| EmaS a întrebat:

Vedem cum se implinesc profetiile din Sfanta Scriptura cu privire la cetatea Damascului,, 1. Prorocie impotriva Damascului. "Iata, Damascul nu va mai fi o cetate, ci va ajunge un morman de daramaturi;

2. cetatile Aroerului sunt parasite, sunt date spre pasune turmelor care se culca nestingherite acolo.

3. S-a ispravit cu cetatuia lui Efraim si s-a sfarsit cu imparatia Damascului; dar ramasita Siriei va fi ca slava copiilor lui Israel, zice Domnul ostirilor.,,

Deasemenea este scris despre evenimentele care se intampla acum cu privire la Ierusalim care va fi inconjurata de osti. Ezechiel 38; 14-16,, 14. De aceea proroceste, fiul omului, si spune lui Gog: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Da, in ziua cand poporul Meu, Israel, va trai in liniste, vei porni din tara ta

15. si vei veni din fundul miazanoaptei, tu si multe popoare cu tine, toti calare pe cai, o mare multime si o puternica ostire!

16. Vei inainta impotriva poporului Meu, Israel, ca un nor care va acoperi tara. In zilele de apoi, te voi aduce impotriva tarii Mele, ca sa Ma cunoasca neamurile, cand voi fi sfintit in tine sub ochii lor, Gog!"

Credeti ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| dienuta1990 a răspuns:

Da,cred ca Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu, insa Biblia a fost scrisa de oameni instruiti ce au fost inspirati de Dumnezeu prin Duhul Sfant. Si cred ca aceste profetii despre care s-a scris in Sfanta Scriptura s-au implinit si se implinesc sub ochii nostri.Cat despre evenimentele cu privire la sfarsitul lumii si venirea lui anticrist pot spune ca sunt si ele pe cale sa se implineasca. Actualul Papa al Bisericii Catolice Papa Francisc poarta in numele sau aceste trei litere "Gog" despre care si tu ai scris pentru ca pe Papa il cheama jorge mario bergoglio care se pare a fi falsul profet.

16 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Tu cunosti macar situatia actuala a Damascului? E un oras cu 1.7 milioane de oameni, aproape cat populatia Bucurestiului, si marea majoritate a cladirilor nici macar n-au fost atinse de vreun glont. Unde e mormanul de daramaturi? Si nu, rusii nu vor distruge Damascul, doar nu-s nebuni sa bombardeze capitala Siriei si sediul guvernului Assad pe care-l au drept aliat. Stiu ca voi crestinii abia asteptati sa vedeti indeplinite toate profetiile nebunesti despre distrugeri si moarte din biblie, dar va trebui sa va puneti pofta-n cui. Chiar ieri ati mai ratat inca un sfarsit al lumii. In locul vostru, as avea mare grija in ceea ce priveste predictiile despre viitor, pentru ca nu aveti o reputatie prea reusita la acest capitol.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Scriptura evreilor cu modificarile de rigoare facute de crestini nu au nicio legatura cu adevaratul Dumnezeu care cum bine zicea un profet de nume YESHUA " salasluieste inlauntrul vostru''.

| EmaS explică (pentru TrăieşteClipa):

Acest Dumnezeu al iudeilor a spus ca va trimite pe singurul sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa primeasca viata vesnica.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Ok.Pe cine a trimis?
Pe Yeshua Bar-Abba (Fiul tatalui)
Sau pe Yeshua zis mesia?
Amandoi au fost arestati in aceeasi perioada unul a fost eliberat din vointa multimii, celalalt nu.
Unul dintre ei era aclamat de multime:"Osana, Fiul lui David! Binecuvântat este Cel ce vine în Numele Domnului! Osana în cerurile preaînalte!" celalat nu.
Adica multimea il aclama si cere apoi eliberarea celuilalt?

https://en.wikipedia.org/wiki/Barabbas

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Stiati macar ca au fost 3 de ''Isaia'' si ca pe niciunul nu-l chema de fapt Isaia?
Proto Isaia, deutero Isaia si Trito Isaia.
Capitolul 53 a fost scris de Deutero Isaia la 250 de ani dupa Proto Isaia.

Pana si Wiki in romana stie asta:
''Cercetătorii Bibliei consideră că a existat un Proto-Isaia, care a scris capitolele 1-39, conținând cuvintele din sec. VIII î.e.n. ale unui profet, amplificate în secolul al VII-lea î.e.n., care conform autorilor evanghelici ar fi creat o adevărată școală de gândire în perioada 740 – 701, un Deutero-Isaia (cap. 40-55) care a scris în secolul al VI-lea î.e.n., spre sfârșitul captivității babiloniene și un Trito-Isaia (cap. 56-66), care ar putea fi de fapt mai mulți autori, a/au scris la Ierusalim după întoarcerea din exil.[3][4][5][6]:pp. 558–562''

Biblia este o adunatura de scrieri haotice, contradictorii si care nu au legatura cu adevaratul Dumnezeu.
Cand o sa intelegeti asta abia atunci o sa incepeti sa evoluati din punct de vedere spiritual.
Pana atunci inotati in mocirla alaturi de celelalte culte asa zis crestine, ortodocsii inclusi.

| fllu07 a răspuns:

Ohoo, de cand s-a implinit profetia asta.

| EmaS explică (pentru fllu07):

De cand?

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Isaia consemnează în continuare „declaraţia împotriva Damascului" (NW). (Citeşte Isaia 17:1–6.) Aflat la nord de Israel, Damascul este „capitala Siriei" (Isaia 7:8). În timpul domniei regelui Ahaz în Iuda, Reţin al Damascului, aliat cu Pecah al Israelului, invadează Iuda. Însă, la cererea lui Ahaz, asirianul Tiglat-Pileser al III-lea poartă război împotriva Damascului, cucerind oraşul şi exilând mulţi dintre locuitorii lui. Astfel, Damascul încetează să mai fie o ameninţare pentru Iuda. — 2 Împăraţi 16:5–9; 2 Cronici 28:5, 16.
16 Se pare că din cauza alianţei încheiate de Israel cu Damascul, declaraţia lui Iehova împotriva Damascului cuprinde şi expresii de judecată împotriva infidelului regat de nord (Isaia 17:3–6). Israelul va deveni ca un câmp cu foarte puţin grâu la vremea secerişului sau ca un măslin de pe ramurile căruia au fost scuturate majoritatea măslinelor (Isaia 17:4–6). Iată un exemplu la care ar trebui să se gândească cu seriozitate toţi cei ce îi sunt dedicaţi lui Iehova! El pretinde devoţiune exclusivă şi acceptă numai un serviciu sacru adus din inimă. Iehova îi urăşte pe cei ce se întorc împotriva fraţilor lor. — Exodul 20:5; Isaia 17:10, 11; Matei 24:48–50.

acum iti dau tema sa cauti in cronologia biblica sa vezi cand au domniregii amintiti in acest pasaj, si asa aflii cand s-a implinit profetia.

| dragos38 a răspuns:

Vor venii toti calare pe caii/?laughing suntem in sec.XXI, acum se folosesc avioane, tancuri, fregate, e.t.c. ce stii tu laughing

| EmaS explică (pentru dragos38):

Nu uita ca profetiile au fost scrise cu mii de ani in urma. Pe atunci nu existau in vocabular cuvinte ca arme nucleare sau avioane. Undeva in SCriptura este folosit termenul de pasari de fier pentru avioane.

| dragos38 a răspuns (pentru EmaS):

laughing) pai vezi profetiille, mai bine zis blestemele, alora, au fost facute pentru acele vremuri, nu pentru vremurile acestea.Nici macar atata lucru nu-ti dai seama.''Pasari de fier''arata-mi si mie o pasare de fier, zburand, normal ca fiecare interpreteza cum vrea, unii zic ca este metafora, bla, bla, bla.ca si facerea lumii un alt mit zdrobit, popii smecherii daca au vazut si au vazut ca nu mai tine smecheria cu miturile biblice au intors-o, spunand ca de fapt cele 6 zile inseamna mii de ani ( 6 mii de ani)si nici asa nu le-a iesit, alti au intors-o iarasi spunand ca este vb de miliarde(6 miliarde de ani)dupa care, o miie de ani pentru zeul yehova inseamna o sec. si o secunda pentru noi inseamna o miie de ani happy nu mai stiu cum sa le suceasca sa iasa bine, si totusi in urma cercetarilor cu carbon 14 teste facute pe anumite fasii de pamant a reiesit ca ar avea o vechime de 4, 5 miliarde de ani cu o eroare de cateva sute de ani.aceste 2 teorii se bat cap in cap teoria mitica a bibliei cu teoria stiintifica, facute in urma unor cercetari.bine inteles ca pochii nu o sa renunte la miturile biblice pentru ca de acolo isi castiga painea, nici un profetie, din biblie nu s-a adeverit. de fapt ce profetii blesteme la adresa I.R. al babilonului al egiptului, caci cam pe a colo si-au petrecut viata iudeii sub jugul babilonului, al egiptului al I.R. asta este.

| dragos38 a răspuns (pentru EmaS):

Daca l-ai citi pe Isaac Asimov,poate ai auzit de el,biblliografia lui,ai vedea ca el a facut cateva predictii,si-a imaginat ca in viitor oamenii vor putea apela direct alta persoana,iubita,fratele,prietenul,ma-ma, ta-ta,:)) fara a mai fi nevoie de intermediari, o alta predictie (pozitiva)el si-a imaginat ca in viitor vor aparea raze laser pentru comunicatii, in prezent N.A.S.A. ai auzit de ei? foloseste undele radio si unde laser pentru omunicatii, pana in 2014 vor ajunge pe marte 2 misiuni fara echipaj uman, in anul 1971, cati ani aveai oare? pe suprafata planetei marte au ajuns cu bine 2 misiuni, Mars 2 si Mars 3, ai auzit de centre solare,adica tehnologii care pot capta energia solara care este deja folosita, si chestia aceasta a scris-o Isaac Asimov, ai auzit de vehicule care vor putea fi conduse de robotii, si asta a fost prevazuta in cartiile lui, sunt sigur ca nu le-ai citit si nici nu te intereseaza, acum nu-ti imagina ca vei vedea tiruri conduse de roboti cu chip de om ca in filme :))) nu, dar sa stii ca exista, pe tiruri euro 6 sunt (tehnologia asta domnule :))) instalate compiutere care contin senzori de miscare, si in memoria lor R.A.M. sau ma rog cum li se zice, au fost introduse harti ale anumitor tari din U.E. in Romania nu este cazul pentru ca noi nu avem autostrazi in schimb avem biserici bengoase,deci asta ziceam senzorii aceia de miscare sunt capabili sa puna frana daca in fata tirului apare un om,o pisica,e.t.c. dar nu frana de doi bani ci una calumea, deci soferul daca vrea se poate relaxa daca vrea, dar asta nu este valabil in Romania aici, mai trebuie sa treaca o miie de ani, pana vom ajunge ca cei din afara.Deci eu il consider pe Asimov un adevar profet, cu o imaginatie pozitiva,fara amenintari la adresa omenirii folosindu-si logica,si bine inteles candirea pozitiva. In schimb ce au prezis profetii aia din biblie, cutremure:)))) razboaie :)))) boli, si molime, sfarsitul lumii :)))) woawwww frumoasa imaginatie, cam bolnava dar n-a intr-adevar acum mii de ani, nu exita doctori psihiatri, sa-i testeze putin pe prorocii aia.:)

| dragos38 a răspuns (pentru EmaS):

O sa-mi spui ca nu stiu nici sa scriu, mi-am dat seama de greseli, dar nu sunt in fata unui examen, deci am scris cum mi-a venit, mai apas si gresit, ata ete.