| anonim_4396 a întrebat:

? Voi ca si crestini, ce intelegeti prin :

- iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti
- nu judeca sa nu fi judecat
- toleranta crestina

6 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Vrei sa iti dau niste insulte primite de la crestini fiindca nu am alt zeu?

Apoi nu o sa mai credem ca crestini isi iubesc semeni ca pe ei insuti.

| WhatheWow a răspuns:

Niste ipocriti!

| Dorugar a răspuns:

1) Intelegem ca crestinismul nu-ti da voie sa iubesti barbatii, asa ca Isus care iubea barbatii era un homosexual
2) Inseamna ca crestinsimul este Diabolic, si anume in realitate trebuie sa judeci/sa rationezi, pentru ca oricum vei fi judecat, pentru ca Dumnezeu ii judeca pe fiecare dupa faptele sale, in timp ce crestinsmul il iarta si pe Hitler conform enuntului tau sa nu-l judeci.
3 Toleranta crestina se manifesta mai ales in casele de toleranta necrestine, pentru ca istoria crestinismului ne dovedeste ca biserica crestina a fost cea mai diabolica institutie din istoria umanitatii, deci tolerantza 0, daca cautzi toleranta, o gasesti la bordel

| rocco09 a răspuns:

De ce au raspuns ateii?big grin

| TooNight a răspuns:

-"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"-Iti pot raspunde cu alta intrebarebig grine ce ti-ai face tie rau? Doar daca esti masochist.In situatia aceasta criminal.
-"Nu judeca sa nu fi judecat"-De exepmlu:Un profesor, cu elevul sau.Respectivul elev nu era atent la lectie,se juca,iar urmatoarea zi,profesoru-l scoate la tabla, iar elevul nu stie.Iar profesorul, ii trage o palma si-l trimite la loc(s-au mai vazut multe cazuri).In loc sa-i explice, sa-i spuna ca alta daca sa fie atent si o sa stie.
-"Toleranta crestina"-Toleranta inseamna rabdare, dar o poti lua si ca fiind bunatate.Sa nu se bata intre ei pe un loc in biserica, sau pentru o paine.Sa fie buni crestini si-n vremurile de pe urma.Cand toti iti vor spune ca nu exista Dumnezeu, iar tu sa-ti pastrezi credinta.

| phantomitza a răspuns:

Pai sa iubesti ca pe tine insuti " Ceea ce vor sa-ti faca tie oamenii fale si tu lor" Nu judeca sa nu fii judecat " De ce sa judeci cand tu nu stii de ce a facut lucru ala sau de ce-l face, oamenii vad ce faci, dar Dumnezeu vede de ce faci. Trebuie sa tolerezi sa accepti fiecare om indiferent cum e el, la fel si cum alti te accepta pe tine, trebuie sa iubesti Chipul lui Dumnezeu din om.