| CristiB93 a întrebat:

Totusi, Einstein a crezut sau nu a crezut in Dumnezeu?
Unii spun ca el a crezut, altii ca el a fost ateu.
Care este totusi adevarul?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Ti-am votat raspunsul ca fiind folositor.
M-am pripit, e mai mult eronat decat folositor.
Inainte sa dai un citat citeste-l si asigura-te ca are legatura cu subiectul, ca "Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." poti sa auzi si din gura unui ateu din moment ce e limpede o ironie la adresa credintei si a lui Dumnezeu.

Daca un ateu spune :"Dumnezeu e un criminal in serie." nu inseamna ca el crede in Dumnezeu.
Deci prezenta cuvantul "Dumnezeu" in acel citat nu implica si o atitudine pioasa fata de acesta.

29 răspunsuri:
| William a răspuns:

De unde sa stim noi adevarul? Crezi ca l-am intrebat? Toate raspunsurile de aici sun inspirate de pe net.

| Inferno a răspuns:

Credea Einstein in Dumnezeu, sau era ateu si simultan si un mincinos nerusinat?
Eu prefer varianta in care Einstein are demnitate, si nu este mitoman, deci da, credea in Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Imi pare rau te contrazic da eisten credea in intr-o zeitate/deitate suprema, pe atat de mult pe cat cred eu, ca pot zbura cu o matura:http://www.descopera.ro/......unii-umane

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mai exact cu ce anume ma contrazici?
Nu am scris nicaieri ca Einstein ar fi crezut in zei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ai zis ca a fost deist, deci da e o contradictie, ca prin definitie, o deitate este o presupusa entitate care ar fi creat universul si l-ar fi lasat pur si simplu sa functioneze.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Einstein era panteist, nu deist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Asa gandeam si eu!
Tu esti deist sau panteis?

| danay72 a răspuns:

„De mic copil am fost ajutat să înţeleg Biblia şi Talmudul. Deşi sunt evreu, figura ilustră a Nazarineanului m-a fascinat dintotdeauna." (Albert Einstein, om de ştiinţă născut în Germania.

| CristiB93 explică (pentru danay72):

Ajutat sa intelegi. Interesant, cum vedeti voi evreii pe Iisus Hristos?

| danay72 a răspuns (pentru CristiB93):

Sper ca ti-ai dat seama ca acest lucru l-a spus Einstein, adica credea.

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Total irelevant raspunsul tau.

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Total irelevant+tembel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Cum ai ajuns de la "m-a fascinat" la "era crestin"?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea era, daca a crezut, nu daca era crestin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"Intrebarea era, daca a crezut, nu daca era crestin"... deci daca cineva crede in zeul crestin, inseamna ca e hindus nu?

Cat despre "crezut", Einstein NU credea intr-un zeu personal cum e zeul crestin, el era deist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici deist nu era daca luam aceasta scrisoare scrisa spre sfarsitul vietii sale:
"In scrisoare, datata 3 ianuarie 1954, savantul scria: "Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", adauga acesta. "-citat de pe Descopera.ro

| Narcis2007 a răspuns:

Din cate stiu eu, el era panteist deci pentru el natura era dumnezeu

| RAY a răspuns:

Eu cred ca era ateu-agnostic-panteist

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E un postal mult mai realitst, fara doar si poate, eistein a fost panteist

| suffarstar a răspuns:

Einstein,ca orice om, nu a fost constant in credintele sale. Initial a fost crestin. Mai tarziu el a devenit ceva gnostic.

| KhludCiprian a răspuns:

Einstein a fost deist. Dar in mod cert nu credea intr-un Dumnezeu personal.

Ce e in dezbatere e daca era un panteist sau credea (ceea ce a afirmat el efectiv) in "Dumnezeul lui Spinoza".

http://en.wikipedia.org/wiki/Spinozism

"He called himself an agnostic, while disassociating himself from the label atheist.[92] He said he believed in the "pantheistic" God of Baruch Spinoza, but not in a personal god, a belief he criticized.[93][94]"
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta nu a fost ateu.

| Teardrop a răspuns:

A adoptat cultul iluminiştilor şi a fost deist. Credea că Dumnezeu a creat Universul, însă nu a intervenit în dezvoltarea societăţii.

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Adevărul nu ţine cont de religie, sex, etnie, culoare, naţionalitate, etc.
Adevărul e singurul lucru sfânt din această lume şi nu se va altera niciodată datorită subiectivismului.
Nu contează ce era Einstein, trebuie să fii cu adevărat redus mintal să-l desconsideri pe un om datorită orientărilor confesionale...

| CristiB93 explică (pentru SorinSonOfSolen):

Si care este adevarul?

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru CristiB93):

Trebuie neapărat precum un sclav să întrebi mereu stăpânul?
Creştinii şi alţi persoane religioase au o aşa mare lene pe creierul lor încât nu pot gândi singuri pentru ei.
Pentru cei ca tine e mai uşor să-ţi cauţi prieteni imaginari ( zei) în cazul tău doar unul şi cică ţi s-a rezolvat problema existenţială şi eşti împăcat cu tine.
Adevărul nu e dulce şi cald, cel puţin nu aşa cum ţi-l descrie religia şi convingerile personale.
Nu sunt un zeu atotştiutor să-ţi spun adevărul, ca şi când adevărul ar fi o zeitate, "adevărul în legătură cu ce?" aceasta e întrebarea.
Dacă nu ştiu răspunsul rezultă că adevărul e o poveste născocită acum 2500 de ani?

| CristiB93 explică (pentru SorinSonOfSolen):

Ce pareri ai tras despre mine. Cine stie cat de inteligent te mai crezi. Am intrebat care e adevarul pentru-ca ai vorbit asa de el incat am avut impresia ca tu il stii.
Nu ma intereseaza sa imi caut prieteni imaginari si nu am nici o problema de rezolvat.
Eu am vrut doar sa stiu, dar vad ca nimeni nu prea stie.