| SaveTheNature a întrebat:

V-ati imaginat cum ar arata o lume in care TOTI oamenii ar respecta toate cele 10 porunci ale lui Dumnezeu?
Ar mai putea exista raboaie? Inselaciuni? minciuna? ura? hotie? saracie?

Răspuns Câştigător
| SmexyBoy a răspuns:

Copilasi, daca lumea ar fi plina de Dumnezeu, de iubire, lumea ar fi fara pacat si rau, pentru ca iubirea nu va face niciodata rau aproapelui. Copilasi deci daca lumea ar fi cuprinsa de cele 10 porunci, si de iubire, nu s-ar pune problema foametei si razboielor. Doarece cei ce se iubesc isi port de grija unul celuilalt.

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai sa vedem, daca am respeca cele 10 porunci, nu ar mai exista razboaie, daca nu mai exista razboaie natalitatea creste extrem de mult, iar resursele sunt insuficient. Ar fi foamete, saracie.
Concluzie:
Daca toti am respecta cele 10 porunci probabil ca suferinta ar creste extrem de mult. De unde atata mancare, oamenii ar murii de foame. Deci saracia ar creste.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Inferno):

Deci razboaiele sunt bune? e bine ca sute de oameni nevinovati sa moara-n chinuri din cand in cand...
saracia si foametea sunt efecte ale rautatii noastre. daca am vrea am ingrasa toti somalezii intr-o singura zi.hrana exista pentru toata lumea numai ca nu toti au dreptul la ea cand la mijloc e vorba de bani.
parerea mea e ca ar fi superb daca s-ar respecta cele 10 (sau 7) porunci ale religiei crestine, cele 613 ale religiei iudaice si principiile budiste dar astea sunt niste principii niste idealuri care nu se vor respecta in veci.

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

''daca toti am respecta cele 10 porunci probabil ca suferinta'' n-ar mai exista

| Inferno a răspuns (pentru OctoberandApril):

Daca scoti razboaiele strici echilibrul. Nu e cum spui tu. Mancare exista, cel putin americanii arunca la gunoi tone de mancare in fiecare zi si arunca mancare buna, nu resturi. Daca acea mancare ar ajunge in africa, probabil ca nu ar mai exista foamete acolo, dar cum sa ajunga?
Mancarea s-ar strica pe drum si nimeni nu investeste asa de mult. Sa duci mancare dintr-o parte in alta parte a lumii este momentan ceva imposibil si ineficient.
Controlul nasterilor este singura solutie. Numai asa foametea si saracia vor disparea.
"Deci razboaiele sunt bune? e bine ca sute de oameni nevinovati sa moara-n chinuri"
Asa gandeam si eu, dar nu e asa. Nu poti sa ii multumesti pe toti, nu se poate. M-am tot gandit, daca eu as avea control asupra intregii planete ce as face. Si nu cred ca se poate face ceva. Poate sa ameliorezi situatia doar atat.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Inferno):

Nu sunt de acord.
Totul e posibil.Atata timp cat se poate investi in armament se poate investi si in transporturi si asa s-ar rezolva 2 probleme:africanii au mancare si americanii nu mai sunt obezi.Eu nu cred in idiotenia asta cu suprapopularea si nu sustin avorturile.Sustin dreptul la viata si egalitatea.Intr-adevar e mult mai usor sa ucizi decat sa nasti dar nu mi se pare normal.Problema s-ar putea rezolva dar sunt prea multe interese la mijloc...
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Inferno a răspuns (pentru OctoberandApril):

Nu e asa.
Daca nu ar mai exista bolile, razboaiele si aerul nu ar fi curat si lipsit de alte reziduri speranta la viaa ar creste extrem de mult. Toate astea adunate cu copii ce or sa se nasca ar duce la dezastru economic. Probabil ca am creste de la 7 miliarde la 8 miliarde apoi la 9 miliarde mult mult mai repede. Si este logic ca e o limita, nu putem sa ne inmultim la nesfarsit. Pamantul nu este infinit, resursele nu sunt infinite, nimeni nu vrea sa investeasca in mancare pentru africani pentru ca este mai avantajos sa investesti in armament.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Inferno):

Ce e usor nu ne neaparat si bun
Aerul e murdar, bolile exista...dar razboaiele? Oare isi au rostul? Nu e suficient rau "spre binele omenirii"? Si cand zic asta ma refer la fabrici si la chestiile care ne ajuta sa ne dezvoltam... oare mai e nevoie si de indiferenta si razboaie?
Exact ce spuneam..se poate investi in bine.dar cum sa o faci atata timp cat sunt mult prea multe interese la mijloc.

| Inferno a răspuns (pentru OctoberandApril):

Razboaiele fac totul, ele omoara cel mai mult. Tu crezi ca razboaiele au alt scop decat asta? Asta e singurul scop adevarat restul sunt minciuni, praf aruncat in ochi, te asigur eu de asta.
Se poate investi in bine, dar cine face asta? Nimeni.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Inferno):

Si ti se pare asta o normalitate, o realitate buna?
Mie nu mi se pare absolut deloc normal ceea ce se intampla..am impresia ca de 1000 de ani noi tot traim sfarsitul lumii...

| Inferno a răspuns (pentru OctoberandApril):

Logic ca nu e bine. Dupa parerea mea exista doar dou variante.
1 Lumea este condusa de dobitoci.
2 Exista o conspiratie mondiala formata din oameni extrem de inteligenti.
Astea sunt singurele variante.
Si nu cred ca exista oameni atat de tampiti sa investeasca in biserici, armament, si alte lucruri idioate in loc sa investeasca in sputale, scoli tratamente impotriva bolilor, etc.
Si nu inteleg de ce se investeste atat de mult in armament? Si mai se tine si totul ascuns ca vezi Doamene e Top Secret.

| Coconutz a răspuns:

Avem legi care sunt facute sa ne tina sub control. Schimba tu sutele noastre de legi cu astea 10 porunci si o sa vezi atunci haos.
Regulile sunt facute sa fie incalcate si asta pentru ca omul nu poate fi inlantuit.El este liber dar societatea si sistemul tot ii pun bete in roata.Practic liber dar nu prea liber dar tot liber sa fie.

| SaveTheNature explică (pentru Coconutz):

Inlocuieste tu toate legile planetei cu astea 10 Daca ai o imaginatie buna si daca stii cele 10 porunci si vezi cam cum ar arata lumea?

| Coconutz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu ar arata mai bine. Lumea nu arata rau din cauza nerespectarii legilor. Tot timpul aplicam pedeapsa pentru o crima dar nu stopam niciodata cauza.

| MaicutaMaui a răspuns (pentru Coconutz):

Niste ratati mi-au raportat raspunsul. Am zis ca nu pot sa iti trimit mesaje fiindca primesti mesaje doar de la prietenii tai din lista. Ori imi dai accept la cererea de prietenie, ori iti scoti optiunea aia pentru putin timp.

| Coconutz a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Nu am stiut scuze.Am dat accept.

| OOOLEOOO a răspuns:

Indiferent daca religia e adevarata sau falsa ea ajuta si va ajuta mereu intr-o lume in care semeni se omoara intre ei!

Problema e ca religia e greu de inteles si greu de respectat, Dece te temi sa jefuiesti banca? Deoarece vei ajunge in inchisoare...Atunci de ce nu te temi sa gandesti rau despre prietenul tau? sau vecinul tau care e de alta religie?

Omeni se mananca intre ei doar ca sa iasa in evidenta exact cum facem pe TPU atei vs crestini, Ne autodenumim crestini dar suntem foarte departe de asta!

| doctorandus a răspuns:

Cele zece porunci nu interzic razboiul. In limba engleza e o diferenta intre killing si murder. Killing e ce fac soldatii pe campul de lupta. Murder e ce fac violatorii si talharii. Cele zece porunci interzic murder, dar nu killing.

De altfel, Vechiul Testament indica faptul ca Dumnezeu le-a poruncit evreilor sa comita mai multe genocide. Asta era doar killing, nu murder, asa cele zece porunci nu interzic genocidul.

| iKronstadt a răspuns:

Toate marile dezastre făcute de mâna omului au la bază religiile. Vrajbă, ură, amenințări, torturi, și alte acțiuni la fel de "gingașe", au dus omenirea spre dezastru, spre plafonarea dezvoltării rasei omenești din orice pdv.
Cele 10 porunci sunt bine făcute, și sunt eficiente doar dacă vei căuta să le implementezi unui robot industrial. Omul este ceva atât de complex, încât nici măcar el nu știe exact ce este bine/rău pentru el.

| richarddawkins a răspuns:

Eu imi imaginez o lume fara religie, si crede-ma ca realitatea arata fara religie mult rau nu ar exista

| richarddawkins a răspuns:

Daca stai si ma gandesc mai bine crestinii sunt peste tot unde e razboi oare de ce? cele 2 razboaie, sclavie, rasism unde e iubirea crestineasca

| SaveTheNature explică (pentru richarddawkins):

Au gresit toti. Si biserica recunoaste asta.Dar multi dintre ei nu erau credinciosi, erau doar oameni.
Si nicidecum nu au respectat acele 10 porunci.