| Rebeca_Maria_1996 a întrebat:

Toate tiparele clare indica spre existenta unui Creator. Sunteti de acord cu asta?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Creationismul era "la putere" acum cateva sute de ani, si motivul era pur si simplu ca noi ca oameni nu aveam cunostiintele de azi.

Oamenii credeau ca Dumnezeu picteaza curcubee, ca filtreaza apa prin sita cand ploua (crede-ma, asta chiar scrie clar in Iov) si altele!

Azi nu mai credem toate astea! E o pozitie onesta, si chiar si crestinii au invatat sa ignore "pozitiile stiintifice" doar pentru ca sunt scrise in Biblie.

Ca sa vezi ce iti zic, iti pun doua intrebari ce ambele sunt ad-literam in Biblie prezentate asa:
- cand ai vazut un om gandind cu inima?
- crezi ca bolile sunt din alta cauza decat virusi si bacterii?

| Rebeca_Maria_1996 explică (pentru KhludCiprian):

Felicitari! Esti un om extrem de inteligent ca sa mai crezi in povesti. daca tu numeşti biblia "poveşti" află ca stiinta susţine ca ea este adevărată. E ridicol ce spui tu...PArafrazez " de ce sa mai credem in povesti. S-au dus, nu mai sunt la modă. E timpul sa reinventam poveştile astea ridicole si sa aducem argumente science fiction. " Ei bine, daca tu crezi asta :BRAVO! O sa primesti un premiu, o sa fi celebru si o sa mori fericit. Nu se stie cand. nu incerc sa te intimidez dar in fiecare zi mor mii de oameni din accidente banale. O sa ajungi in Iad. Chiar daca nu crezi. Asta nu il face sa nu existe. Bravo inca odată. Funda

| KhludCiprian a răspuns (pentru Rebeca_Maria_1996):

Nu conteaza cat de inteligent sunt!

Dar conteaza argumentele. Asa cum ti-am raspuns, am fost crestin foarte multi ani si acceptam (si inca accept) Big Bangul sau evolutia, sau faptul ca odata in trecut Africa si America de Sud erau "lipite".

Nu e nimic "science fiction" in argumentul meu, daca ai fost atenta am spus efectiv ce zice Biblia:
- curcubeele erau facute de Dumnezeu
- Norii poarta apa si Dumnezeu o strecoara intr-o sita
- oamenii gandesc cu inima
- bolile sunt blesteme

Bineinteles, poti sa accepti ca pozitia asta este o neintelegere a Bibliei, dar o citire a Bibliei asta iti spune. In fapt te rog sa imi spui unde zice de creier in Biblie si mai ales cu faptul ca e legat de gandire, sau unde zice de microbi.

Legat de "povesti" si "stiinta", este complet alta poveste. Daca argumentele arata un creator, deocamdata oamenii care au studiat "subiectul" au ajuns la alta concluzie: difractie, evapo-transpiratie si condensare, creierul respectiv microbii.

Bineinteles ca esti absolut libera sa zici ca toate cele 4 lucruri prezentate sunt metafore si tu poti sa ramai crestina in continuare! Si nu trebuie cu aceasta sa ma "ameninti" ca ajung in Iad!

Iti multumesc pentru funda!

24 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Sunt eu putin sub influenta vinului da' nu pricep frate...care-s acele tipare?

| Inferno a răspuns:

Nu.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| danay72 a răspuns:

Da,mai ales ca tot ce ne inconjoara demonstreaza ca viata nu avea cum sa apara din intamplare, ci totul e opera unui Creator.

| mODIN a răspuns:

Nu.N-am auzit prostie mai mare.

| Mădă0611 a răspuns:

Sunt curioasa, cum iti imaginezi acel creator, de ce a creat totul si de ce e lumea cum e?

| zurick a răspuns:

Și tiparele neclare ce indică?

| sublime89 a răspuns:

Toate "tiparele"? De ce nu si "dovezile"?

| Alphawolf a răspuns:

Nu pot! Poate ai vrut sa zici - toate tiparele subiective indica spre existenta unui creator. Doar in gandirea superstitiosilor, a celor care au adoptat preconceput(povestile religioase) exista un creator. Gandirea lor e conditionata de de acele idei adoptate neintemeiat.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Toate tiparele clare indica spre faptul ca e inutil ce zicem noi daca nu suntem de acord cu tine. Si-atunci cu ce te-ajuta sa vina repejor cineva care sa-ti cante in struna pentru o funda?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Evrei 3:4 - "Bineînţeles, orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este:exista acele tipare CLARE?
Nu cred!

| dragos38 a răspuns:

Daca exista sau nu vreo inteligenta universala /nimeni nu stie, si nu au putut demonstra/in orice caz biblia ia deformat imaginea acestei inteligente.In schimb oamenii de stiinta atat ateii cat si credinciosii tocmai de acest lucru se ocupa, sa vada daca viata aceasta este rezultatul hazardului sau exista ceva. In nici un caz zeul din biblie, pentru ca acolo e vb de zeii nu de divinitate.
Elohim inseamna zeii

| AndreeaW123 a răspuns:

Buna happy
Da.Intradevar.Daca omul a fost maimuta si a evoluat, inseamna ca a a invatat totul, dar iti spun sincer ca sentimentele precum dragostea, ura etc nu se pot invata! Asa ca da, cred in existenta unui Creator.Insa,iti mai spun ceva..eu una nu cred in Dumnezeu pentru ca am fost crestina si nu primeam niciun semn.M-am indreptat spre ocultism (slujirea lui Satan) si uite ca am primit multe semne, reale si concrete.

| Rebeca_Maria_1996 explică (pentru AndreeaW123):

Draga mea, apreciez mult raspunsul tau. Cel putin prima parte in care mentionezi existenta unui Dumnezeu. Conform bibliei. Până si dracii cred si se înfioară... Cred că semne ai primit suficiente, însă, poate nu asa cum te.ai.aşteptat tu. Sa stii ca e metoda cea mai simplă sa crezi ca slujirea lui satan ti.ar putea aduce vreodata împlinire si fericire veşnica.El este numit de însuşi Creatorul in care crezi ca este tatăl minciunii. Draga mea, e alegerea ta.O alegere veşnica

| Perseverance a răspuns (pentru AndreeaW123):

Si crezi in satan, dar nu crezi in Dumnezeu? WTF de la ala ai primit semn, dar nu ai primit de la Dumnezeu pentru ca te testa, iar tu ai cazut in plasa ca o...

| Rebeca_Maria_1996 explică (pentru Perseverance):

laughing esti amuzant, dar ai dreptatewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaW123):

De unde ti-a dat semne? Din iazul de foc si pucioasa unde el este proorocul mincinos?

| dragos38 a răspuns (pentru AndreeaW123):

CristinaCyrus te-ai indreptat spre Satan, atunci permite-mi sa-ti spun ca ai fost atat de indoctrinata/indobitocita de smecherii de popi incat cred ca in creierul tau este un haos total/laughing))))))

| dragos38 a răspuns (pentru AndreeaW123):

Oamenii seriosi(de stiinta) care si-au vazut de treaba si au inventat si au descopeit lucruri pe baza carora lumea a perseverat, cu siguranta nu si-au pierut vremea prin biserici.

| Perseverance a răspuns (pentru Rebeca_Maria_1996):

MS MS; x; x; x; x;