| AnniaAKN a întrebat:

Tot mai multi oameni merg să se roage la mormântul lui Arsenie Boca,de ce?
Il idolatrizează,asta nu e greșit? Un credincios se roagă lui Dumnezeu,dar oameni ăia îi atribuie așa zisele minuni părintelui Arsenie Boca,poate greșesc făcând o asemenea afirmație, dar în felul acesta o să uităm de Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ruga la mormantul lui Arsenie Boca e idolatrie, atunci iudeii care cautau macar umbra Ap. Petru sa-i vindece sau puneau peste cei bolnavi sorturile si stergarele purtate de Ap. Pavel, tot idolatri erau?
Credinciosii se roaga lui Arsenie Boca ca sa le mijloceasca ajutor prin rugaciunea lui la Dumnezeu, fiindca "rugaciunea staruitoare a dreptului mult poate".
Eu asa inteleg deplasarea la mormantul parintelui si ruga la el.
Rugaciunile sfintilor sunt tamaie inaintea lui Dumnezeu.
Sfintii nu pentru ei se roaga, ca nu au de ce, sunt deja cu Dumnezeu, ci mijlocesc ajutor pentru oamenii cei pacatosi, bolnavi si cu alte probleme, inclusiv de credinta.
Arsenie Boca a intors pe unii atei sau nihilisti la credinta in care au fost botezati.
Iar Dumnezeu este laudat intru sfintii lui, asa cum indeamna Psalmul 150; toata cinstirea adusa sfintilor e lauda pentru Dumnezeu, nu idolatrie.

19 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce sustin cu perversitate iehovistii, este un lucru esenţial faptul că sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie, nu ca lui Dumnezeu)...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc… thinking

| Holiday a răspuns:

Din doua motive:

1.Pe de o parte, BOR-ul, ca de fapt el e proprietarul imaginii lui Boca asta, stie foarte bine sa vanda povesti, nu sunt atat de fraieri cum s-ar putea crede, de aia a si rezistat afacerea atata timp.

2. Inca sunt multi creduli in Romania care se lasa dusi de nas de povesti cu spiridusi.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Holiday prietene! Cand mergi la muzeu, sa vezi nu stiu ce oase de dinozaur, sau artefacte, orice! Sunt taxe si acolo! Nu? Dar tu ca si un om pasionat de stiinta nu te uiti la banii si platesti pentru a-ti satisface aceasta placere! Eu asa cred ca se intampla si cu pelerinii! Ok?

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu prietene, la muzeu nu-ti spune nimeni ca daca lingi oasele te vei vindeca de gripa aviara sau iti va creste libidoul, pur si simplu, vorba ta, mergi sa te informezi, sa inveti ceva, sa iti imbogatesti cunostintele, pe cand astia ai vostri induc ideea ca oasele alea pe care le lingeti va fac ceva ce evident nu fac. Aici e prosteala.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Romanii se duc sa se roage si la o coaja de copac unde li se pare lor ca-l vad pe Isus sau pe Boca sau pe oricare alt personaj fantastico-irational din traditia crestin-ortodoxa. Asa ca nu ma mira deloc ca se duc sa se roage si la oasele din mormantul nu stiu cui. Daca sunt in stare sa se inchine si la moaste (care de fapt sunt oase de animale, in unele cazuri), si apoi vor spune ca se simt mai bine, si impacati sufleteste, sau chiar vindecati de ceva boli, nu avem la ce sa ne asteptam din partea lor.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru sublime89):

E interesant cum tu stai inchis in grota ta si consideri ca ai dreptul sa vorbesti despre sfantul parinte Arsenie. Pe deasupra consideri si ca ai dreptate si manifesti superioritate fata de ceilalti. Mintea aia a ta, care poate incapea prin urechile acului nu iti spune sa te opresti? Miile de oameni care se roaga acolo mint, iar tu ai dreptate? E plin TPU de genii si de fandositi, ce am face fara voi!

| sublime89 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Deci tu consideri ca nu ar trebui sa avem dreptul la opinie despre anumite lucruri. Probabil ai inteles democratia la fel de bine precum idiotul din poza ta de profil.
Dar la milioanele de oameni care nu se roaga la mormantul lui te-ai gandit? Ei oare nu au dreptate sa nu creada in povestile acelor cateva mii de creduli? Inca nu ai invatat ca nu conteaza cine sau cati dintre noi au o anumita credinta, daca nu sunt in stare sa aduca o dovada in favoarea credintei lor. Daca idolul tau e Chuck Norris, nici nu ma astept sa inveti vreodata ceva despre lumea reala.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru sublime89):

Traim in lumea reala si invatam din ea in fiecare zi. Nu trebuie sa ii condamnam pe cei care se inchina. Eu nu te condamn pe tine ca esti ateu. Dar jignesti credinta lor, cand faci asemnea afirmatii despre sfantul Arsenie.

| sublime89 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Deci ia sa vedem ce au invatat crestinii din lumea "reala" in care traiesc. Au invatat ca exista demoni, ingeri, uriasi, semi-zei, monstri cu sapte capete, vrajitoare, stele cazatoare, virgine care nasc, oameni ce leviteaza sau se ridica la cer, oameni ce invie din morti, animale posedate de diavol etc. Nu stiu de ce, dar ceva imi spune ca nu au invatat mare lucru din lumea reala in care traiesc. Cand ceva e penibil, ar trebui s-o spuna cineva, indiferent de persoanele pe care ar risca sa le jigneasca. Si asta din simplul motiv ca trebuie sa se traga o linie clara intre real si ireal.

| Alcyon a răspuns:

Poate ca oamenii aia au niste probleme grave, la care nu gasesc vreo solutie. Iar asta le da o speranta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sigur, bine spui, se roaga la oase, ii pupa mormantul, poza, care odata plange odata zambeste. Il idolatrizeaza, cred in morti si oase si nu cred in Dumnezeu si in Cuvantul sau scris Biblia. Satan le orbeste mintea si oamenii amarati si necajiti se duc oriunde ca sa scape de suferinta. Dar cine castiga din aceste mojicii? Unde a fost Arsenie pana acu? Cati au fost pe la mormantu lui au primit indemnul de-a studia Biblia? Au fost indemnati sa se increada in Dumnezeu, nu in oameni morti,? Dumnezeu uraste idolatria, vorbirea cu mortii, vrajitoria, superstitii, ghicitoria, practici promovate de Satan, si supusii lui, cum a fost si Arsenie. Se ocupa cu ghicitul, farmece, vrajitorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta din cauza faptului ca nu este inteles cultul sfiintilor. Noi ne rugam lui Dumnezeu pentru ei, iar ei daca vor pot sa se roage pentru noi.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar o corectie la ce ai spus. Nu ai sa auzi niciodata, nicaieri, in nicio biserica pe cineva rugandu-se PENTRU un sfant. Deoarece te rogi LA sfinti, nu PENTRU sfinti.

Sfintilor, care odinioara au trait pe pamant dar care acum sunt in Gradina Raiului impreuna cu Domnul Iisus, nu le mai folosesc rugaciunile noastre pentru ei. Noi la adresam rugaciunile noastre, de a mijloci la Dumnezeu pentru noi. Noi credem in mijlocire, de alfel Noul Testament este plin de exemple de mijlocire, iar puterea mijlocirii a si fost aratata de multe ori atunci cand rugandu-ne unui sfant sa mijloceasca pentru noi Dumnezeu l-a ascultat facandu-ne noua bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arsenie boca, a profetit inca din viata, ca dealurile acelea vor fi pline de oameni, si a promis ca ne va ajuta chiar si dincolo de mormant daca vom merge la el in vizita asa cum facea si cand traia.Cum sa-l uitam pe Dumnezeu cand stim ca Arsenie boca pe dumnezeu l-a slujit si il slujeste? Nu a spus mantuitorul nostru; fara plata a-ti primit, fara plata sa dati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa zisele minuni sunt perfect explicabile stiintific si se intampla cu miile la mormantul lui A.Boca.Constiinta poate influenta materia.Totul este energie.
La voi la adunare nu prea se intampla minuni asa-i?
Va amagiti ca o sa fie mai bine dupa moarte.
De ce sa nu fie mai bine acum?

| Gabbriell a răspuns:

Oamenii se duc si se roaga pentru ca parintele acela a ajutat multi oameni.

| Andreea90000 a răspuns:

Nici eu nu îi înțeleg. Dacă sunt credincioși,să se roage lui Dumnezeu, nu lui Arsenie Boca, care, până la urmă, tot lui Dumnezeu s-a rugat.Doar că mulți oameni au probleme (cele mai multe de sănătate) așa că se duc la Prislop.Dar, totuși, decât să îl idolatrizeze pe Lucifer, mai bine se roagă la Arsenie Boca, părerea mea.

| Anonimaa129 a răspuns:

Nu uită nimeni de Dumnezeu. Nu este gresit să te rogi la Sfinți, chiar dacă Arsenie Boca nu e oficial un Sfânt, dacă așa îl consideră oamenii, nu e nici o problemă. Depinde după cum vrea și cum gândește fiecare.:*