| Svart a întrebat:

Voi credeti ca exista Dumnezeu?

87 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

''Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine''.

| Ecea a răspuns:

Da. Doar in mintea oamenilor dobitoci.

| Inferno a răspuns:

De ce sa existe?

| Zenicide a răspuns:

Desigur. E in biblie.

| Zenicide a răspuns:

Prin definitie univers = tot ce stim ca exista. Dumnezen a creat universul si e in afara acestuia din cate am inteles - conform multor surse crestine. Deci Dumnezeu nu exista in universul nostru.
Probabil de asta apare doar intr-o carte. Ca Harry Porker.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Zenicide):

Mi-a placut raspunsul tau

| Zenicide a răspuns:

Foarte bine, in afara de asta nu prea se arata. Stim ca mai scrie carti uneori prin oameni posedati.
Nu, este valabil pentru toti. Univers inseamna "the universe is defined as everything that exists".

| Cosminovici18 a răspuns:

Da

| Thunderstruck a răspuns:

Nu.Mi se pare complet ilogic.

| hellchild a răspuns:

De ce intrebi?

| Mădă0611 a răspuns:

Eu stiu ca nu exista.

| shippuden a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu stii ca esti prost

| Mădă0611 a răspuns (pentru shippuden):

Si tu esti crestin, restul cuvintelor sunt de prisos.

| shippuden a răspuns (pentru Mădă0611):

Uaaa m-ai lasat stupefiat laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Stiu eu, pentru mine. Am motivele si dovezile mele. M-as repeta daca le-as zice iar, plus ca nu vad rostul, e ca si cum as incerca sa iti dovedesc ca n-ai dreptate, si oricum, acea dreptate (adevarul) e subiectiva. happy

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Adevarul nu are cum sa fie subiectiv. Realitatea nu poate fi subiectiva.
"Luna exista." Este un adevar, nu ai cum sa spui ca este subiectiv. Cea ce numesti adevar subiectiv nu poate fi un adevar.
Da exemplu de un adevar subiectiv.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Stiu ca adevarul nu poate fii, dar in discutiile despre credinta e vorba de adevarul subiectiv, pe care fiecare il percepe ca fiind obiectiv. Este asa sau nu?
Realitatea e subiectiva, e vorba de perceptie, care, spre norocul nostru, e asemanatoare cu a celorlalti.

Exemplu de adevar subiectiv: dumnezeu exista. tongue

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stai un pic vorbim de adevar sau minciuna?

nu exista adevarar subiectiv si adevar clar, exista minciuni subiective de acord

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Adevar subiectiv.

"Fiecare om isi construieste propriul adevar in functie de informatiile pe care le are, de modul in care a fost crescut, de lucrurile in care crede, de cei din jurul lui.

Aceiasi oameni care-mi spuneau ca nu exista adevar, tineau cu dintii de parerile lor, de convingerile lor, de senzattile lor. De fapt, ei isi aparau dreptul de a crede in ce vor ei.

Atunci cand crezi cu tarie in ceva, pentru ca ai nevoie sa crezi, transformi totul in adevarul tau. Viata ta se muleaza pe acest adevar. Toate lucrurile, oamenii, ideile intra in universul tau doar dupa ce au trecut prin acest sablon, devenit Adevarul. Si-l aperi cu disperare pentru ca nu vrei ca universul tau sa se clatine. N-ai putere sa o iei de la capat. Nu te gandesti niciodata ca cel de langa tine are un univers construit pe baza unui adevar, poate, exact opus celui pe baza caruia respiri si iubesti tu."

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Desi luna acum nu-i pe cer eu doar cred ca e pe cer?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Aloooo, am zis de credinta si perceptie. O vezi, ca de aia ai ochi, dar n-o vezi cum o vad eu (perceptie). Credinta e ca teoria, observi ceva, insa nu poti fii sigur ca exista pentru ca nu ai dovezi, daca ai avea, nu ai crede, ai sti.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu esti pe luna de aia nu o vezi

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Cand "ie" grele, "ie" grele, n-am pretentii sa inteleaga toata lumea. happy

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pls fara gramatica limibi romane sunt scarbit de tot ce tine de Romania

| Mădă0611 a răspuns:

Stiu, dar totusi, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, ma refer la voi, voi sunteti cu credinta, care inseamna a presupune, nu a stii.
Pentru mine adevarul e asta: nu exista zei, credinta e ceva ce tine de geografie, dupa moarte nu exista nimic, pentru ca sufletul e "energia" creierului, odata mort, moare si "sufletul".
Daca intrebi cine a creat lumea, nu stiu, adica se stie de vid cuantic si fluctuatii cuantice, dar sunt sigura ca nu exista zei, si ca toate au legatura cu hidrogenul, asta e un fapt.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Faptul ca un om percepe diferit adevarul/realitatea asta nu inseamna ca el creaza al adevar(subiectiv). De exemplu: Adevarul este ca frunal reflecta radiatie electromagnetica corespunzatoare culorii verzi, adica frunza este verde. Si un daltonist spune ca frunza nu este verde, pentru ca asa percepe el realitatea.
Asta nu inseamna ca exista doua adevaruri si ca adevarul este subiectiv, nu. Exista un singur adevar, ca frunza este verde. Perceptia gresita asupra realitatii a unui individ nu da nastere unui alt adevar, ci unui lucru fals.
Adevarul subiectiv de care vorbesi tu nu este un adevar, este un lucru fals. Poate ai vrut sa spui ca acel "adevar" a fost intemeiat pe o parere subiectiva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Am zis de credinta. Adevar nu inseamna parere, si nimeni nu recunoaste ca ce crede e doar o parere, asa ca acea credinta devine un adevar, si e subiectiv, adevarul se construieste pe baza informatiilor pe care le detii, toate adevarurile care exista, sunt subiective, repet, cele care tin de credinta, nu neaparat in zei.

Si da, perceptia poate crea alt adevar subiectiv. Sa luam exemplul tau cu frunza. Bun, e verde, dar eu spun ca e verde nu stiu de care, tu spui ca e alta nuanta de verde, altcineva spune ca e alta, nimeni nu vede culoarea adevarata.

| Svart explică (pentru Mădă0611):

Mie imi place ca va contraziceti pe intrebarea mea laughing.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Svart):

Nu e vina mea big grin Am incercat la inceput sa nu ma lungesc.
Primesti notificari/mail-uri si pentru astea? laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu sunt convins ca exista. dar nu se lasa descoprit de toti care il contesta. biblia spune ca el devine rasplatitorul celor ce il cauta staruitor.
observa te rog ce fel de cautare, asidua, energica (sa ma exprim asa) nu ii destul sa il cauti.
dapoi daca ii negi existenta, cum sa il descoperi?
fara el nici nu am putea clipi, totusi el are rabdare cu astia ca inferno, raymusic22, libercugetator, putin si cu mada06, are rabdare inca sa se intoarca la el. insa ei dau cu piciorul big grin numai bine!

| Svart explică (pentru Mădă0611):

Daalaughing...laughing)).

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

E prea lunga povestea ca sa ti-o zic. Mai, nu inteleg de ce voi va simtiti datori sa vorbiti despre unii si altii. A se observa ca am zis " e ca si cum as incerca sa iti dovedesc ca n-ai dreptate", adica te las sa crezi in ce vrei, am loc de tine, doar voi nu incapeti de altii.
Cu putina gandire logica, ai afla ca zeii nu exista. Te las sa cauti staruitor big grin, a, dar nu e nevoie, pentru ca ai pierde confortul psihic pe care ti-l ofera credinta in ei.

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stii, la fel ca tine eu nu am nici o treaba cu nimeni.
dar vreau sa fiu "curat de sangele tuturor oamenilor"...
daca intelegi expresia.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

Eu sunt convins ca exista. dar nu se lasa descoprit de toti care il contesta

ce drama si zeus are problema asta exista dar nu se arata celor care nu cred in el

| fllu07 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ce o creat zeus

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

Ce o creat dumnezeu

| fllu07 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Tot ce vezi. si nu imi zii ca si zeus o creat tot ce vezi, ca at nu mai are rost discutia.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

De ce nu are rost ca nu isi convine tie?

| fllu07 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu, dar eu am argumete logice si clare care vin in sustinerea afirmatiei ca dumenzeu exista si a creat tot, si daca ti le spun tu le folosesti favoarea zeului tau, zeus, de asta nu are rost.
tu crezi in zeus sau mai stiu eu in cine, doar ca sa ii contrazici pe cei ce se afirma credinciosi in dumnezeu. dar nu ai dovezi sa dovedesti ca zeus exista. tot ce spun eu spui si tu, doar ca zici ca zeus. de asta nu are rost.

| fllu07 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Si sa inteleg ca tu crezi in zeus, dar pe spatele meu?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

Poti dovedi ca exista?

| fllu07 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Da, dar nu imi bat mintea cu tine, ca n'are rost

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

Cat poti dovedi din cea ce afirmi?

| fllu07 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Tot. dar tu contesti, si ii pierdere de vreme.
din moment ce nu crezi de ce imi mai pui intrebari?
sau cumva indoieli, de genu: dar daca exista?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru fllu07):

Tu afirmi ceva ce nu poti dovedi

| fllu07 a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Tocmai ce iti spuneam. tu te folosesti de cuvintele mele, tu nu ai altele? nu ai. incerci sa dovedesti o minciuna cu cuvintele mele. dar zii ce va logic daca zici, nu te lua dupa mine.
de fapt las-o balta.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu direct din hidrogen, dar el a fost primul care a existat.

| Mădă0611 a răspuns:

Da? Si Heliu ce e?

| Dariusuu a răspuns:

Exista.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu cred că există.
Pe curând!

| Crucified a răspuns:

Nu există.

| dracu14 a răspuns:

Da,e un personaj dintr-o carte de benzi desenate numita biblie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista nu ziceti nu faceti pacate exista bineinteles

Răspuns utilizator avertizat
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Atata timp cat vor exista minti inguste va exista si religia.
Credinta este cu totul alta, ea nu trebuie sa tina neaparat de Dumnezeu ori Diavol ori mai stiu eu ce zeu primordial si absolut...
Spre exemplu poti crede trup si 'suflet' (cu tot spiritual tau) in natura, si asta tot o credinta este.
Numai bine.

| chazz a răspuns:

Nu cred, stiu sigur. happy
unii incep sa devina atei din cauza celui "rau" care mijlocul sau pentru. a ne desparti este "spalarea creierului" nu se mai foloseste de pacate ci de credinta. diavolul vrea sa-i pacaleasca pe toti ca nu exista nimeni si nimic.

Numai bine!

| 1libercugetator1 a răspuns:

Nu,categoric 100%, nu apar zeii din nimic si creaza universul din nimic, totul a plecat din simplitate spre cea ce e in prezent

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se poocaiesc

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi, happy
Dumnezeu a zis si a infaptuit

| IoanieCriminalul a răspuns:

Eu nu cred, eu sunt foarte sigur ca nu exista!

| Manuellllaa a răspuns:

Asta este una dintre cele mai stupide intrebari pe care le-am citit vreodata.Du-te la biserica.Bineinteles ca Dumnezeu exista, de aceea existi tu.De accea exista lumea.De aceea exista binele si raul.

| LazyÎnFiecareZiCăAşaVreauEu a răspuns:

Normal ca exista, esti ateu?

| AnnaMaria27 a răspuns:

Cu siguranta ca DA! happy

| Labyrinth a răspuns:

Ca personaj într-o carte da, există.

| ILoveMoon a răspuns:

Intr-o carte exista ca un personaj fictiv, dar in realitate nu