| DnDnT a întrebat:

Va-ti gandit ca poate se greseste atunci cand copiilor li se spun despre diavoli si alte lucruri din acestea?
De exemplu eu cand eram mic(acum am 14 aani) visam doar diavoli care ma urmareau si ma trezeam noaptea strigand...nici macar nu putean sta singur in camera.De la 10 ani visele de acest gen au disparut..insa mi-au ramas amintiri...
Vreau sa stiu :daca a mai trecut cineva prin asta si de ce s-a intamplat asta.
Funda

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Religia poate traumatiza copii, e dovedit.

Nu exista diavol, dar exista encefaluri cu disfunctiuni majore, pentru mine este evident.

NOname
| NOname a răspuns:

Am avut norocul pe timpul copilăriei să nu am în preajma mea adulţi obsedaţi de diavoli. Ai mei erau mai mult cu Moş Crăciun (deşi nici povestea aia nu am înghiţit-o).

| Liviu a răspuns (pentru NOname):

Zana maseluta? mos ene? nimic nimic nu 'inghiteai' (sa folosesc acelasi termen ca tine laughing )

| NOname a răspuns (pentru Liviu):

Am puţine amintiri din copilărie, doar nişte flash-uri, dar nu ţin minte să fi crezut de-adevăratelea în vreun personaj din poveşti...m-a cam speriat pe la 10 ani doar Terminator (m-am furişat la cinematograf cu copiii mai mari).hee hee

| Liviu a răspuns (pentru NOname):

Umh,cand eram copilas pe mine ma speriau cu 'ursoaica' ca e in pod.Si ca bla bla bla,ba ca imi taie popa ali(asa il chema)limba,varul meu in gluma spunea sa imi tale altceva laughing Chipurile credeam in cam orice mi se spunea. laughing Oricum, nici eu nu am prea multe amintiri, nu pot spune ca am vrut sa retin ceva, o copilarie cam laughing grea dar, soarta.

| NOname a răspuns (pentru Liviu):

Drăguţ.
Pe mine bunica mă speria cu bunicu'...că vine şi drege (era un fel de bau-bau, un fel de zeu creştin de-a casei, numai real; se uita urât când nu ascultam).hee hee

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aveai coșmaruri, pentru că ți-ai creat în minte, o imagine despre ei, total neconformă cu realitatea. Acum, ai crescut, privești altfel lucrurile, probabil cu o doză de maturitate.
Am auzit si eu despre drăcușori, atunci când eram micuță, dar nu le-am acordat atâta importanță. Și nici nu-i visam. Pe tata îl priveam, ca pe scutierul meu. Deci, avea cine să mă apere. : ))
Visele sunt vise. Mâine, o să visezi că te vor alearga fetele. big grin

| RainmakerX a răspuns:

Buna seara! Da m-am gandit destul de mult la asta tinand cont ca un hobby de-al meu a fost reprezentat de citirea Bibliei.In fine nu asta este problema. Daca nu stiai in manualele de clasa 1-2 se scrie clar ca cei care nu se inchina ajung in locul acela calduros.Acum ce sa facem, asta este un fel de motivare a copiilor pentru a deveni mai credinciosi, nu avem cum sa ne opunem sistemului.
Acum sa-ti spun si daca am mai trecut prin asta. Raspunsul este nu. Nu am visat niciodata diavoli si niciun fel de monstrii.Acestea sunt vise, iar visele sunt create de subconstient. Eu chiar si acum am unele cosmaruri cam ciudate.
Primul este ca sunt devorat de caini ( traume din copilarie ce sa faci)
Si al doilea ar fi ca imi visez foarte des bunicul (mort in urma cu 1 an si jumatate )si nu ma simt prea bine atunci cand ma trezesc.Aceasta este impresia mea, ca sunt urmarit, de cand a murit chiar in aceeasi casa in care ma aflu eu.
Concluzia e ca unele rani nu se vindeca, iar parintii/bunicii/rudele/strainii/cartea de religie de clasa 1-2 care sperie copiii sunt de condamnat.
Aceasta este doar parerea mea si daca am jignit pe cineva cu cartea de religie atunci imi pare rau (puteti sa verificati ca exista capitole cu omuletul acela rosu in manuale de clase 1-2)
Va urez o seara placuta in continuare!

| Alcyon a răspuns:

Copiii mici in general sufera de cosmaruri. Fiind impresionabili, e posibil sa fie afectati chiar si de un cuvant mai aspru de-al parintilor sau de o scena vazuta pe strada. Multi au frica de intuneric si aceasta fobie le provoaca vise urate.

| AlexanderAdrian a răspuns:

In copilarie creierul proceseaza multe informatii pentru prima data, multe dintre acestea putand determina frici - cainii de pe strada, paianjenii, gandacii, personajele diverse din istorisirile sau amenintarile parintilor etc. In general copii au cosmaruri determinate de aceste informatii. Cosmarurile ar trebui sa se termine de la o anumita varsta, eventualele cosmaruri noi fiind determinate doar de traume.

Tin minte foarte bine si acum ca o icoana mare pe care bunica-mea o tinea deasupra patului mi-a cauzat un vis nu tocmai placut in care mergeam printre niste nori ce straluceau in galben, pana si drumul pe care paseam era parca tot din nori doar ca era mai drept. La varsta aia m-am speriat destul de tare, abia cand am mai crescut am facut asocierea cu norii din vis si norii galbeni pictati pe fundalul icoanei. Nu mai spun de visele cu cazutul in gol, cu cainii care ma atacau etc. N-am mai avut asemenea cosmaruri probabil de pe la 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa li se spuna.Important e cum anume li se spunde de diavoli, nu ca li se spune. Daca le explica despre diavoli trebuie automat sa le vorbeasca si despre Dumnezeu si despre faptul ca Dumnezu nu va permite sa li se faca vreun rau.Totusi multi preoti, profi de religie si chiar parinti il prezina pe Dumnezeu ca pe un tiran cu ochii pe tine la fiecare greseala gata sa te arunce in ghearele demonilor daca te abati de la calea dreapta.

| brokxy a răspuns:

Buna si eu am 14 ani.Si eu am visat cu diavoli si inca visez.Visele nu-s doar vise.Cand corpul fizic se odihneste cel astral poate umbla liber prin alte locuri.Sa vorbeasca cu cine stie ce fapturi.Nu ai visat vreodata cu oameni necunoscuti sau locuri nemaivazute? Visele nu sunt imaginatia in totalitate.off e greu de explicat. Daca vrei sa afli despre vise, vampiri, varcolaci, demoni si ceea ce esti de fapt aceseaza facebook *Ioana Zebria e unic te ajut cu placere happy

| DarkAndDreary a răspuns:

Imi ziceau adultii cand eram mic de Dumnezeu, de Hristos. Nu stiu daca si de Diavol da' mie nu-mi păsa.

| pet555 a răspuns:

Nu am avut astfel de experiente, dar iti raspund la prima intrebare. Nu mi se pare gresit sa se spuna copiilor de existenta diavolilor, deoarece sunt fiinte reale care exista, si copiii, cars sunt putin mai mari nu chiar la trei ani, ar trebui sa stie. Dar ar trebui sa se spuna adevarul. Diavolii sunt fiinte invizibile care au scopul de a insela lumea. Povestile cu diavoli cu coarne si coada rosie care nu au ce face si se apuca de alergaturi ca sa sperie oamenii sunt povesti care au doar scopul de a speria si nu ar trebui spuse. Foarte rar se intampla ca acesti diavoli sa chinuie oameni in acest fel. Pana la urma, Diavolul a fost un inger, nu stiu cum arata dar nu cred ca e urat la infatisare, oricum e invizibil fiindca altul e scopul lui, de a insela si distruge lumea.
Si eu stiu cazuri despre oameni, chiar batrani, care tot spuneau ca vad diavoli negri pe dupa perdele, dar sigur erau doar halucinatii. Tu visai asa fiindca te speriai de ei.

| Ritsuko a răspuns:

Depinde si de copil si de cat de multe i se spun. Adica sunt unii mai superstitiosi,altii mai fricosi,altii mai creduli, etc. Poate ti s-au zis multe si imediat ''ai pus la suflet''.A da, eu cand eram mica mi se spuneau lucruri de genul asta obsesiv si nu neaparat diavoli, si mi s-a intamplat sa am un vis urat in mod repetat, mereu era acelasi, cu timpul a disparut. Desi si acum mi-l amintesc de la cap la coada.
Te gandesti fara sa vrei la ceva si dupa visezi cine stie ce inorogi.(Glumesc.)

| YesViRginia a răspuns:

Nu e bine sa vorbim cand ne striga cineva noaptea afara, pana nu cunoastem bine cine e, caci poate necuratul sa fie, si ne poate lua graiul.
Daca iese cineva seara afara si se uita indarat peste umarul stang, apoi i se pare ca-l urmareste cineva, si aceasta spaima i-o da omului necuratul, carele se tine de umarul lui cel stang, pe cand de umarul lui cel drept se tine ingerul; de aceea privind indarat peste umarul drept, nu i se nazare nimica.
Sa nu pui cureaua la cap noaptea, ca vine dracul si te spanzura cu ea.
Sa nu te juri ca ai sa te spanzuri, ori ca ai sa te impusti, ca dracul te-a scris la condica, si de acolo nu mai scapi.
Se crede ca diavolul aude cele ce vorbeste omul, nu insa si cele ce gandeste omul.
Sa te culci intai pe partea stanga, ca sa nu se apropie dracul de tine. Se crede ca nu e bine a se culca cu fata in sus, c-apoi diavolul i se pune ca o piatra pe piept, asa ca nu se poate scula
Cand iti tiuie urechea, trece dracul pe langa tine.
Cand doi spun acelasi cuvant deodata, atunci crapa un drac de ciuda.

| DnDnT explică (pentru YesViRginia):

Ba esti nebun

| DnDnT explică (pentru YesViRginia):

Ba omule tu chiar nu ai ce face....care e scopul pentru care ai scris astea.Chiar nu inteleg

| LittleLady1 a răspuns:

Aaa,da.Si eu am trecut prin asa ceva si subiectele de genu' ma speriau de moarte. Cred ca unii oameni spun despre aceste lucruri pentru a provoca aceste cosmaruri, altii doar nu isi dau seama ca trezesc in mintea copiilor adevarate povesti de groaza doar pomenind anumite cuvinte. Depinde de cat gandeste fiecare si de cat realizeaza ca unii copii pot fi afectati emotional de asemenea subiecte aduse in discutie de la varste fragede. Bye!

| DnDnT explică:

A-ti cam deviat fe la subiect.....si...chiar nu a abavut nimeni astfel de experiente?
Oricum multumesc pentru raspunsuri

| NOname a răspuns (pentru DnDnT):

Nu eşti singurul traumatizat - încă din copilărie - de religie, de poveştile religioase şi ameninţările adulţilor îndoctrinaţi religios.
Copil fiind, deci fragil, impresionabil, imaginativ, este firesc să rămâi cu traume după astfel de experienţe. Îmi pare rău pentru tine.