Întrebare recomandată | beligan a întrebat:

Trebuiesc finantate din bugetul statului,educatia si sanatatea, sau sute de biserici?
In Romania sunt deja 18.400 de biserici(primul loc in Europa), doar 4700 de scoli generale! Intr-o Romanie a sec.XXI inca sunt copii analfabeti deoarece statul nu se implica,DAR CONSTRUIESC BISERICI!
Statul plateste salarii,impozite, asigurari de sanatate si contributii sociale la peste 48.000 de reprezentanti ai cultelor religioase!
Un numar mai mare decat medicii din Romania!
Anual se aloca cca. 300 milioane de euro, bisericilor!
Sunt peste 600 de amendamente pentru a obtine bani de la populatie pentru biserici, DOAR 80 pentru suplimentarea finantarii spitalelor!
CE,, SPUNETI"? si pentru milan9 este valabil!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Foarte bună întrebare.
Şi eu consider că banii statului - din taxele plătite de toţi, nu doar de membrii unui cult sau altul - ar trebui învestiţi în lucruri utile şi importante...pentru toţi! Religia trebuie separată de stat, iar banii să meargă unde este cu adevărat nevoie de ei, nu risipiţi!

| beligan explică (pentru NOname):

Daca am fi mult mai multi sa gandim in acest mod,nu ar mai avea atata influenta si persuasiune,acesti ipocriti,asupra poporului roman.
In tarile nordice (spun deoarece am fost acolo) nu exista biserica,secta,finantata de stat. Fiecare popa,pastor,predicator, traieste din ce le doneaza enoriasii, nu au absolut nici o legatura cu statul!
Stii cat de inaintati sunt fata de noi? din toate punctele de vedere?
Nici nu se poate spune! Deci? ei nici nu ar putea gandii macar, sa intersecteze cumva interesele banesti ale bisericilor sau sectelor, cu cele se stat!

43 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Biserica cu falsul păcat adamic promovează obscurantismul!

Pentru politicienii de azi sunt mai utile bisericile, că le trebuie oameni încuiați la minte, pe care să îi prostească ei, mult mai ușor.

| Arthur a răspuns:

Vă duce valul lui Remus Cernea, individ pe care eu personal nu dau două parale, dar nici Mazăre care vrea să-i rupă picioarele " tâmpitului ". Ce nu realizează computerul vostru performant este Realitatea ( nu postul TV cu acelaşi nume ) şi anume faptul că : " populația creștină din România, reprezintă 99, 3 % din totalul populației țării. " După capul vostru cam ce reacţie ar avea în rândul populaţiei asemenea elucubraţii puse în practică prin absurd de nişte minţi obosite?
P.S. - Pentru acei care nu înţeleg sau se fac că nu înţeleg, repet, 99, 3 %. Fără populaţia musulmană din Dobrogea dacă ne referim la populaţie religioasă.

| beligan explică (pentru Arthur):

Din cei 99, 3%, 90% habar nu au pe ce lume traiesc, si se inghesuie instinctiv ca o turma, sa le linga mainile la popi, că de', așa face toata lumea, și-i de bine! Asa ca las-o mai moale cu teorii si baliverne!
http://www.trilulilu.ro/......apt-scopul

| Arthur a răspuns (pentru beligan):

|Eu am încercat logic să-ţi explic că idolul tău Cernea e un tâmpit, dar dacă insişti o să încerc să-ţi explic la nivel de grădiniţă : acei 99 % care nu ştiu pe ce lume trăiesc ( probabil ai rămas tu şi încă câţiva deştepţi, dar cam puţin pentru o ţară ) chiar dacă ar fi şi 51 % ar fi majoritari, aceşti oameni aduc bani la bugetul de stat, cotizează, iar acei bani trebuie să fie investiţi pentru asigurarea bunului mers a societăţii din care fac parte, bun mers care include şi Biserica. Pe de altă parte nu cred că avem nevoie de un val de şomeri, sau de privatizarea totală a serviciilor religioase pentru că deja se plătesc cu anumite sume acele servicii.
Toate aceste sume plătite cu chitanţă se întorc în parte la stat. O să-ţi dau nişte tarife ca exemplu : Sf. Mina
Nunta - 1.000 de lei
Sf. Spiridon
Botez/nunta - 1.500 de lei
Sf. Nicolae
Botez - 350 de lei
Nunta - 450 de lei.
Dacă ar fi privatizate aceste servicii la cât crezi că ar putea ajunge un botez, nuntă sau înmormântare? Iar dacă aceşti credincioşi plătesc aceste servicii din buzunar ei susţin în mare măsură fondurile pentru salariile preoţilor.
Statul nu este de acord şi pentru faptul că o parte din bani ( TVA ş.a. ) ajunge în visteria proprie.
Teorii şi baliverne or fi în capul tău aşadar şi al jupânului Cernea.

| beligan explică (pentru Arthur):

Esti foarte prost informat! Sau poate asa esti tu PROST!
Eu nu am nici un idol mai ales Cernea!
Eu cred cu tarie in Dumnezeu,exista o forta inca neanteleasa pe deplin,deasupra tuturor lucrurilor,vazute si nevazute,DAR in nici un ca acela nu este batranelul cu barba ce sta pe un tron de foc,descris de Daniel in biblie! NICIDECUM!
Tu tot o dai cu,,sume platite cu chitanta''
In ce lume traiesti?
Tu crezi ca toata lumea este tampita? cati din popi taie chitanta?
Vrajelile astea cu care,, defilezi''tu țin la cei care-si julesc coatele si genunchii pe la biserici sau la cei care ling niste mortaciuni, crezand ca in asa hal ajung mai aproape de Divin!
Deci revino-ti nu am absolut nici un idol gen Cernea, este de apreciat doar faptul ca el a deschis acest subiect, fiindca este LIBER! dar in nici un caz nu este de apreciat ca nu crede in Divin!
Ai inteles ceva sau trebuie sa-ti,, deseneze'' cineva!

| Arthur a răspuns (pentru beligan):

E greu pentru un cap aşa mic, mai ales că în spate ai un puternic flux de deştepţi de aproximativ 0, ceva la sută. Te-as sfătui să vorbeşti aşa cu mămica şi tăticu care te-au educat şi ei cum au putut. Dar nu cred că sunt săracii de vină pentru că am avut un vecin profesor emerit iar progenitura era client permanent la Jebel.dar în fine, pa!

NOname
| NOname a răspuns:

"Mândrie şi Beton" se reflectă şi aici - se construiesc inutilităţi de milioane de euro din banii oamenilor, care trăiesc în sărăcie, mor de foame şi din lipsa medicamentelor, spitalelor şi personalului medical şi nu au cum să ofere copiilor o educaţie decentă, în condiţii la standardele europene secolului XXI.
Dar bine că avem palate nelocuite poleite cu aur...
Absurd!

http://www.mandriesibeton.ro/film.php

Nu ştiu când ne vom trezi odată...

| beligan explică (pentru NOname):

Bun materialul!,,Vezi ''mentalitatea unora :,,sa se vada ceva,in constructii,in masini de lux''
Multi dintre noi, din pacate traiesc o viata numai si numai pentru lumea materiala. Totul in jurul nostru este strans legat de,, sa vada lumea, sa stie lumea''cand de fapt nici nu realizeaza ca s-au indepartat de ei insisi, de adevaratul nostru rost in aceasta existenta!

| Arthur a răspuns (pentru beligan):

După mine este o falsă problemă menită să acopere realele probleme apărute în societate prin aceste fâsuri.
1- Nu cred că societatea va câştiga ceva prin adăugarea la numărul existent de şomeri a încă 15.000. ( cifrele diferă între 14.000 şi 37.000 ).
2- Aducerea în discuţie a şcolilor şi spitalelor este aşa o chestie de bonton pentru că se cunoaşte faptul că în societate românească totul funcţionează foarte bine în afară de Biserici. Recent am urmărit alte fapte criminale ale unor doctori care răpeau medicamentele bolnavilor de cancer cu ajutorul unor bolnavi fictivi sau de aparatura de milioane achiziţionată doar pentru a putea fi dată la casare. Miliardele pompate în sistemul medical nu sunt decât bani aruncaţi într-o prăpastie fără fund. Despre învăţământ, mai ales de când au ajuns pe mâna primarilor, este o veselie totală. Spălarea de bani, corupţia, grupările mafiote etc dansează peste minţile luminate care au o mare problemă cu Biserica şi nu cu modul cum au votat, cu cei care ne conduc cum ne conduc şi în general despre problemele grave legate de preţuri, inflaţie, corupţie, profesionalism vs habarnism etc.
Nu pot să spun în concluzie decât : " Comunismul no muritu, doar un pic so hodinitu! "
Au trăit degeaba orbecăind în mlaştina marxisto -leninisto- materialisto- atee.
PS. Persoanele de faţă sunt excluse, probabil alţii sunt de vină!

NOname
| NOname a răspuns:

Ai fost informat greşit cu privire la numărul creştinilor ortodocși din România (că practic doar ei ţin de BOR). Nu prezintă 99, 3% din populaţia ţării, ci undeva în jur de 85%.

http://www.mediafax.ro/......xa-9976820

http://recensamant.referinte.transindex.ro/? pg=8
(pentru activarea link-ului trebuie eliminat spaţiul între semnul întrebării şi pg=8)

Plus, foarte mulţi îşi declară apartenenţa de o anumită religie doar din cauza simplului fapt că au fost botezaţi în acea religie (fără voia lor) sau provin din familii religioase, cu toate că nu împărtăşesc respectivele convingeri religioase.

http://www.dcnews.ro/......tineasca/_

NOname
| NOname a răspuns:

Observ un fenomen foarte interesant şi amuzant:

Când cineva nu respectă scripturile biblice (interpretate după placul unuia sau altuia), automat este catalogat de ceilalţi ca fiind ne-creştin, căci nu o dovedeşte şi prin fapte (deşi nu ştiu dacă mai mult de 1% o dovedesc), ca să nu fie asociat cu ei. Foarte des auzim: "aaa, păi acela nu e un creştin adevărat...".

Iar când este vorba de banii statului - strânşi din taxele TUTUROR şi băgaţi în buzunarele fără fund ale BOR-ului - brusc aceiaşi oameni declară că peste 99% din populaţia ţării sunt creştini...şi ei, reprezentând majoritate, ar trebui să dicteze şi pentru ceilalţi.

Tare nehotărâţi mai sunt unii...
Foarte convenabil, nu?

| beligan explică (pentru NOname):

Stii vorba aia :,, e o taină''rolling on the floor

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate in aceasta privinta. Eu nu suport oamenii cu ''mai multe fete''.

| reihiuke a răspuns:

La cum se face educatia in ziua de azi, ori ca dai banii la biserica, ori la educatie, mi-e tot una.

| LegionarulRoman a răspuns:

1.Da,iar daca biserica trebuie despartita de stat sa i se returneze terenurile furate de Cuza, care rau de mostenire istorica de la voievozi si cei care au donat!

I-a shotgunul si omoara-l pe Ponta! Conform Site-urilor oficiale biserica primeste o cantitate infima din bugetul statului. Faptul ca banii pentru scoli, spitale nu ajung unde trebuie, vezi unde seduc: in buzunarele iubitilor nostri deputati si senatori.

2.Bisericile din Romania sunt de 3-4 ori mai mici ca dimensiune decat catedrale gotice si rmanice din vest. Vreo 3 biserici sunt cat 1 gotica.

3.In scolile in care sunt nu se invata NIMIC! Pe elevi ii intereseaza TPU,facebook, baruri, sex etc. Ar trebui ca doar elevi care chair vor sa faca scoala, sa faca.Cei care nu, sa se duca la sapa.Sa i scoatem din scoli pe elevii care bat strazile si sa i aducem pe cei care nu au acces la scoli, desi isi doresc.

4.De ce medicii pleaca? Nu sunt pretuiti(si o mica-mare lipsa de patriotism).

5.Gandire tipic ateo-comunista! Daca ai vedea cum gandea Lenin te-ai ingrozi.Va asemanati perfect cu el.El creea o foamete mare in Rusia, ca mai apoi sa dea vina pe biserica, sa le distruga si sa le fure tot.

| beligan explică (pentru LegionarulRoman):

Terenurile luate(nu furate) de la popii imbuibati ai acelor vremi,erau a Romaniei! nu erau ei stat in stat sa revendice ceva ce nu le apartineau!
Acele terenuri au fost insusite de catre popi,fraudulos,nu legal,cu acordul poporului liber! Cuza a fost un om demn ce merita respectul peste generatii! Oare cati mai inteleg acest lucru acum,cand aceasta sleahta de popi,ai pus stapanire si pe,, moarte''? Cati romani au fost refuzati (de popii astia infecti), sa li se faca inmormantarea? daca sunt platiti de stat de ce nu-si fac,, serviciul''pe care sunt platiti de populatie? nu le mai ajung? ducă-se la muncă, nu la intins mana!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru beligan):

Romanii nu au avut problema asta pana acum.Se pare ca s-a trezit salvarea Romaniei : Beligan :)). Sigur ca iti dau deptate, dar pe invers.

Ti-am mai dat o data raspuns la videoclipul ala:e fake. Da, bunicii mei, ca si majoritatea studentimii de atunci, faceau parte din miscarea legionara.

Ia de aici sa-ti mai treaca greata de legionari :

http://www.scritube.com/istorie/MISCAREA-LEGIONARA-INTRE-ADEVA173101268.php

http://www.youtube.com/user/TralascaLegiunea?feature=watch

http://www.youtube.com/watch?v=gg-wkG_KbVA&feature=related

| beligan explică (pentru LegionarulRoman):

Foarte multi dintre oamenii de cultura a zilelor noastre se intreaba si astazi,cum de s-au lasat influentati de aceasta miscare pro fascista?
Zelea Codreanu,a trimis scrisoare catre Hitler,pentru sprijin,si l-a obtinut! Multi din tineretul legionar,au fost trimisi in Germania la antrenamente de gherila,la scoala national fascista a lui Hitler. Nicolae Iorga stia acestea si avusese loc un schimb de relplici intre ei, acesta cauzandu-i si sfarsitul zilelor, deoarece Iorga a fost ucis de adoratorii lui Hitler, de legionari, in stil mafiot, cu 9 gloante, dintre care unul in ochi! Uite ce istorie,, frumoasa'' are aceasta doctrina nationalist-fascista!

| Guildo a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Dar de ce e nevoie de atatea biserici si preoti? Argumenteaza asta!

| 12UFFY a răspuns (pentru LegionarulRoman):

La faza cu scoala nu sunt de acord. Pune tu un elev de 8 ani sa aleaga daca vrea sa mearga la scoala, sigur va spune ca NU!
In sistemul educational romanesc sunt multa mai multe probleme, nu doar elevi delicventi. De ce sunt acei elevi delicventi pana la urma? Nu poti da vina doar pe copii, ei fac ce vad la altii, nu se nasc delicventi.

| LegionarulRoman a răspuns:

Am o intrebare:esti troll? Ce-s cu intrebarile astea tot mai dese? Sa sti ca astfel de intrebari s-au mai pus, nu mai avem nevoie si de tine. Apropo, ce surse de "informare" ai : Pro Tv, Trilulilu, Youtube etc. Penibil.

| beligan explică (pentru LegionarulRoman):

Hopa! a venit Legionaru' lu' peste!
Stii ce spunea Lapusneanu? daca voi nu ma vreti, eu va vreau!
Ha, ha, ha!
Du-te bă la Nicador si la Zelea Codreanu, fiecare e liber sa se exprime! Te crezi vreun pui de legionar? http://www.youtube.com/watch?v=-yBumupNcWc

| Kaleo a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Am o intrebare:esti troll?" - Iti zic eu. E troll. happy

| beligan explică (pentru Kaleo):

Ok! ti-ai dovedit inteligenta!
Acum du-te si linge moaște!

| beligan explică (pentru Kaleo):

Aaaa,și tu ești poșta? stii ce,, face'' poșta?
manancă c...t

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educatia si sanatatea.

| tlaura a răspuns:

Religie separata de stat!

| AlexCătălin21 a răspuns:

Daca Romania ar scapa de tot de religie am avea un trai mult mai ridicat, ei ne trag in jos de cand ne stim.

| beligan explică (pentru AlexCătălin21):

Foarte adevarat. Uite,am mai dat exemplu tarilor nordice!
Acolo,fiecare popa isi duce traiul din donatiile enoriasilor,NU DIN SALAR DE LA STAT! La noi in Romania, este invers!
Fiecare religie sau secta sau ce o fi, nu are,, treaba''cu statul pe plan finantari, sau salarii!
Oare de ce sunt atat de superiori noua pe plan social? si nu n umai!

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru beligan):

Da,corect,tarile nordice o duc cel mai bine deoarece au unul dintre cele mai mici procentaje de credinciosi din lume(in jur de 20/30 %) impreuna cu Japonia.

| Terentee22 a răspuns:

Biserici->preoti->adepti = voturi pentru parlamentari. tai fondurile pentru biserici? pierzi voturi...multe voturi.
sa nu mai vorbim si cat se fura...chiar ieri am vazut la stiri ca 12 trepte la o biserica au costat 200.000 euro.

| GucciPucciGucci a răspuns:

Faptul ca noi dam banii statului bisericilor ne dovedeste inca o data cat de indoctrinati suntem. Preferam sa ne lasam orbiti de falsele binefaceri ale bisericilor (care dupa parerea mea numai binefacere nu ne aduce) si sa ignoram ceva elementar, educatia. In fond, nici nu ar trebui sa ne mai minunam de ce suntem printre ultimii in europa, de ce am ajuns manipulati de toti si o ducem in continuare din ce in ce mai prost. Faptul ca nu acordam atentie scolii, nu facem nici un efort sa le facem viata mai usoara elevilor, profitand de creativitatea lor si creandu-le conditii ne condamna sa ne impacam cu soarta noastra, sa nu speram spre mai bine. Nu sunt atee, deci nu o sa neg existenta divinitatii, insa o sa ma leg intr-un fel de modul gresit in care bisericile ne invata despre ea. Serios vorbind, aceasta institutie nu a facut niciodata altceva decat sa manipuleze ramura de jos a societatii si sa incerce sa obtina favoruri din partea nobilimii. Inca din evul mediu, aceasta si-a facut loc in conducere, dictand pe langa rege in stat. Asadar, a fost si este corupta. Parerea mea este ca ar trebui sa ne indreptam atentia spre lucruri cu adevarat importante, nu cum sa ii ajutam pe preoti sa-si cumpere mai curand mercedes-ul.

| beligan explică (pentru GucciPucciGucci):

Foarte adevarat absolut totul ce ai descris in aceste randuri!
RESPECT!

| GucciPucciGucci a răspuns (pentru beligan):

Multumesc mult pentru aprecierea ta! Am descris doar ce vad zi de zi peste tot unde ma uit (din pacate).

| beligan explică (pentru GucciPucciGucci):

Daca măcar am avea puterea sa nu mai ignoram ceea ce,, vedem zi de zi'', daca am constientiza cu totii, ca nu aceasta este,, calea''...

| GucciPucciGucci a răspuns (pentru beligan):

Din pacate cam asta este situatia. Traim intr-o tara in care toate nonvalorile se grabesc sa umple tabloidele (din dorinta de a se vedea cat mai des pe sticla), o tara in care sportul national este furatul si mintitul, una in care se practica cu precadere indobitocirea in masa a elevilor. Cel mai trist este ca suntem constienti de asta si refuzam sa facem ceva. Ne rezumam la a ne resemna (in cazul in care suntem trecuti deja de florea varstei) sau preferam sa inchidem ochii si sa emigram, urmand exemplul a sute de alti romani satui de demagogia si ipocrizia existenta in tara asta. Faptul ca si biserica e implicata in toate marsaviile astea ne arata inca o data ca nimeni nu ramane "indiferent" atunci cand sunt banii si puterea la mijloc.

| beligan explică (pentru GucciPucciGucci):

Stii cum zice plebea?
Sa faci ce zice popa, nu CE FACE POPA!
Ignoranta inradacinata si sugestionata de aceste institutii, a dus la rezultatul a ceea ce este acum in Romania!
Nu numai ca biserica este implicata, suntem sugestionati de aceasta institutie,ca numai si numai prin,,ei'' urmam calea cea dreapta! celelalte conceptii,celelalte moduri de a gandii,VIN DE LA DIAVOL!
Acesti ipocriti,si inaintasii lor,nu au stiut altceva decat sa manipuleze plebea,si impreuna cu clasa politica au indus ideea ca doar prin ei vom progresa! Nicidecum.
Ce progres a adus BOR,Romaniei? Stiu doar sa sugă din bugetul statului,din munca romanului, fonduri pentru asi ridica căsoaie aurite, care nu sunt altceva decat surse de venit, nicidecum,, calea'' catre Divin!

| beligan explică (pentru GucciPucciGucci):

Nonvalorile care umplu tabloidele,nu de putine ori se lauda cu duhovnici personali care nu stiu ce prostii ii,,invata''!
Aceste nonvalori merg in continuare si se culcă cu cine apucă,merg in continuare si fug dupa masini,bani,averi,operatii estetice,viata imorală,etc.
Bă nene,daca tot se,,confesează'' si cer sfatul la acesti,, duhovnici''( carora le umfla buzunarele) de ce nu-si schimba modul de viata, de ce nu devin morali?
Iti spun eu! popii si nonvalorile se mint reciproc, si traiesc reciproc o viata in minciuna, si-n desfau!

| bond007geims a răspuns:

Religia trebuie să fie separată de stat.
ADEPȚII UNEI CREDINȚE TREBUIE SĂ SE FINANȚEZE SINGURI. De ce impozitul lui Ion să fie folosit pentru Vasile?

| beligan explică (pentru bond007geims):

Religia TREBUIE sa fie separata de stat! dar ce ce oare nu este separata de stat? Simplu! Religia si politica sunt doua căi surori de manipulare si profit! http://www.trilulilu.ro/......-sau-ei-po

| dodicuta a răspuns (pentru bond007geims):

Pentru ca suntem in Romania unde religia oficiala e ortodoxismul. Daca esti altceva toti te privesc urat.