| Inferno a întrebat:

Tinand cont de faptul ca martorii refuza transfuzii de sange, un copil ce se naste intr-o famile de martori are mult mai multe sanse sa moara.

Ar trebui copiii ce se nasca in familii de acest soi sa fie luati si dusi in orfelinate?

32 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Mai degraba ar trebui dusi parintii la nebuni, daca nu chiar exterminati.

| milan9 a răspuns:

E o diferenţă CA DE LA CER LA PĂMÂNT între ceea ce scrie în Biblie şi ceea ce fac iehovistii.

Biblia interzice consumul de sânge doar în alimentaţie. Cuvântul "SÂNGE" apare în mijlocul unei enumerări a unor interdicţii pur ALIMENTARE: "Să vă feriţi de cele jertfite idolilor şi de sânge şi de (animale) sugrumate"– Fapte 15, 29

Versetul Fapte 15, 29 se referă în contextul istoric doar LA UN SINGUR LUCRU: evitarea consumării cărnii "animalelor sugrumate" şi a celor jertfite (sacrificate, dedicate) idolilor şi în mod similar, evitarea consumării sângelui.

Asta deoarece simbolic, sângele era asociat cu obiceiurile sacrificiale păgâne, în care sângelui i se acorda o anumită importanţă simbolică purificatoare. Sacrificiul asta presupunea: vărsarea de sânge.
Pentru ca apostolii să evite preluarea de către creştini a obiceiului sacrificiilor, trebuia scoasă din conştiinţa lor ideea că sângele animalelor sacrificate ar avea vreo importanţă ceremonială. Trebuia să se evite orice asociere a lui cu vreo valoare simbolică.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Parintii ar trebui pedepsiti si sa nu aiba dreptul de a alege daca sa faca transfuzia sau nu. Daca poate salva o viata atunci sa se faca si punct.

| iurii75 a răspuns:

Tinand cont ca terapiile alternative fara sange sant mai eficiente si mai putin periculoase are mai multe sanse sa supravetuiasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sanse sa moara"... selectia naturala m8. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ar trebui. acum mai bine de 6 ani la o familie idioata de genu, o fetita de la 8 ani parca a murit de la o simpla infectie ca dobitocii de parinti nu au dus.o la doctor ca vezi domne, daca sunt credinciosi dzeu o va vindeca. eh, se pare ca juca poker "omu" si nu a avut timp de fetita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa concluzionez ca asa sunteti toti martorii. Sunteti incapabili sa raspundeti la niste intrebari simple si cand intampinati probleme, incercati sa evitati, sa schimbati subiectul si sa bagati scuze penibile doar ca sa nu raspundeti la ce vi se cere.

Pana acum n-am intalnit nici macar un martor care sa raspunda direct la ce am intrebat. Si nu poti spune ca intrebarile sunt exagerat de complicate. Erau foarte simple :

1 - numele medicilor
2 - statistica ce tine de transfuzie vs non transfuzie

Dar se pare ca pentru niste caramizi, si aceste subiecte sunt prea complicate.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand oamenii vor sa le raspundem la intrebari nu le putem raspunde imediat, cele mai multe subiecte sunt foarte profunde, si daca le raspundem direct nu vor intelege, asa ca trebuie sa le explicam pe indelete pentru a intelege acel raspuns.
Care nume de medici? Cand ai citit raspunsul ai citit despre un congres la Moscova, acolo nu pot veni orice fel de medici, acolo vin medici cu renume, nu le stiu numele.
Iti mai fac ex. de subiecte la care nu pot raspunde imediat la care trebuie sa arat si dovezi, cum ar fi numarul 666, el simbolizeaza imperfectiunea, dar ca omul sa creada trebuie. sa ii arat argumente.
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/stiinta-si-biblia/

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

" medici cu renume, nu le stiu numele"... perfect, puteai zice de la inceput asta. Tehnic vorbind, discutia s-a terminat aici. Nu merge sa zici "niste unii" fara sa prezinti mai multe detalii si sa pretinzi ca sunt afirmatii valide.

Daca eu zic " niste unii confirma homeopatia" sau "niste unii confirma ca scrierile vedice sunt valide iar acei zei exista", consideri ca sunt afirmatii bune? Le accepti doar pentru ca "niste unii" au zis? Fi serios.

Bun, deci am rezolvat partea cu "medicii de renume" din exmplul tau dar la care culmea, numele este prezentat. Interesant. Putem taia partea asta.

Sa trecem la al 2-lea subiect (care de fapt era primul). Poti sa-mi prezinti statistica pe care ti-am cerut-o?

Vezi ca se poate sa raspunzi? Cu voi vad ca e greu. Prima data trebuie sa aberati in n comentarii pana sa recunoasteti ca nu stiti.

Incearca si acum sa raspunzi direct, fara sa aberezi. Poti sau nu sa prezinti o statistica? Daca nu, zi simplu "nu pot" si gata, am terminat discutia.

| AndreiM77 a răspuns:

Iti voi explica pe intelesul tau de ce noi nu acceptam transfuzii de sange.
Noi suntem crestini care respecta Biblia si tot ce scrie in ea, deoarece este cuvantul lui Dumnezeu.
Creştinii au primit porunca ‘să se abţină de la sânge’
Fap. 15:28, 29: „Căci spiritul sfânt şi noi [corpul de guvernare al congregaţiei creştine] am considerat că este bine să nu vă adăugăm nicio altă povară, decât următoarele lucruri necesare: să vă abţineţi de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate [adică ucise, dar fără să li se fi scurs sângele] şi de la fornicaţie. Dacă vă păziţi cu grijă de aceste lucruri, vă va merge bine. Fiţi sănătoşi!" (Consumarea sângelui este pusă pe acelaşi plan cu idolatria şi fornicaţia, lucruri pe care, desigur, nu am dori să le comitem.)
Transfuziile de sânge
Interdicţia biblică se referă şi la sângele uman?
Da. Aşa au înţeles lucrurile primii creştini. În Faptele 15:29 este dată porunca: ‘să vă abţineţi de la sânge’. Nu se spune să vă abţineţi numai de la sângele de animal (compară cu Leviticul 17:10, unde se interzice consumarea ‘sângelui de orice fel’). Tertulian (care a scris în apărarea convingerilor primilor creştini) spunea: „Înţelegem că interzicerea «sângelui» este valabilă cu mult mai mult în cazul sângelui uman". — The Ante-Nicene Fathers, vol. IV, p. 86.
Echivalează într-adevăr o transfuzie cu faptul de a mânca sânge?
În spital, când un pacient nu poate fi alimentat pe cale orală, este alimentat intravenos. Ei bine, dacă cineva, care n-a mâncat niciodată sânge, l-ar accepta sub formă de transfuzie, ar asculta oare de porunca de ‘a se abţine de la sânge’ (Fap. 15:29)? Să ilustrăm acest lucru luând cazul unei persoane căreia medicul i-a spus să se abţină de la alcool. Ar respecta persoana respectivă această prescripţie dacă nu ar mai bea alcool, dar şi l-ar injecta direct în venă?
Alternative la transfuziile de sânge
ÎN PERIOADA 20–22 mai 2011, specialişti de renume din peste 40 de ţări s-au reunit la Moscova cu ocazia celui de-al 60-lea Congres Internaţional Jubiliar al Societăţii Europene de Chirurgie Cardiovasculară şi Endovasculară. „Un eveniment de o asemenea anvergură este pentru medici la fel de important precum Jocurile Olimpice pentru sportivi", a afirmat un reporter TV rus.
Un stand care nu a putut trece neobservat de către participanţi în toate cele trei zile de congres oferea informaţii despre alternativele la transfuziile de sânge. Standul aparţinea Serviciului de Informaţii Sanitare (SIS) al Martorilor lui Iehova. De aici, medicii au luat cu viu interes sute de pliante informative, cărţi, DVD-uri şi articole medicale pe această temă importantă. Foarte solicitat a fost DVD-ul care conţine documentarul Alternative la transfuzii — simple, sigure şi eficiente.
Mulţi medici care au vizitat standul au recunoscut că reducerea la minimum a pierderilor de sânge este o necesitate în practica chirurgicală. Un chirurg cardiolog din Italia a afirmat în conferinţa sa de la congres că îi cunoaşte bine pe Martorii lui Iehova şi că a operat cu succes pe cord aproximativ 70 de pacienţi Martori, fără să le administreze sânge. El a mai precizat că, în clinica în care îşi desfăşoară activitatea, chirurgia fără sânge reprezintă norma. Un profesor de la Deutsches Herzzentrum Berlin (Institutul Inimii din Berlin) a luat două DVD-uri: unul pentru el, iar celălalt pentru un coleg. Printre altele, a spus în faţa auditoriului că efectuase de curând o intervenţie chirurgicală fără sânge pe un nou-născut de doar 2, 5 kg şi că, în clinica sa, au fost operaţi pe cord nou-născuţi ce cântăreau chiar mai puţin.
La o lună de la congresul din Moscova, medici din diverse ţări au participat la Al Patrulea Simpozion Belomorsk al Medicilor de Anestezie şi Terapie Intensivă din Regiunea de Nord-Vest a Rusiei, organizat în oraşul Arhanghelsk. SIS a pus la dispoziţie şi aici aceleaşi informaţii, captând din nou atenţia multora. La vederea materialelor prezentate, un medic din St. Petersburg a exclamat: „Este exact ce avem nevoie!". Doamna doctor şi-a exprimat regretul că unii dintre colegii ei continuă, pur şi simplu din obişnuinţă, să le administreze sânge pacienţilor cu arsuri. „Materialele voastre ar fi foarte utile la conferinţa pe tema tratării pacienţilor cu arsuri care urmează să se ţină la St. Petersburg", a adăugat ea cu entuziasm.
În întreaga lume, din ce în ce mai mulţi doctori văd avantajele pe care le prezintă medicina şi chirurgia fără sânge. Rămâne de văzut dacă aceste terapii vor deveni într-o zi „etalonul-aur" în practica medicală.
La nivel mondial, medicii din tot mai multe spitale recurg la chirurgia fără sânge pentru a-şi trata pacienţii. Eşti bine informat în legătură cu opţiunile pe care le ai în domeniul terapiilor fără sânge? Pentru a alege în cunoştinţă de cauză un tratament medical sau anumite proceduri în cazul unei operaţii, trebuie să fii bine informat. Te invităm să urmăreşti documentarul Terapii fără sânge — Medicii acceptă provocarea. Apoi recapitulează sub rugăciune acest material cu ajutorul întrebărilor de mai jos. (Notă: Deoarece în documentar sunt prezentate o serie de imagini scurte din timpul operaţiilor, părinţii trebuie să dea dovadă de discernământ când decid dacă vor viziona sau nu acest program împreună cu copiii lor.)
1) Menţionaţi motivul principal pentru care Martorii lui Iehova refuză transfuziile de sânge. 2) Ce fel de îngrijire medicală caută Martorii lui Iehova? 3) Care este dreptul fundamental al pacientului? 4) De ce este logic şi înţelept să alegem alternative la transfuzii? 5) În cazul pierderilor majore de sânge, care sunt cele două priorităţi ale medicilor? 6) Care sunt cele patru categorii principale în care pot fi grupate tehnicile alternative la transfuzii? 7) Cum pot medicii: a) să reducă la minimum pierderile de sânge, b) să conserve globulele roşii, c) să stimuleze producerea de sânge şi d) să recupereze sângele pierdut? 8) Ce este: a) hemodiluţia şi b) cell salvage? 9) Ce trebuie să cunoaşteţi cu privire la terapiile alternative? 10) Se pot efectua operaţii complicate fără transfuzie de sânge? 11) Ce progrese se observă în comunitatea medicală?
Fiecare creştin trebuie să decidă în armonie cu conştiinţa sa instruită biblic dacă va accepta sau nu vreuna dintre terapiile prezentate în acest documentar. Aţi stabilit ce proceduri medicale şi alternative la transfuzii veţi accepta pentru voi şi pentru copiii voştri? V-aţi completat directiva medicală? Mai multe informaţii pe această temă veţi găsi în articolele „Întrebări de la cititori" apărute în Turnul de veghe din 15 iunie 2004 şi 15 octombrie 2000. De asemenea, puteţi consulta articolul „Cum consider fracţiunile sanguine şi procedurile medicale care implică folosirea propriului sânge?", apărut în anexa Serviciului pentru Regat din noiembrie 2006, pentru a decide ce proceduri medicale şi alternative la transfuzii veţi accepta sau veţi refuza. Apoi, completaţi corect directiva medicală. Membrii familiei care nu sunt Martori şi reprezentanţii voştri legali trebuie să fie bine informaţi în legătură cu decizia pe care o luaţi.
Cât de sigure sunt rezultatele testului HIV?
▪ ACEASTĂ întrebare a stârnit controverse în Nigeria, după ce s-a descoperit că o fetiţă nou-născută a fost infectată cu virusul HIV. Fetiţei i se făcuse o transfuzie de sânge la unul dintre cele mai bune spitale din ţară.
Potrivit directorului spitalului, la scurt timp după naştere, Eniola a fost diagnosticată cu icter. Tratamentul recomandat a fost exsanguinotransfuzia, iar tatăl ei a donat câteva unităţi de sânge. Însă tipul lui de sânge era incompatibil cu cel al fiicei sale, astfel că fetiţei i s-a administrat sânge din banca de sânge a spitalului. Nu după mult timp, s-a descoperit că ea era infectată cu HIV, deşi părinţii ei nu erau infectaţi. Potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului, „sângele a fost testat HIV înainte de a-i fi transfuzat nou-născutei, iar rezultatul a fost negativ".
Atunci cum a fost infectată fetiţa? Autorităţile nigeriene au investigat acest caz controversat şi s-a ajuns la concluzia că sursa probabilă a infecţiei a fost sângele transfuzat. Ziarul Nigerian Tribune a citat un virolog, care a spus: „Atunci când a donat sânge, donatorul era în perioada numită «fereastră imunologică» a infectării cu virusul HIV".
Deşi este un caz singular, el arată că transfuziile de sânge nu sunt lipsite de riscuri. Referitor la „fereastra imunologică", Centrele Americane pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor afirmă: „Sistemul imunitar are nevoie de un anumit timp până produce suficienţi anticorpi care să poată fi depistaţi prin testul anticorpilor anti-HIV. Această perioadă variază de la o persoană la alta. În general, ea este numită «fereastră imunologică». Într-un interval de două până la opt săptămâni (în medie, 25 de zile), cele mai multe persoane vor dezvolta anticorpi care pot fi depistaţi. Este posibil totuşi ca în cazul unora să fie nevoie de mai mult timp pentru a dezvolta anticorpi ce vor putea fi apoi depistaţi. . . În cazuri foarte rare, poate fi nevoie de până la şase luni".
Aşadar, faptul că sângele a fost testat HIV nu oferă garanţia că nu este infectat. Fundaţia San Francisco AIDS avertizează: „Deşi nu poate fi depistat printr-un test efectuat în perioada numită «fereastră imunologică», virusul HIV poate fi transmis în această perioadă. În realitate, atunci, adică la scurt timp după ce a fost contractat virusul, riscul de a transmite infecţia este maxim".
Martorii lui Iehova respectă de mult timp porunca Bibliei: „Să vă abţineţi de la. . . sânge" (Faptele 15:29). Protecţia oferită de respectarea acestei porunci arată cât de înţelept este să ascultăm de îndrumările lui Dumnezeu. Pentru mai multe informaţii despre alternativele la transfuzii, consultaţi broşura Salvarea vieţii prin sânge — În ce mod?
FOLOSIREA SÂNGELUI ÎN SCOPURI MEDICALE
10 Martorii lui Iehova înţeleg că ‘a te abţine de la sânge’ înseamnă a nu accepta transfuzii de sânge şi a nu dona sau stoca propriul sânge în vederea unei transfuzii. Din respect faţă de legea lui Dumnezeu, ei nu acceptă nici cele patru componente primare ale sângelui: globulele roşii, globulele albe, trombocitele şi plasma.
11 Astăzi, aceste componente sunt deseori supuse unor procese ulterioare de divizare, din care rezultă anumite fracţiuni ce sunt folosite în diferite moduri. Ar putea un creştin să accepte aceste fracţiuni? Le consideră el „sânge"? Fiecare trebuie să decidă personal. Acest lucru este valabil şi în cazul unor proceduri medicale ca hemodializa, hemodiluţia şi cell salvage, care presupun folosirea propriului sânge, cu condiţia ca acesta să nu fi fost stocat. (Vezi Apendicele, paginile 215–218.)
12 Au o importanţă mai mică pentru Iehova chestiunile în privinţa cărora trebuie să decidem personal? Nu, căci el este profund interesat de gândurile şi de motivaţiile noastre (Proverbele 17:3; 21:2; 24:12). Astfel, după ce ne rugăm pentru îndrumare şi facem cercetări atente cu privire la un produs sau la o procedură medicală, trebuie să dăm ascultare conştiinţei noastre instruite cu ajutorul Bibliei (Romani 14:2, 22,  23). Desigur, n-ar trebui ca alţii să decidă în locul nostru şi nici să ne forţeze să procedăm aşa cum le dictează lor conştiinţa. Totodată, nici noi n-ar trebui să întrebăm: „Tu ce-ai face dacă ai fi în situaţia mea?". Când este vorba despre astfel de lucruri, fiecare creştin trebuie ‘să-şi poarte propria sarcină’ (Galateni 6:5; Romani 14:12).
Sângele necontaminat — un obiectiv greu de atins
Unele ţări pretind că rezervele lor de sânge sunt mai sigure ca oricând. Cu toate acestea, e nevoie de precauţie. Pe prima pagină a „Circularei" pregătite de trei centre de sânge din Statele Unite se spune: „AVERTISMENT: Întrucât produsele pe bază de sânge integral şi de componente sanguine sunt obţinute din sânge uman, există riscul transmiterii prin intermediul acestora a unor agenţi infecţioşi, precum viruşii. . . Selecţia atentă a donatorilor şi testele de laborator disponibile nu elimină acest risc".
Nu întâmplător Peter Carolan, directorul Federaţiei Internaţionale a Societăţilor de Cruce Roşie şi Semilună Roşie, a spus următoarele: „Siguranţa rezervelor de sânge nu poate fi garantată în mod absolut". Ulterior a adăugat: „Oricând pot apărea noi infecţii pentru care, la momentul respectiv, să nu existe teste".
Ce s-ar întâmpla dacă ar apărea un nou agent infecţios, care, la fel ca SIDA, nu ar fi depistat la purtător timp îndelungat şi care s-ar putea transmite cu uşurinţă prin sânge? La o conferinţă a medicilor, ţinută la Praga (Republica Cehă) în aprilie 2005, dr. Harvey Klein, de la National Institutes of Health, din Statele Unite, a numit sumbră această perspectivă. El a spus: „Centrele de recoltare a componentelor sanguine nu ar fi cu mult mai pregătite să prevină o epidemie transmisibilă prin sânge decât au fost la începutul epidemiei de SIDA".

| CommonSense a răspuns (pentru AndreiM77):

Te rog, sintetizeaza ce-ai scris, deoarece sunt SIGUR ca nu ai nevoie de 1000 de randuri sa spui ce ai de zis.

| AndreiM77 a răspuns (pentru CommonSense):

Pentru unii da, pentru altii nu.
Daca tie iti face transfuzie de sange, ai sansa de a trai dar risti sa te imbonlavesti cu HIV, si cu nenumarate boli.
Sangele reprezinta practic viata, daca tu ei sange in corpul tau de la un fumator cum vei deveni? Vei deveni si tu fumator, deoarece sangele are in el aceasta amprenta.
In fond sunt mai multe tratamente care pot inlocuii sangele, plasma, fractiunile de sange, etc.

| Inferno explică (pentru AndreiM77):

Aha,acum am inteles.

| CommonSense a răspuns (pentru AndreiM77):

Sangele de la transfuzii de obicei este testat, nu oricine poate oferi sange.
Iar partea cu fumatorii, este complet fals. Ar trebui o cantitate considerabila de nicotina in sange pentru a se intampla asa ceva, un procent imposibil de atins, numai daca nu se "altereaza" sangele cu nicotina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Esti constient de faptul ca sansa ca cineva sa ia hiv prin transfuzie este foarte mica nu?

Ba mai mult de atat, esti constient de faptul ca nu toti ciumpalacii pot sa doneze? Sunt cateva teste pe care trebuie sa le faci.

Se pare ca nu.

"dar risti sa te imbonlavesti cu HIV"... sa inteleg ca voi martorii nu folositi nici medicamente cand va imbolnaviti nu?

| Inferno explică (pentru AndreiM77):

Mai bine fumator si viu, decat nefumator si mort.

| Holiday a răspuns (pentru AndreiM77):

"Daca tie iti face transfuzie de sange, ai sansa de a trai dar risti sa te imbonlavesti cu HIV, si cu nenumarate boli."

In primul rand ca acel sange este testat inainte de a fi folosit, deci sansele de contactare a unei boli sunt insignifiante. In al doilea rand, daca nu faci transfuzia mori, in cazul cel mai rau, infectia cu HIV, tot mai traiesti cel putin cativa ani.

"... daca tu ei sange in corpul tau de la un fumator cum vei deveni? Vei deveni si tu fumator..."

Pe bune? Si daca iei sange de la unul cu IQ 200 devii si tu destept? Ma indoiesc. Uite, incearca, sa vezi ca dupa transfuzie tot Iehovar vei ramane.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Ia uite ce-i dreseaza pe astia: http://wol.jw.org/en/wol/d/r34/lp-m/1101989215 (Dacă cineva spune:
„Refuzând transfuzia de sânge, vă lăsaţi copiii să moară. Aşa ceva este inadmisibil!") Aici e raspunsul.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incubarea virusului HIV in corpul uman este de 6 luni si poate sa dureze chiar si ani, si acel om nu stie ca are HIV si el doneaza.
In perioada de incubare a sangelui donat care dureaza 8 luni virusul HIV nu poate fi detectat.
Si daca iti administreaza sange ai sanse de a trai putine.
In plus sunt medicamente mult mai bune simai eficiente decat sangele.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca mi se face rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Vad ca tot nu intelegi. O sa incerc altceva.

Prezinta-mi numarul de persoane care au murit din cauza transfuziilor (respectiv din cauza ca au contactat HIV) vs numarul de persoane care au supravietuit datorita transfuziilor.

Ba mai mult de atat, repet intrebarea cu medicamentele : voi martorii nu folositi nici medicamente nu? Esti constient de faptul ca multe medicamente au efecte secundare, deci, risti sa patesti alte nasoale? Conform logicii voastre, daca apare un risc, fie el cat de mic, voi NU trebuie folositi acea metoda.

Prezinta-mi o statistica legata de cei care au murit din cauza transfuziilor vs cei care au trait datorita lor.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosim toate medicamentele, in Biblie spune ca Dumnezeu pretuieste viate si asta facem si noi o consideram sacra. Dar in Faptele 15:28, 29, ne interesiaza versetul 29, acolo spune sa ne abtinem de la sange.
Biblia dezvaluie ca sangele este echivalentul vietii, in ochii lui Iehova este pretios. Acest lucru reiese din Geneza 9:4, 16 in versetul 4 spune ca numai carnea ei (a animalului) sa o mancati, sangele ei so n-o mancati.
Daca spune ca sa nu mancam sangele animalelor asta este valabil si in cazul oamenilor.
ÎN PERIOADA 20–22 mai 2011, specialişti de renume din peste 40 de ţări s-au reunit la Moscova cu ocazia celui de-al 60-lea Congres Internaţional Jubiliar al Societăţii Europene de Chirurgie Cardiovasculară şi Endovasculară. „Un eveniment de o asemenea anvergură este pentru medici la fel de important precum Jocurile Olimpice pentru sportivi", a afirmat un reporter TV rus.
Un stand care nu a putut trece neobservat de către participanţi în toate cele trei zile de congres oferea informaţii despre alternativele la transfuziile de sânge. Standul aparţinea Serviciului de Informaţii Sanitare (SIS) al Martorilor lui Iehova. De aici, medicii au luat cu viu interes sute de pliante informative, cărţi, DVD-uri şi articole medicale pe această temă importantă. Foarte solicitat a fost DVD-ul care conţine documentarul Alternative la transfuzii — simple, sigure şi eficiente.
Mulţi medici care au vizitat standul au recunoscut că reducerea la minimum a pierderilor de sânge este o necesitate în practica chirurgicală. Un chirurg cardiolog din Italia a afirmat în conferinţa sa de la congres că îi cunoaşte bine pe Martorii lui Iehova şi că a operat cu succes pe cord aproximativ 70 de pacienţi Martori, fără să le administreze sânge. El a mai precizat că, în clinica în care îşi desfăşoară activitatea, chirurgia fără sânge reprezintă norma. Un profesor de la Deutsches Herzzentrum Berlin (Institutul Inimii din Berlin) a luat două DVD-uri: unul pentru el, iar celălalt pentru un coleg. Printre altele, a spus în faţa auditoriului că efectuase de curând o intervenţie chirurgicală fără sânge pe un nou-născut de doar 2, 5 kg şi că, în clinica sa, au fost operaţi pe cord nou-născuţi ce cântăreau chiar mai puţin.
La o lună de la congresul din Moscova, medici din diverse ţări au participat la Al Patrulea Simpozion Belomorsk al Medicilor de Anestezie şi Terapie Intensivă din Regiunea de Nord-Vest a Rusiei, organizat în oraşul Arhanghelsk. SIS a pus la dispoziţie şi aici aceleaşi informaţii, captând din nou atenţia multora. La vederea materialelor prezentate, un medic din St. Petersburg a exclamat: „Este exact ce avem nevoie!". Doamna doctor şi-a exprimat regretul că unii dintre colegii ei continuă, pur şi simplu din obişnuinţă, să le administreze sânge pacienţilor cu arsuri. „Materialele voastre ar fi foarte utile la conferinţa pe tema tratării pacienţilor cu arsuri care urmează să se ţină la St. Petersburg", a adăugat ea cu entuziasm.
În întreaga lume, din ce în ce mai mulţi doctori văd avantajele pe care le prezintă medicina şi chirurgia fără sânge. Rămâne de văzut dacă aceste terapii vor deveni într-o zi „etalonul-aur" în practica medicală

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Mai incearca o data. Incep sa ma satur sa repet aceleasi lucruri.

Poti sau nu sa prezinti o statistica legata de cei care au murit din cauza transfuziilor pentru ca au contactat niste boli gen hiv si cei care au supravietuit datorita transfuziilor?

E o intrebare exagerat de simpla.

Cat despre afirmatiile tale, sunt exagerat de vagi ele rezumandu-se la "niste unii". Pai prezinta si niste nume. Prezinta niste date concrete. Dar stai, am uitat ca voi nu sunteti obisnuiti cu oferitul detaliilor. Argumentele voastre se rezuma la "niste unii".

Daca esti depasit de subiect, mai bine taci si zi asa. N-are rost de aberezi pe aici zicand "niste unii" si pretinzand ca afirmatiile tale au o valoare.

Folosind logica ta, "niste unii" confirma ca telepatia, telekinezia si alte chestii de genul functioneaza. Niste unii confirma ca homeopatia functioneaza. Mai vrei exemple folosind logica ta cu "niste unii"?

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai citit raspunsul meu ai vazut ca medicii au spus ca medicamentele fara sange sunt mai eficiente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

1 - care medici? Raspunsul tau se rezuma la "niste unii au zis".
2 - medicamentele fara sange... wtf? Exista medicamente cu sange?

Ai de gand sa raspunzi la ce ti-am cerut sau nu? Mai eviti mult? Incep sa-mi pierd rabdarea.

1 - Imi dai sau nu o statistica legata de cei care au murit din cauza transfuziilor pentru ca au contactat niste boli gen hiv si cei care au supravietuit datorita transfuziilor?

2 - Prezinta mai multe detalii legate de acei "niste unii" despre care vorbesti tu.

Daca esti incapabil sa raspunzi la ce ti-am cerut si esti clar depasit de subiect, zi pur si simplu "nu stiu sa-ti raspund" si gata. N-are rost sa continuam o discutie daca ea decurge asa :

X - Ai dovezi?
Y - Niste unii.
X - Da niste nume.
Y - Pai niste unii au zis.
X - Bun, dar ceva detaliat ai?
Y - Am zis mai sus, niste unii.

E ultima data in care iti mai cer sa prezinti acea statistica. Daca nici acum nu o vei face, o sa trag concluzia justificata cum ca esti incapabil sa raspunzi si ca esti depasit de subiect. Ba mai mult de atat, o sa concluzionez ca afirmatiile tale sunt bazate pe favoritism si ignoranta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

E super amuzant. Are tatal meu un coleg pocait si cand isi face cruce, ala zice ba "piei, satana", ba ca e pacat, si vine cu povesti, bla bla bla; azi venind discutia despre religii, ateism, i-am zis ce sa-i zica nenelui laughing, m-am simtit ca vreun predicator pocait, incerca sa retina fix cuvintele mele, o fraza, pocaitii invata sute de propozitii, cred ca daca ii intrerupi, se pierd devil, poate de asta nu asculta ce zice interlocutorul.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor eu abia acum vad ca martorii astia isi invata raspunsurile ca pe poezii :-s ma miram de unde scot cateodata asa raspunsuri si altadata nu-s in stare sa scrie o propozitie coerenta

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Mai tare e ca au intrebare si raspuns, adica mura in gura. Dresaj. Cred ca e misto o discutie cu ei daca ii tot intrerupi.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns deja, daca nu esti detul de inteligent sa iti da-i seama, scutestema.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru CommonSense):

Este testat de fiecare data.Eu sunt donator cu vechime dar mereu se testeaza.

| AndreiM77 a răspuns:

Nu te mai contrazice singur.
A, si nu te mai enerva, sti ca am dreptate, dar ca sa pari ca sti totul nu accepti aceste argumente satisfacatoare, nu le-am spus eu, ci medicii de renume.

| Mechanix a răspuns:

Religiile care permit comportamente inumane ar trebui interzise prin lege.