| Dandanache a întrebat:

Unul din lucrurile pe care le-am observat, in nenumaratele discutii cu Martorii lui Iehova, este faptul ca acestia nu au pregatire academica si nu te suprind niciodata prin sclipiri de gandire sau logica personala. Desi sunt autopropusi experti in orice domeniu si iti ofera, stereotipic, raspunsuri la diverse probleme stiintifice, atunci cand intri in discutii profunde asupra unui anumit subiect stiintific se blocheaza, raspund pe langa subiect sau parasesc discutia.

Exista intre aceasta secta si educatia academica o incompatibilitate structurala? Iata cateva citate din publicatia lor fundamentala, Watchtower: "Martorii lui Iehova sa nu isi doreasa sa mearga la facultate. Mai bine sa isi doreasca sa lucreze in organizatia Watchtower". Watchtower, 9/1/75, p.543; Pay Attention to Yourselves and to All the Flock", 1977, p. 105 "Nu faceti educatie superioara. Nu mai e timp! Faceti servicii de pioneriat [...]".WT 3/15/1969, p. 171

Sub pretextul ca nu face parte din scopul lor religios, educatia academica este refuzata. La nivel social, acest comportament nu s-ar putea manifesta insa decat prin urmatoarea mecanica: recrutarea de noi membri se adreseaza sectorului needucat si cu intelect inferior, oameni convinsi cu usurinta sa accepte mecanic invataturile lor fara sa isi puna intrebari si, in acelasi timp, care nu risca sa urmeze o educatie academica, ce ar putea pune sub semnul intrebarii invataturile martorilor. Persoanele inteligente, educate si cu spirit critic, nu sunt potrivite cu scopul lor. Avand in vedere ca acestia din urma au nivel de educatie superior celor dintai, nu pot fi nici convinsi de argumentele acestora si, totodata, risca sa ii puna in dificultate pe primii. Indivizii inteligenti si educati tind sa se individualizeze, sa se remarce la nivel personal, in timp ce indivizii mai putin inteligenti si mai putin educati accepta cu mai multa usurita identitatea de grup, constanta si uniforma, menita sa promoveze ideologia comunitatii, nu cea a individului.

Trebuie sa recunosc ca in concluziile de mai sus e si o mare doza de prejudecata, izvorata din faptul ca nu am intalnit niciodata martori convingatori prin inteligenta si educatie. Dar, pentru o intelegere mai corecta a acestei comunitati crestine, adresez urmatoarea intrebare:
Care dintre martorii deosebit de prezenti pe site au urmat o facultate si, daca da, ce facultate? Dar un doctorat? Dintre membrii comunitatii cu care ati luat contact, cati aproximativ au urmat studii superioare si care sunt domeniile studiate cu precadere. Ma bazez pe sinceritatea voastra ideologica in cazul raspunsurilor afirmative, la fel cum voi aprecia lipsa de raspuns ca fiind un raspuns negativ (avand in vedere ca de regula sunteti prezenti la intrebarile ce va privesc).

Ii rog si pe altii, daca ati cunoscut martori intelectuali, cu educatie superioara, sa scrie cateva cuvinte despre ei.

63 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu parasesc discutia, ci imi dau seama ca oricat as vorbi, nu ajungem la un punct comun. Apoi, evit discutile sarcastice, nu au nici un sens si ma straduiesc sa vorbesc cu cei care sunt sincer interesati sa cunoasca Biblia. Iti doresc mult succes!

| Dandanache explică (pentru danay72):

"Cei care sunt sincer interesati sa cunoasca Biblia" nu sunt sunt automat doar cei care pun intrebari la care voi stiti sa raspundeti. Sau asa va consolati voi, daca va incuie inseamna ca nu vor sa cunoasca Biblia?

Voi aprecia interventia ta, care nici acum nu are legatura cu intrebarea, ca un raspuns negativ la intrebarea mea. Multumesc pentru participarea la sondaj. O zi buna.

| milan9 a răspuns:

Intr-adevar, suntem asaltați aproape zilnic pe stradă de astfel de persoane manipulatoare.
Cu aceasta campanie de adunare de membri ajungi sa te intrebi daca nu cumva criza a ajuns și în buzunarul celor ce conduc aceste secte și au o nevoie disperată de zeciuiala atat de consistenta...

| NOname a răspuns (pentru milan9):

...râde ciob de oală spartă.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Ce zeciuiala? Nu sunt din aceasta "secta", dar toate celelalte "secte" dau zeciuiala la porunca Bibliei care spune sa dai a zecea parte din ce ai. Bine macar ca nu trebuie sa dea bani eventual pe la slujbe, ca si cum cineva le-ar face in schimbul banilor. Dar stiu ca e doar un argument impotriva "sectelor"

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Această zeciuială (directă sau sub formă de "donaţii") nu este oare miza pentru care sectele îşi adună prozeliţi? Ce s-ar face fără ei? Cine ar mai plăti "donaţiile"- a zecea parte din tot venitul lunar?

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Mântuitorul nu a susţinut zeciuiala cu care jegmănesc acele culte, dar i-a încurajat în mai multe ocazii pe apostoli să primeasca ceea ce li se va da, pentru că "vrednic este lucrătorul pentru plata sa".

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Da, au nevoie si de zeciuiala. Sunt baptist si pot sa spun ca bisericile baptists nu sunt supuse statului si nu iau bani de la stat. Si din experienta stiu ca Domnul binecuvinteaza pe cei ce respecta aceasta porunca, asa ca oricat ar da, sunt in mare castig (probabil ca mai pot apoi umple o data buzunarul conducatorilor "sectei"). Eu nu sunt deloc un om jegmanit. In plus, nu se iau bani la botezuri sau inmormantari( poate ai auzit exceptii, asta nu e bine, si sincer stiu ca si in alte culte nu se iau bani pentru asa ceva, doar exceptii.
"Fara plata ati primit, fara plata sa dati"
Cum am zis, stiu ca multi spun despre "secte" ca vor doar bani, eu nu cred asta ci se spune doar despre noi ca oamenii sa fie inselati

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

In plus, nu esti exclus din biserica daca nu dai zeciuiala, nici nu esti obligat. In biserica poti da cat vrei. Dar cei mai multi stiu ca e cel mai bine sa dai.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Daca un bugetar câştiga în medie pe an 180.000.000 lei vechi (~1500 ron/lună), ar fi avut de plătit in mai toate cultele neoprotestante,, zeciuială" pe an: 18.000.000!
Oare la noi insa cate generatii de credinciosi ortodocsi doneaza si aduna impreuna aceasta imensa suma pe care o secta o cere spre exemplu de la o persoana intr-un singur an? Si aceste culte neoprotestante se mai bat cu pumnul in piept ca la ei sunt mai putini lideri care sa primeasca bani la cununie sau inmormantare... Dupa ce jupoaie omul cu zeciuiala ce i-ar mai trebui un maruntis?

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Nu te jupoaie nimeni. Am mai spus, nu e nimeni obligat sa dea zeciuiala. Nu secta cere asta, ci Biblia. Nu inteleg ce va tot legati de asta. Stii, mi-am dat seama ca inainte sa raspunzi nu prea citesti sa vezi la ce raspunzi.

| KodrutZ a răspuns (pentru pet555):

Sigur ca nu te jupoaie, dar se uita la tine ca la oaia neagra a turmei. E o presiune sociala in sensul asta, indiferent ca discutam de asa-zise secte sau culte mari gen ortodocsi, catolici, samd.

| pet555 a răspuns (pentru KodrutZ):

De obicei nu stie nimeni altcineva din biserica daca ai dat sau nu.

| KodrutZ a răspuns (pentru pet555):

De obicei, dar stii tu cum discuta lumea... depinde totusi de la caz la caz si de la popa la popa. Ce apreciez eu in mod deosebit la "secte" atunci cind "opereaza" la oras, dar si la tara, e ca isi ajuta "turma". La citi bani are biserica ortodocsa, face un mare rahat. Stiu ca la un moment dat comentau aici in Iasi ca Rotary Club, organizatie masonica pe fata, a luat vreo 20-25 de copii cu probleme la inima si i-a dus in Israel unde au fost operati. Evident ca i-a adus si inapoi. Toata treaba asta a costat niste sute de mii de euro, iti dai seama. De comentat au comentat bor-ul, dar nu au facut ceva de genul asta ei vreodata.

| KodrutZ a răspuns (pentru pet555):

Asta e tendinta generala indusa de bor fiindca pierd "oi" din "turma". Cum adica, "secta" baptista/penticostala/etc are preoti care fac slujbe fara bani? Din banii strinsi dau inapoi celor nevoiasi? Nu au Mertzane de 100.000 EUR cu numarul HAR? ASA CEVA NU SE POATE! Sectanti nenorociti!
P.S. Religia/cultele se reduc pina la urma la controlul populatiei. Tocmai de aia daca apare o chestie noua care chiar face ceva pentru comunitate e infierata asa cum se intimpla la noi si nu numai.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Pfai de viata ta. tu vorbesti de jecmanit?
tinere, uite-te in ograda ta. unde ai mai vazut sa te lase cu mortu pe masa, pentru ca nu ai cotizatiile platite? unde ai vazut sa te bage in randul preotilor "cu chemare dumnezeiasca" pe bani? unde ai mai vazut masini luxuase cum nici presedintii de state nu au? unde ai mai vazut biserici din aur? cine se imbraca azi in aur? fratee. unde ai mai vazut sa treaca enoriasii de la un cult la altul pentru ca la noul cult sunt taxele mai mici? fii realist. asta-i adevarul care nu il poti nega.
si ca sa nu zici ca mint sau infloresc uite-te la videourile astea:
https://www.youtube.com/watch?v=spbWIPJlzf4
https://www.youtube.com/watch?v=sjRX70d-vks

si acum comenteaza. baga aia cu heruvimii, ceruti de Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Dupa momentul in care a fost acaparat de aceasta secta nu mai cunosc pe nimeni care sa fi facut studii. Au ramas cu ce aveau. Asa se explica studiile pe care unii "martori" le au - le aveau dinainte.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Foarte putine exceptii de la regula ("Dupa momentul in care a fost acaparat de aceasta secta nu mai cunosc pe nimeni care sa fi facut studii. Au ramas cu ce aveau. Asa se explica studiile pe care unii "martori" le au - le aveau dinainte.")
De ce procedeaza asa oare?

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Din acelasi motiv pentru care homosexualilor, infractorilor, si oamenilor care se calugaresc (unii ca sa scape de lege) li se schimba numele cand intra in viata monahala.
exceptii zici? mai citeste raspunsul meu odata. cate cazuri am enumerat care au crescut in famile de martori si au instruire superioara, sau care au in prezent functii inalte, si invata din biblie cu Martorii? esti penibil.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iata spre exemplu programul unuia dintre calugarii insultati de @fllu>
"- prezenţa fără lipsă de la Sfânta Liturghie,
- între 14 şi 18 ore pe zi (!) slujirea credincioşilor veniţi din toată lumea cu cea mai diversă gamă de suferinţe, pentru care găsea mereu cel mai potrivit leac
- aspra postire, şi gustarea abia noaptea târziu a puţină hrană
- citirea pravilei şi a cărţilor Sfinţilor Părinţi
- odihna 2-3 ceasuri pe noapte"

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Sigur. doar nu vrei sa te creada cineva?
dovedeste cu citate DIN BIBLIE ca vreun calugar trebuie sa faca lucrurile acestea, in ideea ca le face. desi este fals ceea ce spui tu.
dada, putina hrana, caviar si mai stiu eu ce icre negre, in sos nu mai stiu de care...
Isus, in Matei 5 o spus ca lumina trebuie sa straluceasca, sa o vada oamenii. apoi, ulterior a spus: VOI sunteti lumia lumii. cu referire la cei ce continuau serviciul sau. atunci ce cauta calugatii in pustietate? Isus a fost pustnic?
dovada a ceea ce se intampla in manastiri, sunt cazurile ce ies la iveala din cand in cand, de ex, tanacu, sau maica virgina care a nascut (daca nu ma insel 2 gemene) copii avortati din lacul Sf Ana, etc...
cand au facut lucrurile astea? in timpul liturghiei, sau in timp ce citeau pravila? laughing fratee renunta la ochelarii de cal... ci citeste Biblia. cunoaste adevarul.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Generalizarea nu este decat expresia tendentiozitatii agresive.
Cei care fac aceste excese sunt putini, iar prin acestea ei tocmai au demonstrat ca nu au ce cauta in Biserica. S-au strecurat ca dusmani ai Bisericii.
Cât priveşte "uscătura", cât priveşte pe impostorii care profită de pe urma Bisericii pentru profitul lor personal, fiind dispuşi la tot felul de compromisuri împotriva învăţăturilor ortodoxe, ei nu pot fi numiţi decât duşmani reali ai credinţei lor strămoşeşti – cei mai mari şi cei mai aprigi...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Caritatea in Biserica merge atat pe plan organizat cat si individual (gen Pr. Nicolae Tanase, cel care ingrijeste peste 400 de copii in localitatea Valea Plopului.)

Referitor la caritatea organizata, iata spre exemplu numai in 2012 in eparhiile Patriarhiei Române se derulau 767 de proiecte şi programe sociale, din care 561 finanţate din fonduri proprii, 22 cu finanţare externă, 24 cu finanţare publică şi 160 cu finanţare mixtă.

În cadrul aşezămintelor social-filantropice şi prin intermediul programelor şi proiectelor sociale, au fost acordate 895.350 de servicii sociale unui număr de 211.495 de beneficiari unici.
Dintre acestea, 166.397 au fost servicii sociale pentru 105.717 copii din aşezămintele sociale ale Bisericii şi Statului, dar mai ales din familii sărace şi fără posibilităţi de întreţinere sau cu părinţii aflaţi la muncă în alte ţări,

40.987 - servicii sociale pentru 19.143 persoane cu dizabilităţi (deficienţe de vorbire, vedere şi auz, consumatori de droguri sau alte tipuri de dependenţe, persoane infectate cu HIV/SIDA),

640.694 - servicii sociale pentru 74.752 persoane vârstnice din aşezămintele de protecţie socială bisericeşti, din centrele sociale de tranzit şi adăposturi de noapte, bătrâni singuri, nedeplasabili, abandonaţi de familie şi cu grave probleme de sănătate,
47.272 - servicii sociale pentru 11.883 victime ale traficului de persoane, victime ale violenţei familiale, deţinuţi eliberaţi, victime ale calamităţilor naturale, şomeri.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Nu stiam ca iti numesti parintii din biserica dusmani, impostori.
toti preotii sunt asa.
ce-i care nu stim despe ei, inseamna ca inca fac pe ascuns.
si nu este generalizare, ci o constatare clara, evidenta.
era generalizare daca ara un caz de popa habotnic, lacom, acum 7-8 ani, si il aminteam tot pe ala. dar daca vrei, iti caut nu 100 ci 1.000 de astfel de popi. dar n-am timp, de pierdut, trebuie sa vorbesc din biblie in timpul ala. este mai util.
daca ceea ce sa prezentat in emisiunea cu ochii in 4, la care ti-am dat link, numesti generalizare. ok... inseamna ca ai ochelari de cal.

| Dandanache explică (pentru fllu07):

Afirmatia ta ca toti preotii ortodocsi sunt impostori e in aceeasi masura o generalizare cum ar fi afirmatia mea ca toti martorii nu au studii superioare. Totusi, tu mi-ai povestit si de martori cu studii superioare si te-am crezut pe cuvant. Hai sa il credem pe cuvant si pe milan9, si sa acceptam ca a cunoscut si parinti drepti. Chiar daca dai 1000 de cazuri, fie si 10000, asta nu contrazice faptul ca ar putea exista si preoti cu adevarata chemare duhovniceasca.

| ElenaRomann a răspuns (pentru milan9):

Fllu dsca e iehovist spune si el mincini ci calomnii care-i convin dar asa cum spui si tu eu nu am vazut decat 4-5 cazuri pe an in toata presa. Normal ca in 25 de ani de la revolutie s-au adunat mai multe nazbatii ale unora nevrednici pentru preotia lasata de Iisus dar in toata tara traiesc si autrait de atunci zeci si zeci de mii de preoti.

| fllu07 a răspuns (pentru ElenaRomann):

Nu spun eu. nu am nici un avantaj. eu doar evidentiez ce spune presa.
"au trait si traiesc zeci si zeci de mii de preoti"
pai fine nu le-au fost mediatizate cazurile, fie nu ai aflat tu despre ele, fie inca nu a venit timpuls a fie dezvaluite. dar nu uita, cat de curand ONU va distruge religia. o va calca in picioare. o sa vezi. atunci o sa fie descoperite toate atrocitatiile, toate dezgustariile, toate scarboseniile religie false.
dar nu te agita cand citesti aceste randuri. ai rabdare sa se implineasca ce spune Biblia. nu uita, MULT NU MAI ESTE!

| ElenaRomann a răspuns (pentru fllu07):

Ai rude la ONU si i-ai pus gand rau Bisericii lui Dumnezeu? Pai daca secta ta nu e o religie atunci ce e? O secta aparuta la spartul targului dupa 2000 de istorie a Bisericii si a sacrificiilor martirilor face gat la ce?
Va zbateti ca demonizatii pe fiecare zeciuiala pe care o primiti de la cei pe care ii rupeti de Hristos si de Biserica lui?

| fllu07 a răspuns (pentru ElenaRomann):

Haha, nu ma fa sa rad, mi-s crapate buzele.
nu trebuie sa am rude la ONU, trebuie doar sa am o incredere deplina in Biblie. ca sa te convingi, observa te rog ce scrie in 1Tesaloniceni 5:3, apoi intra pe site-ul official al ONU si vezi care este mottoul lor.
de fapt voi, care va considerati membrii ai bisericii lui Dumnezeu, nu credeti nici daca s-ar cobora Isus din cer. degeaba ma obosesc eu.
ti-am zis ai putintica rabdarica. nu te agita ca pepsi. nu uita: cine rade la urma, RADE MAI BINE. acum fa-ti jocul, critica, persecuta, pastreaza-ti in continuare spiritul calm, cand lumea asta se duce de rapa, ignora biblia, oricum esti din biserica lui DUmnezeu.
apropo de denumirea asta laughing
in faptele 15:14, 17 se spune ca cei care il vor lauda pe Dumnezeu, sau cei alesi de el vor purta numele sau. cum o rezolvi cu numele lui Dumnezeu, Iehova? preferi sa il tii ascuns, ca "biserica lui Dumnezeu"?
vezi, sa nu primesti o parte din plagile care vor veni peste aceasta "biserica" Apocalipsa 18:4.

P.S. : nu eu i-am pus gand rau bisericii lui Dumnezeu. ci Iehova Dumnezeu. Apocalipsa 17 te ajuta, daca vrei sa fii realista.

| milan9 a răspuns (pentru ElenaRomann):

Stai calma. Nu-l scoti din indoctrinarea cu care a fost invatat sad Imi pare rau pentru el.
Nu stie nici de Biserica lasata de Fiul lui Dumnezeu, nici ca Dumnezeu lucreaza in mod concret prin harul Sau, si nici ca a tetragrama YHWH nu are nici in clin nici in maneca cu varianta de pronuntie (inventata de nea Gigi saecuristu' la un joc de table -"Iehova") nu are nici o relevanta biblica. EVREII NU AU PRONUNTAT NICIODATA ASA CEVA, nici macar nici cel mai redus dintre ei... thinking

| ElenaRomann a răspuns (pentru fllu07):

Apocalipsa ii acuza pe dusmanii Bisericii si nu Biserica.
Biserica si martirii ei ocupa loc de cinste in toate capitolele cartii Apocalipda.

| fllu07 a răspuns (pentru ElenaRomann):

Da, citeste totusi apocalipsa 17, si fii realista.
de fapt sunt multe simboluri in aceasta carte a Bibliei. dar totusi fiara reprezinta politica, puterea, guvernarea (vezi diademele sau coroanele de pe capul ei), si negustorii voiajori reprezinta comertul de azi. prin urmare mai ramane religia falsa. asadar... ramane de vazut pe cine va judeca Dumnezeu. cert este ca Adevarul este in Biblie. esti de acord?

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Mai taie paie, invatatule.
biserica ta, ORTODOXA, a tiparit in 1878 o editie a bibliei pe care si-a pus parafa. ciudat este ca in ea apare acest nume Iehova, in loc de ceea ce ulterior biserica a scris, adica "domnul".
la vreme te intorci si impotriva religiei tale. cauta frate si informeaza-te, ai biblioteci, ai acces la arhivele bisericii, cauta si vezi.
eu personal am o editie din 1913 tot de biserica ortodoxa, de la Iasi, tot cu parafa, si in aceasta traducere apare Iehova peste tot in text. cum o scoti la capat acum? vai de tine.
si referitor la cazurile de caritate prezentate mai sus, nu le neg, poate sunt adevarate, dar Isus i-a trimis pe continuatorii sai, sa anunte veste buna despre Regat ca fiind SINGURA solutie la problemele omenirii, indiferent care sunt acestea: foamete, dezastre nat. razboaie, boli etc...
Isus nu ne-a trimis sa facem acte de caritate. el a facut pentru a dovedi ca are putere, si la momentul stabilit va vindeca omenirea. in fine...
zii cu heruvimii laughinglaughinglaughing CARE CHIAR DUMNEZEU IA CERUT laughing

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Ei bine, ceea ce tu ai enumerat mai jos nu are leatura cu religia: "fiara reprezinta politica, puterea, guvernarea (vezi diademele sau coroanele de pe capul ei), si negustorii, comertul de azi".

Las-o nu incerca sa o induci in eroare.
În Apocalipsa NU se face referire o dominatiune religioasă!

În Apocalipsă cap.17-18, "Babilonul cel Mare", este prezentat ca fiind "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

Ori până şi ultimul creştin ştie că "SFINŢII şi MUCENICII" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată.
"Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...).

"Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos!

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Chiar nu conteaza ce au scris unii in 1914. Cu siguranta nu au avut binecuvantarea Sfantului Sinodului. Iehovisti existau si atunci. In ori caz, cel care a preluat varianta aceasta eronata de pronuntie englezeasca ("Yehova) a gresit, si stii de ce...:

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Se pare ca uiti de inchizite.
inchizitie care ia ars pe rug pe cei care aveau o biblie.

las-o pe Elena sa-si apere credinta daca o are, si daca poate. sau, esti avocatul ei?

| ElenaRomann a răspuns (pentru fllu07):

Eu imi apsr singura credinta da ce-i cu inchizitia ssu ai uitat ca fost un prost experiment al unora din apus si nu de la noi.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Ce-i cu inchizitia? Nu sunt catolic de ce imi spui mie?
Nu-mi aduc aminte cine, dar bine spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica catolica (cu a ei invatatura) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad
Cât despre unii catolici care au comis nişte abuzuri prin Evul Mediu, aceia nu au acţionat în numele misiunii încredinţate lor şi nici nu au respectat prin acele fapte învăţăturile Bisericii lor.

Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

:))
care "pana si ultimul crestin"?
ei saracii, fratii tai ortodocsi de pe valea prahovei, sai din moldova, sau ardeal, habar n-au ce sarbatoresc de pasti. si stiu de sfintii mucenici.
sa fim seriosi.
https://www.youtube.com/watch?v=UjnWFyxgBVc

na uite, ce spun ortodocsii. uite cat de mult le pasa popilor de ei. auzi, cica lo spanzurat pe Isus.:))

| fllu07 a răspuns (pentru ElenaRomann):

Da sigur. o mana spala pe alta si ambele spala fata.
voi zicei ca ei, ei zic ca voi. si la urma urmei nu m-as mira sa ziceti ca n-a existat nici o inchizitie.
voi din ei va trageti. marea schisma 1054. deci sunteti acelasi material, aceiasi marie cu alta palarie. o vai... si pentru ortodocsi si pentru catolici vi se potriveste la fix matei capitolul 23. este o dedicatie, sa spun asa, de la Isus pentru clasa clericala. toti sunt pedofili, profitori, extorcatori, afaceristi, majoritatea homosexuali, au abuzat copii, etc...
vai de marea prostituata cand va fi arsa in foc. VAI.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Esti iehovist si te recunosti in primul rand prin faptul ca esti restantier la istorie (nici cetatenie romana nu stiu cum de ai cu asa lacune...), tendentios si mincinos pana in maduva oaselor... sad

Biserica (Ortodoxă) nu a început în 1054! Ea a rămas neschimbată încă de la începutul creştinismului! În 1054 DOAR S-A CONTURAT DEFINITIV CATOLICISMUL ( cel care a făcut de fapt pasul "în lateral" prin inovaţie şi schimbare)!

Să nu creadă cineva că la Schisma din 1054 s-ar fi împărţit învăţăturile precum cărţile de joc. Nu. happy Fiecare a dus incepand de atunci şi pe mai departe tezaurul de invataturi al Bisericii apostolice (fără modificări sau alterări), cu singura diferenţă că în "apus" catolicii au mai ADĂUGAT ceva (vreo patru lucruri noi) dar fără justificare biblică. Inovaţii nejustificate.

Doar asta a făcut de atunci diferenţa. Noi ortodocşii in "răsărit", din conservatorism rigid, nu am indraznit sa ADĂUGĂM nimic. Doar asta face diferenţa. Dar nici ei, catolicii, nu au pierdut nimic din ce aveau înainte de 1054.

Biserica Ortodoxă este Biserica apostolică de 2000 de ani! Ea nu s-a desprins din nimeni. Ea a mers pe linia ei fără să inoveze sau să renunţe la nimic. Sectă este numită gruparea care schimbă învăţături sau renunţă la ceva!

Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054. Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin catolicilor şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire!

Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare! Iată o parte dintre ele:
1. papa devenea locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque;
3. introducerea credinţei în existenta purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În schimb, în linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare!

De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

Înainte de "Marea Schismă" (ruptura dintre apus şi răsărit, din iniţiativa apusenilor), cele care vor fi numite atunci Biserica Ortodoxă (în răsărit), respectiv Biserica Catolică(apus), au reprezentat împreună Biserica primară, Biserica care a continuat în mod neschimbat învăţăturile comunităţilor creştine din perioada apostolilor!

Cu toate că între cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) existau mici diferenţe chiar înainte de ruptură, important este că ele au păstrat neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

O mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia lăsată de HRISTOS (pentru lipsa de cunostinte biblice a unora dintre apartinatorii unor culte)

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."

6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| sublime89 a răspuns:

Lucrul pe care si-l doresc cu adevarat martorii nu e credinta, ci banii care vin impreuna cu ea. Ii intoxica pe creduli cu teoriile lor deplasate ca sa scoata bani de pe ei. De pe persoane cu spirit critic n-o sa obtii bani niciodata, deci e si normal sa nu vrei sa ai de-a face cu astfel de persoane.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Da? nu stiam. ia zi, cand ti-a cerut un Martor bani, ca tu esti unul dintre aia cu spirit critic, sigur i-ai alungat. ia zi, cati ti-au cerut?

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Pai eu nu sunt martor. Cum sa-mi ceara bani? Banii vin dupa ce te conving sa treci la religia lor.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Hahaha, nu stiu de ce, dar simt ca faci referire, in intrebare, la mine si discutile noastre laughing
numa ca fapt divers, Martorii sunt destui cu instruire superioara. de exemplu in Sibiu este un profesor universitar. apoi avocati, juristi, notari, profesori in licee si scoli generale cu gramada. numai in grupul unde particip eu sunt 5 cadre didactice care predau diferite materii in licee, unele sunt titulare pe postul lor, deci au instruire. eu personal am discutii regulate cu un profesor de informatica, de la un colegiu. sotia lui este judecatoare.
totusi apreciez ca ai recunoscut ca intrebarea iti este plina de prejudecati. apoi, verisorii mei, crescuti in familie de martori au facut facultati la cluj. si acum... grijesc batrani si culeg masline in Italia.
eu nu sunt dispus sa fac o asemenea investitie (5-7 ani din viata), si mai apoi sa sa nu pot face nimic cu diploma. de asemenea multe sunt cazurile cand gasesti un loc de munca pentru instruirea ta, dar acolo devii sclav, deoarece ai potential si te exploateaza. si sunt sigur ca la toate argumentele care ti le-am spus ai ceva de comentat. de asta martorii abandoneaza o discutie, pentru ca nu isi pierd timpul aiurea cu oameni care nu vor decat discutii in contradictoriu, nimic altceva. decat sa discut cu tine asa, mai bine fac altceva mai util.
Isus a fost condamant indiferent de ce facea, in aceasta situatie a spus ca intelepciunea este dovedita dreapta de lucrarile ei. prin urmare trage concluzia tu. insa nu uita: cine rade la urma, rade mai bine.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

De unde stii? vorbesti aiurea in tramvai. daca nu esti martor de unde stii ca dupa ce devii esti chelit de bani. ai grija la vorbele tale sa nu intre la calomnie, deoarece se pedepseste conform legii.

| Dandanache explică (pentru fllu07):

Multumesc pentru raspuns. Ma bucur sa aflu ca unii Martori urmeaza o cariera academica. Sper sa am candva ocazia sa discut cu unii, sunt curios daca reusesc sa se evidentieze fata de cei pe care i-am cunoscut pana acum.

Referitor la partea a doua a raspunsului, nu caut sa comentez cu orice pret la orice argument mi se aduce. Daca argumentele sunt temeinice si convingatoare, voi accepta deschis acest lucru. Sunt vreo doua persoane pe TPU (din ce pot sa imi dau seama, amandoua cu studii de teologie) care au reusit sa imi castige respectul. Din pacate, martorii (de pe TPU), cu ingaimarile lor repetitive, de multe ori fara nicio legatura cu intrebarea, nu au reusit asta. Nu m-am gandit anume la tine. Cel mai recent, si de aceea am si postat intrebarea, danay72 a confirmat ca, departe de a fi un opinent convingator, este doar o caraghioasa fara pregatire, cu vizibile dificultati de intelegere si logica. I s-a repetat de trei ori o intrebare, formulata politicos, pe care a ignorat-o, preferand sa vorbeasca despre orice altceva, justificand apoi ca "nu se poate ajunge la un punct comun". Desigur, atunci cand nu sti sa raspunzi nu se va ajunge la un punct comun, dar aici etica personala te poate ajuta sa recunosti ca nu sti (inca) raspunsul, nu sa te eschivezi, sa inventezi scuze si sa parasesti discutia.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Hahaha rolling on the floor Sa nu-mi spui ca esti si politist sau ceva. Stii tu foarte bine unde va sunt radacinile, si unde sunt interesele. Acolo unde se duc si banii. Iti dau un indiciu: nu pe vechiul continent.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dandanache):

Stai calm, asa a facut si cu mine. Am intrebat-o foarte clar daca ar avea nevoie copilul ei de transfuzie l-ar lasa sa moara sau nu, iar ea o dadea in gard cu solutii alcaline si alte prostii care cica ar inlocui transfuziile, asta cind in multe spitale nu au nici seringi sau branule...

| utilizator12345678910a a răspuns (pentru fllu07):

La baza existenței este o existenta care nu are cauza.Adică trebuie sa fi existent ceva din veșnicie,neputand fi candva nimic,iar Acest ceva care nu are cauză trebuie să perfect, sa aiba in El totul.Iar o existența perfectă, o existenta care nu i minora, din care sa poată ieși nimic trebuie sa fie constienta și iubitoare.Deci un dumnezeu etern,din veci,izvorul existenti si baza acesteia, care nu a primit existența de la altcineva, fiind din nimic trebuie sa fie nu o singura persoana, ci una care iubește alta persoana si care iubie mai curata decat cea dintre un tata și un fiu. Exista un Tata si un Fiu.Si un al treilea, care bucura pe Unul, il bucura pe Tatăl cand sta alaturea si prețuiește pe Fiul cum prețuiește și el. Iubirea adevărată este în 3, nu în 2, în 2 iubirea are o margine Exista un singur Dumnezeu care a făcut cerul și pamantul.Acest lucru poate fi dedus prin rațiune.Fiecare lucru își are o cauza,o premisa,pana ajungem la o premisa necreata a tuturor.Iar acest Dumnezeu este iubire.Dar un Dumnezeu al iubirii veșnice nu poate fi decat un Dumnezeu al unei Treimi de persoane,fiindcă iubirea nu poate fi decat între persoane.Și o iubire desavarsita nu poate fi decat intre trei persoane.Un Tata care ar avea mulți fiii nu și-ar îndrepta iubirea infinită spre mai multi fii diferiti,caci, dacă aceștia ar fi feluriti, ar fi și marginiti și n-ar putea primi toata iubirea Tatălui.Iar iubirea aceasta își arată desavarsirea în Duhul Sfânt, care Se bucura cu fiecare de celălalt.Astfel,și în Dumnezeu sunt trei persoane, dintre care fiecare se bucura de toata fiinta împreună cu celelalte, că și oamenii, dar într-un mod desavarsit.Mai pe scurt, întrebarea e altabig grinacă Dumnezeu este iubire, pe cine a iubit Dumnezeu mai inainte de creatie.In plus,la intrebarea din ce cauza a creat Dumnezeu lumea,voi veți spune,din iubire. Înseamnă ca Dumnezeu iubește dinainte de creație, iar iubirea e interpersonala. Altfel,am putea spune ca Dumnezeu creeaza lumea din necesitatea de a iubi, de-ai fi afirmată existența, de a scapa de monotonia singuratatii, iar de aici pana la panteismul cum că lumea a fost creat prin emanație nu mai e mult.Sa nu mai zic ca Adam a fost creat după chipul lui Dumnezeu.Omul e chip divin, iar chipul fără asemănare devine pasiv. Dumnezeu oare a lăsat ca aceste chipuri sa ramana pasiv etern.Nicidecum,Dumnezeu dorește sa ne asemanam Lui,să fim ca El,deoarece iubirea divina circusmcrie toate eu-rile,doar noi trebuie sa primim acesta iubire,și să fim ca Dumnezeu. Nu mai zic de jocul dintre singular și plural la Facere,,sa facem om după chipul si asemanarea Nostra",,după chipul Său l-a făcut" sau de alte referințe din Scripturi ce reliefează într-un mod evident dumnezeirea Logosului,respectiv a Duhului.Iar,din cele ce cunosc,voi sunteți de acord cu Vechiul Testament. Mergând tot pe logica, afirmand deopotriva ca Iisus Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu, dacă Hristos e creat, putem automa trage concluzie ca Dumnezeu mai înainte nu avea Cuvant(Ratiune/Logica). Iar acuzația ca suntem politeisti mi se pare cu atât mai nefondata.Noi mărturisim un singur Domn în trei Ipostaze care se manifestă unele în altele, se întrepătrund, fiintand împreună în unitate de esență, voința și energie.Acuză acesta cade în ridicol,Dumnezeu convergand sa se relevă ca Treime încă din Vechiul Testament (Zis-a Domnului meu,Șezi de-a dreapta Mea până ce voi pune vrăjmașii Tai așternut picioarelor Tale,Din pântece mai înainte de Luceafăr te-am născut, Tu ești în veac după rânduiala lui Melchisedec, Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor, Cuvântul tău rămâne în veac.În Vechiul Testament găsim unele texte care mărturisesc despre cele trei Persoane ale Dumnezeirii. Înainte de a-l crea pe Adam, Dumnezeu a spus: „Să facem om după chipul şi asemănarea Noastră"(Facere 1, 26), iar înainte de alungarea primilor oameni din Rai, a spus: „Iată că Adam s-a făcut ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul" (Facere 3, 22). De asemenea, la amestecarea limbilor celor ce voiau să construiască Turnul Babel, Dumnezeu a zis: „Să Ne pogoram şi să amestecăm limbile lor"(Facere 11, 7).La stejarul din Mamvri, Preasfânta Treime S-a arătat sub chipul a trei Îngeri lui Avraam (Facere 18), iar în cântarea întreită a îngerilor din jurul Tronului dumnezeiesc, din vedenia lui Isaia se zice: „Sfânt, Sfânt, Sfânt Domnul Savaot" (Isaia 6, 3), adică se repetă „Sfânt" de trei ori.În Noul Testament cele trei Persoane ale Preasfintei Treimi se descoperă în mod vădit. La Buna Vestire, arhanghelul îi spune Sfintei Fecioare Maria: „Duhul Sfânt se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul Care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema" (Luca 1, 35).

La Botezului Domnului, când Fiul lui Dumnezeu Se botează în Iordan de către Ioan, Duhul Sfânt Se pogoară în chip de porumbel, iar Tatăl mărturiseşte din cer, zicând: „Acesta este Fiul Meu cel iubit, întru Care am binevoit" (Matei 3, 16-17). Sfânta Treime este mărturisită atunci când Mântuitorul Hristos îi trimite pe ucenici la propovăduire, zicându-le: „Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh" (Matei 28, 19). Învăţătura despre Sfânta Treime era propovăduită şi de către Sfinţii Apostoli. Sfântul Ioan Evanghelistul spune lămurit: „Trei sunt Care mărturisesc în cer: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh şi Aceştia Una sunt" (1 Ioan 5, 7), iar Sfântul Apostol Pavel, îi binecuvintează pe corinteni prin cuvintele: „Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi!" (2 Corinteni 13, 13).

)

Totodată,chemarea omului de a fi asemenea lui Dumnezeu nu putea fi realizata decat daca Dumnezeu s-ar fi făcut om,fiindcă altfel,cum am putea sa ne unim cu El.Din premisa ca Hristos e creat,tragem concluzie ca,,Viata in Hritstos" se înscrie în limitele creatului, nedând posibilitatea omului de a tinde spre infinit, de a ajunge,, asemenea" Arhetipului.In plus, dacă Hristos n ar fi Dumnezeu, cum s-ar fi realizat mantuirea post cădere? Jertfa unei vieți perfecte nu absolvă păcatul lumii, ci era nevoie de o lucrare divina.Omul e superior ingerului ca avand rezumat a toata creație(microvers) si a dorinței acestuia de a cuprinde toata faptura,dorită ce nu rezumă l-a creat,omul dorind natural comuniune deplină cu divinul,find chip divind,chip ce devine pasiv fără dorința de a fi asemenea Celui ce este iubire,iubire ce se manifesta in comuniune vesnica.

Sa nu uităm și de alte lucruri,Hristos făcea felurite minuni în nume propriu,ca producandu-se de la Sine,iar în altele îl cheamă pe Tatăl spre a ne da exemplu de rugăciune.Iar Cel care poate absolvi temporar o lege,e și Cel care susține legea. Iar despre chenoza, Cuvântul se pogoară la noi în mod desăvârșit fără sa se coboare, enipostaziind firea umana pe care o face plina de lumina,restaurand o din interior și învingând păcatul, fără a i schimba esență care era,,buna foarte".Voi, martorii, va inspirați de la vechii elini, atât de urâți de voi cu privire la neputință lui Dumnezeu de a patimi.Pai eu va spun un paradox.Hristos patimeste pe Cruce fără sa patimeasca. Cuvântul suferă prin Trup zguduind stihial creația, primind moartea prin excelenta ( moartea întregii creații). Dacă Hristos n-ar fi Dumnezeu, cum ar fi putut ca moartea Sa sa o substituie pe a mea? Oare un inger poate zgudui stihial creația.Sau jertfa unei vieti perfecte rascumpera o viata imperfecta.Mergand pe acesta logica, doar adam a fost rascumparat, iar ceilalți oameni nu.Sau o viata imperfectă a fost pricina a tot răul, iar o viata perfecta ne-a plătit datoria în fața lui Iehova, cum îl numiți pe Cel Ce este.Pai atunci, ne punem întrebarea :Iehova l ar fi putut ierta pe om fără aceasta jertfa.Ambele răspunsuri par de neconceput.Da, insemnand ca ca nu era nevoie de jertfa, deci Iisus a murit degeaba.Nu,insemana ca Dumnezeu e guvernat de o necesitate prin care nu il poate ierta pe om fără o jertfa supremă care sa reabiiteze onoarea divina jignita.Ce ingrozitor.Un Dumnezeu justitiar...Eu vin cu alt raspuns.O iertare formala nu ar fi adus mare lucru omului,deoarece firea era stricată. Trebuia insusita de Cuvant,reabilitat iar pe Cruce zguduită stihial într-o jertfa ce îi cuprinde virtual pe toți, prin care omul primeste mantuirea obiectiva, rascumparandu-ne aducandu-se jerta in numele tuturor Sfintei Treimi, aducandu-se lui jertfa lui Însuși.In caz contrar l-am putea numi pe Dumnezeu o fiinta infinit de perversa care nu poate ierta pana nu ii este satisfacuta onoarea divina jignita.Am văzut într un video la voi cum va întrebați cum Hristos creștea în învățătură despre Dumnezeu, având în vedere ca El însuși are esență divina.Pai,cu creșterea în vârstă, Hristos își relevă tot mai mult statul Său divin și cunoașterea exhaustiva pe care o are despre Tatăl din veșnicie.Iar despre afecte și pătimirea care nu vi se par nobile va întreb,, Ce poate fi mai nobil,decât sa mori pentru cel iubit"?! Nu în ultimul rand,la orice disputa aduceți în discuție versetul,,Tatăl este mai mare decât Mine".Pai, acest lucru e valabil doar din punct de vedere cauzal, Tatăl nascandu-L pe Logos, mai-nainte de veci.Cum ar putea doua Persoane ce sunt Una sa fie în subordine una fata de alta. Fără Tata,nu este nici Fiul,nu e logic(Fiul e născut din Tatăl,mai înainte de Luceafar)

În plus, la cincizecime,atât noi,cât și voi spunem ca peste Apostoli Hristos trimite Duhul (noi îl vedem ca Ipostas dumnezeiesc, voi ca energie divina).Pai noi știm ca trimiterea se face în doua raporturi(subordonate Hristos e mai mare decât Duhul,sau egalitate-Hristos e egal cu Duhul)

Nu în altul rând,va lipsesc tainele sacramentele prin care omul se unește cu necreatul,botezul nu mai are importanță eshatologica, spovedanie lipsește de parca Hristos nu ar fi spus,, Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. Ioan 20, 21Luaţi Duh Sfânt; Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer.

Fapte 19:18 – Şi mulţi dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească şi să spună faptele lor.

Mat. 3:6 – Şi erau botezaţi de către el în râul Iordan, mărturisindu-şi păcatele.

Iacov 5:16 – Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.

Nici împărtășanie de parca Biblia n ar fi spus:

„Deci iudeii murmurau împotriva Lui, fiindcă zisese: Eu sunt pâinea ce s-a coborât din cer. Şi ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, şi nu ştim noi pe tatăl Său şi pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborât din cer?" (Ioan 6, 41-42)

„Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?" (Ioan 6, 52)În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii." (FA 20, 7)Fapte 19:18 – Şi mulţi dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească şi să spună faptele lor.

Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos? Că o pâine, un trup, suntem cei mulţi; căci toţi ne împărtăşim dintr-o pâine. " (1 Co. 10, 17)Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea. Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni." (Ioan 11, 23-26)

Voi spuneți ca acestea sunt simboluri,dar Hristos le prezintă spunad ca,,Acesta este Trupul Meu" nu,, simbol al Trupului Meu", iar cine mănâncă din acesta Hristos va fi în el iar El în Hristos. Dacă Hristos nu ar fi Dumnezeu setea de absolut a oamenilor nu ar fi putut fi satisfăcută. O Viata in Hristos n ar putea satura nevoie infinita a oamenilor de absolut.Iar ca Hristos e Domnul, sa ascultam ce zice scriptura:"

Coloseni 1:16 „Pentru că în El au fost zidite toate… Toate prin El si pentru El s-au zidit." Ioan 1:1 „La început era Cuvântul, si Cuvântul era la Dumnezeu, si Cuvântul Dumnezeu era."„Din care după trup este Hristos, cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvântat în veci, Amin" (Rom. 9, 5) Evrei 1:8 „dar despre Fiul: „Scaunul Tău, Dumnezeule, este în veacul veacului…"„Nici un desfrânat ori poftitor nu are moştenire în împărăţia celui care este Hristos şi Dumnezeu" (Ef. 5, 5)„Ce vi se pare despre Hristos? Al cui fiu este? Zis-au Lui: Al lui David. Zis-a lor: Cum deci David, în duh, îl numeşte pe el Domn? – zicând: «Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta mea?»" (Mat. 22, 42 – 44).

Sau la înviere când Toma îl numește Domnul meu și Dumnezeul meu.Si sa nu mi spuneți ca nu a înviat: „Uitati-vă la mâinile si picioarele Mele, Eu sunt; pipăiti-Mă si vedeti: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeti că am Eu". Hristos oare folosea iluzii și vedenii? Oare la Tabor când Hristos strălucea în lumina dumnezeiasca și avea lângă ei pe Moise și Ilie sa fi fost o alta iluzie…

Iar despre viața viitoare,pe langa dovezile scripturistice (aparitia lui Moise si Ilie pe tabor,pilda săracului lazăr,referințe la focul ghenei, intunericul cel mai dinafara, scrasnirea dintilor incompatibile cu starea de existența) refuz sa cred ca Dumnezeu desfiinteaza creaturi inteligle, spre a fi din nou infinate prin Memoria divina.Refuz sa cred ca dragostea nu dainue nici dupa moarte.Ca mama mea nu mai e mama mea, ci desfinata, că oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata.Ca drogosta piere in fata mormantului si nu dăinuie veșnic, ca omul e un animal mai inteligent, fără o parte inteligibilă nemuritoare la fel cum sunt îngerii.Cum ar vrea Dumnezeu sa desființeze pe Cel făcut după chipul Sau,sa nu i respecte dorința de a fi în comuniune cu El(raiul) sau nu(iadul). Smerenia divina a atat de mare incat respecta decizia omului de a nu nu fi in comuniune cu Dumnezeu. Dumnezeu oferă si diavolului, pururea, cele bune, dar acesta nu voieste sa le primească.Si în veacul viitor oferă tuturor cele bune. Căci este izvorul celor bune din care izvorăște bunatatea.Dar fiecare participa la ele asa acum s-a făcut pe sine capabil de ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cunoscut. tineri inteligenti,ingineri,martori ai lui yehova. oameni ca mine si ca tine,bine nu chiar atat de destepti ca tine, dar eu ma intreb; rasa umana, de unde incepe la tine? de la ce grad de educatie in sus? fiindca cei mai multi de abia au coborat din copac, si ceilalti, sant urmasi ai zeilor?

| Dandanache explică (pentru anonim_4396):

Sa fii domn e o intamplare, sa fii om e lucru mare. Rasa umana incepe de la nivelul trotuarului, unde se intend nenorocitii care si-au pierdut casa si mintile. Nu o sa dispretuiesc niciodata un om, pe motiv ca nu are diplome si confirmari profesionale. Parintii mei saracii sunt oameni simpli si saraci, fara facultate, si am invatat de la ei infinit de mult. Nu mi-am intrebat niciodata parintii de educatie atunci cand mi-au dat lectii de viata si nici ei saracii nu au incercat sa ma invete ce era peste puterile lor. De-asta s-au chinuit sa ma tina ani buni in scoala, sa invat ce nu puteau ei sa ma invete, si de asta nu intreb niciodata pe nimeni de educatie decat atunci cand vrea sa imi dea lectii desi nu poate. Nu as avea nimic cu martorii si credinta lor. Doar ca nu stiu de ce sa straduie sa ne invete atunci cand nici ei nu au invatat nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Mai dandanaua? Trebuie sa te contrazic, fiindca eu am avut de invatat de la ei si ei de la mine, ara sa ne atragem reciproc, unii pe altii la religia din care facem parte.De ce spui ca ar vrea cineva sa-ti bage in cap ceva ce nu vrei, nu stiu fiindca oricum no sa poata si tu stii si esti sigur de asta? problema in religie este ca ei sant exemplul viu al mantuitorului, care si-a trimis ucenicii, sa faca ceia ce a inceput el pe cruce.Sa salveze. Oamenii din robie.E un tel, e ceia ce ar trebui sa faca crestinii, sa aduca la cunostinta tuturor, vestea si lumina cunostintei de Dumnezeu.Pentru ai salva.Din dragoste. fara sa insiste, fara sa oblige, fara a fi plictisitori.Doar sa se straduiasca.Personal am luat lectii de la unii pe care nu dadeam doi bani, cand eram teligent rational, si destept si superior. pana cand mi-am dat seama ca sant, un om intre oameni, si am cazut cu picioarele pi pamant.Respect pintru parintii matale, si pentru tine ca esti ascultator si iti cinstesti parintii.Conform bibliei, vei trai multi ani pe pamant.e o fagaduiala.

Răspuns utilizator avertizat
| misterelvisz a răspuns:

Aiurea! Parte din familia tatalui meu sunt martori lui Iehova si stii ce unul din unchi mei are doua facultati terminate si inca mai merge la adunare saptamanal!

| Dandanache explică (pentru misterelvisz):

Ce facultati are? Le avea inainte sa devina martor sau le-a facut dupa?

| misterelvisz a răspuns (pentru Dandanache):

Informatica si ASE! Bunici bunicilor mei erau deja martori, asa ca sa nasscut martor... Intr-adevar e singurul din 5 fratii care a avut "dreptul" de a urama o facultate! O zi buna!

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

Exceptia confirma cred teoria...

| KodrutZ a răspuns (pentru misterelvisz):

Intrebarea e daca le-a terminat inainte de a deveni martor sau dupa aia!

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Pai le mai trebuie si cite un fraier de-asta care sa cistige destul cit sa cotizeze consistent. Nu de alta, dar doar din zeciuiala luata de la timplari si muncitori in constructii nu prea faci treaba... dumnezo' te iubeste si banii sint ochiul dracului, dar dumnezo' ARE NEVOIE DE BANII TAI!

| misterelvisz a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa nascut intr-o familie de martori deci raspunsul e evident!