| anonim_4396 a întrebat:

Toti atei din toata lumea astepta ca dumnezeu sa vina sa le vorbeasca nu prin oamenii, asa zis miracole la pers de religie, noi dorim ca dumnezeu sa vina sa ne vorbeasca de ce nu poate sa faca asta? de ce sa credem in ceva care nu se arata? sau nu exista dovezi, argumentul lui pascal e inutil daca ne luam dupa el vom crede in orice lucru care nu e dovedit stintific

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar Dumnezeu ne vorbeste prin creatie,prin Cuvantul Sau,prin oameni, prin vise, boli.Numai ca oamenii nu iau aminte.Cat ne tot straduim unii din noi aici sa va transmitem mesaje de la Dumnezeu, iar voi nu luati seama.
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.

O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.

Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:

răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Noi nu dorim ca cineva sa ne vb de el, noi dorim conversatie fata in fata daca e asa mare atata nu poate? inseamna ca nu exista de cine se ascunde?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu se poata.Prin rugaciune poti sa comunici cu Dumnezeu, iar apoi sa asculti ce doreste Dumnezeu sa iti vorbesca.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Atunci ateu raman, asa poti spune si de zana maseluta si cei 2000 de zei Prin rugaciune poti sa comunici cu zeus,afrodita, apolo, iar apoi sa asculti ce doreste zeus, apolo si sa isi vb metaforic vb sper ca tie nu isi vb nu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Diferenta este ca Dumnezeu raspunde rugaciunilor facute dintr-o inima sincera si curata.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ce crezi ca alta pers de alta religie nu-i raspunde cineva metaforic vb

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

Prostia e mare in capul tau, auzi sa cred in orice lucru care nu se arata

| EmaS a răspuns:

In sfarsit ai si tu dreptate.Cred ca este pentru prima data cand sunt de acord cu tine.Chiar meriti funda!
Raymusic, da-i te rog funda!

| Allrc24 a răspuns:

RAY UITE DOVEZI MA OMULE CA DUMENZEU EXISTA:

-Crestinismul nici in 2000 de ani n-a adus vreo demonstratie la ceea ce zice.-

ce parere ai despre posedati? imi vei spune ca sunt debili mintal.dar de ce dupa ce preotul ii exorcizeaza revine la normal incat spui ca nu a avut niciodata nicio prb? parca te vad ca spui:"i-a mituit biserica s-o faca pe posedatii".ma astept de la tine.

Un bebelus a urlat cu o voce groasa, maculina cu tenta metalica cand a fost bagat in cristelnita la botez. dupa botez sa linistit si a adormit. daca as gasi si linkul ar fi minunat sa vezi.de ala nu poti spune ca e platit de biserica sa faca asta.si chiar daca ar fi bolnav psihic tot ar fi imposibil sa racneasca cu o asa putere in voce. ce argumente aduci?

un alt argument.

Vezi Proorocul Isaia, care traieste cu 850 de ani înainte de venirea Domnului, la capitolul 60 întreaba de avioane, ca el le vedea acum 2800 de ani: Doamne, ce sunt acestea care zboara si se întrec cu norii; si zboara ca porumbeii spre porumbarele lor si de huietul aripilor lor se tulbura vazduhul? (Isaia 60, 8).

Ai auzit? Cu 2800 de ani înainte a spus de avioane. Ce-a zis? "Ca zboara ca porumbeii spre porumbarele lor". Ca ei nu zboara, decât de la un aerodrom la altul, ca sa alimenteze.

Dar si Proorocul Ieremia a vazut masinile astea fara cai, care le vedeti acum ca alearga pe drum. Si întreaba pe Dumnezeu: Doamne, ce sunt acestea, care huruie pe drum si întrec carele oamenilor?

Vezi, ca spune de bomba cu neutroni la Apocalipsa: Iata au iesit de la fata Mielului niste lacuste si acestea aveau putere mare de vatamat în cozile lor. Si am auzit un glas de la tronul Mielului: Nu vatamati iarba pamântului, nici copacii, nici florile, nici toate cerealele lumii, numai pe oameni sa-i vatamati cinci luni de zile. Razboiul neutronic. Bomba cu neutroni îti lasa pomii înfloriti.

Eu am la marturisire pe cel mai mare profesor de fizica atomica din Bucuresti.

- Domnule, zic, ce rau poate face aceasta bomba?

- Aceasta distruge numai viata, si-ti lasa orasul complet. Ca ce folos daca l-ar distruge? Ei ce sa mai câstige când vin sa ocupe? Au nevoie sa ucida pe oameni, ca sa ocupe orase si toate bunurile lumii.

- Dar daca eu sunt închis într-o casa de fier si bomba cu neutroni explodeaza afara, ce poate sa-mi faca, daca zici ca nu distruge materia? Eu nu sunt în siguranta?

- Dumneata daca ai avea o casa de fier fara usa, cu peretii de zece metri grosime în jur si te-ai bagat acolo, neutronii rapizi nu sunt împiedicati de fier sa treaca. Trec prin fier si vin la dumneata si-ti distrug numai viata.

Am grait cu dânsul. Sotia lui este mare bibliotecara la cartile de limbi vechi. Un om credincios!

Asa ne-a spus Dumnezeu, ca acestea sunt scrise la Apocalipsa. Nu vor vatama copacii, nici florile, nici sadurile, nici ierburile, ci numai pe oameni cinci luni de zile. Atât o sa dureze razboiul neutronic. Cinci luni de zile n-ai sa te poti pazi nici în casa, nici în beci, nici în apa, nicaieri, nicaieri. Unde te-a ajuns� Tot ce-i viu distruge. Asta-i bomba cu neutroni.

http://monicadaniela84.blogspot.com/......leopa.html

alta demosntratie.
lumina Sfanta de la Ierusalim.preotul ortodox intra in sf mormant.este controlat la intrare sa nu aiba asupra lui vreo sursa de foc. la fel si mormantul.si iese apoi cu lumina dupa ce rosteste cateva rugaciuni.
p.s:nu este controlat de crestini ci de musulmani si evrei. ia zi ia platit biserica si pe aia.:|

alta demosntratie.
apa sfintita.imi vei spune ca din cauza ionilor de argint si a busuiocului apa este purificata de bacterii. fa tu experimentul asta. pune cv de argin in apa si busuioc si vezi daca rezista.nu va rezista.dar apa sfintita de preot rezista.e la fel de proaspata dupa mult timp.
incearca sa vezi. vrei dovezi. uite-le

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24):

Ce parere ai despre posedati? ras persoane care ori sunt nebune mintal ori sunt drogate, Un bebelus a urlat cu o voce groasa, maculina cu tenta metalica cand a fost bagat in cristelnita la botez. dupa botez sa linistit si a adormit. daca as gasi si linkul ar fi minunat sa vezi.de ala nu poti spune ca e platit de biserica sa faca asta.si chiar daca ar fi bolnav psihic tot ar fi imposibil sa racneasca cu o asa putere in voce. ce argumente aduci, raspuns eu nu am vazut nu pot comenta ceva care nu am vazut, tot ce ai scris sunt doar litere si alea virtuale eu doresc ceva real nu litere

| eliaclodia a răspuns:

Daca exista, tinand cont de ceea ce stim despre univers, atunci doar se manifesta. Tu si gandesti, nu doar te manifesti, iar gandirea nu te face superior universului care doar se manifesta mai ceva ca un posesor de inteligenta.

| anonim_4396 explică (pentru eliaclodia):

Da asa e

| anonim_4396 explică (pentru eliaclodia):

Cum se manifesta dumnezeu in univers?

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ca trebuie sa intelegi ca exista o diferenta intre notiunea de dumnezeu si notiunea de Domnul. Acesta poate sa "vorbeasca". Despre asta poti sa intrebi, ce e cu ea.:}

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi Universul? Cum se manifesta Soarele? Astronomic si Astrologic, dar aici cu astrologia tine de Domnul, unul dintre ei, nu de toti. De un spirit care a fost om, asa se povesteste.

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ca daca intelegi manifestarea, iti dai seama de natura a ceva presupus, de la care iei singur, care nu face diferente intre existenta leului, a ta sau a uraganului sau a lunii, toate fiind egale si fiecare cu dreptul sau la existenta conditionat doar de propria forta. De curand s-a descoperit si manifestarea materiei intunecate, asa ca o membrana curbata de manifestarile astrelor, se descopera organizarea si altor parti de univers, spirale peste spirale, galaxii in drepturi egale cu altele care trecand una pe langa alta se intampla ceva.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

O sa ma intrebi de unul din Domnul de care se vorbeste. Sa-ti povestesc ce cred eu. Planeta pe care locuim ca orice manifestare a universului e unica, deci daca omul e un individ cand e unic, despre ea spunem ca e un spirit, sau o zeita. Spiritul ei influenteaza si se lasa influentat de spiritul celorlalte surate din sistem, dar tot ceea ce incoltea ca viata pe ea se datora spiritului soarelui. Informatiile din materie intre personalitatea, felul de a fi, spiritul ei si al soarelui se aranjau, se spiralau, deveneau. Intr-o zi au devenit si adn de om. Acum mai e o parte in poveste, materialul din care e facut sufletul, aici pe terra e apa. Un material sensibil la vibratii.
Nu ma prea pricep la povesti, nu?
Intr-o zi apa ca suflet cu spiritul terrei si cu spiritul soarelui, fara nici o influenta de la restul planetelor, decat sub forma de liberul arbitru, l-au dat pe Domnul, sau Zeus nascut de Terra, nu mai stiu cum ii zice ca zeita si deci transformat. Unii i-au mai zis si Hermes. Dar iti dai seama cum e cu adn-ul. Cum se amesteca, se segregheaza. Cum a produs apa un adn asa pur, adica exact si fix puterea de dominanta a soarelui asupra materiei, nu se cunoaste inca. Acum nu poti zice ca Domnul acesta, nu altul subliniez, e chiar spiritul soarelui, el e si dominanta asupra materiei spiritul terrei, el e si libertatea de a lua de la spiritele celorlalte surate planete ce vrea, in functie de ce aptitudini vrea sa aiba ca om. Deci e cel mai tare spirit de om. In asta cred. In rest nu sunt religioasa, adica nu am gasca sociala si eventual politica.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Si nu cred ca s-a repetat povestea, adica nu cred ca acest spirit a stat pe loc in loc sa devina deplin cu restul astrelor ca manifestari asupra adn-ului. daca incepi de undeva e clar unde vrei sa ajungi, nu?

| Rrrr a răspuns:

Fiecare crede ce vrea.Nouă ne zicea mereu proful de religie că nici curentul electric nu-l putem vedea,totuşi suntem siguri că există.Unii-l văd pe Dumnezeu nu ca cel din cer şi aşa mai departe,ci ca speranţa şi puterea lor de a trăi,unii sunt mai. apropiaţi de Dumnezeu,merg la biserică mereu,unii merg rar,aproape niciodată,dar ştiu că există Dumnezeu şi poate se roagă din când în când la el şi se închină când trec pe lângă o biserică, dacă nu e nimeni lângă ei să-i vadă. Toţi cei de sus sunt credincioşi, dar în felul lor.Fiecare crede diferit şi e opţiunea fiecăruia.Totuşi,nu te aştepta ca, dacă Dumnezeu există, să ţi se arate ca să-l crezilaughing
Este vorba de tine şi de ce crezi tuhappy

| anonim_4396 explică (pentru Rrrr):

Bagati mana in priza sal simnti, curentul se poate observa uita-te cand e furtuna vara pe cer tu nu vezi fulgerele?

| anonim_4396 explică (pentru Rrrr):

Curentul e acelasi fenomen ca lumina ce fizica ai facut tu nu vezi lumina?

| Rrrr a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era vorba de simţit, ci de văzut.trăsnetele sunt descărcări electrice.

| anonim_4396 explică (pentru Rrrr):

Curentul la o anumita putere se arata sub forma de lumina, lumina si curentul este un fenomen electromagnetic

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e orb ce dovada are ca exista culoare? sau ca noi vedem? poate sa fie o pura coincidenta ca dai cap in cap.

Dumnezeu nu vine sa vorbeasca fata in fata, gandeste putin, la cat de mare este si la cat de puternic, te-ar orbi cu lumina Sa instantaneu. O sa ai ocazia sa-L vezi la sfarsitul lumii pe Dumnezeu si nu numai, o sa fie ceva inedit, poate nu crezi acum dar sigur o sa crezi atunci, si atunci ce o sa faci? o sa arzi in iad vesnic? nu te ingrozeste catusi de putin gandul ca ai putea sa arzi pentru totdeauna?

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Din moment ce nu a venit nimeni de acolo de ce sami fie frica dupa moarte? un orb nu poate vedea nimic, creierul uman prelucreaza imaginea so o transforma in film continu, eu vreau sa vina sa-mi vb fata in fata

| Rrrr a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai gata, deviem de la subiect.Am spus doar ce ne spunea proful de religie.Un lucru mai zic, înainte să te consideri ateu,ar trebui să ştii că este corect "Toţi ATEII" (cu doi "i"), măcar să ştii unde să te incluzi. Apropo,"dovedit ŞTIINŢIFIC" (de asemenea, doi "i").

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai carente mari, in ceea ce priveste fizica. Nu mai face afirmatii despre lucruri pe care nu le cunosti! Poti macar sa faci diferenta dintre curent si tensiune? Sau dintre foton si electron?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot materie e

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziceam si eu... stiu de ce nu vede orbu, doar te intreb, orbul are vreo dovada ca exista culoare? pentru ca el n-o vede, n-o aude si n-o miroase, n-o sa vezi asta, Dumnezeu nu este sclavul nimanui.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Da desigur ca nu o poate vedea, asa cum un daltonist nu vede alta culoare decat alb si negru, dar asta nu-i un argument ca exista restul lucrurilor care nu exista

| seagate a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine spus.rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumoasa poveste, maine o vad ca pe un argument al crestinilor pe TPU ca cine stie ce strain a fost dumnezeu de fapt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ea vorbit pana la urma dumnezeu, asta vrem si noi sau eu sami vorbeasca dumnezeu nu sa ma rog ca un sclav si sa iau cocaina si sa aud voci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu (sau cum vrei sa-i spui) nu este Florin Salam, sau Guta, sa-ti apara in fata pentru o conversatie. Este ceva, nu cineva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu i spun ca asa se numeste, ce ai vrut sa insinuezi ca eu cred in satana? (Dumnezeu (sau cum vrei sa-i spui)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Http://www.youtube.com/watch?v=CQVzza-kqes vezi alea 3, 233 de satansti care nu au pic de suflet in ei, satanisti exista, sunt peste tot in jurul nostru copii satanisti de mici cu ura in ei, religia este cea mai buna filozofie care exista mai ales noul teatament

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut sa spun EXACT ce am scris. Nu-mi rastalmaci vorbele, si nu-mi pune in spate afirmatii pe care nu le-am facut.
Cat despre fizica... scuza-ma, dar esti departe rau de tot. Nici macar la baza cunoasterii acesteia.