| AliGab a întrebat:

Toti cei care sunteti atat de indarjiti impotriva BOR, oare ati uitat ca una din cea mai mare campanie de donare de sange din Romania "Doneaza sange, salveaza o viata", pentru ajutorarea bolnavilor si a spitalelor, a inceput cu ajutorul BOR? Ati uitat de proiectul de la Valea Plopului in care un preot ortodox sustine 400 de copii orfani sau bolnavi sacrificandu-si toate drepturile lui de om pentru acesti copii? Mai este un asemenea preot la Banceni, in ucraina, tot roman. Si mai sunt atatia care nu sunt cunoscuti: la Urlati in Prahova este un preot, in colaborare cu mai multi, care asigura masa de pranz pentru copiii defavorizati, mai este un centru de copii undeva in Giurgiu, si mai sunt si altele dar nu le cunosc personal. Am vazut si atatea manastiri care, din ceea ce muncesc calugarii si din ceea ce primesc de la oameni, dau oamenilor saraci. La Petru Voda este un azil de batrani, La manastirea Bistrita (sper sa nu ma insel) este o scoala de fete si exemplele pot continua. sunt doar o mica parte. Si culmea pentru voi, toate acestea sunt facute de oameni ce apartin BOR, nu de alte culte si nici de atei.

39 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mdah, guess what? Ia si vezi citi religiosi doneaza sange si citi atei. Ia lasa exceptiile si vezi ce fac nemernicii din oase si "marii prelati." Campania de donare de sange de care zici tu e un rahat, nu am auzit nimic. In ultima vreme s-a mai donat ceva sange ca se dau bonuri valorice si zi libera la servici, iar multi merg pentru asta. Deh, 65 RON sint o avere pentru unii. Hai sa vedem citi vor mai dona daca trebuie' sa isi ia o libera neplatita si sa nu primeasca nimic pentru asta.
P.S. Ma pis pe ei de mafioti nenorociti din bor, sint donator de sange si nu ma intereseaza bonurile/ziua libera (eu lucrez pe cont propriu si o zi nemuncita ma costa mult mai mult decit bonurile alea, dar o fac pentru ca pentru cineva ar putea insemna VIATA).
P.S. Biserica stramoseasca a murit in inchisorile comuniste de dinainte de 1965. Ceea ce aveti voi impresia ca e biserica stramoseasca acum e 80% securisti, 15% oportunisti, iar un 5% cu adevarat oameni de bine.

| AliGab explică (pentru KodrutZ):

Normal ca nu ai "auzit" nimic odata ce actiunile filantropice initiate de biserica nu sunt "interesante" pentru televiziunile si ziarele conduse de sistem. Eu de ce am auzit? De ce am vazut atatia donand prin aceasta campanie? Esti patetic crezand ca se duceau doar muribunzi de foame, acestia se puteau duce oricand, fara nicio campanie. Pe langa campania "O sansa la viata" lansata de alte asociatii, si aceasta campanie initiata de BOR a ajutat foarte mult la strangerea de sange pentru "bancile" centrelor de tranzfuzie. Pe langa asta, sesiunile de strangere de sange au avut loc si sambata, zi in care majoritatea oamenilor nu se duc la scoala/munca.
Pe de alta parte, o gramada de cunoscuti, care muncesc ca si mine, ca si tine, oameni invatati, cu studii superioare, care platesc impozite la stat si asigurari, unii dintre ei avand o situatie materiala destul cat sa le fie indiferent cateva bonuri de masa, s-au dus sa doneze sange prin aceasta campanie renuntand la drepturile care li se ofereau pentru acest act (as fi facut si eu asemenea, insa constitutia nu-mi permite, cadrele medicale refuzandu-ma conform procedurilor si conditiilor impuse de legislatie).
Dar sigur, doar dumitale muncesti, doar dumitale donezi, doar dumitale platesti impozite si o zi nelucrata te costa nu stiu cat. Ia aminte ca nu doar pe dumitale, ci si pe altii, asa ca abtine-te de la comentarii patetice.

| KodrutZ a răspuns (pentru AliGab):

Raspunde-mi si mie la 3 intrebari foarte simple:
1. De ce bor are profit, pe cind ONG-urile care chiar intreprind actiuni caritabile nu au voie prin lege sa aiba profit, insa platesc multe taxe de care bor e scutita?
2. Cum e posibil ca mai-marii bisericii sa aiba venituri de zeci de mii de lei in timp ce majoritatea medicilor cu ~20 de ani de experienta nu au nici pe jumatate cit ei?
3. Ai la dispozitie niste cifre concrete care sa ne demonstreze ca biserica se implica cu adevarat in ajutarea oamenilor? Ce ii opreste pe TOTI preotii sa traiasca din donatii si din mila credinciosilor, asa cum se intimpla la musulmani?
In incheiere, una bonus - ti se pare normal ca bor sa fie condus de o nevertebrata ca baniel, care dupa o campanie electorala intreaga in care l-a porcait pe neamtul ala nenorocit care nici macar nu era crestin si nu avea nici copii, fix in duminica alegerilor, la ora 19:00, a dat un comunicat sforaitor din care era clar cine o sa cistige - "uneori dumnezeu lucreaza prin oameni de alta religie, bla bla". Sa nu uitam ca si Mafia italiana ajuta comunitatile si are unele principii pozitive. Asta nu ii face o organizatie dezirabila.

| AliGab explică (pentru KodrutZ):

1. http://legestart.ro/ong-scutiri-la-plata-impozitului-pe-profit/
2. Patriarhul BOR are salariul de la stat de 7731 si are in subordine toate arhiepiscopiile din intreaga tara, iar managerul unui singur spital catiga intre 2200 si 10500 in functie de tipul, marimea spitalului.
3. "Legislația canonică o tratează ca pe o taxă religioasă obligatorie și o reglementeză în detalii: se specifică bunurile impozabile, categoriile de persoane care trebuie să plîtească impozitul și cel cărora le este destinat.[1] Cuantumul variază între 3-10% în funcție de bunuri. Dania poate fi considerată ca un purificator de avere." (sursa wikipedia)
In plus de atat, mai du-te pe la biserica, mai cauta informatii pe net, ca sa constati ca Bor nu sta cu mainile in san in ajutorarea semenilor, nu astepta mura in gura
Bonus: Patriarhul a sustinul pe ponta pentru ca era ortodox si roman. arunca cu piatra cand vei fi si tu cu coloana vestebrala intreaga, pana atunci, abtine-te

| KodrutZ a răspuns (pentru AliGab):

1. "organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit şi pentru veniturile din activităţi economice realizate până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit." Acuma ia zi de cate zeci de ori suma asta ii e scutita "ong-ului" bor.
2. Asa, iar Romania are cumva religie de stat ca sa il plateasca pe dobitocul asta cit pe vreo 6 profesori? (apropos de suma - http://www.profit.ro/......-14467122) NU MAI MINTI! Dobitocul deja incaseaza aproape 14.000, ca doar fondurile alea proprii nu cad din cer!
3. Lasa prostiile. DE CE BISERICA ARE LA SFIRSITUL ANULUI PROFIT, timp in care zeci-sute de crestini MOR fiindca nu au bani sa se trateze in strainatate sau asteapta de luni dosarul ala nenorocit ca sa le fie aprobat tratamentul pe banii statului? A fost destul de cunoscut cazul din Iasi cind Rotary Club (da, masoni nenorociti, satanisti etc.) au trimis pe banii lor in Israel vreo 20 de copii care aveau nevoie de interventii la inima. Ce a facut mafia bor? A sarit de c00r in sus, ca vai, dar cum se poate asa ceva. Cazurile erau cunoscute, nimic nu ii oprea sa faca ei gestul.
Bonus: Patriarhul a sustinut un dobitoc plagiator demonstrat, care s-a casatorit la turci a doua oara, iar inainte de divort isi insela nevasta cind ea era gravida. Bun crestin.
P.S. Daca tot umbli atit cu biblia in gura, mai bine ai citi-o cu atentie un pic. Fiul lu' dumnezo' zice acolo niste chestii foarte misto apropos de credinta si biserica.

| AliGab explică (pentru KodrutZ):

Daca ti-e atat de scarba poate te-o face vreunul sa vomiti, doar doar ti-oi reveni

| KodrutZ a răspuns (pentru AliGab):

Neah, traiesc cu greata. Dovada ca nu ti-am dat block si inca purtam discutia asta, desi raspunzi fragmentat numai la ce iti place tie, la fel cum fac majoritatea celor de genul tau. Hai doamne-ajuta! Moarte satanistilor, sa interzicem rockul si pedeapsa cu moartea promotorilor genului, Romania stat fundamentalist ortodox, religia in crese si gradinite, doamne-ajuta!

| AliGab explică (pentru KodrutZ):

Pfu...nu mai pot eu daca imi dai "block". Esti liber sa faci cum crezi

NOname
| NOname a răspuns:

Cele enumerate de tine în întrebare, AliGab, ar trebui să fie reguli, nu excepții. Pe când, de regulă, vedem, cei dispuși să vadă, cum stau lucrurile, de fapt. Nimeni nu zice că nu sunt oameni de treabă și printre preoți, care nu s-au supus sistemului corupt, care corupe, de tot și încă se mai zbat, mai ies în evidență cu ceva fapte mai de luat drept exemplu, dar nu e un motiv ca să închidem ochii la toate mârșăviile BOR, care e o organizație putredă, bazată pe minciuni și ipocrizie. Uite numai ce a făcut cu tine, te-a transformat într-o bigotă homofobă (pleonasm, știu), implantâdu-ți în minte o sumedenie de prejudecăți, bazele pentru o ură irațională, pe care, culmea, tu o asociezi cu dragoste, moralitate și normalitate. În loc să-ți vezi de viața ta și de "păcatele" tale (parcă vă interzicea basmul și să întrețineți relații sexuale înainte de căsătorie), tu stai să reproșezi altora, că își trăiesc viața în felul, care îi face pe Ei fericiți. Astfel de credințe, pe care BOR (și nu numai) le promovează, îi fac pe oameni să perceapă distorsionat realitatea și să-i persecute pe cei diferiți de ei, diferiți într-un mod inofensiv.

Nemaivorbind de hoția sub diverse forme, care se practică de BOR de secole. Nu văd de ce cineva s-ar asocia cu o organizație mafiotă pentru a face chestii de caritate, de bun simț. Milioane de non-religioși, care le practică, sunt o dovadă că se poate și chiar e indicat fără, deși tu nu îi vezi, acuzându-i pe alții de orbire. Dar nu e exclusiv vina ta, îndoctrinarea te împiedică să ai o perspectivă ceva mai realistă asupra acestor lucruri. Îți doresc în timp să reușești să te eliberezi de ea. O să vezi cât de bine se respiră, când nu ești nevoit să urăști aiurea și să ai mii de frici, născute din superstiții.

| ania a răspuns:

Tot respectul pentru preoţii despre care scrii, Pe preotul de la Valea Plopului l+am întâlnit personal, nu doar susţine 400 de copii orfani, i-a luat pe numele lui, declarându+se tatăl lor în certificatul de naştere.Sincer cred că pentru copii era mai bine dacă erau adoptaţi de 400 de familii de ortodocşi, nu poţi faptic să ai timp personal cu atât de mulţi copii, dar mi se pare un gest disperat în contextul lipsei implicării altora. Oricum e mai bine pentru ei decât la o casă de copii obişnuită. Cineva şi+a asumat răspunderea pentru ei.

| milan9 a răspuns:

Coordonarea prin Biserica a campaniei referitoare la donare de sange este o actiune cunoscuta.
Nu stiu de unde exista atat de multa reavointa incat sa nu se accepte chiar aceste informatii verificate... thinking

| milan9 a răspuns:

Iata numai un aspect, o mica regiune in care s-au donat cei 7000 de litri de sange prin implicarea Bisericii:...
http://www.guraialomitei.com/......semenilor/

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tot respectul pentru preotii care se straduiesc sa-si ajute semenii.
Din pacate sunt foarte putini.

| AliGab explică (pentru TrăieşteClipa):

Eu cunosc o gramada care chiar fac ceva, dar pentru asta trebuie sa intri un pic in esenta bisericii

| AliGab explică:

Si acum sa nu ma intrebati de ce va consider orbi.

| J0B0MAT a răspuns (pentru AliGab):

Nu o sa te intreb asta.Te intreb:'Tu esti preot?'

| AliGab explică (pentru J0B0MAT):

Nu sunt preot, nici n-am cum pentru ca sunt femeie. Dar tin la biserica stramoseasca si mi se pare manipulare aceasta denigrare a bisericii, fara ca macar sa se ia in seama si partea buna. Nu zic ca BOR nu are uscaturile ei, dar de la aici si pana la a lupta impotriva bisericii strabune e cale lunga. Cand era maica-mea mica, tot satul era la biserica si o rusine sa nu te duci si atunci mai marii bisericii nu faceau cate fac astazi. Acum, trendul este sa fim impotriva ei, nu? Mare pacat ca nu gandim

| J0B0MAT a răspuns (pentru AliGab):

Ti-ar fi stat bine.big grin
Tocmai,ca acum gandim, incepem sa ne desteptam.
Vorbind de religie in general, ea a devenit cu trecerea anilor din ce in ce un mecanism de control, unul foarte bun zic eu, argumentandu-si cele sustinute printr-un simplu crede si nu cerceta.Au murit oameni multi datorita religiei si inca mor sau traiesc in suferinta pentru incalcarea unor simple porunci/legi.Religiile intre ele se urasc, cand ele ar trebui sa promoveze pacea, libertatea. Ele promoveaza frica, autoritatea.E foarte jignitor sa credem in Creator de frica.

| AliGab explică (pentru J0B0MAT):

ReinA16, nici tu nu crezi ce spui. Cum papucii mei sa te manipuleze biserica azi in Europa? Dar ce, suntem musulmani sau islamici sau budisti sau in secolul XV? Revino-ti! Si sa spunem ca ai dreptate, daca biserica ar manipula, TV-ul ce face? Pai azi.manipularea este sa-i spui omului ce ii convine, sa il lingusesti si sa ii dai impresia ca il lasi sa faca ce il taie capul, nu ceea ce nu ii convine, iar cam asta face biserica prin cel putin cele 10 porunci. Nu trebuie sa crezi in Dumnezeu de frica, ci din suflet. Nu crezi, esti liber/a sa nu crezi, dar nu inseamna ca ti-e folos. Nu vrei sa te duci la biserica, cine te opreste sa stai duminica in pat pana la ora 12? Insa asta nu inseamna ca trebuie sa "arunci" pe geam toata credinta strabuna, luand de bune niste lozinci, nu mai putin manipulatoare decat spui tu ar fi biserica, care nici macar nu sunt adevarate. Ati verificat bugetul cultelor in compartie cu cel al sanatatii? Nu...de ce? Crezi ca s-ar baga careva sa ridice si sa intretina un spital cu acel buget? Iti spun eu ca NU. Iar anumite biserici (cele mai multe) s-au ridicat din donatii, nu din banii de la buget. In fine, stiu ca nu o sa fiu crezuta.
Insa pentru mine faptul ca marii conducatori in istoria noastra au luptat ca sa mentina ortodoxia in tara pentru mine inseamna ca nu am niciun drept sa-i tradez, si cu atat mai putin nu cred ca au fost manipulabili odata ce nu au decapitat in fata turcilor. Pe de alta parte, din proprie experienta iti spun, ca in razvratirea mea pe care am avut-o (si poate o mai am in sinea mea) fata de Dumnezeu si biserica ortodoxa, am fost mult mai usor manipulabila decat din momentul in care am "reintrat" (sa zic asa) in biserica. Inainte ma duceam dupa cum batea vantul, iar din momentul reincrestinarii mele sunt mult mai stabila in tot ceea ce fac si ce zic si ce gandesc. Toate bune

| J0B0MAT a răspuns (pentru AliGab):

Eu cred ce spun, nu va inteleg pe voi cei care faceti afirmatii despre ce cred si fac persoane pe care nu le cunoasteti.
Ma bucur daca iti este bine.

| sabin89 a răspuns (pentru AliGab):

"odata ce nu au decapitat in fata turcilor" - Cum adica?

| AliGab explică (pentru sabin89):

A decapita= (fig.) a suprima, a reduce la neputință principalii șefi ai unui partid, ai unei bande

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti fie de bine gagiule, prea putin ma intereseaza ce esti, de ajuns ca mi-ai jignit credinta si temelia ei adevarata printr-o minciuna repetata de toti prostii ca un laitmotiv de cand eram ateu pe la 14-15 ani si pana in ziua de azi cand dornic sa cunosc si latura me duhovniceasca m-am hotarat a ceti cartea cartilor si am vazut cata prostie zace in capetele unora si ce aceea intelepciune.Si daca imi arati in biblie unde scrie asa ceva, vom mai sta de vorba, pana atunci, nu voi a sti nici de tine nici de alt idiot care vine pe TPU, la rubrica religie cu asa ceva.De ce? fiindca oricat de prost ar fi un om.nu trebuie sa calce in picioare si sa manjeasca,tot ce are altul mai sfant,si sa-mi fie cu iertare, sufletul e gingas ca o mimoza, ca daca nu ar fi asa, nu l-ar durea vorba, ci doar parul.pricepi gagiule?

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine nu mai sta de vorba cu cineva care te face sa te simti jignit. Apropo, daca ai fi un asa bun credincios, nu ai jigni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu sant un sfant gagiule, care intoarce obrazul cand un prost isi joaca armasarii unde si cum vrea crezand ca e stana fara caini iar el e lupul cel rau.io sant vanatorul care pune lucrurile la punct, nu cu pusca, fiindca iubesc animalele, dar cu nuiaua ca nu se poate chiar asa.ai vazut asta iarna ce a facut un lup cu 6 miei? lua mielul in guras, sarea gardul.lua mielul in gura, sarea gardul.asa facut-a de 6 ori.pai asta e macel.si vrei sa stau si eu sa ma uit, ce vreti voi sa faceti din religia stramosilor nostri crestini, fara sa iau atitudine? pai as fi un prefacut, care pare ca nu-i pasa.asa ca gagiule, vezi-ti de necredinta ta, cata vreme eu o sa spun; bunule Dumnezeu, ajuta necredintei mele.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ar trebui sa iei atitudine in alta parte.Si oricum n-ai inteles mare lucru din ce am vrut eu sa spun inainte si n-are rost sa ma obosesc sa iti explic pentru ca stiu ca oricum n-ai intelege.Probabil tu comentezi ca sa faci cat mai multe raspunsuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Stai cuminte nu te ambala.si eu la 15 ani ma credeam un neinteles, pana am inteles ca schimbarea vine din interior, dar nu insamna ca trebuie sa stau in expectativa.vezi tu? manifestarile de acum? imi plac si tineretul stie ce vrea, dar nu stie ce sa ceara ori CUM sa ceara.nu vrem catedrale ci spitale? hai sa fim seriopsi, ce are scula cu prefectura? baba si mitraliera.insa ai mare dreptate, cu credinta de frica.biserica trebuie sa atraga, sa uneasca, nu sa bage spaima si sa dezbine.Deci plecaciuni parinte cum ti se cuvine.vezi ca pot si accepta un gand bun si o vorba dastepta?

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Woow, sunt impresionata! La 15 ani, pai si acum nu cred ca ai mult peste, cel putin mental.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Rein? ai o varsta extraordinara,te sfatuiesc sa devii o adevarata domnisoara,si o femeie adevarata,romanca, cu sange in vene, pentru tine, pentru noi, pentru copii tai.Pai mai gagiule,treci peste vorbele urate,si alege ce e bun din toata discutia mi-a facut placere,si o sa mai vorghim pacilisea, mai romaneste, mai moldovineste, si sa stii ca am de trei ori varsta ta, plus 7 da ma mai dau si eu mic, fiindca daca nu adaptez limbaju ma luati in derizoriu.cand m-am nascut eu ereau doi oameni pe pamant, acuma am trei copii domnisoara me tocmai a facut ieri paisprece primaveri, si toamne iar cavalerii sant mai mari, la jumatea varstei mele.Sanatate si sa-ti creasca flori in cale sa mergi la proteste sa-ti ceri dreptul la o viata decenta.Io sant pe metereze.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo tie. Dar mai bine pe viitor, vorbeste in acord cu varsta, deoarece ai putea sa luminezi cu intelepciunea adecvata varstei tale pe unii care poate-ti vor fi recunoscatori, plus ca mai sunt persoane care nu iau in derizoriu.

| AliGab explică (pentru anonim_4396):

Oricum cei ce lupta contra BOR nu au nici cea mai vaga idee:
1. De ce fac acest lucru
2. Pentru cine o fac
3. Se fac singuri prosti/manipulanti pe ei insisi razand de un neam stramosesc intreg care a luptat sa tine ortodoxia pe aceste meleaguri, stramosi din care descind si ei.
Intr-un cuvant habar nu au ca lupta ca pentru LGBT, dar totusi o fac, insa va fi prea tarziu pentru ei cand se va veni si in Ro cu legi care promoveaza imoralitatea si cand vor vedea ca suntem vanduti si ca ei au luptat pentru acest lucru

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

O sa iau aminte, da e greu cu diferentele intre jeneratii, fiindca tineretea spune; Daca as sti.batranetea zice; Daca as putea.bag sama ca tot impreuna vom misca lumea inainte.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca fiecare generatie ar fi mai deschisa una cu alta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Ali gab? timpul trece peste noi,si eu am luptat pentru ceia ce credeam drept si bun in comunism si chiar am crezut in valorile epocii respective,dar uite ca timpul nu a mai avut rabdare, exact ca pe vremea lu ilie moromete, si acum la fel, tinerii se grabesc, dar nu toti duc lupta cea buna prin care pot castiga cununa nepieritoare.sa speram ca neamul asta va scoate la iveala acei oameni valorosi, de care nevoie acest neam mandru harnnic si credincios.

| AliGab explică (pentru J0B0MAT):

Nu e vorba de generatii RainA16, este vorba de unitate intre oameni. Nu observi ca se lupta om contra om, nonvalori contra valori? Nu am nimic nici cu ateii ca oameni sau cu cei ce nu sunt de o credinta cu mine. Dumnezeu m-a purtat prin colturi de lume astfel incat sa pot deveni toleranta fata de cei ce nu impartasesc aceleasi valori cu mine. Insa lucrurile se schimba cand vad ca sunt atacate moralitatea (in Ro reprezentata in mare procent de BOR) si credinta strabuna. Si totul a pornit de acum vreo cativa ani, de cand se incearca introducere legii nediscriminarii homosexualilor (am asemena colegi pe care ii respect ca oameni, dar nu sunt de acord ca ai mei copii, de voi avea, sa vada doi oameni de acelasi sex sarutandu-se pe strada, parand normal cand de fapt este anormall). Problema mea este ca se lupta contra normalitatii, contra strabunilor si a credintei strabune, contra dragostei, contra lui Hristos, singurele in masura sa mai salveze suflete. Restul e apa de ploaie

| J0B0MAT a răspuns (pentru AliGab):

Daca te referi la mine, nu lupt contra bor.Sunt altele mult mai rele cu care trebuie sa lupt.Si in general, asa ar trebui sa faca toti oamenii.

| J0B0MAT a răspuns (pentru AliGab):

E vorba de faptul ca, in general, cei de o anumita varsta,, religie, orientare, etc considera ca ei au dreptate si nici macar nu incearca sa inteleaga parerile celeilalte categorii.

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Aaa da, am uitat. Cel mai rau e faptul ca oamenii nu mai stiu sa asculte de sufletul lor, sunt captati de sentimentul ala de turma si uita ca fiecare este diferit si asa trebuie sa fie.Trebuie sa ne pastram sentimentele umane, caci ele ne apropie, nimic altceva mai mult decat ele.

| AliGab explică (pentru J0B0MAT):

Nu ma refer la tine draga mea, ma refer la general. Nu pot accepta sa se lupte contra BOR din motivele pe care le am enumerat. Ce cred ceilalati este problema si alegerea lor. Iti dai seama ca mi as dori ca toti sa priveasca spre mantuirea sufletelor, dar este alegerea fiecaruia in ce directie merge.