptul, burta, organele genitale(cu care pacatuim) picioare, brate, si le-o fi lipit cu? o fi amestecat apa cu pamantul? nu conteaza a suflat si omul a inceput sa mearga.Deci mituri, legende, povesti, ale unor popoare antice. Cum zicea Seneca, biblia pentru omul obisnuit este adevarata, pt.intelepti falsa, pentru politruci utila, caci asa poate stapanii oile. laughing))

| dragos38 explică (pentru danut):

Citeste si tu Istoria credintelor si ideilor religioase(M.E.) sau Istoria ilustrata a omenirii.Stiu ca preotii nu-l prea inghit pe Mircea Eliade caci cine vine/intra in contradictie cu biblia rtebuie sters de pe suprafata pamantului.laughing

| danut a răspuns (pentru dragos38):

Parerea ta si nimic mai mult, comentarii fara scop util.

| danut a răspuns (pentru dragos38):

Ce sa inghita de la un budist care se apuca sa comenteze despre crestinism? Numai in mintea ta trebuie cineva sters de pe fata pamantului, fiecare are dreptul la opinia lui chiar daca e gresita sau chiar tembela. Daca un om exceleasa intr-un domeniu nu inseamna ca le stie pe toate, poate e idiot in altele iar daca gaseste o gramada de idioti care nu gandesc sau care nu inteleg nimic dar il aleg drept GURU, uite si specialistul in religii.

| sublime89 a răspuns:

Cand vedem multitudinea de specii de hominizi care au trait in trecutul indepartat, si dintre care doar specia noastra a supravietuit, putem sa ne dam seama ca totul a fost o loterie a naturii. Toate acele specii (inclusiv homo sapiens) au fost "experimente" ale naturii, exact asa ca si in cazul altor animale. Unele specii nu au ceea ce le trebuie pentru a se adapta unor provocari care apar in natura, cum ar fi schimbarile climatice, si atunci dispar. Alte specii mai bine adaptate, supravietuiesc. Natura nu e altceva decat o serie de "filtre" prin care reusesc sa scape doar unele specii. Fiecare filtru reprezinta o extinctie in masa provocata de evenimente aleatorii precum dezastrele naturale. 99% dintre toate speciile care au existat vreodata pe Pamant, nu mai exista in prezent. Toate au cazut victima extinctiilor.
Au fost momente in trecut in care am fi putut si noi sa disparem, mai ales acum 74 000 de ani cand a erupt un supervulcan pe insula Sumatra din Indonezia. Doar cateva mii de oameni au supravietuit acelui dezastru (poate doar 2000). Cu totii suntem descendentii lor. Daca eruptia ar fi fost mai mare, sa zicem, noi nu am mai fi aici in prezent sa discutam despre asta. In natura, aproape totul e o loterie. Bineinteles ca a contat mult si inteligenta noastra si capacitatea noastra de a ne adapta la schimbari, dar daca am fi fost loviti de un dezastru natural cu adevarat mare, aproape sigur nu am fi supravietuit. Am putea avea tendinta sa ne mandrim cu realizarile speciei noastre, dar e bine sa ne aducem aminte ca nu existam pe planeta asta de foarte mult timp. De exemplu, specia Homo erectus a supravietuit in jur de 1 milion de ani, si nu doar in Africa, ci s-a raspandit pana in Asia de est si sud-est. Specia noastra a aparut cam acum 300 000 de ani, ca sa facem o comparatie. Oare vom reusi sa egalam macar durata de viata a speciei Homo erectus? E totusi o specie pe care o consideram primitiva. Daca vom trai mai putin decat ei, ce concluzie s-ar putea trage despre specia noastra, pe care o consideram atat de avansata? Ce folos ca esti atat de avansat daca existi mai putin decat o specie care traia in pesteri si vana cu topoare din piatra?

| hypothesis a răspuns (pentru sublime89):

Sunt novice in ale evolutiei.Imi poti explica daca in prezent, mai exista aceasta "batalie" a incercarii de a te adapta? Ma refer la acea scara esentiala. De supravietuire a unei anumite specii.

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Da,suntem la degetul mic al naturii,si in loc sa invatam sa traim cu ea impreuna (natura muma)cum traiau amerindienii,ne batem joc de ea,uitand ca noi depindem de natura, si nu natura de noi laughing) daca disparem nu este nici un bai,pamantul asta se invarte si fara noi,asa ca ar trebui sa avem grija, ca, daca suntem un produs al naturii, si odata disparuti, s-ar putea sa dispara cu totul fiintele umane(s-a nu mai apara alte fiinte umane)poate si universul s-a cam saturat.

| hypothesis a răspuns (pentru sublime89):

Si apropo cum iti explici ca de-a lungul a 4, 5 miliarde de "viata" a Terrei, aceasta loterie nu a picat pe capul acesei planete astfel incat sa fie distrusa cumva?

| hypothesis a răspuns (pentru sublime89):

Am citit fragmentat si scuza-mi interventiile separate.
"Specia noastra a aparut cam acum 300 000 de ani"
Cand vorbim de "a aparut" acum ceva timp sa zicem, la ce ne referim? Ca am aparut cu caracteristicile actuale in formula completa sau cum?

| sublime89 a răspuns (pentru hypothesis):

Desigur ca lupta pentru supravietuire si adaptare exista in continuare pentru toate speciile planetei. Evolutia bazata pe selectie naturala nu se termina decat atunci cand viata dispare de tot. De exemplu, in vremurile noastre, oamenii cauzeaza o extinctie in masa a multor specii. Asta pentru ca mediul natural e distrus treptat datorita poluarii si defrisarilor masive de paduri. De data asta, chiar noi suntem "filtrul", adica cauzatorii unui dezastru planetar. E prima data in istoria Pamantului cand o extinctie in masa e cauzata de o singura specie, si a aparut oarecum artificial, datorita noua, si nu natural. Speciile care se pot adapta dezvoltarii umane vor supravietui. Celelalte, nu.

Iti raspund si la a doua intrebare tot aici. Viata a aparut in conditii mult mai ostile decat ne imaginam noi. Acum 4 miliarde de ani, Pamantul era un iad, cel putin pentru noi. Insa pentru acele prime bacterii, probabil asemanatoare extremofilelor din prezent, acele conditii erau prielnice. Atat timp cat apa lichida e prezenta, ele vor supravietui, indiferent de temperaturi sau presiuni. Astfel ca de fiecare data cand Pamantul a trecut prin mari calamitati, si au disparut aproape toate speciile complexe, au ramas totusi acele bacterii extrem de rezistente, care au profitat de unele regiuni unde mai exista apa lichida, si astfel au supravietuit pana cand conditiile de pe Terra s-au mai imbunatatit, si au putut apoi evolua in forme mai complexe care sa recucereasca spatiile lasate libere de speciile disparute. Cu siguranta ca Terra nu s-a infruntat niciodata cu un dezastru planetar maxim, ca si Marte sau Venus, de exemplu, despre care se crede ca au avut poate chiar oceane cu apa lichida in trecut, dar care in prezent nu mai au asa ceva. Despre Marte se stie sigur ca a avut mari cantitati de apa lichida in trecut, poate timp de sute de milioane de ani. Insa s-a petrecut ceva care a dus la pierderea conditiilor prielnice pentru apa lichida. Daca s-ar fi intamplat asta si cu Terra in trecut, viata ar fi disparut complet, si am fi aratat in prezent exact ca si Marte, adica un desert pustiu. Nu s-a intamplat in trecut asta, dar stim sigur ca se va intampla in viitor. Peste 1 miliard de ani, poate mai mult, Soarele va incepe sa intre in faza de giganta rosie, si atunci temperaturile pe Pamant vor creste treptat, pana cand va fi prea cald pentru ca apa lichida sa mai poata exista. Acela va fi finalul vietii, cel putin pe planeta noastra.

| sublime89 a răspuns (pentru hypothesis):

Cele mai vechi fosile care seamana atat de mult cu noi incat e clar ca sunt stramosii nostri directi, si ca facem parte din aceeasi specie, au fost datate cam la 300 000 de ani. Ce e mai vechi de atat, e prea diferit de noi, si e considerat ca facand parte din alte specii. Dar omul e evoluat putin si in ultimii 300 000 de ani, deci nu suntem exact identici cu acei stramosi de-ai nostri. De exemplu, nu suntem identici nici cu primii oameni moderni (homo sapiens) care au patruns in Europa cam acum 40 000 de ani. Exista mici diferente intre ei si noi, ceea ce arata ca evolutia nu se opreste niciodata. Poti sa citesti despre ei aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Cro-Magnon

| sublime89 a răspuns (pentru dragos38):

Daca va fi sa dispara specia umana, sigur nu vor mai evolua vreodata alti oameni pe Pamant, si probabil nicaieri in Univers. Evolutia nu produce niciodata de 2 ori aceleasi rezultate. Daca ar fi sa dam timpul inapoi, si viata sa inceapa din nou pe Pamant, aproape sigur noi nu am mai evolua. Poate ca ar fi alte civilizatii non-umane, sau poate ca nu ar evolua nicio civilizatie, dar oameni sigur nu ar mai aparea. Si asta pentru ca ar fi imposibil sa se repete de doua ori exact aceleasi evenimente si procese norocoase care sa duca la evolutia omului. Noi n-am mai exista daca clima ar fi fost putin altfel, sau daca vegetatia africana ar fi fost putin altfel (sa zicem, mai putina savana, si mai multa padure), daca placile tectonice ar fi fost altfel, sau activitatea vulcanica ar fi fost putin altfel. Si la fel, n-am exista daca toate acele extinctii in masa aleatorii nu s-ar fi intamplat exact la momentul potrivit, si exact la fel. Un exemplu dat des e acel asteroid care a lovit Terra acum 65 de milioane de ani, si care probabil a dus la extinctia dinozaurilor. Daca acel asteroid ar fi ratat ciocnirea cu Pamantul, dinozaurii poate n-ar mai fi disparut atunci, si mamiferele n-ar mai fi avut sansa sa evolueze spre dimensiuni mai mari, deci inclusiv spre primatele din care am evoluat noi mai tarziu.

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Asta cu aparitia noastra ''ca am aparut din greseala''am fost rautacios laughing) dar sunt de acord cu tine, universul nu va mai oferi o, a doua sansa pentru aparitia altei finte umane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Universul e generos si va mai darui viata.Ca nu vor mai fi creaturi numite oameni..asta cu siguranta, s-o fi saturat si el de acest spectacol mizer.

Răspuns utilizator avertizat
| awarepresent a răspuns:

Daca te raportezi la fizica cuantica.
Conform experimentului "Double Slit" e foarte probabil ca, constiinta sa creeze realitatea iar constiinta sa fie comuna. Realitatea e posibil sa nu poata "exista" fara un OBSERVATOR care sa o influenteze iar observatorul poate fi definit ca fiind "Constiinta".
Ma rog, necesita un pic de studiu pe subiectul "Double Slit Experiment" si "Principiul incertitudinii".
E posibil ca noi sa fim "unealta" fara de care realitatea nu poate exista.
E controversat dar merita studiat happy.
Ah, as mai adauga "Entanglementul cuantic". Sunt sigur ca Dumnezeu nu se supara pe tine daca studiezi si te informezi in legatura cu subiecte care la prima vedere par iesite din comun sau controversate.
Benefic e sa le observi si sa incerci sa intelegi de ce sunt adevarate sau de ce crezi tu ca nu sunt adevarate inainte SA-TI FORMULEZI o opinie pe subiect.

| dragos38 explică (pentru awarepresent):

Deci esti de acord ca, daca dorim sa ne apropiem de aceea divinitate trebuie sa studiem stiintele, si totusi cel mai celebru astrofizician este ateu.

| awarepresent a răspuns (pentru dragos38):

Tu poti s-o numesti cum doresti. Eu o numsc simplu "Constiinta".
Iar "Constiinta" e colectiva, constiinta suntem noi.
Tu poti sa-i spui "Divinitate" si sa-i atribui ce sens doresti.

| dragos38 explică (pentru awarepresent):

Hm,pai si cei care ucid, violeaza, tortureaza, e.t.c. aia nu au constiinta? aia nu sunt tot oamenii?

| dragos38 explică (pentru awarepresent):

La aia nu functioneaza constiinta? laughing

| awarepresent a răspuns (pentru dragos38):

Pentru ca facem un schimb de idei, nu trebuie sa am dreptate.
Dar pot sa-mi dau cu parerea.
Consider ca marea majoritatea a oamenilor cand se descriu pe sine se identifica cu imaginea de sine care ar fi urmatoarea:
"Eu sunt bun"
"Eu sunt rau"
"Eu sunt amuzant"
"Eu sunt plictisitor"
"Eu sunt artist"
"Eu sunt sofer"
"Eu sunt un tata bun"
"Eu sunt o mama rea".
Eu cred simplu ca tu doar "esti".
Cand te urci in masina, esti sofer.
Cand te dai jos din masina, ce esti? happy
Noi ne identificam cu conceptele, creand o imagine de sine.
Dar, mai presus de asta. consider ca exista ceva ce asculta toata gandurile astea. E ca si o carte, ca sa "existe" trebuie ca cineva sa o citeasca.
Un gand ca sa "existe" trebuie ca cineva sa-l citeasca, sa-l observe.
O melodie ca sa existe trebuie ca cineva sa o asculte happy.
Eu o denumesc constiinta superioara. Un alt "tu" adormit, un tu care nu are loc de "Ego".
Ca sa poti sa-ti trezesti "observatorul" trebuie sa renunti la "Ego".

| dragos38 explică (pentru awarepresent):

Cand ma dau jos din masina, sunt un navetist, eu nu am permis, deci fac naveta laughing

| awarepresent a răspuns (pentru dragos38):

laughing pai vezi? Si acum esti forumist.

| dragos38 explică (pentru awarepresent):

Da, dar stii cum se zice cand, cineva sta de vorba cu divinitatea se numeste rugaciune, cand divinitatea sta de vorba cu tine se numeste schizofrenie

| awarepresent a răspuns (pentru dragos38):

Si eu ce as putea sa le fac? happy Le mai bag si eu cate-o pastila d'asta, poate asa sunt mai deschisi si catre alte concepte.

| alexandruiasi a răspuns:

Lasati voi teoriile cu milioane si sute de mii de ani