| pet555 a întrebat:

Va rog raspundeti frumos. Intrebare pentru crestini: chiar daca rugaciunea catre altcineva in afara de Dumnezeu nu ar fi interzisa strict de Biblie, credeti ca ati pierde ceva daca v-ati ruga doar Lui? Oare au putere sfintii mai mare ca Dumnezeu, care a fost pe pamant si ne stie slabiciunile( desi oricum este atotstiutor)? Credeti ca sfintii chiar stau acum sa va asculte pe voi? Nu a spus apostolul Pavel "Mi-am sfarsit alergarea"? Dumnezeu poate fi si aparatorul saracilor, si protectorul copiilor. Crestinismul nu este religie politeista. Dupa ce pleaca de pe pamant, sfintii se odihnesc in cer. Care sunt motivele pentru care preferati sa va rugati unor oameni sau ingeri, cand ne putem apropia de Dumnezeu, care tocmai de asta S-a jertfit.? El este singurul Mijlocitor.

49 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Rugaciunea se adreseaza NUMAI lui Dumnezeu in Trinitatea Sa. Sfinti sunt toti cei ce FAC ceea ce a spus Dumnezeu, nu cei numiti de niste popi alcoolici. Inchinarea se face numai catre Dumnezeu si in mod direct, fara intermediari. De altfel Mantuitorul spune foarte clar in Biblie ca avem un SINGUR MARE PREOT si un singur PARINTE iar noi sa ne numim frati. Toti sfiinti in afara de Moise, Ilie si Elisei sau cei 500 carora nu le stiim numele dar care au inviat odata cu Hristos sunt MORTI. Numai lui Dumnezeu sa i te inchini, asa spune Legea Morala valabila in tot universul (numai la pacatosi, nu e valabila).

| danay72 a răspuns:

Si Isus cand a fost pe pamant, a zis sa ne rugam Tatalui sau.Matei6:9-13

| milan9 a răspuns:

"Mijlocirea" despre care este vorba în textul din Timotei se referă la Jertfa pe Cruce a Mântuitorului. Într-adevăr aceasta a fost una singură, iar noi avem un singur Mântuitor.
DAR, observaţia din "Timotei" NU SE REFERA LA TOATE CELE CATEVA SUTE DE SENSURI ALE CUVANTULUI (cate sute de sensuri nu poate avea cuvantul "intermediar"- mii de "intermedieri"), nu-i interzice nici pe parinti, nici pe preoti, nici pe invatatori SI NICI PE SFINTI!

| milan9 a răspuns:

Sfintii sunt luati doar ca IMPREUNA rugatori catre Dumnezeu.
Si pentru un ortodox Dumnezeu este destinatia tuturor rugaciunilor de fapt chiar daca sunt chemati si sfintii in ajutor...

| pet555 explică (pentru milan9):

De ce sa chemi sfintii in ajutor? Orice om poate fi sfant. Daca Domnul Isus este mijlocitor intre om si Dumnezeu, cum sa fie sfintii mijlocitori intre om si Domnul Isus? Atunci cred ca ar trebui si intre om si sfinti. Ia ca impreuna rugatori sfintii de pe pamant, nu te amagi ca stau sfintii la cheremul tau in momentul asta. Ei sunt in cer. Intr-o alta lume. Doar Dumnezeu este atotputernic.

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Despre care sfinti vorbiti`
Pai ce religia pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise, religia care este si a lui Isus are sfinti?
Care sunt aia?
Sfinti are doar religia care il are ca Dumnezeu pe Lucifer ...doar ca acesti asa zisi sfinti sunt pentru Dumnezeu niste dracusori, zic asta si repet pentru ca e important, Religia pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise sa o respecte toti oamenii care vor sa-L urmeze pe Dumnezeu NU are sfinti! Sfinti are doar falsa religie a acelora care au FURAT scriptura Religiei pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise, FURT care nu putea veni de la Dumnezeu ci numai de la Lucifer cel slavit la Vatican cu numele de Christos!

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Ai grija, incurci lucrurile. Isus este Dumnezeu. Asta nu are rost sa explic. Lucifer e ala care inseala lumea, dar stie adevarul ce l-am spus mai sus. Doar ca Domnul are putere absoluta, chiar si asupra Locuintei Mortilor si dracilor. si ce daca?

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Mai fata, Dumnezeu este NUMAI Creatorul, iar Isus al tau era doar un dulgher, adica o creatura, ce naiba nici atat nu stiii sau nu vrei sa pricepi ca exista o diferenta enorma intre Creatorul Universului si o creatura ca Isua care nu a lasat in urma lui nimic altceva decat niste minciuni!?

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Da Lucifer e ala care inseala lumea, dar problema ta este ca in Apoc 22:16 acel Lucifer care inseala lumea se recunoaste singur a fi Isus Christos!
Daca nu esti in stare sa intelegi cauta acel verset din Biblie si cireste-l de cca 10 000 de x pina pricepi si tu acea propozitie simpla, si cand ai inteles-o atunci cauta si in Apoc 1:18 sa vezi cu ochii tai cum Christosul tau se recunoaste a fi Seful Iadului, adica Dracu si nu Dumnezeu, ci potrivnicul Lui

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Da Domnul sef al Iadului, adica Dracu, este singurul care are putere in Imparatia sa care este Iadul!
Sa le spui la Aia cu locuinta mortilor ca aia este dintr-o alte religie, in crestinism nu exista nicio locuinta a mortilor ci doar IADul si Raiul.

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Fiul e numit,, Dumnezeu fiind in chip".
Faptul ca si-a asumat temporar smerenia de bunavoie, din ascultare dar si iubire fata de Tatal este cu totul altceva:
,, Ci S-a deşertat pe Sine, chip de rob luand, facandu-Se asemenea oamenilor, si la infatisare aflandu-Se ca un om,"

Daca Fiul a acceptat de bunavoie sa primeasca pe langa firea divina pe care o avea (,, Dumnezeu fiind în chip") si pe cea umana...

| milan9 a răspuns:

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:
- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului."

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că in Biserica sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare, acordata numai lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc… happy

| mentholinks a răspuns:

Isus nu este Dumnezeu. Mai cauta-L.

| pet555 explică (pentru mentholinks):

Sa mai caut ce? Adevarul il stiu, Isus chiar e Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru pet555):

Atunci de ce Isus ii spune Tatal?

| pet555 explică (pentru mentholinks):

"Atunci de ce Isus ii spune Tatal?" aaa..pentru ca e Tatal Lui? Logic. In Biblie deseori este prezentat ca fiind Dumnezeu Fiul

| mentholinks a răspuns (pentru pet555):

" Căci aşa vorbeşte Domnul, Făcătorul cerurilor, singurul Dumnezeu, care a întocmit pământul, l-a făcut şi l-a întărit, l-a făcut nu ca să fie pustiu, ci l-a întocmit ca să fie locuit: „Eu sunt Domnul, şi nu este altul!" Isaia 45:18
"Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul" Asta iti suna tie logic? Si unde zici tu ca Isus este prezentat ca Dumnezeu Fiul?

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."
etc...

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pavel a fost un impostor care nu a inteles adevaratul mesaj al lui Hristos.
Daca reusesti sa comunici direct cu Dumnezeu nu mai ai nevoie de sfinti.

| Dorugar a răspuns:

Ce a spus Pavel, adica un criminal, nu are nicio valoare, pentru ca un ucigas nu are competente morale de a da sfaturi de urmat.
Astfel ca daca vrei sa te rogi lui Dumnezeu fa-o exact asa cum a spus-o si rabinul Isus din Nazareth in Predica de pe Munte, fa -o nu mergand la biserica ci fa-o de acasa de la tine din intimitatea camarutei tale.
Si adreseaza rugaciunea exact si direct lui Dumnezeu Creatorul si nu unor oameni = creaturi nenorocite.
Asta pentru ca in Isaia 43:11 chiar Dumnezeu Creatorul iti atrage atentia ca doar EL este singurul mantuitor!
Asa ca ma astept de la un om rational ca tine sa-l crezi direct pe Dumnezeu Creatorul si nu pe Pavel un ucigas al celor care l-au urmat pe Isus.
Sau tu cum gandesti?
Poate crezi ca e mai bine sa nu-L crezi pe Creator pentru ca pentru tine sunt mai atractivi ucigasii?

| Andi44 a răspuns (pentru Dorugar):

Iarta-ma daca gresesc, desi nu sunt mare cunoscator al Bibliei, sunt in stare sa afirm ca in momentul in care Pavel spunea asta era in acel moment convertit la crestinism. Saul, cel ce fusese inainte, era un ucigas, dar Pavel, omul nascut din nou, era la fel de indreptatit sa dea sfaturi ca si tine, care se pare ca stii Biblia. In plus fata de asta, Pavel predica ceea ce i se revelase de la Crerator, Tatal tuturor, nu spunea povesti de ale lui.

| Dorugar a răspuns (pentru Andi44):

Faptul ca un criminal se converteste la crestinism este egal cu zero.In plus de asta degeaba se converteste daca are acelasi creier care l-a facut sa comita acele crime stiind bine ca incalca Legea lui Dumnezeu, asa ca un astfel de om lipsit de caracter care crede ca poti ucide si te dai altceva decat ceea ce esti/adica un ucigas) NU are competenta nici macar de a vorbi, pentru ca un criminal trebuie scuipat in gura de fiecare data cand si-o deschide!
Faptele raman FAPTE si vei fi judecat dupa FAPTE si nu dupa cainta sau pocainta iar prima din Legile lui Dumnezeu spune sa NU UCIZI!
Daca ai ucis te poti converti in orice vrei pentru ca FAPTA e FAPTA si vei fi judecat dupa FAPTE. Omul se naste din nou atunci cand il naste din nou mama sa, faptul ca cineva se naste din nou cand se converteste la crestinism este o prostie, pentru ca sa si Hitler s-a putut converti in ultimele minute ale vietii lui criminale.
Atentie mare, Pavel este unul dintre inventatorii crestinismului varianta de azi, si el ca si rabin al religiei mozaice ce a fost inainte de a se converti, el stia bine ca prima porunca din Legea lui Dumnezeu era aceea sa NU UCIZI, asa ca a facut el o religie noua, in care criminalii ca el sa fie mantuiti prin credinta ca "dumnezeul sau cel negru si cu coada de balaur" s-a sacrificat pentru ca ucigasii ca el sa fie iertati.
Dar asta este doar o sarlatanie, Dumnezeu Creatorul este nemuritor, si Legea lui mai e valabila si azi, iar el este SINGURUL Mantuitor si mantuieste oamenii in urma Judecatii de Apoi adica dupa ce le vor fi cantarite FAPTELE si nu credinta in "dumnezeul creatura"!

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Deci crimele lui Pavel nu sunt iertate? Dumnezeu in vechiul Testament da multe porunci, la fel se stie ca plata unui pacat este moartea. Inseamna ca nici macar tu nu ai sanse, intrucat toti sunt pacatosi. Nu cantareste nimeni nici o fapta ca nu suntem la piata. L-ai primit pe Hristos, esti mantuit si vei face fapte. Iar daca nu, poti face ce vrei. Degeaba.

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

DA, crimele sunt crime si oricine la face NU vor fi iertate pentru ca Legea lui Dumnezeu spune SA NU UCIZI si nu spune UCIDE ca vei fi iertat!
Dumnezeu nu are Testamente ca oamenii, EL fiind Vesnic si Nemuritor a dat O LEGE si a dat-o pentru oamenii si nu pentru bestiile cu aspect uman de genul criminalilor ca Pavel.
3 Omul mai greseste, dar PACAT este numai atunci cand persisti in greseli, iar Dumnezeu Creatorul ne.a dat minte sa invatam din greselile noastre astfel ca sa nu le mai repetam, asa ca te rog pleaca in cazul meu de la premisa ca NU sunt Pacatos ci foarte RATIONAL, adica nu persist in greselile pe care le fac!
4 Noi nu suntem la Piata, dar de Judecata de Apoi NU scapa nimenea ...nici macar tu!
5 Vad ca habar nu ai ce vorbesti si folosesti cuvantul Hristos fara macar sa stii ce inseamna acest cuvant care NU este un nume asa cum crezi tu.
Din Biblie NU rezulta faptul ca Isus a fost UNS in functia de Rege astfel incat sa indeplineasca definitia cuvantului Christos= UNS ca Rege al Iudeilor!
Asa ca poti primni in sufletul tau pe cine vrei ca din Biblie rezulta ca Christos = Lucifer, fapt confirmat si la sdlujbele de la Vatican unde Christosul tau este slavit cu numele de Lucifer, https://www.youtube.com/results?search_query=vatican+worship+lucifer

Asa ca esti prea credincioasa in ceea ce NU stii, si aceasdta superficialitate a ta te va costa scump de tot, pentru ca Christosul tau se recunoaste singur in Biblia ta ca fiind el Lucifer (vezi Apoc.22:16, ) si se mai si lauda ca el detine functia de sef al IADULUI (vezi Apoc 1:18) ...asa ca te va mantui mai mult decat vrei ...la cazanul cu smoala!

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Deci daca pacatuiesti o data si abia apoi ajungi sa Il cunosti pe Dumnezeu nu ai sanse? Nu cred. Orice pacat poate fi iertat, cu exceptia pacatului impotriva Duhului Sfant, respingerea lui Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Nimeni pe lumea asta nu are posibilitatea sa-L cunoasca pe Dumnezeu, asa cadespre ce vorbesti?
El Creatorul a dat o Lege care sa fie urmata si a mai dat si imposibilitatea ca EL sa fie cunoscut, din aceasta cauza nici STIINTAcu mijloacele ei extraordinare de cunoastere si studiere a realitatii nu a gasit nici cel mai mic indiciu care sa ne permita sa_L cunoastem pe Dumnezeu!
Asa ca ce vorbesti?
Nu draga, nu hotaresti tu ce sa poate fi iertat si ce nu poate sa fie iertat, pe acestea le-a stabilit Dumnezeu in LEGEA Sa si nici tu si nici o alta creatura NU le puteti schimba. iar pacatele capitale cele din cele 10 Porunci NU vor fi iertate niciodata, nici chiar daca Lucifer (Dumnezeul crestinilor) mai joaca de 100 de x scena de prost gust a invierii sale ca sef al Iadului (vezi Apoc 1:18 ) ce a ajuns "dumnezeul cerestin" dupa inviere!

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Chiar daca Dumnezeu iarta, consecintele pacatului raman, doar ca cel iertat este scapat de iad.

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Tu mai bine te-ai intreba de ce vei raspunde lui Dumnezeu atunci cand te va intreba de ce te-ai inchinat unei creaturi ijn loc sa te inchini Creatorului?
Asta mai ales in conditiile in care EL spune clar in Isaia 43:11 ca numai EL si nu altul este mantuitorul!

| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu s-a jertfit?
Pai eu stiam ca Dumnezeu este nemuritor asa ca te intreb cum s-a jertfit daca este nemuritor?
Si-a bagat cumva un deget undeva in semn de jertfa?
Eu am impresia ca tu nu faci diferenta intte Dumnezeu Creatorul si un om adica creatura!
In materie de Mantuire NU exista niciun mijlocitor, mantuitorul este NUMAI Dumnezeu si asta o recunoaste chiar El in Isaia 43:11, asa ca toti veti fi mantuiti sau nu dupa faptele voastre si nu dupa "mijlocitor" ca Dumnezeu NU are nevoie de mijlocitori!
Asa ca pazeste-te tu cea care confunzi creatura cu Creatorul si care crezi ca Creatorul Universului s-a jertfit pentru ca tu sa fi iertata orice pacat ai face.
Oare chiar nu ti-este frica sa comiti acest pacat capital pentru ca in Biblie ti se atrage clar atentia (de ex, in Ioan 1:25) "25caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului, care este binecuvîntat în veci! "

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Prietene, tu o cam tii pe aceeasi obsesie. Da, Dumnezeu e nemuritor. De aia S-a intrupat, ca sa se poata jertfi. Pavel nu este criminal, ci Saul. Cum spune @Andi. Isus Hristos este Dumnezeu, fie ca crezi sau nu. Tu dai ca argument ce spune Pavel despre faptura si Facator, dar uiti ca in rest, acelasi Pavel sustine ca Isus este Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Tu vorbesti fata draga despre "obsesii"?
Tu care nu stii sa faci diferenta intre CREATOR si o creatura si crezi ca creatura este CREATORUL?
Pai ´tu nu vezi ca in jurul tau sunt 7 miliarde de creaturi si niciuna nu este Dumnezeu? Pai la fel si Maria a nascut un prunc, exact ca alte miliarde de femei, dar asta nu inseamna ca acea creatura care este pruncul a devenit Creatorul Universului, adica Dumnezeu, daca in toata viata sa nu a fost nici macar o miime de secunda un Dumnezeu...asa ca despre care Dumnezeu vorbesti?
2 Pavel si Saul este exact una si aceeasi persoana, faptul ca si-a schimbat numele din Saul in Paul este cam acelasi lucru cu schimbarea numelui de Bula in altceva apropiat dar care incepe cu "s"
3 Andi nu este competent sa dea verdicte, adevarul este parte din realitate si in realitatea prezentata in Biblie NU reiese ca Isus a fost in toata viata sa un macar o secunda un Dumnnezeu, asa ca in viata nu merge pe credinta ci doar pe realitati, ceea ce nu este realitate este fantezie, adica minciuna!
Ce spune un ucigas ca Pavel nu ar trebui sa fie bagat in seama, pentru ca atunci cand un ucigas isi deschide gura, omul cinstit si nevinovat de langa el ar trebui sa-l scuipe in gura pentru ca e CRIMINAL, adica ne-om adica o bestie cu aspect uman!
Asa ca ce zice ucigasul Pavel, pe mine ca om cinstit, ma lasa rece dar si cu regretul ca nu-l pot aprecia asa cum merita, pentru ca a murit de mult

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Thuamneee...cum de nu-ti dai seama ca te contrazici singura?
Pai daca Dumnezeu e nemuritor, asta inseamna ca e nemuritor si ca nu se poate jertfi, ci cel mult poate sa joace o scena de teatru pentru a convinge ignorantii care nu gandesc, pentru ca scrie in Biblie la Corinteni 4 4. ca: Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor!

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Prietene, daca nu iti pasa ce zice "ucigasul" Pavel de ce folosesti mai jos in intrebarea ta ca argument ce zice el? Daca mizezi pe faptul ca noi, crestinii, credem ce zice el, asa e, dar noi credem si restul cartilor lui. Spuneam de Saul ca o metafora a omului vechi, care s-a pocait. Ce rost are de fapt sa vorbim? Pana la urma pornim de la lucruri diferite, asa ca nu ajungem nicaieri.

| pet555 explică (pentru Dorugar):

Da,e nemuritor, dar si atotputernic. A gasit o cale totusi, S-a intrupat. Ca sa se poata jertfi. In timpul acesta era 100% Dumnezeu si 100% Om. Eu asta cred, la fel alti crestini si oricum, si daca nu inteleg, asta cred.

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Voi crestinii pputeti sa credeti din partea mea si cartile lui Tom degetelu.
Faptul ca un ucigas se pocaieste nu inseamna nici pe departe ca victima lui a inviat, asa ca fapta e fapta si nu mai are intoarcere daca e vorba de crima.
Asa ca voi crestinuii ar trebui sa-l crtedeti pe Dumnezeu si nu pe un UCIGAS, pentru ca ma astept sa nu fiti Satanisti, pentru ca numai satanistii il urmeaza pe un ucigas care a ucis la indemnul Satanei, zic asta pentru ca Dumnezeu nu zice niciodata nimanui UCIDE ca daca te caiesti sau pocaiesti...te voi ierta! ASTA NU!
Asa ca hotareste-te, pe cine vrei sa urmezi?
Pe Dumnezeu Creatorul care spune sa NU UCIZI sau creaturta vanduta diavolului care spune ucide cat vrei dar nu uita sa te pocaiesti ca sa te pot "ierta"!?

| Dorugar a răspuns (pentru pet555):

Faptul ca tu crezi fara sa stii sau fara sa gandesti ...nu este nicio scuza pentru momentul cand vei da coltul si Dumnezeu te va intreba de ce nu ai ascultat de mine Creatorul si ai ales sa slujesti unei creaturi?
Nu stii sa faci diferenta intre Creator si o creatura?
Na mars la cazanul cu smoala ca alta data sa stii de cine sa asculti!

| aabaaab3278 a răspuns (pentru pet555):

Da? Iisus este Dumnezeu? Da-mi un verset Biblic in care Iisus spune: "Eu sunt Dumnezeu si trebuie sa va rugati Mie!"

| pet555 explică (pentru aabaaab3278):

Chiar Dumnezeu a spus sa ascultam de El, la Botez. Apoi, intrebat de farisei daca este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, a raspuns "Eu sunt". A afirmat despre sine ca este "Calea, adevarul si viata". A spus ca nimeni nu vine la Tatal, decat prin El. Nu iti dau acum versetele exacte. Din vechiul Testament inca, este prezentat Dumnezeu, care S-a intrupat.

| pet555 explică (pentru pet555):

Evanghelia dupa Ioan, cap. 1 la inceput!

| pet555 explică (pentru aabaaab3278):

Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
10. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
12. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
13. nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
14. Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. -
15. Ioan a marturisit despre El, cand a strigat: "El este Acela despre care ziceam eu: "Cel ce vine dupa mine este inaintea mea, pentru ca era inainte de mine". -

| pet555 explică (pentru pet555):

Versetul 1,2, 14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ne cinstim sfintii, si sfintele icoane.nu ne rugam lor.e o diferenta, intre a te ruga si a cinsti, a adora.

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Si noi ii cinstim, cum spune apostolul Pavel, calcand pe urmele lui, intrucat si el calca pe urmele Domnului. Normal ca cinstim si iubim sfintii, le urmam exemplul atunci cand Il asculta pe Domnul, exemplul suprem. Nu cred ca ei sunt impresionati ca le pupati icoanele sau altceva, sincer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

Excesul de zel in inima si mintea necunoscatorilor.macar sant niste apucaturi sincere.nu se prefac si nici nu fac rau nimanui.

| AlexeHellsing a răspuns:

La judecată aceștia vor sta și vor mijlocii lui Dumnezeu pentru noi.

| pet555 explică (pentru AlexeHellsing):

Dragut. Dar Biblia spune ca si un inger daca ne-ar da alta Evanghelie, sa nu credem. Deci ai baza Biblica? Fiindca eu prefer sa mijloceasca Domnul pentru mine. El va mijloci si pentru ei, sa stii. Orice om poate fi, si trebuie sa fie sfant.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru pet555):

Luca 11,31-32