| AirănMeidăn a întrebat:

Tipicul ateu de 14 ani, in mediul sau natural:

"Eu sunt ATEU! Si o spun foarte increzator..Eu consider asta o trezire la realitate si un pas spre viitor!"
"Eu sunt ateu mai special! Eu refuz sa cred ca exista dumnezeu! Dar in acelasi timp refuz sa cred ca exista rau! Din punctul meu de vedere nu exista nici bine nici rau!"

si replica finala, cireasa de pe tort
"Nu sunt dovezi ca exista dar nici ca nu exista (dumnezeu)"

deci pana la urma, ce e? "ATEU", agnostic, neinformat, sau?

nu va zic username-ul, dar il puteti gasi pe categorie. eu mi-am luat deja ignore

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu vad de ce nu poti fi ateu si in acelasi timp sa recunosti adevaru obiectiv ca existenta Lui Dumnezeu nu poate fi infirmata.

| ania a răspuns:

E credincios ateu

| RAY a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar un copil care e si el "ceva" pentru ca asa l a luat valul

| sublime89 a răspuns:

Nu a gresit cu absolut nimic in tot ce a spus. O mica completare as avea, si anume exista dovezi impotriva zeului din biblie, dar nu si impotriva unui alt "d-zeu" in care vor oamenii sa creada. Iti pun o simpla intrebare: tu crezi in vampiri? Presupun ca nu. Stim cu totii ca nu exista nicio dovada ca exista. Dar te-as ruga sa-mi arati acum o dovada ca nu exista. Nu ai asa ceva. Atunci de ce nu crezi in vampiri? E la fel si cu zeii de orice fel, inclusiv ceea ce numim "d-zeu".

| mentholinks a răspuns:

Ateu, agnostic, neinformat, nu prea conteaza.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ai observat ca a devenit deja o moda ca boraciide 14-15 ani sa se laude cu faptul ca sunt atei?laughing
Iar atunci cand ii intrebi de ce sunt atei iti vor spune ca au suferit si s-au chinuit mult in lunga si devastatoarea lor viata de 14-15 ani(de asta nu cred ei in Dumnezeu), dar in cel mai rau caz au fost batuti de mamicutele lor cu matura.
Sau iti vor spune ca numai oamenii de la sat cred in Dumnezeu fiindca sunt oi, dar de fapt el e singura oaie, deoarece a vazut pe unul care spune ca e "Ateu" si i s-a parut coolllll boracului, astfel a propagat si el aceasta doctrina tolomaca pe care numai zevzecii mici neinstruiti o poseda.

| AirănMeidăn explică (pentru SergiuBoss11):

majoritatea au devenit atei de cand a devenit si vlogging-ul mai celebru in Romania. cu codrin bradea ala mai ales
ok, fii ateu, ai toate drepturile, dar macar nu zi peste 5 minute ca nu exista nici o dovada ca dumnezeu nu exista

efectiv s-a contrazis singur la mai putin de 3 raspunsuri distanta

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Ca sa judeci existenta lui Dumnezeu, ai nevoie de o anumita judecata pe care un borac de 14-15 ani nu o are.degeaba te contrazici tu cu un copil neobosit si rau daca el nici nu isi stie nici propria identitate prea bine.
Raman la parerea mea:un om cu adevarat inteligent si spiritual,crede in existenta unui Dumnezeu,diferit fata de aburelile din ziua de azi, dar in acelasi timp nu isi da cu presupusul in privinta acestuia deoarece nu are vreo dovada concreta cum ca acesta exista, dar nu are o dovada concreta nici cum ca nu exista.
Totusi, e bine sa crezi in ceva, sa ai credinta.

| SergiuBoss11 a răspuns:

laughingera mai sexy Clover

| LePotato a răspuns:

Mda (cam asta e parerea mea despre astfel de specimene)

PS: "Tipicul ateu de 14 ani, in mediul sau natural " - De ce 14 ani? :]]

| AirănMeidăn explică (pentru LePotato):

pentru ca de obicei atunci incepi sa iti pui intrebari gen "exista dumnezeu?" mai frecvent

| LePotato a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Spui asta din experienta, banuiesc.

| Suck a răspuns:

Tu ai 15 si dai de inteles ca esti atee... e cam tot una, va asemanati din acest punct de vedere. Doar ca nu te lauzi cu asta. Eu cred ca si ateii sunt putin agnostici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil cel mai tare raspuns al unui ateu (adolescent) a fost: ''Slava Domnului ca nu sunt credincios!''
Cred ca tipul despre care vorbesti este neinformat. Sa nu fim rautaciosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinciosi vs Atei. Doua grupuri de plictisiti care se cearta pe baza prietenilor imaginari.

http://1.bp.blogspot.com/......ligion.jpg

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

In poza nu apare niciun ateu, doar credinciosi.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ilustratia se adreseaza mai degraba diferitelor forme de teism.
"Religia este credinţa în supranatural, sacru sau divin..."

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

E o poza simbolica, interpretarea era destul de evidenta, avand in vedere referinta pe care am facut-o. Daca vrei, fac una pentru tine in care sa scrie sub fiecare grup, ce si cum...

Idem si pentru Inferno.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu sunt crestin, in ciuda faptului ca nu exista dovezi pentru existenta lui Dumnezeu (ma refer la dovezi matematice, sau orice alt tip, etc.), dar in aceiasi ordine de idei nu poti demonstra inexistenta, in orice caz la faza ca nu exista bine si rau, dintr-un punct de vedere pur "laic" e oarecum adevarat, rau si binele fiind aratati de capacitatea umana de empatie, adica intr-un cuvant de moralitatea intriseca, doar ca intr-o societate sunt mai mult indivizi, si legiile sunt facute ca sa fie cat de cat favorabile masei... ( ma refer la cele morale etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tab fury? pai di si l-ai suparat domnule? ca si eu, nu zasai ca el, si-mi dadu ignore.ba da stii cat sufar? plang di dimineata intruna, dioaresi nu-mi dadu dreptul la repliere.In fine, trebuie mentionat ca e ateu si nu e bine sa te pui cu ateii.ai dreptate; le place cireasa de pe coliva.

| Drolja a răspuns:

E plăcut să vezi astfel de preocupări la tinerii din zilele noastre.
Eu, spre ruşinea mea, la 14 ani mă zbăteam dacă vreau să fiu Sam sau Clover din desenele animate preferate.

| Scarbo a răspuns:

Pai ce, exista bine si rau?

| DonaldTrump a răspuns:

S-a contrazis in fiecare raspuns al sau, eu cred ca doar zice ateu pentru ca "asa e la moda" in rest nu cred ca il preocupa religia.

| Neberius13 a răspuns:

E un om minunat, iubesc tipul ăsta de oameni, mă fac să mă simt ca un geniu.

| NoelyTheKiller a răspuns:

Copilul probabil crede ca e cool sa fie ateu. Daca spui 'nu sunt dovezi ca exista dar nici ca nu exista' atunci nu mai esti ateu, esti pierdut in spatiu fara sa stii de tine si fara sa ai vreo cunostiinta, fie gasesti dovezi ca exista fie ca nu exista. Nu ai dovezi/cunostinte, nu poti vorbi despre ceva.

| AirănMeidăn explică (pentru NoelyTheKiller):

daca spui ca nu exista in ambele cazuri, probabil esti agnostic, nu chiar "pierdut in spatiu"

| NoelyTheKiller a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Imi place Mai mult varianta mea, dar bine fie, mersi ca mi-ai zis-o si pe asta happy

| Yamatasula a răspuns:

Da...
Si tu ai 15 ani, papusico...
Deci ce diferenta e intre tine si tipul asta...
(Pai nu e nicio diferenta, sa stiiti!)

| AirănMeidăn explică (pentru Yamatasula):

a salut geanin
deci intre maica-ta care sa zicem are 28 de ani(daca stii totusi sa te prinzi) si alea de pe centura de 28 de ani nu e nici o diferenta?
o vai, exemplu mai bun chiar nu puteam sa dau

| emilia25 a răspuns:

Nu stiu