| Jardelin a întrebat:

Unii atei spun ca ar trebui desfiintata materia Religie si inlocuita cu Istoria Religiilor. Ati fi de acord sa ramana Religia in programa dar sa apara si materia Istoria Religiilor?

Cine ar trebui sa predea aceasta noua materie, un ateu sau un religios?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-ar incalca libertatea daca asi fi fortat sa particip la istoria religilor, din moment ce eu vreau sa fac ora de religie nu ora istoriei religilor. Vreau sa invat cum sa imi practic religia in care cred, nu imi trebuie sa stiu cum se practica si celelalte din motiv ce nu le voi incerca.

27 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Hai lasa-ma cu cultura ta generala ca oricum maine, datorita unor ore care pentru mine pot fi considerate doar "pentru cultura generala" stau de la 7 dimineata pana la 2 la scoala.Imi este de ajuns, n-am chef de inca o ora inutila in programa.

| Jardelin explică (pentru Wehrmacht):

Imi place avatarul tau. Si nick-ul e sugestiv! E adevarat ca te uiti pe youtube la executii?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Jardelin):

Nu,nu pe you tube, pe the ync.

| Inferno a răspuns:

De ce ar mai trebui religia sa ramana in scoli cand chiar tu recunost indirect ca aberatiile din manualul de religie sunt impardonabile:
http://www.tpu.ro/......mnezeu-le/

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Ai du-te! Serios?

NOname
| NOname a răspuns:

Nu mai începe, te rog, cu "ateii spun", "ateii dreg"... Sunt oameni şi oameni, fiecare cu propria părere.
"Unii atei", însă, e altceva.
Numai în cazul acesta de ce nu şi "unii creştini/religioşi", căci sunt destui credincioşi care sunt de aceeaşi părere?

Eu una - din motive evidente http://bit.ly/1AwQrqV - aş prefera eliminarea completă a religiei din şcoli şi nu aş umple capul copiilor cu informaţii inutile (mai mult decât li se umple deja).

| Jardelin explică (pentru NOname):

Bun, si vrei in loc Istoria Religiilor sau nu?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Cred că am fost destul de clară: NU.

| Mădă0611 a răspuns:

Ia zi cam ce se preda elevilor la orele de religie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Istoria religiilor e grea si pentru cei de la facultatea de teologie, dar pentru niste copii

| Liviu a răspuns:

Sa se predea istoria religiilor, atat.Nu conteaza de cine, ateu ne ateu credincios ne credincios.Conteaza sa se predea un lucru din care ai ce invata.Nu sa inveti ca isus s-a nascut din o femeie virgina care nu a fost atinsa de nici un barbat, colac peste pupaza mai incep si copii si dezvolta si se ajunge la faptul ca iosif era gelos pe duhu sfant happy si asa mai departe.

| Jardelin explică (pentru Liviu):

Păi Religia de ce sa se scoata? Cu ce te deranjeaza? Cine vrea face cine nu, nu.

| Liviu a răspuns (pentru Jardelin):

E cam greu sa explici unui prof de religie ca nu vrei sa vi la ora lui, iti pune absente si alte chestii.Cat despre orele de religie nu se pot pune prima ora sau ultima pentru a se evita venirea la ora. Unii profi de religie sunt sustinuti de directori care le baga orele din incapatanare chiar la mijlocul zilei, si ce fac elevi o ora? stau afara? As fi de acord cu optiunea ta, numai daca ora de religie ar fi prima sau ultima happy ca elevi care nu doresc sa participe ori sa plece acasa ori sa nu vina la prima ora happy

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Nu. Si nici cu istoria religiilor nu sunt de acord. Nu exista destul material si nici subiectul nu este destul de folositor pentru a justifica o materie noua. Incadrarea istoriei religiilor ca o lectie de cateva ore in materia istorie este cea mai buna solutie.
In legatura cu religia in scoli nu sunt de acord pentru ca avem deja biserici in care iti poti trimite copilul pentru Ortodoxism (la noi se face ortodoxism nu religie).
Am o intrebare pentru tine: Ai fi de acord sa se predea si religia Satanismului in scoli? Pe langa Ortodoxism. Iar prezenta sa fie obligatorie la ambele materii.

| Jardelin explică (pentru drutzix):

Nu. Nu sunt de acord pentru ca nu este o religie recunoscuta de stat. Cand va fi recunoascuta de stat mai discutam.

| drutzix a răspuns (pentru Jardelin):

Hinduism atunci sau Budism, nu ma refeream in special la Satanism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi de acord cu ambele materii.Nu inteleg de ce unii atei nu vor Religia, trebuie sa cunosti un lucru pentru a putea fi impotriva lui iar majoritatea nu stiu nimic despre Dumnezeu si se mai cred si inteligenti ca nu sunt indoctrinati de religie cand de fapt ei sunt cei indoctrinati de o moda.
Nu stiu cine ar trebui sa predea noua materie, probabil un agnostic ca sa fie ambele parti la egalitate.

| bleakk a răspuns:

Normal ca e mult mai bine ISTORIA RELIGIILOR, decat doctrina ortodoxa. Asa elevul este in stare sa discearna diferentele si carentele religiilor (cel putin celor principale:iudaism, islamism, budism, etc.)

Răspuns utilizator avertizat
| p5ych0 a răspuns:

Serios? religia si istoria religiilor? in ce situatie din viata imi vor folosi mie toate acele informatii?

| Jardelin explică (pentru p5ych0):

Nu stiu. Macar pentru cultura generala. Istoria la ce situatie din viata iti foloseste?

| DemBow a răspuns:

In primul rand, la scoala n-ar trebui sa se faca nici religie, nici istoria religiilor sinici nimic legat de religie. Cine vrea sa fie credincios si sa stie religie s-o faca acasa sau la biserica, nu la scoala.
In al 2-lea rand, ce rost are sa ne dam noi cu parerea despre asta pe TPU? laughing Credeti ca se modifica invatamantul romanesc daca vrem noi?

| Jardelin explică (pentru DemBow):

Nu se modifica, dar daca tot stam in casa, afara fiind vremea urata, mai discutam si noi. Ca intre fete. laughing

| bonjordoking a răspuns:

Parerea mea e ca istoria religiilor ar trebui sa fie incadrata in ora de religie, ca sa fie logic, pe intelesul fiecaruia cap-coada.