| Inferno a întrebat:

Voi ce credeti? Exista Dumnezeu? Cum argumentati?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune, Folosind un dialog imaginar :

"FucktheSystem" O sa va dovedesc ca daca Dumnezeu exista, atunci El este rau. A creat Dumnezeu tot ce exista? Daca Dumnezeu a creat totul, atunci el a creat si raul, ceea ce implica ca El este raul.

Urzi23 Intreaba cu intelepciune :
-Ma scuzi FucktheSystem. Exista recele?
-FucktheSystem Raspune fara intelepciune :
Ce intrebare este asta? Bineinteles ca exista. Nu ti-a fost niciodata frig?

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :
De fapt, FucktheSystem, frigul nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce consideram ca fiind rece este in realitate absenta caldurii.

Urzi23 Intreaba cu intelepciune :
-FucktheSystem, exista intunericul?

FucktheSystem Raspunde fara intelepciune :
-Bineinteles ca exista

Urzi23 Raspunde cu intelepciune :
-Te inseli FucktheSystem. Nici intunericul nu exista. Intunericul este in realitate absenta luminii. Putem invata despre lumina, dar nu si despre intuneric. Raul nu poate exista. Este la fel ca intunericul si frigul. Dumnezeu nu a creat raul. Raul este rezultatul a ce se intampla atunci cand oamenii nu cred in iubirea lui Dumnezeu, prezenta in inimile lor.

FucktheSystem Raspunde fara intelepciune unui coleg de forum :
-Fă un bine planetei și sinucide-te.

Urzi23 La rautatea lui FucktheSystem, A raspuns cu intelepciune :

Invatatura si viata crestina in intregime se intemeiaza pe dragoste. In acest sens, existenta lumii si a omului nu ne-o putem explica decat in virtutea dragostei Dumnezeiesti. De asemenea, marturisim ca Dumnezeu este Iubire avand incredintarea faptului ca El, fiind Treime de Persoane, pe toate le lucreaza cu iubire. Si noi, oamenii, suntem chemati la asemanarea cu Dumnezeu in iubire, adica la a lucra toate manati fiind de puterea dragostei de Dumnezeu si de semeni.
In Biblie gasim cel mai frumos ex

Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n'aş avea dragoste, sînt o aramă sunătoare sau un chimval zîngănitor. 2 Şi chiar dacă aş avea darul proorociei, şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa aşa încît să mut şi munţii, şi n'aş avea dragoste, nu sînt nimic. 3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n'aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic. 4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mîndrie, 5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mînie, nu se gîndeşte la rău, 6 nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr, 7 acopere totul, crede totul, nădăjduieşte totul, sufere totul. 8 Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfîrşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfîrşit.

| CryssCrySta a răspuns (pentru Urzi23):

Cel mai frumos raspuns, bv

| Inferno explică (pentru Urzi23):

Spuneai ca dumnezeu a creat si raul. Este compet gresit. Dumnezeu a creat ingerii care erau buni. Unul dintre ei s-au razvlatit impotriva lui si au devenit rai. Nici un raspuns inteligent aici pe TPU. De unde se trage maimuta. Cine a facut maimuta. DZ a creat raul. Numai chesti de genul asta gasesti.

| Inferno explică (pentru CryssCrySta):

Pare cel mai frumos dar e plin de greseli.

| Inferno explică (pentru Urzi23):

Ignora ce am spus. trebuia mai intai sa citesc tot ce ai scris.Scz

| Rapplex a răspuns (pentru Inferno):

D-zeu a creat raul este un raspuns "neinteligent" pentru tine poate. Daca raul iese din "totul" creat de D-zeu inseamna ca el era in afara lui D-zeu, in afara "totului", cam asta reiese nu? Daca D-zeu nu a creat raul in paradisul lui perfect, de unde avea Lucifer idee de lacomie, de razvratire etc? Din ce vrei tu sa spui reiese ca raul a aparut din nimic si atunci nu mai tine ideea ca totul are un creator supremwinking

| Inferno explică (pentru Rapplex):

E gresit ce spui. Daca tu inventezi un aparat de teleportare sa zicem. Asta inseamna ca Dumnezeu a creat aparatul de teleportare. Nu, inseamna ca dumnezeu ti-a dat tie inteligenta de a construi ceva si tu puteai sa construiesti orice. Asa si cu lucifer. Dumnezeu i-a dat inteligenta si el a folosita sa se razvrateasca.
P.S.: Dumnezeu nu controleaza ce faci tu, el t-a dat libertatea de a alege.

| Rapplex a răspuns (pentru Inferno):

Diferenta dintre mine si Lucifer este una foarte simpla, eu is pamantean si el era inger. Daca nu reusesti sa constientizezi asta e grav. Daca ar fi sa ne luam dupa ce spui tu, inseamna ca si in lumea pura, perfecta, poate sa apara in orice moment haosulwinkingAtunci de ce sa ma duc in Iad daca pacatuiesc pe Pamant, din moment ce pacatul exista si in Rai?

| Inferno explică (pentru Rapplex):

Deci tu spui ca lucifer,ingerii sunt niste roboti care nu gandesc si asculta ordine involuntar.
Eu nu am spus ca ingerii gandesc la fel ca pamantenii, am spus doar ca si ei gandesc deci sunt capabili de niste idei,principii, etc.
La a doua intrebare nu stiu ce sa spun, aici mai bine intrebi un preot sau ceva.
Oricum uite aici inca o gaura in tot ce tine de religie care te face sa te indoiesti da este adevarat.

| Rapplex a răspuns (pentru Inferno):

Pai din ce ai spus tu rezulta ce am spus eu, ca in Rai poate interveni haosul oricand.Si atunci iti mai spun odata, ce rost are sa nu pacatuiesc si sa ajung in Rai, daca nici raiul nu e ferit de pacate? E absurd.

| Inferno explică (pentru Rapplex):

Absurd e cine a scris toate chestile astea cu Dumnezeu daca o iei asa. Iti spun daca o sa cauti lucrurile astea o sa gasesti multe goluri. un Ex: Daca parintii au pacatuit cand o sa faca un copil se spune ca dumnezeu o sa se razbune pe copil, adica o sa moara copilul etc. Pai eu zic ce vina are copilul ala. deci ai dreptate.

| CryssCrySta a răspuns (pentru Inferno):

Da oricum scuze am fost un pic cam rautacioasa la inceput si nu cred ca meritai in tocmai. P.s tot nu cred in chestile astea "descoperite" de oameni de stiinta.

51 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista Dumnezeu.El este Creatorul tuturor lucrurilor si al tau personal.El ne iubeste cu o iubire sfanta si vesnica.El a dat ce a avut mai scump, ca noi sa primim mantuirea in dar.
http://www.youtube.com/watch?v=xOwMQzNGDx4

| FucktheSystem a răspuns:

Nu, nu cred. Nu cred din simplul motiv, existența mai multor zei care de fiecare religie sunt prezentați ca fiind unici, cum fiecare religie îi prezintă ca fiind unici, e destul de logic că nu există, pentru că n-ar putea să existe toți și să fie unici, iar dacă chiar exista un zeu adevărat, atunci majoritatea oamenilor ar crede în el, dar omenirea e împărțită în mii de religii și zei.
Deasemenea nu cred în Dumnezeul biblic, care este asemenea unui ucigași în serie în Vechiu Testament, air în Nou Testament are tupeul să mai și bage o poruncă, cică să nu ucizi, dar cei acre au ucis împinși de el, ce pățesc?
Să fim serioși...

| Lovelykat a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu mi-am zis doar parerea.Bun poate nu stiu si ai dreptate.Dar la mine la scoala zic ateii ca svanti de stiinta au creat pamantul incat am dat si eu acest raspuns.

| Rapplex a răspuns (pentru Lovelykat):

Ateii care nu au citit nici Scufita Rosie, aia zic. Exista 2 tipuri de atei:cei care au studiat si au devenit atei si cei care sunt atei ca sa fie mai smecheriwinking

| Lovelykat a răspuns (pentru Rapplex):

Ai dreptate.Assa sunt toti astia de la mine din skl'.De aia am dat un raspuns aiurea

| Esperança a răspuns:

Dumnezeu vorbeste insa,cand intr-un fel cand intr-altul, dar omul nu i-a seama. El vorbeste prin visuri, prin vedenii de noapte.cand oamenii sunt cufundati intr-un somn adanc, cand dorm in patul lor. Iar daca nu exista Dumnezeu atunci spune-mi unde este drumul care duce la locasul luminii? Si intunericul unde isi are locuinta? Poti sa le urmaresti pana la hotarul lor? Pe ce cale se imparte lumina? Cine a insemnat drumul fulgerului si al tunetului? De cand esti ai poruncit tu diminetii? Ai aratat zorilor locul lor?

| Rapplex a răspuns (pentru Esperança):

Drumul care duce la lumina sunt miscarile de rotatie si de revolutie a planetei. Daca vrei sa vezi locuinta intunericului ai putea pentru inceput sa mergi pe fata Lunii care nu este indreptata spre Pamant. Fulgerul si tunetul sunt 2 fenomene naturale care se produc din diferite motive. Daca ti`e lene sa studiezi si vrei ca noi sa iti explicam pe TPU totul, nu am ce sa-ti fac.

| Esperança a răspuns (pentru Rapplex):

Cum se face ca majoritatea oamenilor de stiinta si-au dat seama ca exista Dumnezeu? Daca ei care au avut, multa intelepciune au ajuns la aceasta concluzie cum poti tu un mucos de 12 ani sa pretinzi ca le-ai vazut si le stii pe toate. Oricum nu ai inteles unde am vrut sa ajung ca raspunsul ulterior, asa ca raspunde la rapperii tai culti ca tine.

| Rapplex a răspuns (pentru Esperança):

Cum am mai spus, oamenii de stiinta de la Vatican poate, care nu o sa zica ca nu exista D-zeu.Cel mai inteligent la ora actuala, Stephen Hawking, a declarat ca intrebarea "Exista D-zeu?" este o intrebare fara sens, din moment ce s`a demonstrat ca viata poate aparea la intamplare.Cum se face ca Biserica Catolica a acceptat existenta extraterestrilor ca fiind frati de`ai nostri, cand, pana prin 1700 Universul insemna doar Calea Lactee si Soarele si stelele orbitau in jurul Pamantului, cum? Cum se face ca Inchizitia a distrus Ordinul Templierilor fiindca acesta incepea sa prinda teren in fata ei? Cum se face ca oamenii erau arsi pe rug daca spuneau ca pamantul este sferic, cum? Si tu ai tupeul sa`mi spui mie ca oamenii de stiinta nu sunt in contradictie cu religia? Scuteste`mawinking

| Angel0 a răspuns:

Adica sa-i argumentez unui orb existenta luminii?

| barbattttt a răspuns:

DAAAAAAAAAA, Dumnezeu exista; daca nu ai o relatie cu El nu ai cum sa ii simti puterea si prezenta. Roagate Lui si El te va lumina si ai sa-L vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| CryssCrySta a răspuns:

Da pentru ca daca el nu ar exista nici tu nai fi existat si nimic nu ar fi existat, iar daca te gandesti la un raspuns "inteligent" cum ca oameni se treag din maimute atunci gandeste-te de unde se trag maimutele? Si cine sar mai obosi sa scrie atatea carti pe acele vremuri.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Se vede că și tu ești alt copil care vorbește în necunoștință de cauză, pe clasa a7a, se învață evoluția, dacă ai trecut de clasa a7a n-ai nicio scuză să nu ști cum au apărut maimuțele. Zic să mai studiezi evoluționismul să aflii cum au apărut maimuțele și după să răspunzi la întrebări, când o să ști despre ce vorbești.

| Inferno explică (pentru CryssCrySta):

Hai ca iti spun eu : Ca vad ca alti fie nu stiu si se dau mari fie nu vor sa spuna. Viata a aparut in balti primordiale de noroi.(bacterii, etc...) Din astea au aparrut organisme mai complexe cum ar fi pestii. In final au aparut animalele. Maimuta a evoluat si ea la randu ei dintr-un alt animal, care ala a evoluat din altul. Sper ca te-am lamurit

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

Sti ce chiar ai dreptate chiar sunt in clasa a7-a dar pana si eu am mai mult creier decat tine pentru ca pot crede in ceva absolut real.(si daca esti asa inteligenta pamantul cine l-a facut, nu uita ca maimutele nu pot respira in spatiu nici tu nu poti)

| Inferno explică (pentru CryssCrySta):

Pamantul a aparut in urma big bangului. Mai multe particule de praf sau adunat pana cand a aparut un bolovan suficient de mare incat sa aiba gravitatie proprie. Acesta a atras la randul lui alti bolovani. In final a aparut Pamantul.

| CryssCrySta a răspuns (pentru Inferno):

Si pamantul, mai bine tot universul cum s-a creat?

| Inferno explică (pentru CryssCrySta):

Universul s-a creat tot in urma bgbangului. Toate stelele tot ce este in univers era la inceput intr-un singur punct. Daca iti dai seama ce inseamna. Cand punctul ala a expodat (bigbangul) Toate stelele si tot ce era acolo s-a imprastiat in tot universul. Chiar si in prezent universul creste continu. si va continua sa creasca.

| chelstone a răspuns (pentru CryssCrySta):

''eu am mai mult creier decat tine pentru ca pot crede in ceva absolut real.''
Da, ai mai mult creier decat FucktheSystem, doar ca al tau e stricat, cat de proasta trebuie sa fii incat sa crezi in ceva ce este real?! Adica tu ai nevoie de credinta pentru a vedea evidenta!

| CryssCrySta a răspuns (pentru chelstone):

Iar prin al tau bate vantu.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Bine, mai vorbim după ce tremihn clasa a7a, dar fă-mi o favoare și învață și tu al biologie, poate așa găsești răspunsul întrebărilor tale.
Cât despre formarea pământului cred că s-a învățat pe a5a la geografie, de big bang ai auzit?!

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

Sa stii ca da, dar chestile astea sunt teoretice nu si reale.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

De unde ști că-s doar teoretice? Văd că nu ști ce e ăla evoluționism dar ești sigur că este treorie ci nu practică.
Eu zic să te mai interesezi înainte să spui ce este și ce nu este doar terie. Cum ți-am zis, termină clasa a7a, folosește-ți creierul și după te invit să deduci rezultatele, nu pleca de la început cu premisa că-s false.

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

Am o colega care are o sora la facultate si i s-a spus sa scrie ca oameni se trag din maimute, dar ei sa nu creda asta pentru ca Dumnezeu este Cel care a creat toate lucrurile care ne inconjoara.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Oamenii nu se trag din maimuțe, iarăși faci confuzii, cum am zis, mai studiază și vorbește după, că pici de fraier.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_evolu%C8%9Bionist%C4%83
„Scopul teoriei evoluției este de a explica originea speciilor, formarea lor pe parcursul timpului prin evoluția dintr-un strămoș comun. "

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

1)Mai fraiera esti tu pentru ca te certi cu o fata de 14 ani(de fapt 14 peste 4 luni) laughing.
2)Fa bine pentru celor care le zici sa se sinucida sa te arunci intr-un canal.
3)Inceteaza cu cearta asta ca ma plictisesc.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Te simți depășită intelctual? Te anunț că am 16 ani, nu e mare diferență, deci se poate să fi mai atentă și să nu vorbești mult și prost...
Doar așa ca idee, să ți minte data viitoare.

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

Draguta nu ma simt depasta intelectual, doar ma gandeam ca probabil ma cert cu o pitzy care se crede prea desteapta cand are mari probleme cu buna purtare(si te anunt ca daca ai invata sa te porti frumos si alt sar purta frumos cu tine)

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Draga mea, nu există pițipoance inteligente și eu sunt exact opusul picțipoancei în general, nu por machiaj, nu ber în cluburi cu muzică house, nu port tocuri etc.
Dacă vrei să vezi cine sunt du-te la profilul meu, acolo e link de la blogul meu unde epostez câte o poză zilnic timp de un an, o parte din ele sunt chiar cu mine, poate te conving să gândești înainte să vorbești, sau mai bine zis să cercetezi.
Și da, ma probleme de bună purtare, nu mă port bine cu cei ce nu merită, deși consider că m-am purtat destul de drăguț cu tine, gândește-te că se putea mai rău de atât. Și totuși, surpriză, mă port bine cu cine merită, mai exact cu cine îmi dovedește că merită.
Cum am zis, cercetează înaiunte să vorbești și să mă faci „pitzy".

| Inferno explică (pentru FucktheSystem):

Va certati degeaba si niciunul nu cunoaste adevarul.

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

In cazul asta preferam sa fi o pitipoanca arata mai bine ca tine orcine arata mai bine ca tine.Si sa stii ca daca pui un pic de machiaj si iti iei niste cizme pana la genunchi cu toc nu esti pitzy.

| chelstone a răspuns (pentru CryssCrySta):

''Iar prin al tau bate vantu.''
Frustrarea si incompetenta isi spun cuvantul.

| CryssCrySta a răspuns (pentru chelstone):

Da atunci cand vb cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Pai cine a creat lumea daca nu EL? Cine...savantii de stiinta?oh go on(cum cred ateii). Cine ne-a creat pe noi? Cine ne-a oferit viata,sentimente, o inima, un suflet daca nu Dumnezeu.Toate minunile prezente in lume EL le-a creat. Daca nu crezi in Dumnezeu ai un mare pacat si cand ajungi la judecata ai sa arzi in flacarile iadului!(nu doresc asta nimanui).El ne-a crescut si ne-a invatat ce e bine si ce este rau.Ne proteaza! Eu cred cu tarie ca exista!(Ateii sariti cu stupid si nefolositorwinking ). Sper ca te-am lamurit.pup:*

| GodBlessYou a răspuns (pentru anonim_4396):

"savantii de stiinta", asta spune ceva despre gradul tau de inteligenta...

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Proastă ești fetița mea, proastă rău.
Nici un ateu nu crede că „savanții de știință" ( ca dracu o trebui să însemne și asta) au creat lumea. Dar e sub nivelul tău de inteligență, vorbești fără să ști nimic ca să te aflii în treabă. Majoritatea ateilor cred în evoluționism, că lumea a apărut în urma big bang-ului, dar ce dracu să ști tu, copil limitat ce ești.
Nu suport când văd copii cretini care vorbesc în necunoștință de cauză, eu îmi dau cu părerea despre religia ta după ce am bunul simț măcar să știu esențialul, tu vorbești de ateism fără să ști nimic. Fă un bine planetei și sinucide-te.

| RoseQueen a răspuns:

Da,exista! Dumnezeu este in spatele a tot ceea ce misca, el vegheaza si ne indruma catre alegerile cu adevarat corecte.