| Idris a întrebat:

Toate religiile îi învaţă pe adepţii lor să facă fapte bune. De ce trebuie cineva să urmeze doar islamul? Nu poate să urmeze oricare altă religie?

48 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Natura are ironiile ei.

| RAY a răspuns:

Serios? pacat ca adepti uita dupa ce iasa din biserica de asta, rreligia e cancerul oameniri nu ajuta pe nimeni, ajuta la manipulare, ura, violenta etc
se vede in Romania asta suntem ultimi din ue dar avem biserici peste tot in Romania si mergem la furat dincolo

| milan9 a răspuns:

Din fericire NU TREBUIE SA URMEZE NIMENI ISLAMUL... sad
- Quran (8:12 - "Voi arunca teroarea in inimile infidelilor, asa ca taiati-le capu si taiati- le degetele "
- Quran (2:187)."Loviti-i (pe evrei si pe crestini) oriunde dati de ei"
- Quran (4:76) - "Cei care cred luptati in numele lui Allah"

| Idris explică (pentru milan9):

In Coran la Surele (capitolele) si versetele la care tu faci referire scrie cu totul altceva:

Surah Al Baqara (2:187):Împreunarea cu femeile voastre vă este îngăduită în nopţile de post, căci ele vă sunt vouă veşmânt, precum şi voi le sunteţi lor veşmânt. Dumnezeu ştie că voi înşivă v-aţi trăda şi atunci El s-a întors către voi şi v-a încuviinţat. Împreunaţi-vă acum cu ele şi cereţi ceea ce Dumnezeu v-a scris! Mâncaţi şi beţi până ce veţi putea deosebi în zori un fir alb de un fir negru! Apoi postiţi până în noapte şi nu vă împreunaţi cu ele, ci staţi şi chibzuiţi în locurile de rugăciune. Acestea sunt hotarele lui Dumnezeu, nu vă apropiaţi de ele! Aşa lămureşte Dumnezeu oamenilor semnele Sale. Poate se vor teme!

Surah Al Anfal (8:12): Domnul tău a dezvăluit îngerilor: "Eu sunt cu voi. Întăriţi-i pe cei care cred şi Eu voi arunca groaza în inimile celor care tăgăduiesc. Zdrobiţi-le grumazurile, zdrobiţi-le fiece deget."

Surah An Nisa (4:76): Credincioşii luptă pentru calea lui Dumnezeu, tăgăduitorii luptă pentru calea lui Taghut. Luptaţi-vă cu prietenii Diavolului, căci capcanele Diavolului sunt slabe.

Daca ai nelamuriri si vrei explicatii pentru aceste versete in contextul in care acestea au fost revelate, te voi lamuri. Doar scrie aici ce nu ai inteles.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Copacul se cunoaste dupa fructe.
Din pacate fructele musulmanilor au un gust amar.
Nici crestiini nu sunt departe.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Cu toate că există oi negre în societatea musulmană, per ansamblu, musulmanii constituie încă cea mai bună comunitate din lume. Suntem cea mai mare comunitate care nu bea alcool. În ansamblu, suntem comunitatea cu cea mai mare contribuţie filantropică din lume. Nu există comunitate în lume care să se poată compara ca întreg cu musulmanii, în ceea ce priveşte decenţa, seriozitatea și valorile umane sau morala.
Chiar dacă sunt de acord de dragul argumentaţiei că unii musulmani sunt răi, nu putem să judecăm islamul după câţiva dintre adepţii săi care se vor a fi musulmani insa acestia sunt departe de islam si de tot ce inseamna el. Dacă vreţi să judecaţi cât de bun este islamul, atunci judecaţi în conformitate cu sursele lui autentice, adică Sfântul Coran și Sunnah (Tradiţia Profetică).

| Dismally a răspuns (pentru Idris):

Poate ca sunteti comunitatea care nu consuma alcool dar in acelasi timp sunteti comunitatea care incalca drepturile femeii, poate aveti o mare contributie filantropica dar in acelasi timp aveti si cateva mari organizatii teroriste, asa ca nu-mi spune ce bun este islamul, este la fel de bun pe cat era crestinismul in Evul Mediu.

| Idris explică (pentru Dismally):

Tocmai am scris despre drepturile femeii in islam, poti citi in celelalte raspunsuri oferite de mine, insa daca vrei in mod special sa iti raspund tie, iti voi raspunde separat. Doar spune-mi. In ceea ce priveste organizatiile teroriste stim cu totii cine le organizeaza, cine le finanteaza si cine le conduc, iar la adapostul acestor organizatii, altii actioneaza si isi fac treburile pe partea cealalta.Nu mai intru in detalii care nu ma privesc.

| Dismally a răspuns (pentru Idris):

Multumesc, stiu cum sunt tratate femeile in tarile islamice... Ar trebui sa te priveasca pentru ca vei avea de suferit cat de curand si tu si restul musulmanilor datorita acestor grupari teroriste.

| Felys a răspuns (pentru Idris):

Aia care taie capete nu sunt lesinati dupa alah,cine le permite lor sa violeze,sa ucida,sa faca atentate,sa destabilizeze o lume intreaga,ei spun ca alah ii indeamna,deci cu ce e mai bun islamul ca toate celelalte porcarii de religii care exista,cel mai buna este stiinta, cunoasterea, ratiunea, demnitatea rasei umane, religiile ar trebui sa dispara complet pentru ca nu isi mai au locul in lumea moderna

| TrăieşteClipa a răspuns:

Are si Islamul partile lui bune:

Coranul a fost scris in araba si majoritatea adeptilor cunosc aceasta limba spre deosebire de situatia crestinilor.

Coranul nu a fost deloc modificat in ultimii 1600 de ani, spre deosebire de Biblie care este plina de modificari.

Dar o religie care incurajeaza uciderea cu pietre a unei alte fiinte umane ar trebui interzisa prin lege.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu exista in istoria islamului o inregistrare care sa spuna ca cineva a fost pedepsit la omorarea cu pietre cu exceptia acelora care si-au recunoscut fapta si au cerut ei in mod express aceasta pedeapsa.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Esti prost informat.

https://www.google.it/......ps?/search

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu sunt prost informat, citeste exact raspunsul dat de mine:,, Nu exista in istoria islamului o inregistrare care sa spuna ca cineva a fost pedepsit la omorarea cu pietre cu exceptia acelora care si-au recunoscut fapta si au cerut ei in mod express aceasta pedeapsa.,, Acele imagini pe care tu le-ai trimis nu spun nimic in ceea ce priveste condamnarea acelor persoane. Adica daca acelea au fost condamnate impotriva voinei lor, sau chiar acele persoane au cerut aceasta pedeapsa pentru a se purifica pentru pacatul comis.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Esti spalat pe creier, nu avem ce discuta.

| suffarstar a răspuns:

Pleaca ma de-aicea cu propaganda asta. Religiile iti spun cum sa traiesti, in caz ca esti incapabil sa iti dai seama singur. Toate religiile prezente nu merita mai mult de o flegma, in special islamismul. Masina de spalat pe creier pentru idioti. "Te invata sa fii bun"...te invata sa fii un sclav fericit, la fel ca toate gunoaiele motivationale pe care ni le mictioneaza astia pe unde apuca. Sunt satul de bullshituri pozitiviste, zici ca avem nevoie de pastile de fericire si daca nu ne primim doza o sa murim. Toate incercarile astea de a ambala religiile intr-o punga cat mai eleganta ma lasa rece. Du-te la McDonalds si mananca mancare frumoasa, vezi daca te simti sanatos. Suntem luati de prosti. Si asta si suntem. Si te rog nu-mi mai vinde fapte bune ca o sa vomit.

| VelaJohnny a răspuns:

Sti care e problema, ca urmatoarea zicala este reala si dovedita concret, anume „nu fa ce face preotul, fa ce spune el". Degeaba indeamna oamenii la bine, e ipocrizie, cand ei fac atatea rele. In plus, daca nu se vede in randul enoriasilor lucruri bune, ce parere sa imi fac despre acea religie? Ca e ipocrita si falsa bine-inteles. Criteriul dupa care se alege o religie nu trebuie sa fie invataturile acesteia, ci dupa cum sunt oamenii din ea. Daca ei sunt buni, si religia e buna, dar daca ei sunt rai, poate sa aiba cele mai inalte legi morale, e degeaba. Cat despre islam, is lamurit cat de buna e religia aceea, uita-te numai la adeptii ei. Nu ca religiile crestine is mai bune (majoritatea, is crestin), daca faci sapaturi in istorie, si in istoria religiilor, vei vedea cate atrocitati au comis.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dai dovada de ipocrizie doar pentru ca faci parte din secta iehovista, sau doar pentru ca asa esti tu de felul tau? thinking Nu e nici o jignire ascunsa aici, e doar o intrebare legitima tinand cont de enormitatile pe care le exprimi...
"Religiile crestine" au comis cele fapte sau libertatile iresponsabile ale unor INDIVIZI tocmai pentru CA NU AU TINUT CONT de nici o regula?

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Ai habar ce vorbesti? Si din nou, iar te iei de religia Martorii lui Iehova. Te asigur ca e religie, dar cei incapatanati ca tine vor vorbi in continuare prostii, verifica sa vezi care sunt religiile lumii si cele recunoscute de statul roman happy vei ramane surprins de minciunile pe care le scoti pe gura, desi ti-am spus de cateva ori. Apoi, ai dat pe la scoala? Cum stai cu istoria? Cerceteaza acum despre inchizitiile catolice, cum ii omorau prin spanzurare, sau erau arsi de viu pe rug cei ce indrazneau pe atunci sa traduca Biblia din latina (care incepea sa nu mai fie vorbita si sa se piarda) intr-o limba curenta. Daca detineai o Biblie pe atunci erai omorat, ars cu ea la gat pe rug (asta era o procedura). Cruciadele sunt alt exemplu, ce cauta crestinii sa lupte si sa omoare oameni, care is de alta religie? Apostolii lui Isus i-au invatat pe pagani, nu i-au omorat, iar pentru ca apostolii i-au respectat din punctul asta de vedere, nu au avut probleme atat de mari, nu a intors nimeni sabia sa ii omoare pe toti crestinii. Apoi, noi ca si crestini, parca ar trebui sa ne iubim aproapele, si sa nu ucidem. Am facut ilustrarea asta, iti iubesti familia nu? Nu ai omora-o. La fel, daca ai respecta porunca sa iti iubesti aproapele, nu ai omora pe nimeni, cand erau persecutati apostolii nu i-au omorat pe cei ce ii persecutau si ii batjocoreau. Caracteristica asta tine de „crestinii" din ziua de azi, am vazut o gramada de „sfinti" cat is in biserica, care injura de Dumnezeu si injura aproapele pe strada. O porunca ar fi sa nu intorci rau pentru rau. Apoi, dau exemple preotesti? Am vazut preoti care fumeaza, care injura, beau, reportaje despre unii homosexuali, camatari la tv. Apoi, din nou, exemplu cu razboaiele mondiale, de ce au sfintit preotii ortodoxi din Rusia armele si le-au indreptat impotriva armelor sfintite de preotii ortodoxi din Germania? Ortodoxia s-a intors impotriva ei, credinta impotriva credintei, pentru ca religia a fost o marioneta in mana politicienilor, o jucarie de care s-au folosit. Crezi ca Dumnezeu si-a dat acordul in acele razboaie? Din nou, istorie, documenteaza-te, ce a stat la baza acelor razboaie? Primul a avut la baza lacomia conducatorilor care vroiau ca teritoriile sa fie impartite altfel, apoi pentru mai multa influenta economica, erau invidiosi pe Marea Britanie care o ducea foarte bine. Al doilea razboi a fost continuarea primului. Au murit in secolul 20 potrivit unui raport al World Watch Institute de 3 ori mai multi oameni decat au murit in toate razboaiele din secolul I pana in 19. A fost o blasfemie ce au facut, sa sfintesti armele si sa te rogi pentru infrangerea dusmanului, Dumnezeu nu ar sustine lacomia conducatorilor si proasta lor competenta in a guverna. Si daca ambele aliante au sfintit armele, de partea carei aliante a fost Dumnezeu? Antanta sau Puterile Centrale? Dar noo...ca preotul la biserica te invata sa nu ucizi, dar el isi da acordul sa fie omorati oameni. Tata a fost la un preot si acesta i-a dat niste acatiste sau ce i-a dat sa citeasca, ca sa ii fie iertate pacatele, si cand a vazut ca preotul fumeaza a ramas revoltat si i-a zis ceva gen „Cum ai tupeu sa imi dai mie acatiste sa citesc, cand tu esti mai pacatos tu decat mine, da-ti tie pentru citit intai". Exemple de genu sunt la fiecare pas. Desigur, sunt constient ca sunt preoti buni in ortodoxie, la fel ca in toate religiile, nu am spus asta, dar marea majoritate ma dezgusta. Vrei sa mai aduc argumente, vrei sa mai dau dovezi? Ce poti prezenta in apararea ta si in apararea religiei pe care o sustii? Si apoi, cu ce am dat dovada de ipocrizie, se pare ca nu sti ce inseamna acest termen, te rog frumos, cauta in dictionar un cuvant daca nu il intelegi bine happy nu o sa pui intrebari stupide atunci, sau daca zici ca stii ce inseamna, argumenteaza cu ce am fost „ipocrit" in comentariul de mai sus.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Cum am mai spus, nu poti judeca o masina dupa soferul ei? Vrei sa te documentezi du-te la sursa, adica Coranul si Sunnah si apoi poti trage concluziile. Ca unii dintre oameni nu aplica invataturile islamului sau le aplica gresit, nu inseamna ca religia e falsa cum zici tu. Esti lamurit despre islam dupa adepti, dar eu te intreb daca ai cunoscut personal un musulman si daca ai stat de vorba cu el sa vezi ce gandire are. Sincer as vrea sa aflu, daca esti si tu de acord sa imi spui te rog care este religia ta si mai putem discuta. Judecati islamul dupa Coran si Sunnah si dupa cel mai bun adept al sau, Profetul Muhammed(Sallalahu Alayhi wa'Salam).

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Faza e ca nu as vrea sa fac parte dintr-o comunitate care e ipocrita (majoritatea membrilor) care desi sustin ca fac anumite lucruri si tin la ele, de fapt fac contrariul. Nu multumesc happy daca e sa urmez o anumita carte, nu o sa devin membrul religiei care o sustine, decat daca traiesc conform normelor ei. In plus, nu vad nici o baza ca sa ma incred in dumnezeul Coranului, eu am ales sa il urmez pe Iehova, Dumnezeul Bibliei, cartea care vorbeste despre el contine multe detalii si dovezi clare care dovedesc ca el exista, cei ce ataca Biblia si il considera pe Dumnezeul ca neexistand ignora multe aspecte, de exemplu profetiile care s-au implinit de-a lungul istoriei. Sa nu crezi ca sunt ca si ceilalti crestini, te respect pentru ceea ce crezi, si daca nu esti ipocrit meriti laude. La asta ne indeamna Biblia, sa ne iubim aproapele, insa, fara suparare, dar tu incalci niste reguli ale Coranului. In primul rand iei legatura cu crestinii prietene. Coranul este impotriva noastra iar Allah se pare ca ne uraste, desi potrivit Coranului, daca am inteles bine, el a creat omenirea.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca ai fi citit acestea nu mai era nevoie de completarile mesajului urmator:
",, Religiile crestine" au comis cele fapte sau libertatile iresponsabile ale unor INDIVIZI tocmai pentru CA NU AU TINUT CONT de nici o regula?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Repet intrebarea precendenta: "Dai dovada de ipocrizie doar pentru ca faci parte din secta iehovista, sau doar pentru ca asa esti tu de felul tau?"
Doar nu vrei sa-ti dau eu raspunsul, ca n-o sa-ti placa... IPOCRIZIA intalnita in 99% din cazuri la iehovsti va face sa NU puteti vedea diferenta dintre CRESTINISM si LIBERTATEA individuala a celui care poate respecta principiile crestinie sau le poate incalca... thinking
IPOCRIZIA te face pe tine sa-l incriminezi pe Dumnezeu pentru pacatul lui Adam? De ce? Doar pentru ca i-a dat acestuia libertate? Legea morala sadita in sufletul lui era de vina, aceea de de r***t, sau libertatea lui a fost neascultatoare? sad
Ca iehovist, de IPOCRIZIE dai dovada cand acuzi Biserica lui Hristos ca ar fi fost vinovata atunci cand Ana si Safira au mintit Duhului Sfant, tainuind suma de bani... sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Nu te vezi vipero ce minciuni pline de venin poti scoate? Cica 99% din martori, ai cunoscut tu 99% dintre ei? Nici nu ai habar cine sunt, ce fac, numai erezii crezi despre ei, daca ai fi cunoscut tu 99% dintre ei ti-ai fi deschis ochii si ai fi vazut realitatea cu adevarat. Si biserica voastra merita toate acuzatiile astea, am mintit cand am spus toate astea? Verifica-ma te rog, cauta in istorie sa vezi ce a facut religia ta de-a lungul timpului, conducatorii vostri. Apoi, cand am incriminat pe Dumnezeu? Tot ce comentezi tu mai sus nu are nici o legatura cu ce am discutat eu, nu am zis nimic de libertism, nu stiu ce halucinatii ai tu, apoi, cum sa nu imi fie sila de religia in care am fost botezat prima data, ortodoxia, cand e atat de putreda si plina de viermi in interior? Nici Dumnezeu nu o suporta te asigur, nu a suportat evreii cand ii slujeau cu ipocrizie, observa ce spune Maleahi 2:7, 8 si 9 si deschide-ti ochii la mesajul de condamnare al lui Dumnezeu „Căci buzele preotului trebuie să păstreze cunoştinţa şi din gura lui poporul aşteaptă legea, pentru că el este mesagerul lui Iehova al armatelor. Dar voi v-aţi abătut de pe cale. I-aţi făcut pe mulţi să se poticnească în lege. Aţi stricat legământul lui Levi", spune Iehova al armatelor.„Iar eu vă voi face să fiţi dispreţuiţi şi umiliţi înaintea întregului popor, fiindcă nici voi n-aţi păzit căile mele, ci aţi arătat părtinire în ce priveşte legea."
Cat despre conduita libertina, fratii tai, catolicii oficiaza casatorii homosexuale in bisericile lor, preotii punandu-si mainile peste ei si aducand binecuvantari zadarnice in numele lui Dumnezeu.
Biblia va acuza, nu eu, voi incalcati poruncile divine. Legat de martorii lui Iehova, ei sunt singurii care pun accent pe numele lui Dumnezeu, desii religia voastra l-a scos din Biblii, iar catolicismul chiar a incercat de-a lungul timpului sa distruga Cuvantul lui Dumnezeu. Insa cine il poate opri pe Iehova sa vorbeasca? Maleahi 3:16 „Atunci cei ce se tem de Iehova au vorbit unul cu altul, fiecare cu tovarăşul lui. Iehova a luat aminte şi a ascultat. Şi o carte de amintire a început să fie scrisă înaintea lui despre cei ce se tem de Iehova şi despre cei ce se gândesc la numele său.„Ei vor fi ai mei", spune Iehova al armatelor, „în ziua în care voi aduce în existenţă o proprietate specială. Şi le voi arăta compasiune, aşa cum un om îi arată compasiune fiului său care-i slujeşte. 18 Şi veţi vedea din nou deosebirea dintre cel drept şi cel rău, dintre cel ce-i slujeşte lui Dumnezeu şi cel ce nu-i slujeşte".
Inceteaza sa ma mai ataci, tu imi comentezi raspunsurile si tu o cauti singur cu lumanarea, si cand nu iti place ce iti spun, desi asta e adevarul despre religia ta, ma ataci cu falsitati, nu ai nici un habar despre ce vorbesti, esti un sarpe cu venin, si ai o inima neagra si incapatanata, asa te vad eu pe tine, de asta ai dat doavada de-a lungul timpului de cand ne cunoastem fata de mine. Iehova sa faca dreptate si sa il judece pe baza faptelor fiecaruia. Daca eu sunt ipocrit, sa ma astepte o judecata crunta, dar daca tu esti de fapt o persoana rea, sa te rasplateasca pe masura dreptatii sale pentru tot ce faci si ce spui. Se simte viclenie in cuvintele tale, si esti in stare numai sa ataci, sa iti aperi religia nu vei putea niciodata, nu vei avea cum, este intr-adevar cum o descriu, de cateva ori pe luna sunt stiri negative despre ortodoxie sau preoti, lacomia de care dau ei dovada. Apoi, istoria nu minte. Cat despre martori, nici nu ai habar cine sunt, si nici despre religia lor. Daca ma ataci, ataca-ma pe baza unor dovezi, a unor fapte reale, credibile, nu pe baza inventiilor tale. Eu ce spun o fac pe baza a ceea ce si tu constientizezi si vezi destul de clar, dar esti orb si incapatanat sa recunosti adevarul, si te ascunzi si calomniezi in continuare. Legat de intrebarea ta cu ipocrizia...ma dezgusta crede-ma.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Prietene, Coranul nu este impotriva nimanui iar Allah nu ii uraste pe crestini sau pe evrei, dat fiind ca EL le-a dat acestora scrierile care au fost inaintea Coranului. Musulmanii nu sunt dusmanii crestinilor sau a evreilor, dupa cum Allah ne cere in Nobilul Coran sa ii ajutam la nevoie, sa le asiguram acestora protectie si sa le oferim siguranta in cazul in care acestia vor avea nevoie de asa ceva.
Referitor la religia ta Martorii lui Iehova nu prea cunosc multe lucruri despre aceasta religie, doar stiu ca a fost fondata de Charles Taze Russell (1852-1916), fost millerit și christadelfian, a respins pedeapsa veșnică, membrii sunt numiți studenți biblici iar Joseph F. Rutherford (1869-1942), avocat, a preluat grupul și l-a numit în mod oficial „martorii lui Iehova" în anul 1931. Conform convigerilor voastre sustineti ca: Isus nu este Dumnezeu, ci fiul lui Dumnezeu și prima Sa creație, sufltele nu se separa de corp, iadul nu exista. Sfarsitul lumii a fost prezis de acestia pentru anii 1914, 1918, 1920, 1925, 1941 si 1975. Mai stiu ca Termenul de „Iehova" nu se găsește în Biblia în ebraică – doar în traducerea Bibliei martorilor lui Iehova, numită „Biblia Lumea Nouă". Obiceiul evreiesc de a evita pronunțarea numelui divin v-a condus la a scrie yhwh (Yahweh), în texte și la a citi adonai (Domnul). Din ignoranță, mai târziu, vocalele din adonai s-au combinat cu tetragrama pentru a obține Iehova. Deci cam asta e cu Martorii lui Iehova.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH - legat de numele lui Dumnezeu, Iehova. Isus in ebraica este ceva gen „Iehoșua" sau „Ioșua" si inseamna Iehova este salvare. Multe nume contin o parte din numele Iehova, in ebraica bineinteles.
Apoi, nu au prezis nimic, au studiat Biblia si pe baza profetiilor consemnate s-au facut calcule si au crezut ca anumite profetii se vor implini in acele dati. Nimic inventat. Legat de „Biblia Lumea Noua" citeste si King James, o traducere a Bibliei din 1611, apare in unele pasaje numele Jehovah, este o traducere englezeasca King James. Te va lamuri site-ul si despre adonai, ce inseamna de fapt.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

,,au studiat Biblia si pe baza profetiilor consemnate s-au facut calcule si au crezut ca anumite profetii se vor implini in acele dati. Nimic inventat.,, Hai sa vedem ce spune Biblia si Coranul despre acestea: „Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl" (Matei 24:36),,Nu stie nimeni dintre cei care sunt in ceruri si pe pamant Necunoscutul, afara numei de Allah! Iar ei nu isi dau seama cand vor fi inviati!,,(Coran Surah An-Naml 27:65)

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Prietene, nu a prezis nimeni sfarsitul, pe baza unor profetii au calculat cand a inceput Regatul lui Dumnezeu sa guverneze in cer. Legat de sfarsitul acestui sistem da, nimeni nu poate sti ceasul si ora, si erau perfect constienti si studentii in Biblie despre asta. La asta se refera raspunsul lui Isus din Matei 24:36, el le-a raspuns la intrebarea „Care va fi semnul prezentei tale si al incheierii acestui sistem?" care e cu cateva versete mai inainte daca nu ma insel, nu mai verific. Biblia spune anumite profetii, si s-a calculat timpul potrivit cu datele de acolo. Nu a fost vorba de nici un sfarsit cum spun gurile rele si sursele nesigure, ci despre cand va guverna Regatul lui Dumnezeu in cer, si din ce moment au inceput zilele din urma despre care spune Biblia in multe versete. Intelegerea acelor profetii ne ajuta sa intelegem mai bine ce trebuie sa facem, pentru a actiona in mod potrivit. Sper ca m-ai inteles acum despre ce e vorba, iar in prezent dispunem de o cunostinta a Bibliei mult mai exacta, intr-adevar, in trecut au fost niste erori, insa ai inteles gresit sau partial despre ce era vorba atunci.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un membru iehovist spunea pe aici ca si preotul e pacatos, DAR, daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica…
Cultul "martorilor lui iehova" in schimb, stie sa-si ascunda foarte cazurile de lacomie, de desfranare, pedofilie, homosexualitate, si toate celelalte... Insa, nu demult am gasit un site unde sunt listate o mare parte din aceste realitati...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Cultul "martorilor lui iehova" in schimb, stie sa-si ascunda foarte cazurile de lacomie, de desfranare, pedofilie, homosexualitate, si toate celelalte..."

Sa zicem, dar ca sa nu privim prin ochelari de cal, nu uita ca si printre ortodocsi se ascund jeguri, nu de multe ori astea fiind fete inalte, un caz era a arhiepiscopului care a acceptat mita ca sa investeasca preoti.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fie dati afara- ar fi nu doar solutia compromis, ci singura solutie... Sau. sa puna taxe oficiale, daca tot se obisnuieste uneori.
Problema este ca unele secte neobrazate, asemeni mass-mediei oculte reduc intreaga Biserica (personal de aproape 30000 preoti, monahi, monahii) la cele 5-6 cazuri revoltatoare care apar intr-un an intreg...
Ceea ce fac ei este o NESIMTITA GENERALIZARE... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"la cele 5-6 cazuri revoltatoare care apar intr-un an intreg..."
Te rog mai creste numarul... ceea ce nu zici e diminitivitate.
"sa puna taxe oficiale, daca tot se obisnuieste uneori"
Harul preotiei contra cost, interesant presupun ca asta inseamna ca trecem peste partea "Fara bani v-am dat, fara bani sa dati...", cat si peste partea "Ai vrut sa cumperi harul cu bani, de accea blestemat sa fii..."

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresela intalnita uneori nu priveste "cumpararea harului", care este o lucrare independenta, ci incadrarea intr-o locatie anume. In orice caz, nu sunt pentru astfel de practici, din momnet ce ele limiteaza dreptul natural al unei anumite persoane in conformitate cu pregatirea profesionala sa aspire la un anumit loc.
Acesta este marele rau..., pentru ca de fapt celalt, e disociat de lucrarea harica. Nu se face nici o asociere intre "donatia" catre episcopie si harul primit. Acea donatie nu intra in buzunarul nimanui ci in fondul de reparatii si cheltuieli al unei intregi episcopii. (intreaga avere a episcopilor ramane episcopiei ca institutie- ei fiind de fapt calugari- necasatoriti deci).
Patriarhul in cei 17 ani cat a fost mitropolit al Moldovei nu si-a ridicat niciodata salariul de mitropolit acesta mergand spre asociatiile sociale ale Mitropoliei Moldovei.

Eu personal intru de zeci de ani in Biserici, particip la taine si sfintiri, si niciodata un preot nu mi-a cerut nimic vreodata in viata mea...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Da? Unde is dovezile? Am discutat cu tine si am vazut cat de bine ii cunosti pe martorii lui Iehova, religia. Despre sectele religiei nu am asteptari mari, dar religia oficiala...n-ai nici un habar de ea. Minti cu nerusinare si calomniezi niste oameni care se straduiesc din rasputeri sa ii fie placuti lui Dumnezeu si sa ii faca vointa sa. Rare sunt cazurile in care e vreun martor care fumeaza, injura etc. dar cand se descopera lucrul asta este exclus din congregatie, la martorii lui Iehova nu este permis ca vreun membru sa aiba astfel de obiceiuri. Oficial nu mai este martor un astfel de om descris de tine, anume lacom, desfranat, pedofil sau homosexual, si fratii intrerup orice legatura cu el. Ce sa stii tu, un om al minciunii si a vorbei pe la spate? Diavol inseamna „Calomniator", ceea ce faci tu pe la spate si ce spui de martorii lui Iehova, ii calomniezi cu ratate, cand tu nu ai nici o dovada pe baza asta. Sectele or fi cum le descrii tu, habar nu am. Treaba ta, continua sa te ocupi sa faci ceea ce a facut si Satan de si-a luat porecla de Diavol. Daca e sa dam cartile pe fata, care religie a facut compromis cu legea divina? Care a fost o marioneta a guvernelor si a sfintit armele, a omorat oameni si i-a sustinut pe liderii politici? Care a oferit sprijin moral soldatilor care luptau pentru „tara" adica pentru planurile lacome ale conducatorilor si proasta lor competenta? Si care religie a preferat sa fie in inchisori, in lagare de munca si lagare de concentrare, sa fie executati pentru a nu incalca porunca de a nu ucide, de a nu-si ucide fratii de credinta si pe alti oameni? Ei si-au dat viata pentru porucincile divine „Sa nu ucizi" si „Sa iti iubesti aproapele ca te tine insuti" si nu le-au facut rau, ci mai degraba au fost presecutati. Care religie cere taxa pentru nunta, botez si imnormantare, si care religie nu cere nimic in schimb? Ti-am mai zis, poti sa fi martor de zeci de ani si sa nu fi donat un leu, nimeni nu tine cont de asta si nimeni nu iti impune nimic. Cate stiri despre martorii lui Iehova sunt ca au comis furturi, violuri, is homosexuali si cate stiri despre preoti sunt in intreaga lume vorbind? Raspunde-mi la intrebarile astea sincer daca poti, lasa minciuna pentru cateva minute si spune-mi adevarul happy sincer, de 4 ani de cand colaborez cu martorii nu am intalnit unul depravat, unul care sa injure, unul cu proaste obiceiuri. Nu sunt sfinti, dar se straduiesc sa faca ce e bine. Vreau sa imi faci cunostinta cu un martor care este cum il descrii tu happy nu din vreo secta, din religie happy iti pot face si eu cunostinta cu stirile despre preotii care is homosexuali, lacomi, rai, camatari etc. si sunt preoti, nu enoriasi, ei trebuie sa fie exemple pentru „turna" happy

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

- Din momentul in care am vazut ca recurgi frecvent la amenintari (iti dai tu seama la ce ma refer ca doar nu esti baiat prost) am INCETAT sa mai comunic cu tine. Daca iti mai scriu aici cateva randuri o fac pentru a profita de acest ultim mesaj adresat direct tie.
Te tii mereu sa critici ca o "tzata" pe altii dar tu singur nu vezi cat de "satana" esti tu atunci cand direct sau subliminal acuzi crestinismul, Biserica, preotia generalizand ca un diavol, punand totul in aceeasi oala, luand 5-6 scandaluri pe an din "media" pentru a le multiplica la la la intregul personal de 30000 de suflete, preoti, monahi sau monahii. Si asta pentru a nu te dezice de eticheta ce m-am gandit ca ti se potriveste ca o manusa: aceea de calomniator parsiv ce esti. Greseala mea daca generalizez in privinta "dragilor" tai colegi iehovisti (si nu te mai lega de termen- daca ti-e rusine cu el nu ai decat sa iesi din organizatie) dar am vazut destui ca tine ca sa fac generalizarea acestui caracter VISCEAL, RAUTACIOS, DEMONIC al "martorilor" la adresa celor care nu sunt din gasca lor...

"care religie a facut compromis cu legea divina"? – orice religie inventata de oameni A FACUT COMPROMIS CU LEGEA DIVINA. Orice sleahta, indiferent de catre cine a fost organizata (de un "Smith", de un "Miller", de un "Russel" sau de oricare altcineva) a facut COMPROMIS CU LEGEA DIVINA. Oricare din cele 30000 de secte de orientare crestina a facut COMPROMIS CU LEGEA DIVINA!

- Nu voi mai comunica direct cu tine si pentru faptul ca m-ai dezamagit in privinta sinceritatii. Punandu-ma sa repet DE TREI ORI acelasi lucru fara ca tu sa arati ca ai inteles macar 10%, fara sa argumentezi contrariul, arata ca in fata publicului tu nu vrei sa te arati decat ca un sarpe viclean, unul care nu lucreaza cu argumente, nu tine cont de analiza cuvintelor "oponentului".

Iar daca te refereai la Biserica, retine ca nu poti face confuzie intre Legea lui Dumnezeu si greseala lui Adam,

De ce imi injuri permanent Biserica daca eu personal numai lucruri bune am de spus despre cei care merg la biserica, despre adevaratii "ortodocsi"? (cei care sunt nepracticanti nu sunt "ortodocsi" –poti sa-i numesti cum vrei- "falsodocsi" de exemplu...)
Si eu pot spune despre ei ca "nu am intalnit unul depravat, unul care sa injure, unul cu proaste obiceiuri. Nu sunt sfinti, dar se straduiesc sa faca ce e bine."
Bati tu in fiecare miez de noapte 1000 de metanii precum monahii in manastiri? Tii tu posturile asa cum le tin monahii sau monahiile, tii tu post negru 40 de zile, sau regim de viata in care prima masa este un ceai luat dupa asfintitul soarelui? Iti tii tu mintea la rugaciune fara incetare cum fac acestia care adorm cu rugaciunea in minte si se trezesc cu rugaciunea in minte? Daca ai fi in locul meu l-ai fi numit si tu "satana" pe cel care imi ataca Biserica in care cresc acesti sfinti. Poti ataca LEPRE, poti ataca oficiali care nu-si fac datoria, ofiteri care nu-si respecta tara sau constitutia, preoti care nu-si respecta Biserica si invataturile ei, dar nu te apuca sa arunci nu laturi in Biserica lui Hristos pentru ca in caz contrar din "satana" si "calomniator pervers" nu te voi scoate (chiar daca nu-ti voi mai adresa direct mesajul- si-mi pare rau de acest lucru, pentru ca inteligent esti, dar devii vad, versat in "fraude" sad )

- "Marioneta guvernelor"? Sunt oamenii care au gresit, si nicidecum principiile si invatatura unei Biserici nu a sustinut lideri politici. Am aflat mai demult o informatie cum ca in U.S.A. sunt "martori ai lui Iehova" care detin fabrici de arme. Voi face intr-o zi investigatie si-ti voi da cu placere detaliile pe care le ceri. Tot la fel si informatii despre site-ul acela cu mii de "martori ai lui Iehova" hoti, curvari, homosexuali, etc. Vei spune ca tu nu ai vazut? Aceste lucruri nu se vad. Si nu se spun. Se tin acasa sub perdea si ies in evidenta intr-o zi in tribunale. Si gandeste-te ca acestea sunt doar cele cunoscute. Si mai gandeste-te ca presa e platita sa loveasca Biserica si nu organizatia martorilor. Cate lucruri interesante nu am afla despre fiecare secta in parte daca presa ar fi fost corecta.
De aceea, spun ca m-am mirat cand am auzit in presa de nu stiu care pastor (penticostal cred ca era) ce detine o intreaga organizatie de PROSTITUTIE.
Dar de secte vad ca nu te iei, ci doar de Biserica. Vezi acum de ce am motive sa te consider malefic? sad

- A "sfintit armele"? Cine? Ce se intampla in ograda mamei "Rusia" nu ma priveste in mod direct. Dar si acolo, presiunea conducerii ii face pe unii oameni sa se abata de la principiile pe care ar trebui sa le respecte. Iar in caz de razboi, te-ai gandit ca acea "sfintire" are ca scop tocmai protejarea vietilor oamenilor (indiferent de "tabara" din care fac parte)? Te-ai informat tu si contineau acele rugaciuni "mantre de razboi"? Nu ai sa vezi asa ceva. Liderii sectei din care faci parte ti-au turnat aceste acuzatii fara sa-ti dea timp pentru a vedea contextul situatiei. Calomnia a singurul motiv pentru in "scoala" "martorilor" se predau aceste lucruri. sad

"A omorat oameni" Cine a omorat oameni? Niciodata Biserica. Singura "religie" care nu a omorat oameni. (Si nu-mi mai vorbi de papii catolici pentru ca nu-i cunosc, si nici nu-i recunosc!). Dar tu stiai acest lucru (pentru ca esti un tip inteligent, dar care-si pune in servicii eronate inteligenta) si de aceea, repet, am motive sa te consider malefic.

"Cine a oferit sprijin moral soldatilor care luptau pentru „tara"? Sprijinul moral era oferit soldatilor inainte de a muri nevinovati intr-un razboi care nu era al lor, unul in care erau obligati sa intre din cauza "planurilor lacome ale conducatorilor tirani".

- "Si care religie a preferat sa fie in inchisori, in lagare de munca si lagare de concentrare, sa fie executati pentru a nu incalca porunca de a nu-si ucide fratii de credinta si pe alti oameni? Ei si-au dat viata pentru porucincile divine „Sa nu ucizi" si „Sa iti iubesti aproapele ca te tine insuti" si nu le-au facut rau, ci mai degraba au fost presecutati." Cu siguranta prin randurile de mai sus vorbesti despre zecile de mii de preoti ortodocsi si sutelor de mii de buni ortodocsi care au muri in Siberia, in gulagurile rusesti din cauza valorilor crestin –ortodoxe in care credeau, in lagarele rusesti, precum cel de la Oranki. Probabil vorbesti de cele cateva sute de martiri crestini ortodocsi din primele secole ale crestinismului.
Probabil te referi la miile de preoti ortodocsi care au murit in temnitele comuniste de la Sighet, Pitesti, Gherla, Aiud, sau poate la sutele de preoti si miile de crestini ortodocsi care au murit la Canalul Dunare-Marea Neagra.
Din fericire numele lor figureaza in acte si in memoriale. Despre martori nu am niciodata vreun caz concret. Da-mi un caz verificabil prin care se poate verifica prin acte negru pe alb ca vreun martor a fost executat pentru ce spui tu!
Te-ai gandit ca poate refuzul de a lupta pentru independenta tarii (de islamizarea fortata a Europei spre exemplu) este cea mai sigura cale de a-ti salva viata insinuand o scuza care sa acopere propria lasitate de a-ti expune viata, sau de a-ti da viata pentru semeni?

- "Care religie nu cere nimic in schimb?" Iti spun un lucru sa-l tii minte toata viata. Cat plateste un neoprotestant sau un "martor" intr-o luna poate, un ortodox daca plateste in toata viata sa. Toate serviciile se desfasoara mai intai pentru ca la sfarsit omul sa ofere, daca vrea (niciodata in viata mea nici un preot nu mi-a cerut nici un leu pentru rugaciuni, servicii, sfintiri, sacramente- taine, etc.). Cand se intampla ca un preot sa ceara, atunci acel asa-zis preot si-a gresit vocatia- sau bine zis nu a avut niciodata asa ceva. Iar eu ma dezic de "uscatura" din Biserica mea tot la fel cum te dezici si tu de "uscatura" din ograda organizatiei tale.

Nu imi vei explica nimic sunt sigur, si asta nu pentru ca ti-am scris prea multe, ci pentru a confirma tiparul in care am observat ca te incadrezi (acela de a se disculpa continuu, scuipand simultan argumentele pentru care nu ai replica). Arata-mi ca poti proceda si altfel... sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Cand ti-am „injurat Biserica"? Cred ca ai probleme mari. Apoi, ce scuipat? Numai tu iti intelegi metaforele. Cat despre tot comentariul...mi-am dat seama din introducerea fiecarui aliniat despre ce e vorba, is lamurit complet de scuzele tale si ocolisurile date. Nu risc sa imi pierd neuroni citind tot ce mi-ai scris. Ti-am raspuns destul de clar in mesaj, si daca a urmarit cineva pana acum toate comentariile noastre, si cele ale tale care au legatura cu ce comentam eu fara sa te includ sau sa ma iau de tine cum faci tu pe la spate, sunt sigur ca si-ar da seama ce om esti. Nu are rost sa faci ca esti victima. Tu ai inceput iar eu nu am putut sa tac si sa fac pe orbul si mutul. Ti-am raspuns, nu ti-a placut se pare si continui sa ma calomniezi. Treaba ta, are cine sa judece intre noi, eu te las in pace atata timp cat nu mai injosesti numele lui Dumnezeu si nu ma vorbesti pe la spate. Daca o faci, fi sigur ca nu voi tacea si iti voi raspunde, si iaaara nu iti va conveni si iar ajungem aici. Mai bine las-o balta okay? Sunt sigur ca te poti abtine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei obliga.considera ca asa trebuie sa fie toata lumea. Dumnezeu nu forteaza.el nu vrea dragoste cu dea sila.Ci de bunavoie.e mare diferenta.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Nu obliga nimeni pe nimeni. Dupa cum Allah ne spune in Coran ca nu exista silire la credinta. Orice musulman (supus lui Allah) nu ar trebui sa oblige pe nimeni sa imbratiseze o anumita credinta daca vrea sa faca voia lui Allah. In Arabia sunt inca aprox. 14 milioane de crestini, daca musulmanii i-ar forta sa impratiseze islamul nu ar fi existat nici un crestin care sa isi practice religia intr-o tara ce se ghideaza dupa Sharia (legea islamica).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Dragul meu cum ramane cu violenta domestica? Sunt cazuri, de fapt in tariile islamice aceste cazuri sunt la zii, cand barbatului i-se permite sa abuzeze fizic de femeie si de copii, sau cu faptul ca in cazul unui divort (nu ca ar fi ceva dorit, dar uneori necesar) femeia nu are drept la custodie (chestia asta se petrece in Iran), iar femeile care sunt casatorite cu un iranian devin automat cetatene iraniene astfel ca in multe cazuri femeiile ajung sechestrate in tara respectiva fara posibilitatea de-a plecat, iar daca prin absurd reusesc sa pareseasc tara raman fara plozii daca au copii. Ca tot vorbeam de viol (nu am nimic de obiectat cu condamnarea la moarte pentru acesta fapta, decat daca se dovedeste ca violatorul in cauza e bolnav psihic atunci are nevoie de psihiatru) iti aduci aminte de cazul de viol din Iran in care o femeie a fost condamnata la moarte pentru ca si-a ucis violatorul in legitima aparare, un alt caz similar in care o femeie din Sudan a fost violata de vreo 8 barbati si dupa a fost postat pe net, ea a fost acuzata de adulta fara macar sa-i de-a sansa faca o plangere pentru viol. Deci da, regimul islamic e foarte uman (sper ca ai prins ironia).

| Idris explică (pentru anonim_4396):

In islam, violenta domestica si lovirea femeii sunt strict interzise. In Coran avem urmatorul verset: „(...) ci purtaţi-vă cu ele după cuviinţă! Iar dacă nu vă este pe plac, se poate să nu vă fie pe plac un lucru pe care Allah l-a pregătit (să vă aducă) un mare bine."Profetul Muhammed a spus: „Un om credincios nu trebuie să urască o femeie credincioasă (soţia sa). În cazul în care îi displace una dintre trăsăturile ei, el va fi mulţumit cu alta." „Purtaţi-vă frumos cu femeile în cel mai bun mod cu putinţă (...)"„Credinciosul care are cea mai desăvârşită credinţă este cel care are comportamentul cel mai frumos, iar cei mai buni dintre voi sunt cei care se poartă cel mai bine cu soţiile lor." „«Nu le loviţi pe roabele lui Allah!» De asemenea, Profetul Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) le-a poruncit companionilor săi să tolereze greşelile soţiilor lor.
In ceea ce priveste custodia copiilor dupa divort, in islam femeia este cea mai indreptatita de a avea custodia copiilor atata timp cat acestia nu sunt in situatia de a discerne si de a face ei propria alegere. Copilul are nevoie de compasiunea si de grija pe care numai o mama o poate oferi. De asemenea intretinearea copiilor revine in sarcina tatalui chiar daca mama are o situatie financiara buna sau precara, indiferent daca mama si tatal sunt impreuna sau sunt divortati. Deci pe scurt, in cazul unui divort, copilul ramane cu mama, iar un musulman adevarat s-ar conforma si ar urma invataturile lui Allah cu strictete, iar cei care fac altfel nu pot fi asociati cu islamul.
Referitor la cazul de viol pe care l-ai mentionat, eu nu am cunostinta despre el, dar cred ca e de prin mass media occidentala care infloreste foarte mult stirile cu si despre musulmani sau islam. Ma intreb de ce in mass media occidentala nu apar stiri precum cea care a aparut cu ceva timp in ruma in ziarul Ryad in care spune: „Curtea din oraşul Al-Katif din Arabia Saudită a condamnat un bărbat care şi-a bătut soţia la 30 de lovituri de bici în faţa oamenilor, pentru a fi un exemplu pentru oricine va face acest lucru în viitor. De asemenea, Curtea l-a condamnat pe bărbat să participe la un seminar de zece zile într-un institut care este specializat în arta de a trata femeia şi problemele familiale, iar la final să dea un examen care va fi ataşat la dosar."
Referitor la legitima aparare, acesta este un alt principiu de baza in islam, in care orice om are dreptul de a se apara pe el, familia, proprietatile, religia, onoarea, sanatate etc si nu ar trebui sa permita nimanui sa il abuzeze sau sa il agreseze. In cazul in care cel care se afla in legitima aparare este ucis, acesta este considerat shaheed (martir) si va intra in Paradis unde isi va primi rasplata de la Allah, iar ucigasul va intra in iad, unde isi va primi rasplata. Din nou nu stiu cine a judecat cazurile descrise de tine insa pot spune cu siguranta ca nu un musulman a fost judecatorul acestor cazuri daca acestea sunt reale, pentru ca nici un musulman nu ar face impotriva legilor lui Allah, deoarece El ne spune in Coran: „(...) Iar aceluia dintre voi care nelegiuieşte îi vom da Noi să guste chin mare." „(…) Iar nelegiuiţii nu vor avea ocrotitor şi nici ajutor." In concluzie nu trebuie sa judecam o masina dupa soferul ei si dupa cum spuneam sunt musulmani si persoane care se cred musulmani sau lumea ii asociaz cu islamul insa ei sunt departe de Islam si de Allah. Sper ca am reusit sa te fac sa intelegi ceva din toate acestea si Allah este Cel care cunoaste cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general in crestinism,privitor la pacat, se practica ingaduinta de sine, mult mai mult decat abtinerea de la pacat, pe principiul ca Dumnezeu ne iarta, fiindca alta grija nu are.Adevarul e ca in drumul catre sfintire si desavarsire spirituala, trebuie sa luptam cu patimile ce ne robesc si sa devenim liberi de ele total, fara sa taiem maini, scoate ochi, taieri de alte organe.In privinta hotiei si raspunderii, Tepes a facut bine, si a functionat.Fiecare sa stie ce vrea,sa faca cum doreste si sa fie propriul judecator.Iar in teapa,nu era amestecat, boierul, cu taranul, cu robul, cu talharul ori cu slujbasul Domnesc ce a gresit.

| Idris explică:

Exista o diferenta majora intre islam si majoritatea celorlalte religii
În general, toate religiile îi sugerează omenirii să fie dreaptă și să evite răul, însă, islamul continuă dincolo de acestea. Acesta ne îndrumă, arătându-ne modurile prin care să dobândim dreptatea și să eliminăm răul din viaţa noastră personală sau socială. Islamul ţine cont de firea naturală a omului și de complexitatea societăţii umane. Islamul înseamnă călăuzire, oferită de chiar Allah Însuşi. Așadar, islamul se numește, de asemenea, dīn-ul-fitrah (religia firii naturale a omului).
De exemplu, Islamul ne porunceste sa evitam hotia si de asemenea determina modul prin care aceasta poate fi eliminata. Toate marile religii ne învaţă că furtul este o faptă rea. Islamul ne învaţă același lucru. Atunci, care este diferenţa dintre islam și celelalte religii? Diferenţa constă în faptul că islamul, în afară de învăţătura că hoţia este rea, prezintă și o metodă practică pentru crearea unei societăţi în care oamenii nu vor fura. In primul rand, Islamul prevede plata zakāt-ului (dania anuală obligatorie). Conform Legislaţiei islamice, fiecare om care acumulează o sumă care depășește un anumit nivel (nisāb), adică mai mult de 85 de g. de aur, va trebui să dea 2, 5% din economiile sale anuale drept zakāh. Dacă fiecare om bogat din lume ar oferi cu sinceritate zakāt-ul, sărăcia ar fi complet eliminată şi niciun om nu ar muri de foame. Apoi ca pedeapsa pentru furt, Islamul prevede amputarea mainilor. Coranul cel Glorios spune în Surat Al-Mā’idah: „Cât despre hoţ și hoaţă, tăiaţi-le lor mâinile, ca răsplată pentru ceea ce au dobândit (prin furt) și ca Pedeapsă de la Allah, căci Allah este ‘Aziz (Invincibil, Atotputernic), Hakīm (Înţelept)." [Traducerea sensurilor Nobilului Coran, 5:38]

Nemusulmanii ar putea spune: „Tăierea mâinilor în secolul XXI! Islamul este o religie barbară și lipsită de scrupule!" Dar oare ce rezultate am putea obtine atunci cand aplicam Legislatia Islamica (Shari‘ah)? Sa luam exemplul SUA care este considerată a fi una dintre cele mai avansate ţări ale lumii. Din nefericire însă are cel mai înalt procent de infracţionalitate, hoţii și jafuri. Să presupunem că Legislaţia islamică (Shari‘ah) este implementată în America, și anume că fiecare om avut oferă zakāh (2, 5 % din economiile lui, care depăşesc mai mult de 85 de g. de aur în fiecare an) și că fiecare tâlhar condamnat este pedepsit prin tăierea mâinilor. Atunci, procentul furturilor și jafurilor în America va crește, va rămâne la fel sau va scădea? Mai mult decât atât, existenţa unei legislaţii atât de stricte îi va descuraja pe mulţi dintre hoţi. Sunt de acord că procentul furturilor care au loc astăzi în lume este așa de mare încât, chiar dacă am tăia mâinile tuturor hoţilor, vor exista zeci de mii de oameni cu mâinile tăiate. Important este că, în clipa în care se va aplica această legislaţie, procentul hoţiilor va scădea imediat. Însuși gândul pedepsei îi va descuraja pe majoritatea hoţilor. Vor fi puţini cei care vor îndrăzni să fure. Așadar, doar câtorva li se vor tăia mâinile, dar milioane de oameni vor trăi în pace, fără teama de a fi jefuiţi. Legislaţia islamică (Shari‘ah) este așadar practică și eficace.
Un alt exemplu este acela ca islamul interzice abuzul si violul si stabileste pedeapsa cu moartea condamnatului pentru viol. In primul rand islamul ne invata ca daca un barbat, privind o femeie, se gandeste in mod nerusinat si obraznic, atunci este dator sa isi coboare privirea.
Conform Legislaţiei islamice (Shariʻah), un bărbat care a fost acuzat de violul unei femei este condamnat la pedeapsa capitală. Mulţi sunt surprinși de această pedeapsă dură. Unii chiar spun că islamul este o religie barbară și nemiloasă! O simpla intrebare a fost adresata la sute de barbati nemusulmani: „Să presupunem, şi Allah să ne ferească, că cineva o violează pe soţia, pe mama sau pe sora dumneavoastră. Dumneavoastră sunteţi judecătorul și violatorul este în faţa dumneavoastră. Cum l-aţi pedepsi?" Majoritatea au declarat ca l-ar condamna la moarte, iar unii au ajuns chiar pana la a spune ca l-ar fi torturat pana la moarte. Insa cand le-a fost adresata aceasta intrebare, daca aceeasi crima ar fi fost comisa impotriva fiicei sau sotiei sau mamei altcuiva, atunci ei sunt de parere ca pedeapsa capitala este un act barbar. De ce exista acest standard dublu?!
În mod natural, cu cât mai repede va fi aplicată Shariʻah, cu atât mai repede se vor ivi și rezultatele pozitive. Dacă Shariʻah va fi implementată oriunde în lume, fie în America, fie în Europa, societatea va funcţiona mai bine. Hijab-ul nu înjoseşte femeia, ci o înalţă și îi protejează modestia și puritatea.
Islamul este cel mai bun mod de viaţă, pentru că învăţăturile lui nu sunt doar discursuri dogmatice, ci soluţii practice la problemele omenirii. El aduce rezultate pozitive atât la nivel personal, cât și colectiv. Islamul este cel mai bun mod de viaţă, pentru că este o religie mondială practică și nu se limitează la vreun grup etnic sau naţionalitate.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Ori esti troll ori esti complet dus cu pluta.
Despre hoti. Majoritatea care fura (daca nu toti) au impresia ca nu vor fi prinsi. Poti pune tu si pedeapsa capitala tot vor exista hoti. Iar daca tai mainile hotilor atunci o sa ai un numar urias de oameni handicapati care vor trebui sa primeasca bani de la stat pentru ca nu mai pot sa munceasca.
Despre viol. Daca se face o greseala cum rectifici pedeapsa capitala? Il invoci pe allah sa invie pe saracul om pedepsit pe nedrept?
Si ai uitat sa spui ca in legea aia tampita Sharia unei femei ii trebuie 4 martori pentru ca barbatul sa fie acuzat de viol pe cand violurile se intampla in locuri unde nu sunt martori.
De exemplu femeia aia violata in Dubai care a fost pedepsita pentru 'sex in afara casatoriei'.
'atunci ei sunt de parere ca pedeapsa capitala este un act barbar' - Pai din acest motiv justitia se face in mod obiectiv nu subiectiv.
Hijab-ul nu înjoseşte femeia - Eu zic ca este foarte injositor sa te imbraci in saci de gunoi sau sa ii spui unei femei cum ar trebui sa se imbrace. Corpul ei decizia ei.
Despre plata - De ce sa fiu eu obligat sa cresc pe altii din munca mea? La munca nene nu la intins mana!
Islamul este cea mai tampita religie in momentul actual. Nimic nu e mai barbar decat mentalitatea voastra idioata auzi sa zici tu ca a taia mainile hotilor e o solutie practica rolling on the floor sau ca imbracarea femeii intr-un sac de gunoi nu o injoseste. Sper sa dispareti cat mai curand.
Vad cate rezultate pozitive a adus islamul. Estul Mijlociu, Indonezia, Turcia, Egipt sunt tari foarte avansate si tolerante, in niciun caz nu risti sa fi ucis pe strazi. Sunt ironic in caz ca nu ti-ai dat seama.
Toate tarile astea aveau o cultura interesanta dar dupa ce a venit islamul a disparut totul de ce oare?
PS: Nu te exploda prin Romania pls. Ms.

| Idris explică (pentru drutzix):

Despre hoti: Daca un hot ar stii ca in cazul in care va fi prins i se va aplica pedeapsa despre care am vorbit, cu siguranta ca acesta se va gandi foarte bine inainte sa faca fapta. Apoi e adevarat ca va trebui sa le dai tu ca si milostenie din ce vrei, cat vrei. Insa te intreb ce preferi: sa dai tu de bunavoie cat consideri, sau sa iti fie luat cu forta tot ceea ce ai muncit? In legea Sharia nu ii trebuiesc 4 martori femeii pentru a acuza un barbat de viol, informeaza-te la sursa nu de pe site-uri occidentale care fac propaganda anti-islamica inventand fel si fel de legi. Trebuie sa fii extraordinar de idiot sa crezi ca Islamul cere vreodata unei femei care a trecut prin suferinta si durere sa aduca 4 martori pentru a-si justifica acuzatia. In ceea ce priveste adulterul, nu exista in istoria islamului o inregistrare care sa spuna ca cineva a fost pedepsit pentru adulter la omorarea cu pietre cu exceptia acelora care si-au recunoscut fapta si au cerut ei in mod express aceasta pedeapsa. Să luăm ca exemplu cazul adulterului comis de Maiz ibn Malik: Maiz a comis adulter și a venit la Profet mărturisindu-și infracţiunea și insistând asupra purificării sale prin pedeapsă, fiind pe deplin conștient că pedeapsa pentru o astfel de infracțiune era uciderea cu pietre a vinovatului. Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) l-a întors de trei ori și de trei ori a întrebat tribul lui Maiz dacă acesta era sănătos sau dacă exista ceva în neregulă cu el. Ei au insistat că Maiz era sănătos și că era unul dintre oamenii lor evlavioși. Numai după ce Maiz a insistat să fie pedepsit a patra oară și după ce Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a fost asigurat că Maiz era complet sănătos a fost acceptată cererea sa. Într-un incident similar, o femeie care comisese adulter a cerut să fie pedepsită și, ca în cazul lui Maiz, Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) i-a cerut să plece. Numai după ce ea a insistat asupra pedepsei, a fost pedepsită. Chiar și atunci, Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a lăudat căința ei extraordinară și s-a rugat pentru ea la înmormântare. Acest lucru arată gradul ridicat de conștiință morală cu care Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a alimentat inimile și mințile adepților săi.
Legislatia Islamica (Sharia) ofera doua tipuri de optiune victimelor: a ierta sau a cere razbunare. Coranul, de fapt, încurajează victima să ierte răufăcătorul în beneficiul ambelor părți, dupa cum si Allah ne spune in Nobilul Coran: „Pe cei doi dintre voi (bărbați sau femei), care se împreună între ei, pedepsiți-i cu asprime. Dar dacă ei se căiesc și se îndreaptă, atunci lăsați-i în pace, căci Allah rămâne Primitor al căinței și Îndurător."

| Idris explică (pentru drutzix):

Hijab-ul sau ţinuta islamică este prezentat de către mulţi ca exemplu al «subjugării» femeilor aflate sub Legislaţia islamică. In trecut, femeile erau injosite si folosite ca obiecte ale placerii in alte civilizatii insa Islamul a ridicat statutul femeilor și le-a oferit drepturile care li se cuveneau cu mai bine de 1400 de ani în urmă. Islamul așteaptă ca femeile să își păstreze locurile privilegiate pe care le-au obţinut.
De obicei, oamenii discută doar despre hijab, considerând că este o problemă exclusivă a femeilor. Însă, în Nobilul Coran, Allah menţionează întâi hijab-ul pentru bărbaţi și apoi pe acela pentru femei. Coranul spune în Surat An-Nūr:
„Spune dreptcredincioșilor să-și plece privirile lor și să-și păzească pudoarea lor! Aceasta este mai curat pentru ei. Allah, doară, este Khabīr (Bineștiutor) a ceea ce fac ei."
Dacă un bărbat gândește în mod nerușinat și obraznic privind o femeie, atunci este dator să îşi coboare privirea.
Versetul din Surah An Nur spune: „Și spune dreptcredincioaselor să-și plece privirile lor și să-și păzească pudoarea lor, să nu-și arate gătelile lor, afară de ceea ce este pe dinafară, și să-și coboare vălurile peste piepturile lor! Și să nu-și arate frumuseţea lor decât înaintea soţilor, sau a părinţilor lor, sau a părinţilor soţilor lor, sau a fiilor lor (...)".
Societatea occidentală susţine că femeile au un statut ridicat. Dimpotrivă, în realitate, le-au degradat, atribuindu-le calitatea de amante – concubine și femei frivole, care sunt doar unelte în mâinile celor ce caută satisfacţia și plăcerea sexuală, iar toate acestea sunt ascunse în spatele ecranului colorat al artei și civilizaţiei.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

E grav ca nu vezi tampeniile pe care le spui.
In societatea occidentala femeia isi alege ce statut vrea. Daca vrea sa fie amanta, femeie usoara ea poate alege acest rol. Dar trebuie sa fi putin batut cu Coranul in cap daca spui ca societatea le-a impins sa faca asta. Merkel de exemplu este cancelara Germaniei, o femeie care a ales sa fie in politica.
Apoi e adevarat ca va trebui sa le dai tu ca si milostenie din ce vrei, cat vrei - Adica sa platesc taxa de protectie hotilor? Nu, mersi! Deja platesc la politie sa fiu protejat.

| Idris explică (pentru drutzix):

Nu cred ca femeia isi alege ce statut vrea. Atunci cand o femeie singura se indragosteste de un barbat casatorit cine o eticheteaza ca fiind amanta sau,, cealalta femeie,, daca nu societatea? În societatea occidentală, este ceva obişnuit ca un bărbat să aibă amante şi/sau multiple relaţii extraconjugale, caz în care femeia ajunge să aibă o viaţă dezonorantă şi lipsită de siguranţă. Un studiu facut de USA Today a intrebat 4.700 de amante ce statut si-ar dori iar ele au spus ca: „ar prefera să fie mai degrabă a doua soție, decât cealaltă femeie, pentru că ele nu au nici drepturile legale, nici cele financiare pe care le au soțiile și s-ar părea că sunt doar folosite de acești oameni."
Platesti la politie sa fi protejat? Stim cu totii cate organizatii criminale si cate bande de hoti si interlopi sunt care au politia, justitia, ministrii etc de partea lor si nimeni nu ia nici o masura. Sa nu mai zic ca aceste fapte de coruptie ar disparea daca ar fi implementata Shari’a stiind ca Nobilul Coran interzice strict darea si luarea de mita la fel cum interzice si darea si luarea de bani cu dobanda(camata). Si intreb din nou, oare ar fi tot atat de mare numarul celor care se sinucid din cauza ratelor la banca, sau din cauza ca raman pe strazi pierzandu-si casele din cauza datoriilor la banci, sau care se sinucid de frica camatarilor carora le datoreaza bani?