| Mădă0611 a întrebat:

Toata lumea se intreaba de ce ateii sunt atei, eu sunt curioasa de ce crestinii sunt crestini (Romania e o tara crestina, cica), deci, de ce sunteti crestini?

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca s-au nascut creastini.

Pentru majoritatea crestinismul e singura religie din lumea, iar sa fii crestin e similar cu a fi om, cu a avea doua maini sau doua picioare.

| Mădă0611 explică (pentru Inferno):

La asta voiam sa ajung*, ca ei au impresia ca ateii sunt atei ca nu le-a dat dumnezeu masini b@z@the si gagici ver$@the, dar nu imi raspund. =(( >:) Daca si intrebarea asta e grea pentru ei, cand ii mai intrebi ceva, foloseste ceva analogii pe care sa le inteleaga unu de cel mult 5 ani.

*http://i.imgur.com/quucrvZ.jpg

NOname
| NOname a răspuns:

Pe scurt, pentru că se practică asta:
http://i.imgur.com/b1UdvLE.png

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Ești ffff ipocrita! Ai senzatia ca prin botez copilului i se ia posibilitatea de a decide mai târziu? Pe tine botezul te-a împiedicat sa devii atee? Arată-mi o singura persoana in lumea asta care sa spună "Nu ma pot declara ateu pentru. ca in copilărie ai mei m-au botezat!"

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Eu am avut norocul să am cât de cât minte şi să nu fiu îndoctrinată religios mai deloc - nu am crescut şi nu m-am format printre fanaticii religioşi (numai bunica - care m-a botezat pe ascuns, în lipsa părinţilor, convinsă că-mi face un bine - mai cu un "Tatăl nostru", mai cu o cruce, mai cu un "Doamne ajută!", ca tot bătrânul de la ţară; nimic ce merita să fie luat în serios).

Iar când vorbeşti de ipocrizie, Jardelin, uită-te mai întâi la tine! Eu mi-s sătulă de atacurile tale la persoană.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Botezul nu are nici o valoare, sunt ca promisiunile alea pinkie nu stiu cum, indoctrinarea e baiul, iar un copil indoctrinat religios, scapa cam greu de ideile altora care acum sunt ale lui, astfel apeland raaaaar la gandire.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Bun, dar despre un copil indoctrinat cu idei atee ce spui? E normal ca un copil sa fie indoctrinat cu idei atee încă de mic? De ce el nu este lăsat sa aleagă?

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Si cam care ar fi acele idei atee? Sa vedem daca e indoctrinare sau adevar.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Idei atee? : ))
Hai, uimeşte-mă!

Ateismul constă doar în lipsa credinţelor în personajele fantasmagorice de tip "zei", în ideile religioase cu pretenţia de adevăruri absolute.

Ateismul nu are dogme/doctrine, asta e de domeniul religiei/teismului.

Ca ateu, nu-ţi poţi îndoctrina copilul cu ateismul, că n-ai cu ce, poţi doar să nu-l expui la îndoctrinarea religioasă şi să-l înveţi cum să gândească, nu ce.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Ha, ha! Ai impresia ca n-am ce face noaptea asta si ca am chef sa ma bat in "adevăruri" cu tine, simpatico? Nimeni de pe aici nu merita atita importantă din partea mea incit sa-i acord timp si atenție, asa ca de ce ai merita tu? Poți sa-mi răspunzi in privat, dacă vrei!

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Ba da, draguta, este exact ca la indoctrinarea religioasă! Absolut nici o diferența între cele doua indoctrinari, doar ideile diferă!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Parcă tocmai am vorbit cu un perete...

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Nu uita sa imi zici ideile alea.

| CinevaNou a răspuns:

Crestinii sunt crestini pentru ca nu vor sa creada in eluminati ca ateii!
http://i.imgur.com/09XIWz8.jpg
http://9gag.com/gag/avZn2xE
http://9gag.com/gag/a1ZbY2P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România este o țară cam săracă unde mulți oameni o duc cam prost și majoritatea din disperare și din frica zilei de mâine nasc acea frică de a face singur tuturor acestor probleme pe care le considere aproape imposibil de rezolvat și își caută sprijinul într-o forță supernaturală ce-i veghează și care poate să-i ajute la greu(acea forță fiind Dumnezeu)
Mai e și faptul că cam toți părinții își îndeamnă copii de mici să creadă în Dumnezeu și cum cam toți copii mici au mințile cam fragile și sunt ușor influențabili de părinți și nu numai ajung să aibă idea că Dumnezeu există foarte bine integrată in creier iar odată ce o idee e bine băgată în creier e mai greu s-o mai scoți.
De mici copii nu au dreptul să își aleagă propria religie și părinții îi trec pe ce religie au ei și sunt obligați să studieze religia respectiva la școală încă din clasa 1 și până când o termină.
Oamenii din ziua de azi nu prea se mai ghidează după propriul instinct ci după instinctul de turmă. Toți puștii vor să se identifice cu prietenii lor în loc să își găsească pasiuni proprii. In cazul ăsta exemple sunt destule(chiar cu tonele).
Un lucru de luat în calcul ar fi și că românii sunt oameni foarte inculți și needucați(dar asta e vina celor care au făcut sistemul de învățământ așa de handicapat).
Îmi aduc aminte când un coleg de clasă ne-a mărturisit tuturor că e ateu și ia ghici, toți colegii i-au sărit în cap și au încercat din răsputeri toată ziua să-l convingă că zeul lor imaginar chiar există.
Anul trecut le-am spus unchiului și mătuși că nu mă mai duc la biserică pentru că sunt ateu și m-au făcut în toate felurile(prost, nebun, etc...) și tot au încercat să mă convingă că Dumnezeu există și că ești dus cu capul dacă ești ateu(totuși majoritatea marilor genii ale planetei au fost atei și în popoarele mai evoluate numărul de atei este unul destul de mare), ăia doi chiar au încercat să mă ducă la psihiatru, dacă e să mergem pe mentalitatea lor 1 din 7 oameni (ateul/agnosticul/nonreligiosul) e absolut psihopat.
Așa e în România, dacă ești ateu ești oarecum un proscris, poate sunt mai mulți nonreligioși în România care zic că sunt creștini(Și acum 2-3 ani când a venit tipul cu recensământul mama nu a vrut să zică că eu sunt ateu pentru că îi era rușine, acel tip era o cunoștință).

| DarkAndDreary a răspuns:

Că nu vor să ajungă în iad.

| CarlSagan a răspuns:

Pentru ca biblie si pentru ca din seria masonilor!

| Sl1pKnoT a răspuns:

Pentru ca Evul Mediu crestin si pentru ca religie bazata pe geografie.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Si preotia a fost mereu o meserie, dar inainte nimeni nu recunostea din pricina inchizitiilor(arsul pe rug). Deci da, cum zice si dumnezeu ''Eu nu vreau moartea pacatosului, ci intoarcerea lui'', deci DA.

| Tuștiiii a răspuns:

Pentru ca fiecare crede in ce vrea, sau in ce este obligat sa creada. Niciodata nu am inteles de ce parintii isi obliga copiii sa creada in ceea ce cred si ei. Fiecare are dreptul de a alege. Biblia nu are niciun sens. Daca o citesti de la inceput pana la capat iti da eroare. Pentru ca poate ce s-a spus la inceput, poate fi contrazis mai tarziu. Gen:, apoi, apoi.

| sirκοραξ a răspuns:

Pentru ca vreau sa ajung sa am o moralitate crestina, adica absoluta.Crestinismul si budismul incearca sa formeze o gandire sanatoasa, asa ca nu as avea motive pentru a refuza sanatatea.In plus in Biblie sunt date multe exercitii utile pentru antrenarea centrului emotional ( crestinismul lucreaza cu emotiile ) care, practicate, aduc fiinta la un echilibru, centrul emotional fiind paralel cu limbajul intelectului are nevoie de exercitii.
Deci sunt crestin pentru: Moralitatea crestina absoluta, gandirea sanatoasa(nu imi aduceti contraargument evenimente politico-economice), antrenarea centrului emotional, contactul cu eternitatea ( pacat ca doar Iisus ca fapt istoric, si Buddha au reusit asta.)

La parti rele o sa situez institutiile, si mie BOR-ul comercial mi se pare un abandon de la principiile crestinismului, dar mai poti gasi ceva oameni care isi dau silinta sa fie crestini pe la unele manastiri din tara, poate si biserici.

Crestin esti decat daca faci eforturi pentru a fi crestin, nu pentru ca folosesti ideea pentru consolare.

| Mădă0611 explică (pentru sirκοραξ):

De ce "moralitatea crestina" e absoluta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca e crestina.

| CarlSagan a răspuns (pentru sirκοραξ):

Ieremia 48:10 "Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!"
2 Cronici 15:13 "si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."
Uite-ti moralitatea absoluta si antrenarea centrului emotional.Crestinismul este o religie ce promoveaza degradarea, crestinul trebuie sa se umileasca si va primi rasplata in viata de apoi.Religie care imbratiseaza sacrificiul si durerea. Iisus este doar o paradigma, nu un om care s-a straduit sa ajunga un zeu, ci un zeu care s-a facut intr-o fiinta slaba.Credinta crestina este plina de contradictii in general, dar pe crestin nu-l deranjeaza asta, pentru ca perceptia lui este blocata de zidurile dogmelor!

| Mădă0611 explică (pentru CarlSagan):

Chiar daca zeul e acelasi, teoretic, cel din vt e altul, asa ca daca un crestin vorbeste despre moralitatea crestina, versetele din vt sunt nule.

| CarlSagan a răspuns (pentru Mădă0611):

Deloc.Cand vorbim despre crestinism luam in considerare si vechiul dar si noul testament! Si nu-ti avea grija ca si noul testament are "frumusetile" lui! laughing

| Delmoniko a răspuns (pentru sirκοραξ):

Deci nu exista moralitate in afara crestinismului? Asta ar insemna ca cealalta jumatate din populatia globului care nu e crestina ar trebui sa alerge crestinii sa ii macelareasca, sa ii fure, sa ii insele, sa preacurveasca cu ei etc.
Moralitatea nu va echivalala niciodata gandirea sanatoasa. Pentru asta iti trebuie logica si ratiune. Buddhismul este mult peste crestinismul emotiilor crestine adoptate de Iisus. Nu ii ajunge nici macar pe sfert. In Buddhism este vorba despre renuntare la dorinta. Asta reprezinta un suicid moral in lumea crestina. Iisus poate fi exemplu pentru multe, dar nu si pentru asa ceva.
Deci morala si gandirea nu au nicio legatura cu asta. Cunosc atei cu morala mai buna, ba chiar agnostici. Ba chiar unii educati fara niciun fel de religie. Sunt niste oameni extreme de politicosi, ancorati in realitate, cu un simt al datoriei si onoarei exacerbate si o coloana vertebrala de invidiat. Oameni cu principii morale mult peste ce se vrea crestinismul. La dracu, cunosc si satanisti cu principii mai omenesti decat cele ce transpira din biblie.
Eu cred ca a trecut vremea emotiilor, trebuie sa recurgem la logica si rationament.

| sirκοραξ a răspuns (pentru CarlSagan):

Sabia este constiinta, omul trebuie sa duca un razboi interior, sunt complet de acord belstemat sa fie cel ce isi opreste sabia de la macel, adica cel care se lasa la voia intamplarii. Iisus este un om.

| sirκοραξ a răspuns (pentru Delmoniko):

In primul rand te rog frumos sa nu imi bagi cuvinte in gura. Moralitatea este relativa subiectiva mecanica si contradictorie atata timp cat nu e absoluta.Morala normelor este facuta pe insuficienta oamenilor. Buddhismul ajunge la aceeasi moralitate absoluta dar nu lucreaza pe centrul emotional, nu stiu pe ce lucreaza.

Nr2. Daca sti din experienta ta lucruri despre Buddhism, avand in vedere ca il invoci, ar trebui sa stii ca gandirea (logica si ratiunea) sunt pur subiective, nu sunt obiective ( impartiale ), Buddha zice ca Gandirea este o Barca, dupa ce ai trecut raul o lasi acolo si mergi mai departe.

Nr3. Nu am zis despre morala crestina ca o au "crestinii" de se ducl a biserica avand ca arguemnt ca asa trebuie. Crestinii sunt oameni, oamenii pot ajunge la morala absoluta in care nu se aplica principiul binelui si raului ( oricare ar fi el ). Da, ma bucur ca sunt oameni atei buddhisti islamisti care au o gandire sanatoasa, daca tu cunosti unul personal cu atat mai bine.

Asa ca idee as vrea sa meditezi, daca imi permiti acest concept, la idee ca gandirea este mecanica si automata, reactioneaza cauzelor.

| CarlSagan a răspuns (pentru sirκοραξ):

Stimabile, de restul ai uitat? happy Lasa-ma cu interpretarile astea fara nici un pic de noima.E penibil, ma: "ucide-ti fratele"-aici vrea sa zica ca de fapt trebuie sa duci o lupta transcedentala cu eul, dupa cum zicea... si alte cacaturi de genul! Ti-am explicat in randurile respective tot ce era de explicat si mi-ai dat un raspuns pueril si ignorant.M-am convins, la revedere!

| Delmoniko a răspuns (pentru sirκοραξ):

De accord cu ultima. Deasemenea, moraala ca si justitia nu va fi niciodata absoluta. Atat timp cat e infaptuita de oameni, nu poate fi perfecta. Camil Petrescu - Ultima noapte, acelasi principia. Si daca nu poti atinge morala absoluta, ce faci? iti tragi un glont in cap?
La mine rezoneaza mult mai bine tehnicile buddhiste, desi n-am nici in clin nici in maneca cu religiozitatea.

| sirκοραξ a răspuns:

Mai vreau sa adaug ceva despre BOR.In zilele noastre preotia a devenit la randul ei, o meserie. Oamenii nu au ce face asa ca se fac preoti ca ii caracterizeaza asta. Rasplata unui medic ar trebui sa fie doar un pacient sanatos nu conteaza altceva, spune asta intr-un spital si tot n ron te va costa sa intri la consultatie. Rasplata unui profesor ar trebui sa fie un elev bine instruit, Romania promoveaza numai cretini. Eu sunt la scoala si timp de 11 ani nu am vazut ca un profesor sa lase repetent un idiot, aveau numai note de 3-4 si la sfarsit ii dadea un 9 ca sa treaca. Asa e si cu unii preoti, e doar o slujba, cum nici toti profesorii medicii nu isi fac meseria doar pentru foloase materiale mai exista si preoti crestini.
Sper sa intelegi ce vreau sa zic, nu imi gasesc cuvintele exacte la ora asta.