| kamykaze88 a întrebat:

Tot vorbim de Dumnezeu da hai sa vorbim de Satana si de Lucifer! Stiti care este diferenta dintre ei? Si va rog fara aberatii ca nu isi au rostu'(copii retarzi baga aberatii)

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Lucifer nu e Satana. Asta e doar o greseala. Sunt doua notiuni distincte, iar legenda cum ca Lucifer a fost un inger si a cazut si bla bla... e o aiureala nedemonstrata in Biblie. Exista doar un citat sau doua dar din care nu reiese o asemenea poveste.

| kamykaze88 explică (pentru mihaibrasov):

In biblie Lucifer apare de 2 ori iar Satan mai tot timpul

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul nostru, El este atotputernic, este bun si milostiv indelung rabdator si plin de bunatate.El a daruit pe Fiul Sau din dragoste pentru noi.Satan este un ucigasi si tatal minciunii, el doreste ca sa ne atraga cu el in iad, sa pierdem vesnicia si cerul.

| dragon3 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS,imi poti spune te rog cine ti-a spus ca Satan este regele minciunii?(vreau doar sa imi dai un citat din biblia aia nenorocita a ta).
Iar Satan nu este un ucigas ba din contra el nu a omorat pe nimeni ci Dumnezeu a omorat multa lume (Sodoma si Goroma, Marele Potop).
P.S.:Eu sunt satanist modern si de fiecare data cand cineva imi zice ca o sa ajung in iad si nu in iad ii spun: "Si de ce as vrea sa ajung in rai?", pana la urma toti ajungem in iad pentru-ca toti pacatuim!

| EmaS a răspuns (pentru dragon3):

Este scris în Biblie: Ioan 8:44. “Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigas; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.”

| dragon3 a răspuns (pentru EmaS):

Cum a fost ucigas de la inceput? Ucigas nu esti decat daca omori pe cineva, nu ai cum sa fii ucigas de la inceput decat daca esti creeat asa de Dumnezeu, deci Dumnezeu l-a creat pe Satan cu atrubutiile de ucigas si mincinos?

| Raniia a răspuns:

Diavolul nu a fost dintotdeauna Diavol,pentru ca Dumnezeu,care a creat tot ce are sau nu are viata,i-a creat si pe ingeri.El nu a creat un Diavol,ci un inger de o rara frumusete-un purtator de lumina,,,un Luceafar stralucitor,un fiu al zorilor''Din cauza ca era o fiinta creata, Lucifer era inferior Tatalui si Fiului, totusi pretinde egalitate cu Fiul.Acest inger a facut un Diavol din sine si in cer a fost un razboi si Diavolul a fost gonit pentru totdeauna.Aceasta este o veste buna pentru locuitorii cerului insa urmeaza un vai amar asupra pamantului.De ce? Pentru ca Diavolul s-a pogorat pe pamant.Nemaiavand posibilitatea sa starneasca rascoala in ceruri, vrajmasia lui Satana impotriva lui Dumnezeu a gasit un nou teren unde sa comploteze spre ruina neamului omenesc.Crudul adevar este acela ca astazi suntem nevoiti sa impartim pamantul cu el.Indiferent ca vrem sa stim sau nu, impartim cu el spatiu din masina, pentru ca el este acolo.Impartim dormitorul, pentru ca el este si acolo, impartim cu Diavolul pamantul care este un fel de resedinta a sa.

| DrunkenRat a răspuns:

Nu este diferenta intre ei, sut pur si simplu doua persoane diferite. 4 in total (Satan, Lucifer, Belial si Leviathan), iar in unele scrieri mentioneaza un al 5-lea care ar fi creatorul lor. Oricum, fiecare din cei 4 reprezinta un punct cardinal (vezi: http://www.dpjs.co.uk/files/tfcp.jpg ) Iar elementele corespunzatoare : foc, aer, pamant si apa. In scrierile in care apare al 5-lea se cam imprastie ordinea asta (el probabil fiind al 5-lea element: spirit) iar ordinea se schimba 'father' adonis - sud, satan - sud est, lucifer - nord est et caetera. Dar nu le vad logica oricum, si celelalte religii au lipsuri si contradictii mari, iar plasma nu apare in nici una din elemente - ceea ce le face religia o simpla aberatie groteasca.

| Wehrmacht a răspuns:

Satana si Lucifer este aceeasi persoana/demon/cum vrei tu sa ii zici.Ai vrut cumva sa dovedesti ca unii se vor criza ca ai spus sa vorbim si despre ei cu toate ca nu stiu ca sunt aceeasi persoana? Sau ceva de genul asta?

| kamykaze88 explică (pentru Wehrmacht):

Problema este ca nu sunt una si aceeas persoana tongue sau entitate

| Wehrmacht a răspuns (pentru kamykaze88):

Si cine ti-a spus asta?

| mihaibrasov a răspuns (pentru Wehrmacht):

Shadow100 ia Biblia si da-ne citatele din care reiese ca Lucifer = Satana. Eu te voi crede daca gasesti ceva de genul asta in Biblie. Altfel, nu ma intereseaza basme populare.

| ghiolbitza a răspuns:

Lucifer, Satana, Beelzebub, etc., sunt numiri ale demonilor pe care lumea le-a atribuit unui singur diavol, capetenia lor. Adevarul e undeva la mijloc, Lucifer a fost intaiul inger creat, mai marele peste cetele ingeresti si peste ceata a doua care se ocupa cu slava lui Dumnezeu prin muzica. De-a lungul timpului lumea i-a atribuit diverse denumiri, dar e important de retinut ca nu toate se refera la Lucifer personal ci si la alti demoni. Diferentele intre Satan si Lucifer nu sunt atat de pertinente pe cat ar crede lumea. Lucifer e doar numele latinesc al lui Satana. Diferentele apar in dogmele diferitelor religii. Astfel, iudaismul il considera pe Satan (שָׂטָן) un inger care indeplineste voia lui Dumnezeu, fiind chiar slujitorul Lui fidel, nici pe departe dusmanul Sau. Islamul il considera pe Satan (إبليس) demonul principal, iar dogma referitoare la el variaza in puncte comune cu cea iudaica si cea crestina. Crestinismul il considera pe Satan cel mai mare demon, adversarul principal al crestinilor, tatal minciunii, pierzatorul de suflete, etc. In concluzie, Lucifer si Satan reprezinta aceeasi entitate, caruia i s-a acordat alta denumire odata cu traducerea Bibliei in latina, versiunea Vulgata, sub influenta scrierilor vremii (s-a analogat ingerul cazut din rangul de cel mai mare si frumos cu steaua diminetii, Venus, care in latina se numeste Lucifer), termen generalizat care circula in paralel cu denumirea initiala.

Răspuns utilizator avertizat
| Annie2498 a răspuns:

Nu este nici o diferenta intre Lucifer si Satana. Sunt unul si acelasi.

| DarknessAngel a răspuns:

Nu exista vreo diferenta. Unii cred ca sunt persoane diferite, spirite contopite. Sunt unul si acelasi. happy

| Woodenpints91 a răspuns (pentru DarknessAngel):

De fapt, nici unul nu există.

| DarknessAngel a răspuns (pentru Woodenpints91):

Mai conteaza? laughing Am spus "unii cred" Ateii nu cred in nici o zeitate. happy Eu doar i-am raspuns la intrebare. ^-^

| Woodenpints91 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Nu-s ateu.

| DarknessAngel a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu te-a facut nimeni ateu. happy

| kamykaze88 explică (pentru Woodenpints91):

Eu te fac laughing Ateule

| profudereligie a răspuns:

Se pare că Satana nu a existat în religiile Oceaniei, nici în cele africane sau americane precoloniale şi cu atât mai puţin în cele est-asiatice (hinduism, budism, taoism, şintoism etc). Demonii acestora sunt doar spirite a căror acţiuni creează neplăceri doar întâmplător sau datorită necunoaşterii ceremonialelor. Chiar şi Europa celtică, greacă şi romană are doar zei fără răutate viscerală, pedepsele pe care aceştia le aplică fiind un rezultat şi nu o intenţie. Apariţia Diavolului are loc într-un singur punct de pe Terra, în Iran, în urma unor procese de transformare politico-ideologică a vedismului. Zarathustra (sau Zoroastru, 628-551 î.C.) purcede la o reformă, regularizând religiile politeiste în primul monoteism. Ahriman este inventat ca oponent al lui Ahura Mazda (dumnezeul mazdeean). Această regularizare este implementată politic de regele Vishtapa, de unde se vede că Diavolul este în primul rând o unealtă politică. Dar Arhiman nu era Răul, fiind doar diferitul, adversarul pentru echilibru.
Deşi nu este invenţia lor evreii au definit Diavolul ca fiind Răul, chiar dacă nu au spus cine, cum şi de ce a creat Răutatea.
În cartea lui Iov din Vechiul Testament Satana nu este adversarul lui Dumnezeu, este un colaborator.
Diavolul suferă de transformări, aportul major aducându-l secta evreilor esenieni (Ioan Botezătorul şi Iisus fiind esenieni) începând cu secolul II îen. Aceşti protocreştini îl construiesc pe Diavolul cel atât de "bine înţeles" de contemporanii noştri. Îi dau valenţele Răutăţii viscerale, gratuite şi permanente, chiar dacă nu reuşesc să determine care este scopul şi originea acesteia. În speranţa sublinierii prin contrast a valorii Domnului preferă să arate "cum este Diavolul" în detrimentul a ceea "ce este Diavolul".
Creştinii timpurii au finisat înfăţişarea Diavolului şi l-au dogmatizat. Constantin cel Mare a oficiat imperial existenţa acestuia, introducând creştinismul ca religie de stat.

Mai multe aici: http://profudereligie.blogspot.com/2011/10/diavolul.html
http://profudereligie.blogspot.com/2009/11/diavolul-parte-divinitatii.html
http://profudereligie.blogspot.com/2012/01/diavolul-modern.html

| thealchemist a răspuns:

Satan de fapt nu exista, vine de la Seth al egiptenilor si in timp a devenit un simbol al raului, dar nu exista nici un demon cu numele de botez Satan.
Lucifer pe de alta parte este numele pe care l-a avut liderul ingerilor rebeli inainte de cadere. asta pe scurt pentru ca exista multe interpretari si in anumite conditii se poate confunda chiar si cu planeta Venus.

| Archdaemon a răspuns:

Lucifer era mana dreapta a lui dumnezeu cand a ajuns pe pamant a fost numit Satan si nu "Satana"

| Himera a răspuns:

Lucifer a fost cel mai "tare" inger, era situat pe cel mai inalt rang. A vrut sa se rupa de comuniunea lui Dumnezeu, a vrut sa fie asemenea lui, poate chiar sa il intreaca si a cazut, a fost alungat din rai devenind esenta raului Satana.

| MCRgurl a răspuns:

As vorbi eu cu tine despre asta, dar sincer nu stiu care naiba e diferenta dintre ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Satan diavolul înseamnă adversar și împotrivitor, el s a împotrivit lui Dumnezeu.Satan a vrut să se conducă singur fără Dumnezeu, și in acest fel a păcălit și mințit -o pe Eva prima femeie și pe Adam, care l au ascultat imediat, și uite rezultatele, satan a pus la indoială dreptul lui Dumnezeu de a guverna. Și vedem cu claritate că omul nu poate trăii fără ajutorul lui Dumnezeu, și nici nu poate lua cele mai bune decizii.Dar cîți dinntre oameni ascultă de Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai putea fi tu prima aberatie, doar dorind sa vorbesti despre asa ceva! E adevarat ca libertatea de a te exprima e dreptul fiecaruia, dar cand propui asa ceva, e ca si cum ai cere explicatii pentru cum s'ar face o bomba artizanala! Comparatia e cam deplasata, oarecum, dar sa incepi o astfel de discutie pe tema satanei ( chiar si pentru un ateu sau ne'crestin) e prea de tot! In fine, daca pe tine te intereseza Satana - fie, dar iti dau un sfat! Eu i'am "cunoscut" si studiat pe aman2 si nu mi-a placut ce am aflat! E dreptul tau sa afli! Bafta! Desi consider ca intrebarea asta ai pus'o doar pentru a fi bagat in seama! succes!

| kamykaze88 explică (pentru anonim_4396):

Tu l-ai cunoscut pe Satana? Stii care e diferenta? Nenea nu cred. Ca sa afli mai multe despre dedesupturi trebuie sa renunti la ce te-a invatat preotul si sa vezi realitatea

| anonim_4396 a răspuns (pentru kamykaze88):

Bebelushule, mai papa laptic pana sa afli cate am invatat eu! ti'am urat bafta! sa imi trimiti telegrame dupa ce dai de Satana! o cale de mijloc vrei? Deja esti pe drumul cel "bun"!hee hee tongue laughing

| kamykaze88 explică (pentru anonim_4396):

Nu stii nimic nenea crezi ca stii. Sau poate stii ce red eu ca nu stii dar nu stii ce stiu eu ca stiu si atunci nestiint ce stiu eu ca stiu ma acuzi de nevoie de antentie. Da avem nevoie de atentie recunosc mutumit nenea?

| anedreaeaaa a răspuns:

(602.1) 53:1.4 S-a auzit foarte puţin vorbindu-se de Lucifer pe Urantia, deoarece el l-a desemnat pe Satan, primul său locotenent, pentru a-i pleda cauza pe planeta voastră. Satan era membru al grupului primar al lanonandecilor, însă nu a exercitat niciodată funcţiunile de Suveran Sistemic. El a intrat pe deplin în insurecţia lui Lucifer. „Diavolul" nu este altul decât Caligastia, Prinţul Planetar depus al Urantiei şi fiul ordinului secundar al Lanonandecilor. În epoca în care Mihail era încarnat pe Urantia, iar Lucifer, Satan şi Caligastia s-au aliat să facă să eşueze misiunea sa de efuziune, însă au suportat un mare eşec.

| Nyku7877 a răspuns:

Love Lucifer, kiss!