| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți în paranormal?
Daca nu credeți citiți despre fenomenalul Edgar Cayce și profețiile și vindecările lui.
Ce părere aveți, pot exista oameni ce au puteri vindecătoare? Așa ca Iisus.Eu cred că erau și atunci și există și acum.

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Nu cred în paranormal. Tot ce se întâmplă e normal pentru ca se supune legilor naturii. Daca vedem un fenomen și nu știm sa-l explicam spunem ca e supranatural. Daca vedem un fenomen care în realitate nu are loc fiind doar o înșelătorie, atunci neștiind ca e înșelătorie nu avem explicații pentru acel fenomen și suntem tentați sa spunem ca e paranormal și supranatural.

Prin urmare, pentru orice fenomen sau întâmplare trebuie sa găsim explicația reala, fie ca e fenomen real, fie ca e înșelătorie.
Chiar daca nu gasim pe moment explicatia, daca e real, fenomenul tot natural este asa cum s-a intamplat cu fulgerele.
In trecut nu se stia explicatia reala si se dadeau explicatii mincinoase cu divinități imaginare care erau responsabile cu producerea fulgerelor și în felul asta fulgerele erau considerate supranaturale. In cele din urma s-a văzut ca fulgerele nu sunt supranaturale.
In concluzie, orice se întâmplă e normal, e natural și se poate găsi o explicație reala, deci nu exista fenomene paranormale.
Daca un om se lauda ca a făcut ceva si nu exista dovezi clare, atunci explicatia este ca acel om e un mincinos.