| angelica02 a întrebat:

Unii oameni spun ca preotii pacatuiesc mai mult ca noi oamenii, dar eu nu sunt de aceeasi parere pentru ca nu toti sunt la fel dar sunt putin curioasa adica cum, ce fac? daca stiti sa imi dati si exemple care vi s--au intamplat sau ati vazut sau ati si auzit multumesc

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cu toate zbaterile ca pestele pe uscat ale lui milan9 am sa-ti spun ceva, ROLUL crestinilor NU este ca sa-i judece pe ceilalti ci ca sa le ofere un strop de speranta. Si preotii si pastorii si toti oamenii sunt supusi greselilor, numai Dumnezeu este fara pacat de aceia numai El poate a ne judeca.

| milan9 a răspuns:

Las-o in pace pe iehovista @Porumb. Ea e intr-adevar capabila sa dejecteze mai multe manipulari si minciuni laolalta decat poate sa dejecteze mizerii canalul Colentina...

Sa-si vada de perversiunile sexuale si de amenintarile cu moartea, de interzicerea transfuziilor si de alte zeci de aberatii de care se fac vinovati membrii sectei ei...
thinking
Din cei 14000 de preoți, ii numeri pe degete pe cei care ajung în scandalurile presei (careia nu-i scapa nimic din domeniul acesta). Sunt doar cele 5-6 cazuri care apar de-a lungul unui intreg an... (cazuri ce sunt bineinteles puternic mediatizate).

| milan9 a răspuns:

Chiar în ciuda unor exemple negative referitoare la preoţia evreiască a fariseilor, Fiul lui Dumnezeu a inclus cu toate acestea misiunea preoţilor în linia activităţii Bisericii pe care a întemeiat-o pentru mântuirea oamenilor (subliniind durata misiunii lor: „până la sfârşitul veacurilor"). A considerat lucrarea lor de transmiterea a învăţăturilor şi harului ca fiind indispensabilă Bisericii Sale.

Nu este nimic nou în zilele noastre. Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doresc să poarte o astfel de sarcină a preoţiei:

- Timotei 5, 22:,,Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni (pentru a transmite harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
- Timotei 5, 17:,,Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
- I Timotei 5, 19;,,Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
- I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."
- I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere.
Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
- Fapte 20, 28:,,Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
- I Tim. 4, 14:,, Nu fi nepasator faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea miinilor mai-marilor preoţilor."

| milan9 a răspuns:

Majoritatea preotilor pe care îi cunosc sunt oameni foarte deschişi la minte, binevoitori şi oneşti. Şi nu puţini dintre ei aşează pe primul loc comunitatea înaintea propriei familii...

Daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? Ei bine, de 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica… happy happy

| Alcyon a răspuns:

Am avut de-a face cu un preot cam escroc, care pretindea ca are nu stiu ce puteri paranormale happy Avea mare priza la dame divortate, cu nu stiu ce facultati si slujbe bune (deci nu poti sa spui ca numai analfabetii cred in astfel de bazaconii). Eu m-am prins cum sta treaba, din clipa in care i-am vazut Mercedesul laughing Si mai stiu si alte chestii. Nu toti preotii sunt asa, nu-mi place sa generalizez, dar exista si astfel de specimene.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Alcyon):

Specimene exista in multe categorii. procentul specimenelor e lucrul important.

| Jardelin a răspuns (pentru Alcyon):

Adevarul este ca si eu consider Mercedesul ca semn al celor care au priza la dame divortate. De cand mi-am luat Mercedes parca doamnele divortate si nu numai, se uita mai cu interes la mine. Si parca mi-au crescut si puterile paranormale!

| Jardelin a răspuns:

Exista statistici, studii, care sa arate ca preotii pacatuiesc mai mult ca ceilalti oamenii? Daca niste nesipraviti fac afirmatii de genul acesta ar trebui sa le luam in seama? A stat cineva sa contabilizeze pacatele preotilor?

http://www.kanald.ro/......38980.html

http://stirileprotv.ro/......ajuns.html

http://stirileprotv.ro/......ioare.html

http://avereabisericii.ro/fata-ascunsa-a-bisericii-noastre/

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Adica in primul rand se impotrivesc cu tarie adevarului lui Dumnezeu descris in Biblie, amagesc oameni prin teatrul pe care-l joaca.Nu cunosc adevarul, il ignora, si pe cei care vor sa-l cunoasca nu-i lasa, cauzeaza revolta intre oameni, colaboreaza cu politica, au fost si sunt tradatori ai semenilor. Gandeste-te in biserici s-a facut propaganda electorala. s. a.(Daca doresti citeste in Biblie in Matei 23:4-34.