NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Un exerciţiu de imaginaţie: cum credeţi, cât de mare ar fi focul şi câte şcoli şi spitale am putea încălzi pe timp de iarnă, dacă s-ar face un foc global cu toate paginile din Biblii, în care se promovează sau se tolerează misoginismul, sclavia, homofobia, crima, incestul, genocidul, infanticidul, discriminarea?
Iar dacă le-am recicla şi am face din ele manuale pentru copii (nu de religie), cam câte generaţii la rând copiii ar avea manuale gratuite şi cât de mult s-ar îmbunătăţi cunoştinţele lor, gândirea critică şi principiile lor etice/morale?
...iar dacă ne-am apuca şi de Coran?
Uuuu... utopie!

270 răspunsuri:
| buzeduulci a răspuns:

Cu ce te incurca? ce problema ai tu cu persoanele care au totusi o credinta? vezi-ti de treaba ta si mergi la un psihiatru

| robby212 a răspuns:

Tu lovesti in toate punctele natiunii noastre (in principiu).
Nici unde in Biblia noastra nu se tolereaza si/sau promoveaza crima, incestul, sclavia, discriminarea si tot ce ai enumerat tu.

Tu vrei sa spui ca toti copii din tara care sunt in scoli, nu au manuale noi? Invatamantul romanesc e bolnav, e bolnav datorita conducerii.Toata tara e bolnava datorita conducerii, care lasa de dorit.Sti cum e :"Unde nu-i cap, vai de picioare.".
Daca vad ca esti cu gura mare, mai bine te-ai lua de conducerea statului decat de Biserica.
O seara buna iti doresc.

| NOname explică (pentru robby212):

robby212: "Nici unde in Biblia noastra nu se tolereaza si/sau promoveaza crima, incestul, sclavia, discriminarea si tot ce ai enumerat tu."

Din curiozitate, măcar ai citit informaţiile din link-urile postate de mine, dacă nu Biblia-ţi, înainte să faci aceste afirmaţii, evident, false?

Vezi, până şi minciuna este încurajată şi impusă indirect de credinţa/religia ta. Te transformă într-un ipocrit, în apărătorul minciunii şi nedreptăţii.

...şi, zău aşa, iarăşi veşnicul "argument": "şi ce dacă-s hoţi? şi alţii fură"? Ceva nou...nimic?

| robby212 a răspuns (pentru NOname):

Fiecare isi are o parte din vina. happy

| usuk a răspuns:

De cate ori creierul meu cere acid, mai dau o fuga pe TPU/religie si-mi iau portia de acolo. e fascinant cata lume se preocupa cu lucruri absolut evidente!
si mai ales, cata lume se amuza pe aici

este putin ciudat totusi, sa mai vad actualmente oameni care mai cred; care cred cu adevarat si sunt chiar indignati(si se simt chiar jigniti) ca cineva acolo, ar vrea sa le incendieze cartile lor sfinte>
utopie? ce gluma, eu i-as zice plata cu aceeasi moneda; nu ca am fi noi atat de rai, crunti, blasfematori, ignoranti, defaimatori, etc.etc. dar totusi, sa nu uitam de cartile noastre de stiinta care au fost arse sau rescrise cu pasaje religioase.you know, biblioteca din alexandria? scrierile numerosilor oameni de stiinta-ganditori sau filozofi cum ar fi galilei/kant/bruno/strauss/vaninni/ si lista e luuunga
pacat, chiar daca unii crestini nu pot spune ca macar ar fi auzit de acestia, eu cel putin, as fi vrut sa le rasfoiesc operele

| DeathIncarnate a răspuns (pentru usuk):

Tare ma amuza raspunsurile astealaughingva dati voi pumni in cap cat de curand si atunci sa vezi RAS pe capulaughing

| usuk a răspuns:

Really? wow noname, cu toate ca esti atat de anonima(am vaga convingere ca putina lume iti stie numele real-dar poate ma insel) si totusi, esti asa populara..esti un fel de pseudo-celebritate; cam paradoxal insa, anonim si celebru, in acelasi timp!
ai ajuns subiect de discutii, nu gluma
(spun asta deoarece, probabil ai avut un motiv intemeiat sa pui asa intrebare, probabil ceva, undeva acolo, cineva a spus "gata")
si da, e trist, mai e unu' si unu' care spune "gata" in romanica care este, si, si ala-i anonim(nu ca ar fi ceva rau-just sayin')
observ ca lumea incepe sa se cam..."sature".bun

| NOname explică (pentru usuk):

Dorinţa de a transforma ceva negativ în ceva pozitiv mi se pare atât de firească, atât de comun-umană, încât nici nu mă aşteptam să devină un subiect atât de controversat şi să fiu atât de prost înţeleasă.

Pentru firesc nu ne trebuie cine-ştie-ce inteligenţă sau vreo mare filosofie. Ar trebui să vină de la sine.

Poate am greşit puţin abordarea, dar mă scosese din sărite o întrebare, ce avea ca subiect îngâmfarea masculină încurajată de Biblie.

http://www.tpu.ro/......te-cum-as/

Chiar cred că fără o mare parte din învăţăturile biblice, religioase în general, lumea ar fi mult mai bună.

| usuk a răspuns (pentru NOname):

Trecutul e trecut; e ceva curios totusi, sa vad si azi pe cineva "militand" ca o mary wollstonecraft sau mary gouze, pentru drepturile femeilor. evident, nu stiu cat de "oprimate" mai sunt femeile din ziua de azi>cercurile de oameni ce le frecventez sunt cam diferite de ceea ce mai am "onoarea" sa gasesc aici pe TPU, iar restul cercurilor de oameni, sincer, nu prezint vreun interes in ceea ce le priveste; dar asta e mai putin relevant; important e ca vad oameni care sunt mai putin ignoranti si care vor sa schimbe ceva. partea nefasta ramane totusi aceea ca, fiind singuri, acesti oameni sfarsesc a duce o lupta "cu morile de vant"; sau poate

| NOname explică (pentru usuk):

Nu-i bai, sunt pasionată de mori de vânt.
(Chiar, cum ar fi să mori de vânt?)

http://youtu.be/WwSRa8vZoGQ?t=10m50s

| Fatamuntilor a răspuns:

In prima instanta, ca si crestin intrebarea ta m-a indignat.
Dar ai zis ca si exercitiu de imaginatie.Sincer,cred ca nu ar servi la nimic.Sau mai precis nu ar ajuta la ceva.Mereu s-ar gasi aparatori ai credintei care sa-si sustina parerile.
Problema este alta:trebuie sa stim cand e momentul sa ne oprim:nici fanatismul religios nu e bun si nici un ateu convins nu e bine sa fii.

| Mădă0611 a răspuns:

Ce se agita ai nostri rolling on the floor, sigur nu stiu ca ai lor au facut la fel cu carti cu adevarat folositoare, chiar cu oameni inteligenti, nu mucenitele lor, care erau bolnave psihic si au fost omorate de teisti, nu de atei.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Dap, numărul de văicăreli şi insulte mi-a întrecut toate aşteptările.

În viziunea majorităţii, se pare, e ok când religia discriminează, violează intimitatea, libertatea şi drepturile oamenilor, se amestecă în politică şi învăţământ, stoarce umanitatea de raţiune, progres şi bani, dar când cineva se ridică şi îi declară război sau face o glumă nevinovată pe seama acelei părţi a religiei, vai, e o crimă de moarte şi toţi fanaticii turbează şi îi sar în cap, violenţi şi incoerenţi, parcă le-a stricat jucăria preferată. Săracii, nici nu realizează că nu e intolerant cu religia sau credinţele lor (în întregime), ci cu intoleranţa religiei şi efectele pe care le-a avut şi are asupra umanităţii (pozitive poate doar pentru despoţi).

http://i.imgur.com/A8UocNt.png
http://i.imgur.com/cpa7cxK.jpg

| zurick a răspuns:

Scopul de a scăpa de ''calitățile'' bibliei este unul nobil, dar dumneavoastră chiar credeți că prin arderea cărților ''sfinte'' ați reuși să le îndepărtați? Cu sau fără biblie credeți că aceste ''învățături'' n-ar fi transmise mai departe oamenilor creduli? N-ar fi corect să eliminăm aceste cărți atâta timp cât există persoane care le îndrăgesc.Nu le putem combate mai ușor dacă-i ajutăm să descopere singuri care ar fi scopul acestei activități? Ce Hitler n-a avut ''în mintea sa'' ceva nobil când a făcut ''curățenie''? După el s-a ajuns din nou la altceva deci crezi că s-ar îndepărta definitiv niște concepții, într-adevăr dăunătoare, dar care sunt adevărate pentru alții?
''Iar dacă le-am recicla şi am face din ele manuale pentru copii (nu de religie), cam câte generaţii la rând copiii ar avea manuale gratuite şi cât de mult s-ar îmbunătăţi cunoştinţele lor, gândirea critică şi principiile lor etice/morale? ''
Orice reciclare aduce contribuții, nu? Dar dacă elevii nu s-ar mai duce să învețe deoarece părinții religioși n-ar fi de acord ca să învețe copii din arderea bibliilor? Doar arderea lor ar fi o jignire pentru ei, nu?

| sublime89 a răspuns:

Atat timp cat nu ar fi arse toate, ar fi ok. Oricum, sunt mult prea multe comparativ cu alte carti infinit mai bune. Dar nu e niciodata bine sa distrugi carti, indiferent de ce ar contine. Ar fi un semn de slabiciune, si ar insemna sa te cobori la nivelul "adversarului" tau. Doar cei care s-au temut de alte opinii au ars carti de-a lungul istoriei. Au facut-o crestinii, au facut-o nazistii, si altii. O carte nu trebuie distrusa fizic, ci cu argumente. Ea poate fi folosita pentru a scoate in evidenta acele lucruri negative pe care le-ai amintit si tu, si a-i convinge de asta si pe cei care pana atunci nu le vedeau. Ce sunt cartile pana la urma? Sunt doar ideile unor oameni care au trait cu mai mult sau mai putin timp in urma. Ca toti oamenii, unii s-au inselat mai mult decat altii. Unele idei sunt in continuare respectate si azi, pe cand altele sunt considerate depasite si nepotrivite pentru societatea actuala. Biblia e una dintre acele carti care ar trebui considerata depasita. Acei oameni care au scris-o traiau intr-o lume complet diferita de a noastra, si aveau niste conceptii gresite pe care societatea moderna nu le mai poate accepta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa o distrugem si sa nu o mai citeasca nimeni niciodata. O civilizatie trebuie sa vada de unde a plecat, pentru a sti incotro se duce. Trebuie sa invete din greselile trecutului pentru a putea construi un viitor mai bun. Biblia si Coranul pot fi folosite si studiate in continuare ca niste dovezi ale progresului speciei umane. Pot sa vezi cum gandeam atunci, si ce diferit gandim acum. Poti sa le dai ca un exemplu negativ. Un fel de "asa nu". laughing

| NOname explică (pentru sublime89):

Era o analogie, o metaforă, sublime89.
Fireşte că nu se apucă nimeni de ars, distrus şi reciclat la propriu (deşi îi văd şi acestei idei o utilitate).

Mă refeream mai degrabă la ideile depăşite, dăunătoare, pe care ar fi frumos să le înlocuim cu ceva nou, mai benefic, mai bine gândit, mai de viitor...

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

M-am referit si la asta in raspuns.

| NOname explică (pentru sublime89):

Iar eu m-am referit la partea în care ai făcut pe moralistul, fără să fie cazul.

| PedoBarbie a răspuns:

Dar dacă ne-am apuca şi de cărţiile de basme? De ce să arzi? De ce să nu alegi ce e bun(deşi nu prea e) şi restul să ignori. De reciclat da, dar de ars ba. Nu e prea frumos ce ai scris.

| Mayar a răspuns:

Nu cred ca ar mai avea ce sa incalzeasca. Religia e baza tuturor. Fara religie am fi ca animalele si nu am avea constiinta.
Cred ca deja ai un mare pacat cu ideea asta. Mai bine mergi si te spovedeste sa scapi de ea.

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Ce ar fi daca s-ar arde toate revistele cu prostii si tampenii pentru oamenii inculti si toate scrierile si publicarile fara sens, calitate sau esenta? Acelea sunt mult mai multe decat Biblia. Bine ca nu spui sa ne inchinam la ''cineva'' pentru foc.

| Teardrop a răspuns (pentru Mayar):

Asta e o idee foarte bună!

| usuk a răspuns (pentru Mayar):

Glumesti, nu-i asa? lol

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu cine stie ce foc, hartia si cartonul nu au putere calorica si nici nu intretin focul decat pentru o perioada extrem de scurta de timp.

Ideea cu manualele e buna, doar ca in halu de societate in care traim nimeni nu mai deschide niciun manual (nu cred ca ar avea mai mult succes decat cartile religioase, care nici alea nu prea mai sunt citite)

Cele mai castigate ar fi tipografiile pentru ca ele traiesc din hartie si carton si in plus tiparesc de la ziare pana la manuale.

| wolder a răspuns:

Ar fi un foc destul de mare cu toate bibliile din religia crestina-ortodoxa, din catolicism, din religia martorii lui iehovasi din mormoni etc.
Sunt de acord cu gandirea ta.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu te inteleg, ne invata de rau Biblia prin Decalog de exemplu? E ceva rau in a te indemna sa nu furi, sa nu ucizi?
Si e chiar asa mare criza de caldura iarna? Si chiar daca e, statul asta infect e de vina... Am putea arde o gramada de ziare si reviste de scandal sau le-am putea recicla; daca am face manuale, crede-ma ca generatiile viitoare nu vor avea cunostinte mai bogate. Informatia e accesibila oricui acum, problema e la profesorii si parintii dezinteresati!

| NOBODY a răspuns:

Hmm... dar de ce să tăiem Biblia când putem a tăia celelalte nenumărate numere periodic definite de cărți? Just sayin', Biblia, face parte din tradiția multor oameni, și e ca și cum ai tăia un copac special ca să faci o pagină despre Jesus. Dar totuși, de ce să ruinăm o întreagă religie de mii de ani pentru o funcționare instituționalizată generată pe baza acestei religii? Mai bine ne întoarcem la origini, decât să băgăm căldură-n școli...

| NOname explică (pentru NOBODY):

Parcurge tot ce s-a discutat înaintea ta. Poate prinzi ideea.

| Moisie a răspuns:

Hopa!
Ai luat-o si tu pe urmele lui Soimos?

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

Discutia cu un misolog poate fi frustranta.

| Moisie a răspuns (pentru Inferno):

Hahahah Soimos este misolog pentru ca gandeste rational, si credinciosii care cred totul a proasta fara sa gandeasca si mai si stau intorsi cu fundul catre tot ce inseamna Stiinta si Cunoastere Rationala, astia nu sunt misologi pentru tine, ci probabil la fel de "rationali"... ca tine!
hahahaha! ce bine m-am distrat!

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

Nu ma refeream la tine.

| Moisie a răspuns (pentru Inferno):

Scuze!
Eu credeam ca te referi la Soimos, adica exact la mine, adica cel care detin forumul: forum-anti-christi.forumers.ro

| Kalla a răspuns:

Eu as propune sa facem un gratar folosind cartile de stiinte.Eu aduc micii si voi berea smug
Acum serios mai bine nu te-ai lua de coran.Mulsumanii tin la religia lor iar eu sunt de partea musulmanilor.Eu sunt sigura ca tu NoName esti o persoana inteligenta si matura dar te iei de toti ateii imaturi de pe TPU si devii ca ei.Nu mai fi o oaie care se ia dupa toti prostcrescutii.

| usuk a răspuns (pentru Kalla):

Omg, mai intai zici sa ardem cartile de stiinta si apoi, zici de noname ca e inteligenta si, sa nu se mai ia dupa toti "prostcrescutii" si "imaturii" atei;
ma intreb oare, in viziunea ta, cum a ajuns noname inteligenta? citind biblia si coranul sau ceva cartulii de stiinta pe care, tu le vrei arse caci, de', pre' multe cuvinte necunoscute strica la creieras
zic si eu, poate ar fi bine sa mai deschizi o astfel de carte, cine stie, o sa mai inveti si tu ceva. evident, ceva nou. chiar daca la inceput o sa te doara capul, pe parcurs poate...(mda, stiu, vorbesc degeaba, scuze)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este mai bine sa o citesti decat sa-i dai foc?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo pentru un raspuns genial, oricum imi pare un ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noul Testament e chiar frumos...Nu generaliza toata biblia ca fiind o carte daunatoare doar pentru ca ai citit tu niste pasaje mai odioase din Vechiul Testament. In biblie sunt descrise fapte istorice, invataturi si judecati de valoare care ar fi pacat sa fie pierdute doar ca sa faci tu focul intr-o scoala dintr-un sat de unde primarul fura cu carul. Biblia este o carte de istorie si ca orice alta carte trebuie sa fie tratata cu respect. Daca omul e ingust si alege din Biblie ce este rau doar ca sa aiba ce polemiza pe TPU asta este problema lui. Ma enerveaza ca lumea consuma atatea resurse pentru a defaima religia (religia care este o suma de idei pe care, optional, le poti considera ca adevarate) in loc sa trateze problemele cu adevarat importante din jurul lor. Sunt scarbit de pasiunea pe care o gasesc in paragrafe precum cel pe care l-ai scris tu, draga utilizator al anului, in loc sa-ti faci si tu de treaba altundeva...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Care parte din "paginile în care..." nu ai înţeles? Unde vezi generalizare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De ce sa rupi paginile!? Oamenii inteligenti ar trebui sa selecteze ce este bine fara ca tu sa faci aceasta decizie pentru ei...cine te crezi pana la urma? Daca Da Vinci ar fi facut in coltul picturii Monalisei o swastika ai fi rupt coltul ala? Este drept? Eu zic sa te lasi de polemici dintr-astea inutile ca nu te prea pricepi la viata...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Se pare că şi ironia ţi-e străină. "Un exerciţiu de imaginaţie" îţi spune ceva?
Morala era că prin eliminarea nedreptăţilor şi inutilităţilor s-ar putea crea multe lucruri, idei şi mentalităţi sănătoase şi utile, un viitor mai bun.

Dar, desigur, este mai uşor să critici fără să înţelegi, decât să răspunzi (onest) la întrebare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ironie = Vorbă, frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit; zeflemea, persiflare. Se pare ca tie ti-e staina limba romana, prietene. Trecand peste asta, nu poti scoate nimic din Biblie fara sa-i alterezi continutul ca un intreg si fara sa-i deteriorezi valoarea simbolica, istorica, spirituala si psihologica. Mai bine sa scoatem din ignoranta din tara ca e plina Romania de oameni inuitili care fura, care isi bat joc si care opresc progresul. Dar stai! Mai bine sa dam foc la biblii ca e mai bine decat sa ne axam pe adevaratele probleme serioase. Voi ateii chiar nu aveti ce face!?

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun răspuns, lumea nu mai vede Biblia așa cum trebuie.E normal ca ea să nu conțină toate răspunsuri mot-a-mot, x s-a născut, a murit, a înviat și a ajuns în y.Totul trebuie văzut ca o metaforă.Iar pentru întămplările din Vechiul Testament există o scuză, totul s-a remediat odată cu trecerea în Noul Testament.
Și chiar dacă nu este real ce spune acolo, Biblia continuă să fie o carte magnifică cu întămplări minunate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca m-as imbraca cu paginile ei si as fugi undeva intr-o padure inghetata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face un foc cu foaie de hartie, iar in al doilea rand acolo sunt invataturi, si nu se pot distruge ca ne este noua frig (daca imi este frig ma duc in padure si fur lemne si mi-a confiscat si drujba paduraru asa sa i ajut Dumnezau mo last fara drujba in plina iarna las ca vede el )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu atata inflacarare despre revistele porno de sub patul tau nu ai vorbi niciodata. Esti o javra de om...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pariati ca Dumnezeu exista. De castigati, castigati tot; de pierdeti, nu pierdeti nimic."
Blaise Pascal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin faptul ca vrei sa arzi paginile cu "misoginismul, sclavia, homofobia,... vrei sa spui ca s-ar termina si aceste chestii?
Si daca am face manuale cunostintele elevilor nu s-ar imbunatati pentru ca nu conteaza din ce sunt facute manualele si cate sunt daca nu le citeste si intelege nimeni...Si daca ne-am apuca de Coran nu ar fi nimic.Esti un om neinteles, nu?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Dap, uneori chiar de mine. sad

| Teardrop a răspuns:

Hai că deja exagerăm.

Dă-o dracului. Se presupune că ateii şi agnosticii ar trebui să aibă coeficientul de inteligenţă ceva mai ridicat ca al fanaticilor relioşi, da' asta deja e prostie.

Biblia e o carte. O carte de poveşti ca oricare alta. De ce să fie arsă? E o tâmpenie.

Unii dintre voi, sunteţi ca haterii lu' Justin Bieber. Ăia îl fac celebru.

Nu înţeleg de ce trebuie' să vă legaţi de lucruri atât de inutile.
Cărţile sunt făcute să fie citite, nu arse.
N-aş arde niciodată o carte. Fie că-mi place, fie că nu, e tot o carte.

E penibil. Ceva ce doar un copil de clasa a 2a ar face -.-

| NOname explică (pentru Teardrop):

Câtă minte îţi trebuie ca să îţi dai seama că nu era o invitaţie pe bune la grătar, ci o idee metaforic-ipotetică, care dorea să sublinieze ceva (ceva-ul acela văd că tot vă scapă, deşi e capital)?

| Teardrop a răspuns (pentru NOname):

Câtă minte îţi trebuie ţie să înţelegi că şi răspunsul meu era pur ipotetic, şi că subliniam faptul că exageraţi, şi că nici o carte n-ar trebui "arsă".
Prin "ars" nu mă refeream la acţiunea fizică de "a arde" ci la a huli, a huidui şi a spune lucruri rele despre o carte.
O carte e o carte. Dacă-ţi place sau nu, ţine de gust.

| AlexeHellsing a răspuns:

Seriously?

| Ben00 a răspuns:

Vis de ateu sifiloid!
Din pacate dorintele sifiloide nu s-au oprit niciodata la carti arse; o tanara pe nume Stefanida a fost rupta in doua bucati pentru credinta ei. Asa isi incalzesc unii inimile bolnave!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Ben00):

Ateii tin post de la vise normale, in caz ca le au. Ce poate fi mai frumos pentru un ateu decat o biblie arzand?

| Inferno a răspuns (pentru Ben00):

Dorinta de a sfarama oase omenesti este o dorinta potentata de inchizitorii crestini. Adevarul este Andrei ca nu-ti mai arde de nimic in momentul in care craniul iti paraie in menghina.

| Vektor a răspuns:

Nici petrolul nu ar arde asa mult, cat ar arde cartile astea 2.
bibilia cu 4 miliarde de copii vandute in ultimii 50 ani..paduri intregi au fost taiate.

| Nero a răspuns:

Suntem manipulati de puterile de sus fara sa ne dam seama.Biblia a fost o carte frumoasa insa cele mai mari secrete sunt ascunse de ochii lumii, biblia fiind modificata in mare parte. Iisus a fost un maestru care a spus "urmati-mi caile si luati exemplul meu" nu "slaviti-ma si venerati-ma".
Omenirea se duce de rapa si oamenii inca viseaza la nemurire si la implinire sufleteasca.

| bogboy101 a răspuns:

Oamenii mereu au fost indoctrinati cu povesti fale din biblie.Eu sunt de parere ca exista extraterestrii si ca am fost creeati de ei, si ca Dumnezeu e doar un magician sau un extraterestru. Uitati-va la Extraterestrii antici veti afla mai multe.Cat despre a faca din biblie manuale nu pra cred poate ca nu cred eu in Dumnezeu asa cu tarie dar nu cred ca trebuie sa facem asta. Fiecare e liber sa-si exprime dorinta sa aleaga ce sa faca.Cu scoliile spitalele nu cred sincer si manualele? viitorul nu este in manualele penibile din scoli.Am 14 ani si nu vad rolul multor materii.Ma rog welcome to NEW AGE and ILLUMINATI.
p.s:ILLUMINATI nu mai sunt acum la putere, in sua este majestic o oculpta mai puternica.

| angus35 a răspuns:

Din cate vad eu nu ai citit niciodata din Biblie.Probabil nici nu ai deschis-o.Nu ar trebui sa vorbesti despre niste lucruri despre care nu ai nicio idee.Prin asta vrei sa te dai mai destepta decat nu esti."În această prea sfantă Carte se cuprinde taina tuturor tainelor. Fericiţi sunt acei muritori, cărora Dumnezeu le-a dat darul de a auzi, de a citi, de a rosti o rugăciune şi de a primi cu umilinţă cuvintele acestei cărţi. Fericiţi cei care sunt în stare să deschidă poarta şi să meargă cu hotărare, pe calea arătată de ea. Iar cei ce o citesc numai ca să se îndoiască de spusele ei, sau să le dispreţuiască, aceia mai bine nu s-ar fi născut"-Lordul Byron.