| SaveTheNature a întrebat:

Unde scrie in Biblie sa ne rugam:
-sfintilor
-tablouri, statui facatoare de minuni(unde scrie sa credem in ele)sau sa nu credem
-moaste
Si mai aud chestii de genusade rau daca mori fara lumanari)
Ce se intampla daca nu pui punti la inmormantari, daca scoti mortul din casa cu picioarele inainte, sau cu capul, nu mai tin minte.
Eu cred in Dumnezeu, inteleg rostul bisericii, dar nu inteleg rostul acestor traditii:

34 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Partea haioasa pe cat Religie este urmatoarea la 2-3 zile nu trebuie sa lipseasca o intrebare vis a vis de Sf Icoane si Sf Moaste.
Problema nu poate fi transata pe TPU deoarece este rezolvata de aproape 1200 de ani.

| Rapunzell a răspuns:

De Sfanta Traditie ai auzit?

Pentru Biserica Ortodoxă, Sfânta Tradiţie şi Sfânta Scriptură sunt la fel de valoroase, pornind în primul rând de la faptul că Noul Testament a fost scris pe baza Sfintei Tradiţii. E suficient să cercetăm cu atenţie Biblia ca să vedem că, mai înainte de a primi o învăţătură în scris, Evanghelia se răspândea oral. Astfel, Sf. Apostol Luca scrie Evanghelia ca urmare a cererii unui anume Teofil, care, după apelativul acordat, pare să fie un important om al acelei vremi: "Deoarece mulţi au încercat să alcătuiască o istorisire despre faptele pe deplin adeverite între noi, aşa cum ni le-au lăsat cei ce le-au văzut de la început şi au fost slujitori ai Cuvântului, am găsit şi eu cu cale, preaputernice Teofile, după ce am urmărit toate cu de-amănuntul de la început, să ţi le scriu pe rând, ca să te încredinţezi despre temeinicia învăţăturii pe care ai primit-o" (Luca 1: 1-4).

Apostolul Pavel, la rândul său, le scrie celor din Tesalonic: „Fraţilor, staţi neclintiţi şi ţineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră." (II Tes. 2; 15).

Mai mult decât atât, Sfânta Tradiţie exista înainte de întruparea Mântuitorului. În Epistola sobornicească a Sfântului Apostol Iuda (cunoscut şi sub numele Levi sau Tadeu – pentru a nu se confunda cu Iuda Iscarioteanul, cel ce l-a vândut pe Iisus) găsim următorul verset: „Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: „Să te mustre pe tine Domnul!" (Iuda 1; 9), deşi nicăieri în Biblie nu apare acest eveniment, care aici este redat ca ceva ce nu lasă loc de îndoială şi ca un fapt cunoscut de toţi. Pentru că toţi cunoşteau învăţăturile Sfintei Tradiţii.

Cronologic vorbind, Iisus a înviat şi s-a înălţat la cer în anul 33, iar cărţile Noului Testament au fost scrise zeci de ani mai târziu. Mai mulţi exegeţi occidentali susţin că prima Evanghelie a fost scrisă abia după anul 60. Există o ipoteză care afirmă că prima Evanghelie – pierdută cu timpul – ar fi fost scrisă de Matei în anul 43. Indiferent că ar fi aşa sau nu, nimeni nu consideră că vreo carte a Noului Testament ar fi apărut mai devreme de această dată. Ultima carte biblică, cronologic, este Evanghelia după Ioan, redactată în jurul anilor 90-100. Chiar dacă şi această dată e controversată (deşi inutil, dacă ţinem cont că a apărut ca un răspuns dat ereziei docheţilor), nicio carte a Bibliei nu a apărut imediat după Înviere, demonstrând prin aceasta că ele au fost scrise odată cu răspândirea creştinismului când Apostolii se aflau în imposibilitatea de-a se deplasa oriunde apăreau noi biserici.

O mărturie că Apostolii apelau la epistole (subliniez că epistolă e sinonim cu scrisoare), din cauza distanţei care îi despărţea de diferite locuri, o avem la Apostolul Pavel: "Îţi scriu aceasta nădăjduind că voi veni la tine fără întârziere; ca să ştii, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului." (I Tim 3; 14-15). Stâlp pe care porţile iadului nu îl vor birui (Matei 16; 18).

(textul este preluat)

Si aici, despre cum resping sectantii Sfanta Traditie si interpreteaza Scriptura dua ureche: http://saccsiv.wordpress.com/......-ratacita/

| barbattttt a răspuns:

In Biblie nu scrie sa ta inchini la icoane, la moaste; ba din contra scrie sa nu ne facem chip chioplit.
Si aceste obiceiuri sunt niste obiceiurui pagane...

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Pun pariu ca nu esti ortodoxbig grin

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai dreptate!

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Oricum ai spus ca religia nu conteaza.Deci imi permit sa te intreb ce religie esti?big grin.Eu sunt catolic.Si nu am nimic cu sectele, sunt impotriva oamenilor care ucid suflete.

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Adventist de Ziua a Saptea

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Mananci sanatosbig grin.Am citit undeva ca adventistii de ziua a 7-a traiesc mai mult si sunt mai putin bolnavi, datorita stiluli rau de viata.

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da...mananc sanatos.
Te rog da-mi si mie mai multe detalii despre religia catolica...chesti de doctrina

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Pai in religia catolica se considera ca Papa este continuitatea lui Petru.Si este capul bisericii La catolici se considera ca alegerea papei chiar daca se face prin vot de catre cardinali, care la randul lor sunt alesi, dupa vietile lor demne.Papa este urmasul lui Petru, un inlocuitor.Petru(cred ca stii cine era si ce reprezenta el pentru bisercica). Catolicii mai cred in purgatoriu(un loc de ispasire a pacatelor). Adica cei care nu au facut pacate"de moarte" ci au facut pacate"lesneiertatoare" adica pacate mici-merg in purgatoriu unde se curata de aceste pacate,vor suferi,dar vor fi iertati.
Catolic mai inseamna "universal".
Desi sunt catolic, nu cred neaparat ca aceasta este religia corecta, dar nici nu intentionez sa o schimbAlegerea religiei este cel mei greu lucru posibil.Este foarte greu.Si o sa imi aleg un an in care o sa-mi dedic tot acel an in studierea religiilor, si cunoasterea oamenilor din diferite religii. sa vad la ce concluzie ajung.

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Asta fac si eu incerc sa studiez fiecare religie...
Domul sa te binecuvanteze!

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Pentru mine o religie dreapta ar fi cam asa si sper sa nu gresec:
Nu sustine armata.
Oamenii nu vor fi judecati dupa religie ci dupa fapte,si doar dupa fapte
Oamenii iubesc nartura.
Oamenii mananca sanatos.
Oamenii merg la biserica sa se bucure de prezenta Lui Dumnezeu,nu sa-si planga de
mila.(sa se caiasca,dar nu sa fie suparati ca exista.hee hee
Oamenii se ajuta reciproc.
Biserica nu cere tarife, ci doar donatii.
Biserica sa fie un loc in care oamenii vin sa simta iubirea Lui, nu sa se simta pedepsiti.

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da si eu sunt de aceeasi parere... dar nu biserica face pe om ci omul biserica

| mihaibrasov a răspuns:

Nu scrie. Alte nelamuriri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe linga asta mai e si cu Sfinta cruce. In Biblie scrie doar sa crezi in cele zece porunci, daca am face toti dupa cel taie pe unul capul atunci... Sincer, eu nu cred in toate "regulile" alea, imi conduc viata asa cum pot.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Arata-mi pasajul in care scrie ca crucea trebuie purtata la gat si nu e o ocara.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nu scrie ca trebuie purtata la gat,insa scrie ca oamenii sa-si duca "crucea vietii". Care este o trecere, un nimic trecator, o clipa.Viata trece repede, foarte repede.Multi nici nu implinesc 30, 40.Viata e un test.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Daca tu spui ca crucea este o povara a greutatii, atunci de ce sa o mai pastram in suflet? Oare nu a murit Isus pe cruce (ocara) ca sa fim mintuiti? Si de ce cei doi tilhari erau acolo pe cruce linga El? desigur, OCARA, Poate parea lipsit de sens ceea ce spun aici dar fiecare crede ce vrea. Nu vad nici un rost sa mai sarutam icoanele, oasele si sa ne tirim pe jos ca ramele, cand a fost rastingnit Isus pentru pacatele noastre.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu vad rostul. Dumnezeu vrea doar sa credem, si nu nu fugim de langa el.Nu ne pune sa facem matanii pentru el.Astea pe care le fac oamenii pentru a arata dragostea fata de el. Unii fac mai mult(stand in genunchi, altii din pat.Deci unii cred mai mult altii mai putin. Oricum Dumnezeu stie ca ceea ce faci faci pentru El.Parerea meabig grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Uite asta vreau sa aud dar si sa vad, ce rost are sa faci si sa nu crezi, deci cunosc persoane care se duc in fiecare duminica la biserica, iar a doua zi sunt beti de nici nu-i poti suferi de la o posta, fura, pleaca ilegal din tara si pe linga asta mai sunt si copii de popa.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Sunt falsi credinciosi.Un credincios adevarat,isi recunoaste greselile, si faptul ca are pacate, si ii pare rau de pacate.Eu sunt un pacatos, dar cer ajutor de la Dumnezeu.si ghici cum ma face sa ma intorc la credinta? Pai simplu,cand ma idepartez putin de Dumnezeu,si "dau de bine",adica imi fac de cap,ma imbolnavesc, sau termin banii sau dau de greu, si iar imi amintesc ca Dumnezeu exista.De asta cred ca mai exista si suferinta, altfel am uita cu totii de El.Fiecare face ce stie pentru ai arata credinta(unii pupa moaste). Fiecare face ce stie, eu Incerc pe cat posibil sa imi iubesc aproapele si sa nu urasc oameni, si sa nu fac rau nimanui.Asa imi arat eu credinta.Deci fiecare cum credebig grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Si atunci de ce unii poarta la gat cruciulitele?
daca esti de mult pe saitul asat, stiu ca era o intrebare: daca mama ta ar fi fost omorita cu ciocanul, ai mai purta ciocanul la gat? la fel e si cu crucea. da ar trebui sa purtam durerea ce a purtat-o El, dar nu si lucrul pe care mii de oameni au murit pe vremea aia, inclusiv si ISUS.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nici eu nu ma duc la biserica, nici la orele de religie, ca imi baga tot felul de prostii, stiu ca unele lucruri pe care le fac nu sunt decente si gata. Am fost si eu odata la biserica, cand l-am vazut pe popa am crezut ca e dracul, ce fel se uita la mine(yach) iar batrinele, ii sarutau mana de parca ar fi fost dumnezeu. Ne tine predici la biserica ca ceea ce facem nu e bine, ca nu venim la biserica, bla-bla-bla, si fiu-sau sta noaptea si umbla cu toata gasca pe la discoteci, s.m.d. E o incurcatura in tot ceea ce spun toti, adica ii vezi pe altii iar pe tine nu(ma refer la cei cu mare personalitate) Fac ceea ce vreau si ceea ce cred eu de cuviinta ca e bine pentru mine, nu au de ce se baga pentru ca nici eu nu le bag crucea pe gat sa le intre oadata in cap ca doar ce spun eu e bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Gata ca nu mai am ce spune, fiecare cu ceea ce ii este intrat in minte.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Unii pur si simplu nu fac ceea ce fac din adevarat credinta. Exista oameni(nu preoti,nu duhovnici si etc) oameni simpli, foarte simpli, cu har.Cu care daca vorbesti despre Dumnezeu iti vor umple sufletul de iubire, de bine.Pentru ca au acel har,si nu sunt nici capi ai bisericii, nici intelectual, sunt oameni simpli care au trecut prin experiente de viata ce i-a facut sa creada foarte tare in Dumnezeu.Acei oameni pur si simplu nu dau 2 bani pe viata pamanteasca,si pe lucrurile de valoare,si nu fac eforturi pentru a avea,fac doar eforturi pentru a exista.Ei nici nu prea se arata de obicei sunt cei (huliti,cei saraci ce nu se lupata cu nimeni, si nu fac eforturi pentru a urca in societate, ci doar pentru a exista.Parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Fiecare cu parerea sa"winking

| persseuss a răspuns:

Nu trebuie sa crezi in tablouri,icoane etc ci trebuie sa crezi in ceea ce reprezinta elewinkingfiecare cultura are traditiile ei, iar oamenii-de obicei cand dau de greu- se roaga, unele sunt superstitii,

| SaveTheNature explică (pentru persseuss):

De aici reiese faptul ca daca nu ar mai fi probleme in lume, oamenii nu ar mai crede in Dumnezeu.De asta exista boli, suferinta etc, sa ne amintim de Dumnezeu.nu?

| Cristi_Cristinel_1997 a răspuns (pentru persseuss):

Nu mai domnul dumnezeului tau sa itenchini domnul isus hristos atat i-a spus domnul isus hristos lui satan si problema este sa nu te inchini la chipuri cioplite lu domnul isus hristos atat nu la icoane nu ci vezi pe lumea asta ci teste noul testament si vezi ce spune acolo

| zuzyzuly a răspuns:

Chestii de ale oameniilor ca sa-si intareasca credinta, eu stiu ca in Biblie scire sa nu te inchini la chip sculpat si altele, dar subliniez prima prop.