| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Voi chiar credeti in dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Eu unul nu vad de ce as crede in personajul asta de basm. Eu cred in ceea ce-mi este dovedit de catre stiinta. Daca stiinta va dovedi candva ca a aflat ce sau cine ar fi creat Universul, atunci voi crede in acel ceva. Insa sansele sa se afle ceea ce am putea noi numi un "zeu creator" sunt extrem de reduse, tinand cont in ce univers traim. Iar despre zeul din biblie, nu avem ce sa mai vorbim. El nu e cu absolut nimic diferit de toti ceilailti zei falsi inventati de om dintr-o dorinta de a explica de ce fulgera, sau de ce rasare Soarele in fiecare dimineata. Cand n-ai stiinta, e foarte usor sa inventezi zei. De asemenea, ei au inventat acei zei si ca sa isi acorde lor o importanta mare necuvenita. Se laudau ca zeul sau zeii lor sunt creatorii intregului univers, si ca sunt foarte asemanatori cu noi oamenii, deci noi suntem motivul pentru care exista universul, si suntem chiar centrul lui. Iti dadea multa incredere sa gandesti asa in acele vremuri, dar era o gandire complet eronata.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru sublime89):

Daca toata lumea ar gandi ca tine, lumea ar fi un loc mai frumos!

15 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Da.

| KillMePlease a răspuns:

Cine-i ăla?

| Felys a răspuns:

Nu,logic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Poate n-o fi alegerea mea asa "pretins stiintifica", dar nici ateismul nu intra in categoria "stiinta sigura". Concluzie no comment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.

| Xpressurself a răspuns:

Isus spune ca este fiul lui Dumnezeu.
Mai gasesti scris in biblie ca suntem cu totii fii lui Dumnezeu si implicit frati.
Isus mai spune Eu si cu Tatal un suntem.
Un castravete nu este fiul lui Dumnezeu.
Deci cine crezi ca este fiul lui Dumnezeu.
Oare tatal tau fizic te iubeste cand esti un neispravit sau atunci cand te dovedesti demna de lauda lui, cand asculti de sfaturile lui?
Tot asa Dumnezeu este Constiinta Ta care-ti spune ce sa faci ca sa faci ca sa-ti fie bine. Oare o asculti?
Nu in ultimul rand vreau sa analizezi cu atentie. Crezi in iubire? Exista iubire? Cred ca ai sa spui da. Te intreb acum: Oare iubirea are nevoie sa-si demonstreze existenta? Hai intreaba: Iubire, te rog demonstraza-mi ca existi? Este o mare tampenie sa intrebi asa ceva, nu?
Daca Dumnezeu este Adevarul, Calea si Viata. Daca Dumnezeu este Iubire? Ce rost mai are sa intrebi toate aberatiile?
Un castravete se poate scrie cu "c" mic insa Dumnezeu cu "D" mare. Stii de ce?

| DarkAndDreary a răspuns:

Nope.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Dar tu crezi că adevărul e minciună și de cînd?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Mi-a placut asta, apreciez, profund...

| Morrígu a răspuns:

Agnosticism.

| rileyisai a răspuns:

Normal.TU crezi ca ai aparut asa din senin?

| MonicaDenisa a răspuns:

Da. Doamne. Cum să nu crezi în D-zeu?

| eHACIIU a răspuns:

De ce nu ai crede? Nu ai destule dovezi ca el exista? Chiar crezi ca toate lucrurile minunate care te inconjoara au aparut din senin, printr-o explozie? Nu crezi ca e de fapt, este opera unui proiectant? Daca nu esti convins ca el exista poti sa citesti mai multe pe jw.org.