| xRaffy a întrebat:

Voi ati cerut vreodata ceva prin rugaciune de la Dumnezeu si v-a dat? Daca v-a dat, peste cat timp ati primit lucrul cerut? Vreau raspunsuri serioase!

39 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu nu e chelner.

| SilentRain a răspuns:

Da,nu

| LPCTSTR a răspuns:

Nu poti primi seriozitate cand vorbim de religie, asta trebuia sa-ti fie clar dinainte.
Am cerut si m-am rugat si toate cele cand eram crestinopat inrait si... n-am primit nici pe dracu'.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asta pentru ca probabil il aveai.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Esti ca sora-mea: antiteistii, ateii, liber-cugetatorii, budistii, catolicii, sectantii, protestantii si orice alta persoana apartinatoare altei religii decat cre(s)tinismului este automat satana sau orice alt personaj inchipuit tot de voi.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Îmi cer iertare. M-a amuzat răspunsul tau si am răspuns ca atare. Crede-ma, cel puțin eu nu il pomenesc pe dracu nici in vorbire si nici in întrebări. In răspunsuri il folosesc doar atunci când voi il folosiți in postările voastre. Si chiar ma întreb, de ce il folosiți atât de mult? Pentru ca ateii nu cred ca exista nici Dumnezeu si nici Satan. Atunci de ce il pomeniți atât de des pe Satan?

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Intr-adevar, filosofic vorbind, la nivel de expresie, trebuia sa ma leg de pisici... ele macar exista.

| Dddonkey a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tu stii doar ce exista in jurul tau, restul nu ai nici o siguranta. La fel si multe altele cum sunt istoria omenirii. Altii ateii sau agnostici macar recunosc ca nu pot dovedi inexistenta lui Dumnezeu, dar tu se pare ca esti sigur. Vrei sa ne spui cum ai ajuns la aceasta concluzie? Tu personal nici nu ai ajuns pe luna, ci doar o descrii prin ochii altora, dar sa spui ca crestini cred orice? Multe lucrurii din ce s-au intamplat, se intampla in istorie sau nu numai preferi sa le crezi fara o dovada palpabila, asta nu te face neaparat un indoctrinat. Din nou tu trebuie sa ai credinta mai mare ca a mea sa crezi ca am venit de nicaieri si mergem nicaieri, atunci de ce e important sa duci o viata buna? de ce conteaza sa traim? sa ne inmultim? de ce parerile tale conteaza daca nimic nu conteaza? de ce ne trebuie moralitate?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Dddonkey):

"Vrei sa ne spui cum ai ajuns la aceasta concluzie?"
Nu, este o pierdere de timp, ajung sa divaghez si nu pot sa raman consistent, cel putin nu aici.

"dar sa spui ca crestini cred orice?" Eu n-am spus asta, nu pricep de unde le scoti. Uite ca cineva reuseste sa divagheze mai bine...

"atunci de ce e important sa duci o viata buna?"
Nu este "important" sau "neimportant", ci este modul in care nimeresti in societate, cum ajungi sa fii tratat ca sa poti sa consideri ca traiesti bine sau nu.

"de ce conteaza sa traim?"
Nu "conteaza", ca dupa moarte te jeleste X si Y si aia e, generatiile se nasc si nimanui nu-i va pasa de tine sau de mine sau de orice alt neinsemnat care n-a "scris istorie".

"sa ne inmultim?"
Nu "conteaza", din nou. Atribui un termen ca sa exprimi ceva si nu-ti iese. Mai gandeste-i si vino dupa cu ceva coerent si pentru mine.

"de ce parerile tale conteaza daca nimic nu conteaza?"
Eu nu mi-am spus nicio parere, ca ar fi trebuit sa incep cu un conector de opinie. In primul raspuns am dat raspunsul negativ, alaturat de un adevar general valabil: "Nu poti primi seriozitate cand vorbim de religie". Religia este fictiune, iar eu nu sunt singurul care spune asta; si asta nu este o opinie, de care sa mai si conteze ceva.

"de ce ne trebuie moralitate?"
Nu iti trebuie. Te nasti si mori, atat, ce-i dincolo, este fie filosofie pe parte sociala, fie pseudo-stiinta precum crestinismul care zice ca te duci intr-un loc dupa o ipotetica judecata sau vreo religie indiana care zice ca te reincarnezi, etc.

| Dddonkey a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai personaje care au produs genocide cum ar fi Hitler, Pol Pot s-a.m.d. au avut moralitatea lor si au decis ei ce este bine si ce nu. De ce ar fi ei gresit daca nu este nimic si nimic nu conteaza? Doar ca tu nu crezi ca a existat Hitler (exemplu) asta nu inseamna ca nu a existat la un momenta dat si oamenii nu au suferit, poate e la fel si cu existenta lui Isus si a lui Dumnezeu.
Si sa spunem ca intr o zi Dumnezeu ti se reveleaza si ajungi la concluzia ca El exista crezi ca o sa il recunosti? Vei face ce v-a spune sau e mai important ce vrei tu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Dddonkey):

Din nou, nu este o chestiune de a crede, ci de a realiza, a cerceta, a analiza si filtra.
Eu nu "cred" ca a existat sau nu, eu disting intre adevar si minciuna, analizez ce spune, scrie, etc. unul si altul si cantaresc cat de veridica este informatia si daca exista cazul sa ma pronunt, cel putin mie, sa-mi creez o impresie si o decizie.
Eu pot intreba pe cineva, pot citi carti/articole, etc. sa vad daca acest X a existat sau daca informatia este sau nu falsa si sa cantaresc pentru mine, cu ajutorul filtrului ratiunii, ce este real si ce nu. De exemplu, ca a existat Hitler pot sa intreb, sa citesc, si sa-mi dau seama ca el a existat, insa nu pot face la fel si pentru trolli, elfi, Zana Maseluta, Mos Craciun sau orice alta entitate inchipuita. Si nici aici nu voi dezbate de ce, cum, teorii si restul, sunt ultra-satul de voi si de situatie si scopul nedefint in principal.

"Si sa spunem ca intr o zi Dumnezeu ti se reveleaza si ajungi la concluzia ca El exista crezi ca o sa il recunosti?"
Ca sa mi se "reveleze", trebuie mai intai sa existe, sa am dovezi ca exista si sa-l trec prin filtrul ratiunii ca sa cantaresc daca el exista sau nu. Am facut deja asta si am ajuns la concluzia ca NU exista, ca-s basme, etc.

"Vei face ce v-a spune sau e mai important ce vrei tu?"
va*, hai sa fim si corecti gramatical;
Din nou, ca sa fac ce spune ar trebui sa existe, iar entitatea respectiva nu exista.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

PRINCIPAL pentru mine este ce faceti/cum va comportati fata de mine si de altii, si nu ce credeti. Sunt oameni ce cred chestii foarte frumoase, chiar utopice si s-au exteriorizat in fapte prin comunism, sau oameni ce cred tot felul de tampenii si conduita lor este decenta si legala.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeul din biblie e o fictiune, o fantezie, deci nu poate ajuta pe nimeni cu nimic.

Biblia e fantezista. Dumnezeul biblic e asa de destept si de puternic incat a reusit sa creeze un Adam nestiutor, needucat, neascultator si pacatos. Dumnezeul biblic are atata putere, inteligenta si iubire incat e invizibil si lasa oamenii in saracie materiala si spirituala, se se omoare intre ei, sa moara de boli, de foame si de frig. Prin urmare e inutil sa ai pretentii de la un asemenea personaj inexistent, absurd, neputincios si inutil.

| Dddonkey a răspuns (pentru halogen001):

"Biblia e fantezista" existenta lui Isus e dovedita si mai credibila de multi atei cunoscutii vorbitorii, sa spui ca sigur e o fantezie nu stiu pe ce te bazezi, probabil strict pe experientele tale.

"Adam nestiutor, needucat"
Nicidecum nu stiu ce carte citesti dar Dumnezeu la "educat" in ce tine de cunostiintele pacatului respectiv pedeapsa. Nu a fost in nici un caz nestiutor de ce se intampla si asta reiese din Biblie.
"neascultator si pacatos."
Asta a fost liberul arbitru al lui Adam si a Evei. Pacatul lui e cea mai mare dovada ca Dumnezeu este pro libera alegere si iubitor.

"Dumnezeul biblic are atata putere, inteligenta si iubire incat e invizibil si lasa oamenii in saracie materiala si spirituala"
Si Biblia declara ca omul care nu munceste nici sa nu manance, asa ca asta tine de cele mai multe ori de om, nu stiu daca poti vorbi in termeni generalii ca sunt si multi lenesi si vorba romaneasca : Dumnezeu nu iti baga si in sac"
Esti atat de bogat material si spiritual pe cat vrei tu sa fii de cele mai multe ori, e adevarat in unele partii ale lumii nu sunt asa de multe optiunii. Dar Dumnezeu de la inceput le-a dat pamantul sa il munceasca, animalele ca hrana si sa se inmulteasca.

"se se omoare intre ei"
Din nou oamenii aleg asta, dar persoanelor ca tine le place sa dea vina pe Dumnezeu ca si cum el nu le da libertatea de alegere, si daca cumva intervine oamenii ca tine ar fi intrigati(probabil) de ce ar interveni El si nu ne ofera libertatea.

" sa moara de boli, de foame si de frig"
E adevarat se moare din multe lipsuri in jurul lumii, dar pe alte continente se moare din cauza zgarceniei, risipei de hrana. Gandesti la fel si cu avorturile (42 milioane omorati anul trecut).

" Prin urmare e inutil sa ai pretentii de la un asemenea personaj inexistent, absurd, neputincios si inutil"
Poate e mai mult definitia mea si a ta, ma gandesc ca daca ai vrea ca Dumnezeu sa se arate acum si sa faca dreptate ce te face sa crezi ca noi doi nu vom muri?
Vorbesti ca o persoana care cand il intrebi despre Biblie iti raspunde din Tom si Jerry, nu am gasit nimic din ce spui tu in Biblie. Sau e doar experienta ta personala?
Doar ca tu nu crezi in nimic nu inseamna ca altecva care nu face parte din ratiunea ta sau nu ai vrea sa existe nu poate fi dinainte ca tu sa te fi nascut.

| halogen001 a răspuns (pentru Dddonkey):

1)"existenta lui Isus e dovedita si mai credibila de multi atei cunoscutii vorbitorii, sa spui ca sigur e o fantezie nu stiu pe ce te bazezi, probabil strict pe experientele tale"

- Aici omul asta https://youtu.be/_36zc5ndmjE spune cum au fost inventate de teologi povestile, cum Dumnezeu nu exista si atunci si Iisus e un fals, pentru ca e legat de un Dumnezeu care nu exista.

2)"Nicidecum nu stiu ce carte citesti dar Dumnezeu la "educat" in ce tine de cunostiintele pacatului respectiv pedeapsa. Nu a fost in nici un caz nestiutor de ce se intampla si asta reiese din Biblie."

- Nu se poate spune despre un individ pacatos ca Adam ca e bine educat si inteligent, ca e fals. Deci Dumnezeu a facut un individ lipsit de ratiune si de educatie. Un individ rational si educat nu ajunge sa faca niciodata ce a facut Adam.

3)Dumnezeul biblic are atata putere, inteligenta si iubire incat e invizibil si lasa oamenii in saracie materiala si spirituala
"Si Biblia declara ca omul care nu munceste nici sa nu manance, asa ca asta tine de cele mai multe ori de om, nu stiu daca poti vorbi in termeni generalii ca sunt si multi lenesi si vorba romaneasca : Dumnezeu nu iti baga si in sac"
Esti atat de bogat material si spiritual pe cat vrei tu sa fii de cele mai multe ori, e adevarat in unele partii ale lumii nu sunt asa de multe optiunii. Dar Dumnezeu de la inceput le-a dat pamantul sa il munceasca, animalele ca hrana si sa se inmulteasca."

- Un Dumnezeu care e bun, atotstiutor si atotputernic nu isi lasa progeniturile sa orbecaiasca in intunericul necunoasterii sa fie analfabeti sa nu stie sa scrie, sa citeasca, sa trateze o boala, sa munceasca pamantul si asa mi departe. Concluzia: Dumnezeu ori nu exista, sau e rau, sau nu e atotstiutor, sau nu e atotputernic. In toate cazurile e un Dumnezeu inutil.

4) sa se omoare intre ei
"Din nou oamenii aleg asta, dar persoanelor ca tine le place sa dea vina pe Dumnezeu ca si cum el nu le da libertatea de alegere, si daca cumva intervine oamenii ca tine ar fi intrigati(probabil) de ce ar interveni El si nu ne ofera libertatea. "

- E vina lui pentru ca el e puternic si iubitor. Cand vezi un om in nevoie si poti sa il ajuti, il ajuti daca esti puternic si bun, nu cauti justificare. Cand vezi ca un individ il omoara pe altul si tu ai putere si te uiti cum il omoara si nu faci nimic, mai poti spune ca esti bun si iubitor?
Concluzie: Dumnezeu ori nu e iubitor, ori nu are putere si in ambele situatii nu e bun de nimic.

5) sa moara de boli, de foame si de frig
"E adevarat se moare din multe lipsuri in jurul lumii, dar pe alte continente se moare din cauza zgarceniei, risipei de hrana. Gandesti la fel si cu avorturile (42 milioane omorati anul trecut)".

- La fel, e vina lui pentru ca e puternic si iubitor si nu il deranjeaza sa vada cum mor oamenii de boli, de foame si de frig. Din nou e un Dumnezeu care nu e bun la nimic.

6) Prin urmare e inutil sa ai pretentii de la un asemenea personaj inexistent, absurd, neputincios si inutil
Poate e mai mult definitia mea si a ta, ma gandesc ca daca ai vrea ca Dumnezeu sa se arate acum si sa faca dreptate ce te face sa crezi ca noi doi nu vom muri?

-Un Dumnezeu bun, drept, puternic si iubitor nu trebuie sa fie echivalentul unei sperietori, echivalentul unui monstru absurd si rau intentionat. Din contra, ar trebui sa fie o placere si o incantare sa il vezi. La fel si pentru el ar trebui sa fie prilej de bucurie ca isi vede "creatia", deci Dumnezeul din Biblie e descris ca un monstru insensibil care niciodata nu face ce trebuie si joaca doar rol de sperietoare si speranta falsa ca in practica nu se vede bunatatea si puterea.

7)"Vorbesti ca o persoana care cand il intrebi despre Biblie iti raspunde din Tom si Jerry, nu am gasit nimic din ce spui tu in Biblie. Sau e doar experienta ta personala?
Doar ca tu nu crezi in nimic nu inseamna ca altecva care nu face parte din ratiunea ta sau nu ai vrea sa existe nu poate fi dinainte ca tu sa te fi nascut."

- Vorbesc ca o persoana rationala care nu pune botul la minciunile din Biblie.
Dumnezeul din Biblie este intr-adevar un nimic prin ceea ce face pentru om si existenta lui Dumnezeu e infirmata de realitate. Nu se vede bunatatea si puterea lui. Se vede doar minciuna din Biblie.

Ratiunea trebuie sa primeze, nu superstitiile, misticismul si dogmatismul religios. Superstitiile, misticismul si dogmatismul religios erau bune atunci cand omul nu avea stiinta pe care o are astazi, atunci cand daca avea o boala care astazi e tratabila murea cu zile in chinuri. In acele vremuri explicatiile fanteziste religioase ii dadeau omului doar impresia cunoasterii adevarului si un fals sentiment de siguranta, de multumire ca va trai mai bine dupa moarte.

| Dddonkey a răspuns (pentru halogen001):

Nu se vede Dumnezeu, dar existam, planeta exista, toate sunt int o perfecta ordine. Tu se pare ca stii si cand Dumnezeu intervine si cand nu.
Ratiunea ta spune ca nu exista, dar ratiunea ta ce spune despre aparitia omului>? ca s-a tras din maimuta? foarte rational, de fapt probabil ca ai si vazut multe transformandu se in fata ochilor tai.
Simplu cred ca tu preferi sa crezi ca nu exista, dar e in regula, eu nu sunt impotriva celor ce nu cred, dar sa spui ca totii care cred sunt inapoiati ca tu nu crezi mi se pare unpic irational.
La urma urmei crezi ce vrei dar daca Dumnezeu exista e napsa pentru oamenii ca tine.

| halogen001 a răspuns (pentru Dddonkey):

Noi existam, dar Dumnezeu cel biblic dupa descriere: bunatate, iubire, putere, inteligenta nu se vede si inseamna ca nu exista.
Cand intervine Dumnezeu nu stiu, dar cand nu intervine vad clar.
Cand mor oamenii de boli, de foame, de frig, in accidente, in razboaie vad si atunci stiu ca Dumnezeu cel din Biblie nu exista si e doar o sperietoare.
Dumnezeul cel adevarat e Natura. Ea e vesnica, puternica, face si a facut tot. De aceea nu ai la cine sa te rogi. Stiinta descopera legile naturii si pot fi aplicate in folosul omului, ca in baza Dumnezeului biblic nu ai nimic, nici casa, caldura, medicamente, mancare, masina, televizor, telefon calculator. Toate astea sunt facute de omul rational, nu de Dumnezeu sau de scrierile religioase.

| Dddonkey a răspuns (pentru halogen001):

Dar toate pe care le-ai decis vin de undeva, ma refer la materia prima. Sunt de acord cu tine ca oamenii se descurca si sunt inventivi. Dar doar ca tu nu il vezi nu inseamna ca nu exista.
Si frumusetea naturii, regenerarea ei poate spune multe despre o inventie incredibila pe care nu a creat o omul. Daca da cine? Nu am auzit pe nimeni sa spuna ca a fost creata de Ion si Maria din borcanul lor cu gogosarii.
Inteligenta este in multe si multi si asta spune ca a avut un inceput si a pornit de undeva, cineva a inventat o. Orice teorie ai avea pamantul si natura nu au aparut ca suntem noi frumosii, desteptii, si iubitorii. Dumnezeu exista si daca nu intervine de fiecare data cand raul e in desfasurare poate vede ceva ce noi nu vedem, poate unii merita cum au meritat Cananitii.
Razboiele tot de oamenii sunt create, de guverne si astea sunt cele mai intalnite. Religiile lumii au fost vinovate de 10% din istoria razboaielor omenirii dar nici asta nu inseamna ca Dumnezeu i-a pus sa omoare si asta o poti vedea si cu biserica catolica care a omorat altii crestinii. Din nou Dumnezeu a lasat pamantul si omul trebuie sa isi faca partea(creeze, procereeze, inventeze, iubeasca) din pacate ne cam place sa ii atribuim raul lui Dumnezeu si binele clar noua, noi meritam aplauze cu toata ca omul cu acelasi mainii omoara pe altii dar doar Dumnezeu e vinovat.
Prietene ai nevoie de Dumnezeu cu disperare, sper sa te trebuie\esti intr o zi din visele filozofiilor.

| halogen001 a răspuns (pentru Dddonkey):

Eu inteleg ce e religia si ce e Dumnezeul biblic.
E un mijloc de control al oamenilor care nu isi folosesc ratiunea si merg pe superstitii, pe misticism si dogmatism religios.
Degeaba inventez un Dumnezeu care nu face nimic si il laud ca e bun si puternic. Asa cum prietenul la nevoie se cunoaste, tot asa si Dumnezeu la nevoie se cunoaste.
Daca Dumnezeul cel bun si puternic lasa omul sa fie nestiutor, il lasa sa moara in razboi, de foame, de frig si de boli, atunci nu e un Dumnezeu bun si puternic. E o minciuna.
Dumnezeul meu e Natura. Ea a facut totul, ea e puternica ca nimic nu poate incalca legile naturii si de aceea nici nu exista minuni, ea e vesnica si te ajuta daca ai stiinta. Daca nu ai stiinta si crezi in Dumnezeul biblic care nu face nimic, ai doar speranta si nici un ajutor.

| Dddonkey a răspuns (pentru halogen001):

Nu stiu daca ma intelegi ce vreau sa spun de fapt, dar un exemplu: Sa spunem ca doua tarii sa-u hotarat sa meraga la razboi, si cu toate astea oamenii pe propia lor vointa si dorinta se duc sa lupte. Daca Dumnezeu ofera libertate in decizii, gandire si actiunii de ce ar interveni? crezi ca tu daca ai vrea sa te bati cu cineva si Dumnezeu te-ar pune in fund ai fi fericit? nu cred, ai vrea sa faci ce vrei, ce iti place ti. Acum ca tu nu crezi asta e treaba ta. Si la urma urmei ce problema ai tu ce cred altii? De ce conteaza pentru tine. Eu cred in Dumnezeu si mereu o voi face, eu nu slujesc creatia ci Creatorul. Ca si atunci cand cineva iti da o supa si tu incepi sa ii multumesti supei ca s-a facut.
"Dumnezeul meu e Natura" dar de ce iti rebuie un Dumnezeu cand este unul real? big grin Slujeste pe cine vrei fratele meu, dar tot ce ne inconjoara arata ca nu s-a intamplat totul dintr o greseal.

| halogen001 a răspuns (pentru Dddonkey):

"Daca Dumnezeu ofera libertate in decizii, gandire si actiunii de ce ar interveni? "
Daca esti om bun si puternic si vezi ca se bat pe strada 2 copii punandu-si in pericol integritatea fizica, ce faci? Faci ca Dumnezeul biblic: Ei au ales sa se bata. E alegerea lor. Ia sa stau eu frumos si sa ma uit la ei cum se bat si la urma spun ca sunt puternic, iubitor, bun si corect.
Asta e ratiunea stramba din Biblie. Cei care au scris Biblia stiau ca nu exista nici un Dumnezeu si de aceea au introdus tot felul de scuze si justificari pentru actiunile lui Dumnezeu care nu exista.
De crezut poti crede orice si in orice, dar nu trebuie sa dai ratiunea la o parte si sa devii credul naiv.
Biblia e scrisa de oameni, nu e cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu e invizibil si nu ajuta oamenii cu nimic.
Cei care au scris Biblia au scris-o spre folosul lor nu pentru a face un lucru bun sau corect.

| Dddonkey a răspuns (pentru halogen001):

Se pare ca citesti printre randuri, am spus ca cateodata intervine si cateodata nu, ca daca esti tu cel implicat si vrei sa ii faci rau cuiva nu cred ca ti ar placea ca Dumnezeu sa intervina in treburile tale. Se pare ca tu ai gasi orice motiv sa crezi ca Dumnezeu nu exista sau nu ii pasa. Din nou crezi ce vrei, Tu nu intelegi ca cel care face raul Dumnezeu nici rugaciunea nu i o asculta daca nu se pocaieste. Starea lumii in care suntem sunt rezultatele actiunilor oamenilor asa ca sa incercam sa cautam adevaratii vinovatii. Tu pari persoana care daca exista o crima, te duci la vecinii acestuia si ii arestezi ca ei nu au intervenit si criminalul pleaca liber.
Cred ca te crezi prea intelept si iti place sa crezi ca esti rational dar nici nu stii cine a creat pamantul, sau din nou natura s-a creat singura? dar de fapt stii si stim prea putine. Iti doresc sanatate prietene!

| halogen001 a răspuns (pentru Dddonkey):

Dumnezeul biblic e infinit in putere si bunatate, deci e obligat sa ajute oamenii tot timpul. Daca nu o face dispare din caracterizare puterea, bunatatea si iubirea.
Daca eu vreau sa fac rau cuiva, eu sunt personajul negativ si Dumnezeu trebuie sa intervina sa il apere pe cel agresat de mine.
Daca vecinii au avut cunostinta de evenimentele negative au obligatia sa intervina in in felul in care pot, de exemplu sa anunte organele de ordine. Daca nu fac nimic au calitatea indivizi care favorizeaza infractorul.
Starea lumii in care suntem daca nu e buna se datoreaza lui Dumnezeu, pentru ca el e puternic si iubitor. El l-a facut pe Adam neascultator, nestiutor, lipsit de inteligenta si pacatos. Plus ca l-a facut dupa chipul si asemanarea lui, deci Dumnezeu = neascultator, nestiutor, lipsit de inteligenta si pacatos.
Dumnezeul biblic a lasat oamenii in intunericul nestiintei.
Asa cum scrierile religioase nu spun cine l-a creat pe Dumnezeu si e OK, tot asa e OK sa spun ca Natura a existat dintotdeauna si o vad, nu e invizibila ca Dumnezeul biblic si nu e cu pretentii de bunatate si iubire care sa nu se vada ca la Dumnezeul biblic, care te iubeste pana te prapadeste.

| Dddonkey a răspuns (pentru halogen001):

Cine a decis ca El trebuie sa intervina mereu ca un catel? Asta ai decis tu in gandirea ta si asa crezi ca Dumnezeu ar trebui sa fie dar daca Dumnezeu exista nu are nevoie de tine sau mine, sau de parerile noastre. Pana si fiul lui a suferit dar cu un scop, si noi o sa murim din cauza bolilor si unele din bolii su oamenii si le aduc singure(viata neechilibrata, fumat, baut, neingrijire personala, zgarcenia de a deveni bogat si a nu interesa de situatia semenului sau daca il afecteaza actiunile noastre). Dumnezeu a dat legi pe care doreste sa le respectam si noi daca le am respecta nu ar exista ura, razboi, gelozie, zgarcenie, furt.
Ceea ce tu incerci sa spui ca Dumnezeu nu intervine, citeste vechiul testament sa vezi cele peste 600 de legi pe care le-a dat Dumnezeu (pana si neascultarea de parintii era pedepsita cu moartea) si oamenii nu le puteau respecta si nici nu vroiau asta. De asta Isus a trebuit sa aduca mai putine legii si doar iubirea de aproape prin sacrificiul Lui pe cruce ne a oferit o noua viata in El, cu mai putine legii si cu toate astea oamenii nu vor sa le respecte sau sa auda de El. Crestinismul chiar daca nu vrei sa recunosti a avut multe de spus de a lungul istoriei si a adus lucruri bune omenirii. Dumnezeu ne spune ca intoarcem obrazul si sa nu intoarcem rau pentru bine cine vrea sa asculte va fi spre binele lui cine nu a fost decis intr o zi sa fie judecat.
Din nou te intorci la subiecte despre care le am vorbit, esti un tip calm dar vezi prea mult in alb si negru, la tine sigur nu poate exista posibilitatea, la tine totul e definit si rational(cel putin asa crezi tu).
Dumnezeu l a facut in imaginea Luiadica a scris legile in inima lui sa stie ce e gresit, ce sa nu faca, i s aspus din inainte ce nu poate face si ce e liber sa nu ca vor exista consecinte. Aceleasi legi pe care le consideram si noi in ziua de azi gresite, legile morale de a ti respecta aproapele, sa nu omori, sa fi drept, sa intervii in situatii dificile (poate asta e pentru noi, e datoria noastra sa ne ajutam aproapele) sa te multumesti cu ce ai, sa nu furi s-a.m.d.
DUMNEZEU E IUBIRE DAR URASTE PACATOSUL SI CEL CE VARSA SANGE...si sunt multe versete care arata cat de mult uraste pe cel care isi asupreste aproapele. Exista drepate si intr o zi Dumnezeu va fi doar dreptate si iubirea va inceta pentru cei raii.

| halogen001 a răspuns (pentru Dddonkey):

E frumos, dar nu se verifica. Pentru mine ce se verifica e adevar, iar ce nu se verifica e nedefinit sau e cel mult credinta. Eu credinta pot avea in ceva care are posibilitatea sa se intample. Daca vad ca au inviat macar cateva milioane de morti ca tot suntem 7 miliarde, atunci cred in viata vesnica. Daca nu vad nici un mort inviat si cineva imi zice ca viata vesnica e un adevar, atunci nu il cred. Daca vad oameni in suferinta si citesc istoria si vad razboaiele si imi spune cineva ca exista un Dumnezeu bun, iubitor si puternic, nu il cred. Pentru mine e foarte simplu si clar.
Chiar faptul ca Dumnezeu ar fi creatorul e un lucru fara sens. De ce ar face un individ cu puteri infinite niste fiinte limitate din toate punctele de vedere: durata de viata, inteligenta, apoi ce iubire ar putea avea un asemenea creator pentru ceva ce el poate face oricand si de care nici nu are nevoie. Ce sens ar avea ca un creator cu semenea puteri sa fie interesat de niste creaturi nesemnificative, sa il intereseze ce fac creaturile, la ce se roaga, cum se roaga, cum se comporta intre ele, ce credinta au. E totul fantezie. O creatura puternica e nemiloasa si nu tine cont de nimic, nu are iubire. Exact asa e Natura. Deci din punctul meu de vedere, Natura e Dumnezeu, iar Dumnezeul biblic e unul inventat dupa chipul si asemanarea omului, creat ca sa aduca celor care au facut povestile un control asupra celor multi, control obtinut ieftin, doar prin viclenie, fara sa dea nimic real omului in afara de povesti, promisiuni si sperante.

| Dddonkey a răspuns (pentru halogen001):

Normal ca poti sa crezi ce vreiwinking

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Isus a existat si Biblia e fantezista. Pana si cartile cu Harry Potter contin referinte verificabile la locuri reale (din realitate).

| Dddonkey a răspuns (pentru doctorandus):

Depinde unde te uiti si ce anume cauti.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Dupa cum zicea Bart Ehrman, poti porni de la premiza ca Biblia nu contine niciun fel de contradictii sau erori. Si atunci vei reconcilia orice relatari biblice prin explicatii impinse la extrem.

Sau te poti intreba: Contine Biblia contradictii? Ia sa verific! Si atunci bineinteles ca le vei gasi. Profesorii universitari de Biblie nu sunt beti sau posedati de Diavol cand afirma ca Biblia are tot felul de greseli. Numai crestinii fundamentalisti sau fanatici se tem de erorile Bibliei.

| Dddonkey a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu despre ce profesorii vorbesti sincer.
Dar daca vrei sa spui ca Biblia contine contradictii esti liber sa crezi ce vrei despre orice. Daca ma intrebi pe mine ea nu contine erori.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Nu stiai ca la marile universitati ale lumii se predau cursuri de istoria Bibliei, istoria iudaismului si istoria crestinismului?

Exemplu: https://www.biblicalarchaeology.org/......aye-cohen/

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Cum spunea Moynihan, fiecare are dreptul la propriile opinii, dar nu la propriile fapte (fapte obiective).

| StrongHeart a răspuns:

M-a scos efectiv din iad, dar rugaciunile nu au fost ale mele, eram prea mandru sa cred pe atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am primit imediat ce m-am ridicat din genunchi și am plecat de la icoana. Au mai fost cazuri în care nu mi-a dat nimic.

| badpanda a răspuns:

Dorintele se indeplinesc dupa alte principii, nu are legatura cu spiridusul evreilor.

| KR0NSTADT a răspuns:

Lui Dumnezeu nu îi ceri. Lui Dumnezeu îi mulțumești pentru ceea ce ai. Altfel, cam faci buba, și n-o să primești "beiemveu". Așa stau treburile, domnu' mafiot SH. big grin

| pacatosulBogdan a răspuns:

Am cerut credinta de la Dumnezeu si mi-a dat! Eram ateu, de la nastere si pana atunci, si cu toate ca aveam o admiratie pentru pustnici, duhovnici, in general pentru isihasmul, care este crestinismul ortodox, nu reuseam sa cred prin propriile puteri. Intamplarea (?) a fost sa dau peste un articol de ziar despre parintele Arsenie Boca si sa-i vad poza. M-a impresionat figura lui si mai ales ce am citit in ziar ca, fiind incarcerat la Canal, cand i-a murit mama, totusi a putut fi vazut de consatenii lui din Vața de Sus la inmormantare ei. Militia l-a cautat printre detinutii de la Canal si nu-l gaseau. Dupa inmormantare, a putut fi numarat printre detinuti, de parca se teleportase sau de parca il purtase Duhul Sfant.
Nu stiu daca a fost adevarat ce am citit, dar stiu ca m-am rugat lui sa se roage la Dumnezeu pentru mine ca sa cred. De atunci am inceput sa cred. Din pacate, nu pot sa fac nimic bun si nici inceput pocaintei mele inca nu am pus.

| Dddonkey a răspuns:

Da, de nenumarate ori, si in multe instante surprinzator de repede a venit raspunsul. De exemplu un tip m- a dat afara pentru ca eram inexperimentat dar tin minte ca a venit timpul sa platesc chiria si am inceput sa ma rog, dupa cateva minute tipul m-a sunat dupa o perioasa destul de lunga de timp de cand nu am mai muncit sau comunicat cu el si m-a intrebat daca vreau sa muncesc. Mai tarziu din nou nu a trebuit sa renunte la mine, dar de data aceasta aveai neamuri care cautau de munca. Si dupa cateva lunii din nou cautam un loc de munca si din nou m-am rugat, dar de data aceasta dupa cateva ore m-a sunta aceeasi persoana sa ma cheme din nou la munca. Nu am nici un dubiu ca Dumnezeu asculta, dar ce nu inteleg unii este ca Dumnezeu uraste rugaciunea celui care nu vrea sa renunte la pacat.