| anonim_4396 a întrebat:

"Tu, cel ce arzi si înca mai arzi, si-ai merita
Sa arzi în focul vesnic, de ce te rogi la zei?
Ce punte-ascunsa-aflat-ai ducând pâna la ei?
Prin ce putere rara ii vei îndupleca?"

-Omar Khayyam in "Incertitudinile Credintei"
Ce ziceti?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Credea ca exista iadul, dar in Biblie acesta se refera la distrugere complete nu chin vesnic. Apocalipsa21:8

| minrest a răspuns:

Ce sa zic, o poezie foarte buna. Un atac la adresa idolatriei din partea unui monoteist. Face o paralela intre focul jertfelor aduse de idolatri si focul iadului, pe care il merita. Apoi aduce doua argumente care au efect numai impotriva idolatriei, nu si a inchinarii teiste: 1. zeii, nefiind atotputernici, nu se po revela in mod credibil 2.cum zeii nu urmaresc un plan de mantuire care sa presupuna colaborarea cu omul, bunavointa lor nu poate fi obtinuta de oameni. Buna poezie, mediteaza la ea, se pare ca ai avea de castigat.