| userulanului a întrebat:

Unde este pomul vietii? Vreau sa-l gasesc pana in Decembrie.

9 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Cauta-l pe la biserica.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Decembrie din ce an?
Pa, pa.

| alexhandsport a răspuns:

Florina e prea complicat raspunsul tau dar adevarat in mare parte,, eu spun asa : Pomul Vietii este in Biblie, Este Cuvantul fa ce spune Biblia si vei afla pomul vietii si roadele lui vor fi multe una din ele si cea mai amre va fi : Imparatia lui Dumnezeu-Raiul.

| Archdaemon a răspuns:

In China

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pomul vietii este un simbol puternic, cu multe intelesuri. Vazut ca un arbore batran si ramuros, el apare frecvent in filozofie si in majoritatea mitologiilor, ca:
- o sursa primordiala;
- o metafora a materializarii spiritului;
- un concept mistic al interconectarii vietii pe Pamant si in cosmos.
Dupa Encyclopaedia Britannica, copacul cunoasterii si copacul vietii sunt, ambele, forme ale arborelui lumii. In alte surse, teologii sau mitologii, copacul vietii si pomul cunoasterii sunt unul si acelasi.

Este binecunoscuta povestea biblica in care Adam si Eva au fost izgoniti din gradina Edenului dupa ce au mancat din pomul cunoasterii binelui si raului. Dumnezeu crease pomul vietii in mijlocul gradinii si le-a interzis oamenilor accesul la el dupa ce i-a alungat:
"Domnul Dumnezeu a facut sa rasara din pamant tot felul de pomi placuti la vedere si buni de mancare, si pomul vietii in mijlocul gradinii, si pomul cunoasterii binelui si raului." (Geneza, 2.9.)
"Astfel a izgonit El pe Adam; si la rasaritul gradiniii Edenului a pus niste heruvimi, cari sa invarteasca o sabie invapaiata, ca sa pazeasca drumul care duce la pomul vietii." (Geneza 3.24.)

In mitologia nordica si germanica, copacul joaca un rol proeminent, aparand in numeroase scrieri si chiar ca nume de zei. Mitologia nordica este singura care da copacului lumii un nume: Yggdrasil. Acesta este un copac gigantic, central in cosmologia nordica, ce cuprinde toate cele noua lumi imaginate de vechii nordici.

In mitologia egipteana, se spune ca primul cuplu, Isis si Osiris, a aparut in arborele acacia al lui Iusaaset (bunica tuturor zeilor), pe care egiptenii antici il considerau pomul vietii, "in care se afla viata si moartea".

Tot egiptenii aveau mitul unui sicomor sfant, ce statea in pragul dintre viata si moarte, conectand cele doua lumi.

In mitologia chineza, copacul vietii este asociat cu pasarea phoenix si dragonul - ambele simboluri ale reinvierii si nemuririi. O poveste taoista spune despre un arbore care face cate o para "magica" la fiecare trei mii de ani, iar cel care o mananca devine nemuritor.

Civilizatiile precolumbiene din America centrala (maiasi, azteci, olmeci) aveau copacul lumii in centrul cosmogoniei lor. In izvoarele istorice descoperite, arborele lumii aparea cuprinzand cele patru directii spre punctele cardinale, precum si o axa a lumii ce delimita lumea pamanteasca de cea a cerului si cea subpamanteana.

Si in India regasim simbolul pomului vietii. Doua varietati de ficus apar in traditia indiana, unul reprezentand fertilitatea si celalalt nemurirea. Copacul sub care a stat Buddha cand a atins iluminarea era un astfel de pom al vietii vesnice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copacul Vieţii, din Bahrain, este manifestarea unuia dintre cele mai remarcabile fenomene naturale din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-l gasesti si maine daca da o masina peste tine.
Daca esti crestin si crezi in tot ce spune biblia atunci poate ca stii ca dumnezeu este pomul vietii, daca ti-ai dedicat lui intreaga ta viata, atunci cand vei muri vei merge sus la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce pana in decembrie?

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca cica e sfarsitu lumii