| anonimg a întrebat:

Voi v-ati autoexaminat vreodata? Va cunoasteti pe voi insiva? va cunoasteti limitele? Este bine sa ne cunoastem pe noi insine? Ne foloseste la ceva lucrul acesta? Si daca da, cum faceti lucrul acesta? Ce intrebari va puneti ca sa gasiti raspunsul ajutator?
Tot urmaream un videoclip si mi-a venit ideea/intrebarea urmatoare in minte:
-Videoclipul acesta https://www.youtube.com/watch?v=OxeVyuHYROA la ce categorie l-ati include: "Religie", "Cauze nobile", "Parenting", "Familie si relatii", ori la "Arta si cultura", "Filme & Seriale" sau "Stiinta si Filosofie"?
Intrebarea este meditativa(sper). Fiecare sa se considere liber sa-si spuna optiunile si sa comenteze.
Caracterul intrebarii este religios -nu ma ascund :D - de aceea nu am putut pune intrebarea la categoria "Stiinta si filozofie".
Asadar, voi ce/cum faceti sa va cunoasteti pe voi insiva?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Este bine sa ne cunoastem bunatatea sau rautatea. Sau care este pentru noi pretul starii de manie, ce ne poate duce la razbunare etc.
Eu unul am cazut de multe ori la incercari usoare si am inteles ca este loc de schimbare si ca este necesar efort, renuntare, abtinere...
De asta nu prea inteleg varcoleala ateilor, pentru ca vad speranta pentru o alta viata sau efortul de schimbare ca pe ceva personal.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cand meditezi, te cunosti pe tine insuti.Imi place sa ma examinez din punct de vedere al Bibliei, si apoi sa fac imbunatatiri in ce priveste personalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ca si cum pe un site de matematica unul intreaba ce este tabla inmultirii si daca este utila.