| OOOLEOOO a întrebat:

Vrea intr-adevar Dumnezeu moartea unui miel ca simbol al invierii sale?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Iisus potrivit bibliei vrea total altceva fata de gandesc crestini in prezent sincer ei nici macar prin cap nu le trece ce e aia iubire fata de aproapele tau

| RexCuParuCret a răspuns (pentru RAY):

Iti dau dreptate!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine a zis asta?

| milan9 a răspuns:

Sacrificarea mieilor nu tine de intentia lui Dumnezeu ci de intentia stomacului nostru si preferentile noastre gastronomice.

| milan9 a răspuns:

Ori noi suntem idioti ori nu mai suntem... happy
Taierea mielului este cumva un ritual *(indiferent de ce natura ar fi el)? Nu. Si atunci care e problema?
Sacrificarea mieilor nu tine de vreo cerinta a credintei ci de stomacul nostru si preferintele noastre gastronomice...

| OOOLEOOO explică (pentru milan9):

Nu cred ca stomacul nostru vrea sa digere asa ceva + ce vine la pachet happy

| sublime89 a răspuns:

Nu, el vrea moartea unui om, preferabil copil smug Crezi ca s-a schimbat cu adevarat? Nu. Asta vrem doar noi sa credemhee hee

| Moisie a răspuns:

De unde scoti asemenea "minuni"?
In primul rand Dumnezeu este nemuritor deci nu se poate vorbi despre moartea si nicidespre invierea Sa.
Isus nu este Dumnezeu ci doat un Rabin al religiei mozaice!
In al doilea rand Dumnezeu cere celor de Religie Mozaica, ca si Isus, sa sacrifice un miel ca recunostiinta pentru ca El i-a salvat din robia egipteana.
Aceasta sarbatoare se numeste Pesac, iar obiceiul de a sacrifica miei de Pesac, a fost preluat de crestini din religia mozaica, si il interpreteaza in mod mincinos ca de altfel si alte sarbatoti crestine ca de ex. Craciunul. Isus a fost total impotriva sacrificarii mieilor motiv pentru care la ultimul sau Pesac NU a mancat miel ci o paine franta inmuiata in vin!
Acum depinde de tine pe cine urmezi!
Dar retine ca Dumnezeu NU a murit niciodata pentru ca un Dumnezeu este nemuritor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu voi intra in poleimici, dar acest articol e interesant:http://www.ocult-ro.com/2012/01/sacrificiul-animal.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.asa cum nu vrea moartea unui porc cu ocazia nasterii sale.dar oamenii trebuie sa manance.si la noi in partea asta de lume se mananca multe, la timpul lor.primavara se taie miei pentru pieile lor frumoase, si se mananca carnea lor doar acuma .primavara.asocierea cu pastele vine de la faptul ca inainte in vt, se aducea ca jertfa de iertare a pacatelor un miel ori un ied fara cusur.acest miel arata in timp catre profetia privitoare la iisus Hristos si jertfa lui pe cruce, pentru iertarea nu a celor ce l-ai omorat, ci a intregii omeniri, de la facerea lumii si pana la sfarsitul ei.fiindca nu a fost vinovat de nimic si a fost curat si fara de pacat.a fost numit mielul lui Dumnezeu.adica jertfa suprema, pentru ca oamenii sa nu moara.ci sa traiasca vesnic.

| AlexeHellsing a răspuns:

De unde această ipoteză?