| anonim_4396 a întrebat:

Un user a zis "Biblia recunoaste implicit doua lucruri, ca in univers sunt multe planete locuite si ca pamantul este ultimul pe care s-a creat viata".

Puteti sa prezentati pasajele din biblie care spun despre viata pe alte planete?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Mda, cum de ne dam insa seama de asta exact acum, cand avem deja confirmarea din partea oamenilor de stiinta?

| cuvant a răspuns:

Nu crede tot ce scrie. sunt persoane care din cauza unor probleme personal spun si lucruri neadevarate

| Mădă0611 a răspuns:

Am intrebat-o pe Dana-nu-stiu-cat, parca, aceeasi chestie si mi-a dat versetul in care se vorbeste despre fii lui dumnezeu, aia carora le placeau fiicele omului de a trebuit mnezo sa arda doua orase, sau sate. Era martor al lui iehova cel care ti-a zis? (sa stiu daca doar pe ei ii dreseaza asa)

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Stiu de versetele respective dar n-au legatura cu viata pe alta planeta. E doar o scoatere din context.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, dar pentru unii e.

| sublime89 a răspuns:

Asta-i buna. De parca cei care au scris biblia stiau ce e aia o planeta. Ei habar nu aveau ca Pamantul pe care traiesc e o planeta, d-apoi ca ar mai fi multe alte astfel de lumi in univers. Incearca si ei saracii sa se adapteze noilor descoperiri stiintifice. Imi place si celalalt "argument" al lor, de genul: "Doar pentru ca in biblie nu scrie nimic despre alte planete, asta nu inseamna ca cei care au scris-o nu stiau ca ele exista" laughing Si uite asa crestinii ajung sa creada mai mult ce nu scrie in biblie, decat ce scrie.

| Miauti a răspuns:

In bible nu... dar citisem intr-o evanghelie in care spunea ceva de genul asta.
ceva de genul, ca dzeul crease alte lumi (planete) si fiinte dar cause in pacat. asa ca dzeul le-a distrus. intr-un final a creat si pamantul avand aceeasi soarta, dar inainte sa ne distruga a decis sa si paraseasca creatia... de aici tragesu concluzia ca dzeul nu-si mai manifesta prezenta.

| Muntgvb a răspuns:

Nu,am sarit peste pasajele acelea.

| AlexanderB a răspuns:

Biblia nu amintește nici măcar într-un loc despre alte "planete locuite". Pentru mai multe detalii, citește primul capitol din cartea Facerii. happy