| FaraNume1245 a întrebat:

Una din 'poruncile' pe care le-a dat zeul crestin este "sa nu-ti faci chip cioplit", atunci, de ce 'credinciosii' merg la biserica, pupa icoane, moaste si tot felul de ciudatenii?
"Nu esti crestin daca saruti icoane cu sfinti, esti patetic" - Cedry2k

Răspuns Câştigător
| Lucică1998 a răspuns:

Bă nici nu ma mir ca rad ateii de noi ca nu avem nici o logica in argumente? Bă tu chiar crezi ca in antichitate oamenii erau asa idioți încât sa se închine unei pietre si sa zică ca piatra aia e divinitatea? Hai sa luam de exemplu mitologia greaca, aceasta fiind ce-a mai cunoscuta, pai grecii când se rugau in fata statuii lui Zeus, pai fi sigur ca ei erau convinsi ca rugăciunea lor ajunge in Olimp, ca nu erau atat de idioți sa se roage "sfântului bolovan cioplit". Si ia zi-mi cum il include icoana nu-stiu-care de face minuni, pe Dumnezeu? Poate pentru unul care a studiat teologia, asa o fi, dar fi sigur ca baba Leana si mos Vasile se închina numai icoanei sau poate lu Paraschiva daca stau in zona(dar nu neaparat).

22 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Icoane aveau și cele mai vechi comunități creștine.
Pe de alta pare, DOAR în Vechiul Testament a existat teama de idoli, de zeii falși care Îl înlocuiau în conștiința evreilor pe Dumnezeu. Astăzi însă, nu Îl înlocuiește nimeni pe Dumnezeu. thinking

În Vechiul Testament, evreii au primit poruncă DE LA DUMNEZEU să-și facă CHIPURI CIOPLITE (un fel de icoane) cu chipul serafimilor, și asta chiar deasupra locului prezenței Sale, deasupra locului către care evreii aveau să se închine!
Asta ce mai înseamnă? Că Biblia nu se interpretează în mod răuvoitor. sad

| danut a răspuns (pentru milan9):

INDICA-NE tu locul unde scrie in BIBLIE ca evreii VEDEAU acei serafimi atunci cand se duceau la templu? NICIODATA EVREII NU VEDEAU acei serafimi, numai o singura data pe AN o singura persoana vedea serafimii si nu se inchina acestora. Daca te dai citit de Biblie spune adevarul mai milan.

| milan9 a răspuns:

Un lucru esenţial faptul că sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie, nu ca lui Dumnezeu)...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc… thinking

| danut a răspuns (pentru milan9):

Un lucru esential e ca toti ortodocsii se taraie pe genunchi la mormantul nustiucui mort dar la DUMNEZEU IOC. Ca nu vezi ortodox care isi face cruce DECAT in fata unei cladiri ce-i spun biserica DECI SE INCHINA LA CLADIRE nu lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Fii sigur ca "baba Leana si mos Vasile" stiu sa faca diferenta intre un obiect care aminteste o realitate si REALITATEA insasi!
"Baba Leana si mos Vasile" nu sunt oligofreni asa cum nici tu nu esti, asa cum nici eu nu sunt, atunci cand poate strangem in mana sau la piept o fotografie a unei persoane foarte dragi (care poate nu mai e in viata) dintr-un album... thinking

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| milan9 a răspuns:

"Baba Leana si mos Vasile" nu sunt oligofreni asa cum nici tu nu esti, asa cum nici eu nu sunt, atunci cand poate strangem in mana sau la piept o fotografie a unei persoane foarte dragi (care poate nu mai e in viata) dintr-un album... thinking

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Porunca din VT care interzicea chipurile cioplite a fost data tocmai pentru ca in acele timpuri triburile iudaice cadeau foarte usor sub influenta altor popoare care venerau tot felul de zeitati reprezentate sub forma unor statui.

Oamenii din acele vremuri se inchinau la acele statui si le considerau divine. Astazi, in credinta Ortodoxa nu se intampla acelasi lucru. Icoanele nu sunt finalitatea inchinarii, adica nu se considera icoana ca fiind o divinitate. Inchinarea se face la cel reprezentat in icoana, cu alte cuvinte icoana il pune in legatura pe om cu Dumnezeu si il apropie pe om de Dumnezeu.

In vechime oamenii se inchinau la idoli ciopliti care il excludeau pe Dumnezeu cel Adevarat, dar astazi rolul icoanei nu este de a-L exclude pe Dumnezeu si din contra de a-l aduce pe om mai aproape de Acesta.

| Jardelin a răspuns (pentru Lucică1998):

Bă sa-i zici lui mă-ta! Daca vrei sa mi te adresezi o faci civilizat. Sper ca ai inteles. Mai calci o data pe bec si te fac invizibil.

| Inferno a răspuns (pentru Lucică1998):

Foarte bun raspunsul.

| Lucică1998 a răspuns (pentru Jardelin):

Da tu ce ai bă te-ai trezit cu fata la cearceaf bă? Si bă ai dobândit cumva puteri supranaturale bă de poți sa ma faci invizibil bă?
Ai ceva împotriva felului meu de a vorbi, dă-mă in judecată ca eu vorbesc la fel cu toată lumea si fi sigur ca nu am sa ma schimb pentru anonimul de Jardelin.

| Inferno a răspuns (pentru Lucică1998):

Tot ce a inteles stimabilul din raspunsul tau a fost interjectia "ba". Probabil e familiarizat cu aceasta. Ar fi cazul...

| Lucică1998 a răspuns (pentru Jardelin):

Bă nici nu ma mir ca rad ateii de noi ca nu avem nici o logica in argumente? Bă tu chiar crezi ca in antichitate oamenii erau asa idioți încât sa se închine unei pietre si sa zică ca piatra aia e divinitatea? Hai sa luam de exemplu mitologia greaca, aceasta fiind ce-a mai cunoscuta, pai grecii când se rugau in fata statuii lui Zeus, pai fi sigur ca ei erau convinsi ca rugăciunea lor ajunge in Olimp, ca nu erau atat de idioți sa se roage "sfântului bolovan cioplit". Si ia zi-mi cum il include icoana nu-stiu-care de face minuni, pe Dumnezeu? Poate pentru unul care a studiat teologia, asa o fi, dar fi sigur ca baba Leana si mos Vasile se închina numai icoanei sau poate lu Paraschiva daca stau in zona(dar nu neaparat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Diferenţa dintre ICOANĂ şi IDOL din perspectivă biblică", de Ieromonah dr. Petru Pruteanu:

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-icoana-idol-biblie.pdf

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cedry2k mare vagabond. E modelul tau in viata?

| FaraNume1245 explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu neaparat modelul meu, dar il consider o persoana de la care am ce invata, adica iau ce e bun de la el si de la altii.

| cookie01 a răspuns:

A face chip cioplit nu inseamna ce ai spus tu. Poruncile, Biblia si cartile sfinte nu sunt scrise pentru toti "prostii", sa le ia mot-a-mot sau sa sa le citesteasca la fel ca pe povesti. Tot ce scrie e cu subinteles si doar cei luminati sufleteste pot deslusi tainele.

| Lucică1998 a răspuns:

Am o mare rugăminte spune lucrurilor pe nume, adică "ORTODOCȘI", cuvântul "credincios" se poate referi la orice o care crede in ceva, inclusiv la mine care sunt creștin, dar nu încalc porunca enuntata de tine mai sus. Deci daca schimbi acolo credincios cu ortodox, atunci poți sa o ți tot asa ca ai dreptate 100% in aceasta privința.

| FaraNume1245 explică (pentru Lucică1998):

Nu mai pot schimba acum, si sincer, nici nu prea mi-a pasat ca sunt "ortodocsi" nu "credinciosi" sau "crestini". Pentru mine tot una e.

| Mașka98 a răspuns:

Cei care fac toate astea pur si simplu nu cerceteaza Biblia si chiar daca o cerceteaza, nu vor sa recunoasca ca scrie asa, cauta tot felul de scuze. Asta si arata ca nu sunt religia adevarata.

| iwanttodestroytheworld a răspuns:

Am citit intr-un manual de religie care e faza cu icoanele. Dumnezeu zice sa nu-ti faci chip cioplit, sa nu te inchini lor si nici sa le slujesti dar eu una cred ca se refera la faptul ca nu trebuie sa faci chipul unui alt dumnezeu. Atunci cand te inchini la icoana, nu te inchini lemnului, culorii ci tot Lui Dumnezeu. Poate ca tu te uiti la icoana dar te gandesti la El, la Dumnezeu. happy

| CataaS a răspuns:

Nu este voie nici să Îţi faci o înfățișare a lucrurilor de sus sau de pe pământ. Am auzit explicații precum că, ei nu se închină icoanei, lemnului, culorii; ei se închină și cinstesc persoana. Dar acum vine și chestia că este scris să te închini numaiDumnezeului tău și numai Lui să Îi slujești.

| Interfectorem a răspuns:

Suntem "ortodocși", și nu avem ce face :v! Observând comportamentul creștinilor din ziua de azi, popa bate zeul.