| lolium a întrebat:

Vreau parerea crestinilor despre atei. care sunt motivele care i-au determinat sa nu mai creada?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

- o relație proastă sau inexistentă cu tatăl biologic( tindem să -l credem pe Dumnezeu asemănător cu percepția asupra tatălui sau a figurii de autoritate din copilărie - dictator, nepăsător, sufocant)
-relații tensionate cu persoane care susțineau că sunt credincioase și care ne-au rănit pretinzând că ascultă de Dumnzeu în acțiunile lor
-dezamăgiri majore în urma cărora am tras concluzia că Dumnezeu ori e rău ori nu există( motivul pentru care eu am ajuns agnostică pentru o vreme)
-teama că dacă ne apropiem de Dumnezeu ne poate cere să renunțăm la plăceri fără de care nu ne concepem viața
-că nu ne place ideea că suntem responsabili față de cineva, că datorăm ceva cuiva, că are dreptul cineva să judece viața noastră ( în special legat de interdicția bibilică de a nu avea relații sexuale decât cu partenerul de căsătorie). Atunci trebuie să ne convingem că cel ce cere așa ceva nu există sau e vrednic de dispreț
-plăcerea revoltei
-sesizarea ipocriziei, prea puțina iubire din viața celor ce susțin că sunt credincioși

62 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Când aveam 9-10 ani, după ce am citit din biblia creștinilor, și am văzut că este plină de prostii, am devenit ateu!

Am fost un ateu convins, până pe la 34 de ani.

Între 34 și 44 de ani am tot citit din biblia creștinilor+ multe cărți creștine.

Pe la 44- 45 de ani, am priceput definitiv, că religia creștină, nu este pentru mine.

Nu am nici un motiv să fiu ateu și cu atât mai puțin să fiu creștin.

Adevărul este cu totul altul.

Nici ateismul și nici religiile adamice ( creștinism, islamism, mozaism, bahaism, etc. ), și nici restul religiilor mari, nu au nici o treabă cu adevărul.

Am abandonat definitiv ateismul, fără a fi creștin.

| Inferno a răspuns:

Nu exista un motiv universal pentru care trebuie sa devii ateu, iar daca ar fi unul atunci acela ar fi faptul ca Dumnezeu nu este necesar realitatii, o afirmatie care este valida, cel putin la nivelul cunostintelor actuale. Cred ca este vorba mai mult de perceptie. Perceptii diferite asupra realitatii ce nu sunt determinate de inteligenta individului.

| costis a răspuns:

Nemultumiti de vreun dus...

| danay72 a răspuns:

Oameni de diverse confesiuni apelează la învăţătorii şi conducătorii lor religioşi pentru a afla de ce există atâta suferinţă. De cele mai multe ori, li se spune că aşa vrea Dumnezeu şi că el a stabilit cu mult timp înainte tot ce urmează să se întâmple, inclusiv evenimentele tragice. Potrivit altor explicaţii, căile lui Dumnezeu sunt un mister. După alţii, Dumnezeu le ia viaţa oamenilor, chiar şi copiilor, ca să-i ducă în cer.
E normal ca oamenii sa ajunga sa nu mai creada in Dumnezeu, pentru ca li s-au spus neadevaruri despre El.Dar studiind cu atentie Biblia ei ar putea vedea ca Dumnezeu nu e asa. Iacov1:13,Iov34:10

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

1 cum a aparut din nimic dumnezeu?
2 cum a creat dumnezeu miliarde de stele din nimic?
cum putea sa apara daca nu exista spatiu unde sa apara?
4 de ce lasa raul in lume?
5 de ce nu se arata de ce sta ascuns?
pana aici m-am referit la un zeu deist
despre iahve n-am ce comenta nu pot crede in asemenea zeu
http://ro.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie
sau isus
"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.
- "Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Dacă-mi explici cum a apărut viața din materie nevie - mă fac ateu!

| RAY a răspuns (pentru iurii75):

Daca imi spui cum a aparut iahve din nimic, ma fac evreu, ai auzit de virusi? ei sunt materie vie sau nevie? ca cand parasesc un organism sunt materie nevie

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Acum, totul depinde de definiţie: ce înseamnă materie vie, materie înzestrată cu viaţă? Una dintre cele mai importante însuşiri ale materiei vii este capacitatea ei de a se autoreproduce: toate organismele celulare, chiar şi cele mai simple, sunt în stare să se reproducă singure, măcar prin diviziune - considerată forma cea mai simplă, de bază, a reproducerii. Virusurile, însă, nu pot face asta; ele nu se pot multiplica decât folosind "dotările" altcuiva, ale unui organism viu.

De aceea, în lumina definiţiei de mai sus, virusurile nu sunt considerate adevărate forme de viaţă. Însă nu se ştie cât va mai fi valabilă această caracterizare; deoarece relaţia virusurilor cu materia vie este atât de strânsă şi neîndoielnică, pare ciudat ca ele să nu fie socotite printre cele vii pe această lume. S-ar putea să avem nevoie de o redefinire a ceea ce înseamnă materie vie, iar atunci virusurile ar putea fi "promovate" de la starea de entităţi la cea de organisme vii." Și totuși nu ai argumentat nimic, virușii nu sănt o dovadă că viața a apărut întîmplător ei înșiși avînd nevoie de celule vii!

| RAY a răspuns (pentru iurii75):

Asta i argument ca fix zeul tau exista,din nou ma convingi ca dumnezeu este lipsa cunoasteri umane,cea ce nu stim il bagam pe dumnezeu, in ipoteza ta pe care nu o poti dovedi,nici macar o singura dovada nu ai ca asa a aparut viata prin interventie divina,desi ipoteza ta este reala pentru ca apare dumnezeu in ea,daca apare zeus e falsa ca nu isi convine tie
daca ai fi facut chimie la scoala si ai inteles ca totul e foarmat din atomi si nu e nici o diferenta intre viu si neviu ai sti multe,dar de ce sasi pese, ignoranta e sfanta, cunoastere inseamna iadul vesnic, nu o aparut la intamplare asa cum nici tu nu ai aparut, zi-mi cum e posibil ca un ovul si un spermatoiz sa creeze un om fara vreo interventie divina

| 7Dany a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa iau fiecare lucru in parte sa il explic acum ca mi-ar lua foarte mult timp. Insa poate ca odata o sa scriu si eu o explicatie pentru cel care a scris documentul acela numit "Crime in Biblie". Ceea ce vreau sa precizez este ca nu tot ceea ce povesteste Biblia, este incurajat de Dumnezeu ( apare viata murdara a multor oameni, dar asta nu inseamna ca lui Dumnezeu i-a placut viata aceea ) si ca trebuie citita toata Biblia pentru a o intelege. Biblia citita ici-colo, cateva versete de pe o pagina si cateva versete citite de pe o alta pagina, poate duce omul sa creada o erezie de sa te doara capul. Orice text scos din context poate devenii pretext. Nu vreau sa te jignesc dar daca nu ai citit Biblia in intregime nu te cred ca esti ateu. Daca nu ai citit Biblia in intregime cred doar ca esti neinformat si nedocumentat.

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Dacă socoți că nu e nici o diferenta intre viu si neviu - n-am ce-ți mai spune! Și dacă crezi că Dumnezeu nu există ce cauți în această categorie și ce te agiți atîta?

Dacă socoți că nu e nici o diferenta intre viu si neviu, n-am ce-ți mai spune! Și dacă Dumnezeu nu există ce cauți în categoriia aceasta si ce te agiți atîta? Sameni cu o persoană înarmată care aflîndu-se singură pe un cîmp strigă : "Te omor! Te distrug! Te nimicesc!". Dacă nu e nimeni - cu cine lupți? Noapte bună Domnul "materie moartă"!

| RAY a răspuns (pentru 7Dany):

Stiu ca nu va convine este iesit din context,va respingeti propia biblie,nt sau vt,doar ce va convine voua, trebuie scrisa o noua biblia, ma gandesc ca vt va vi gol e o carte plina de crime, legi, sincer cum poti crede in asemenea zeu care ucide noi nascuti in egipt ce vina aveau ei?

| 7Dany a răspuns (pentru RAY):

Nu resping Biblia. Resping invataturile iesite din texte scoase din context. Vechiul Testament prin crimele pe care le descrie arata cata nevoie aveau oamenii de un Mantuitor. Cu privire la uciderea noilor nascuti din Egipt, stii de ce au murit? Contextul in care se intampla asta il stii?

| RAY a răspuns (pentru 7Dany):

In fine, timp pierdut cu voi crestini, va respingeti propia biblia doar ca sa aveti dreptate

| AndraAc08 a răspuns (pentru RAY):

Intelegi lucrurile total eronat, citeste biblia si intreba un preot despre intelesul ei pentru ca nu toti oamenii inteleg biblia, de multe ori este peste puterea noastra de intelegere. Si oprestete de in lupta asta care nu iti face bine. Sper sa o iei pe drumul cel bun, Dumnezeu te iarta, trebuie doar sa-i deschizi usa inimii tale si atunci o sa-ti para rau petru tot ceea ce gandesti acum.

| RAY a răspuns:

Al99 cont clona

| Mădă0611 a răspuns:

Ai uitat sa scrii "fight!", cred.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing, părerea "obiectivă", cred...

| M25M a răspuns:

Daca vrei sa afli motivele ateilor nu este normal sa ii intrebi pe acestia? Nu vad, din punct de vedere logic, relevanta intrebarii crestinilor?

| Lizzu a răspuns:

Buna pardone.

Parerea mea este ca nu ai pus intrebarea corect si anume,daca doresti sa afli amanunte despre ce i-a facut pe atei sa nu mai creada,o poti face adresand intrebarea ateilor si doar lor.

Cum vii tu si ceri parerile crestinilor? Pai crestinii normal ca vor fi subiectivi ca oricare e adept al unei credinte. Vrei sa -ti spuna ce vrei tu sa auzi? Intreaba-i pe atei atunci.

Nu are relevanta intrebarea.
E ca si cum ai intreba pisicile de ce cainilor nu le place sa toarca.

Nu o lua in nume de rau, dar nu e corect fata de atei sa intrebi pe crestini despre ei. Parerile vor fi intotdeauna confuze pentru ca, crestinii nu sunt in situatia de a nu mai crede in D-zeu, intelegi?

Daca vrei raspunsuri clare si la obiect intreaba-i pe atei, si vei afla ce te framanta. Fara discutii si certuri iar.

| iurii75 a răspuns:

Ce băiat educat! Nu mă bazez numai pe faptul că viașa nu putea apărea întîmplător, de fapt întreaga teorie a evoluției este falsă și lipsită de dovezi. Mai sînt multe alte dovezi din diverse domenii, dar fiecare cu părerea lui. O seară bună

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru andreidu):

Și pe baza dovezilor fiecare își face o părere personală

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru andreidu):

Măi da ești greu de cap nu șagă! (Sau nu știi a citi) De multe ori am scris că tocmai datorită științei resping teoria evoluției. Apropo de notă - era mai rău să fi fost 1, dar dacă e 2 deja e ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| LegionarulRoman a răspuns:

Slaba perceptie asupra vietii si credulitatea tuturor chiflelor pseudo-stiintifice.

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Dar te intreb eu pe tine de ce nu ai cerut direct pararea ateilor sa iti zica ei motivele pentru care au devenit atei... Un crestin nu va sti sa iti zica de ce un ateu a incetat sa mai creada... Nu de alta dar nu ar avea logica. Crestinul e crestin si are motivele lui pentru care crede, iar un ateu are motivele lui pentru care nu crede. Pe viitor gandeste-te bine cand vrei sa intrebi ceva.

| Guildo a răspuns:

Sunt prea multe intrebari de pus, prea putine raspunsuri. Credinta incearca sa ne faca sa credem ca putem sa intelegem totul, dar in realitate nu e asa. Totul e mult prea complex pentru a fi inteles de mintea umana, iar sa credem ca stim si intelegem e ignoranta si naivitate. Credinta s-a nascut din oameni, dar nimeni nu stie de unde s-a nascut totul.

| 7Dany a răspuns:

Gata o inceput razboiul. Vreau sa stiu si eu parerea si in care tabara se afla autorul intrebarii. Parerea mea este ca ateii nu cred in Dumnezeu pentru ca "crestinii" nu dovedesc prin viata lor ca exista un Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru 7Dany):

Mi-a placut ultima parte

| 7Dany a răspuns (pentru RAY):

Din pacate este si adevarat pentru majoritatea asa zisilor crestinilor... Crestini adevarati sunt cei care traiesc o viata asemanatoare cu a lui Hristos.

| lolium explică (pentru 7Dany):

Pai eram sigur ca o sa inceapa cearta intre tabere daca pun o intrebare de genul acesta.si chiar daca raspunsurile sunt destul de numeroase, nimeni nu mi-a spus ceea ce speram eu sa aud. sau macar o idee care sa fie apropiata de subiect.
eu nu ma aflu in nicio tabara. constientizez doar ca nu mai exista nicaieri credinta, nici macar in biserici. si poate ai si tu dreptate. atat timp cat nu ai un model, si nu vezi in jurul tau credinta adevarata, raman doar niste vorbe goale si mincinoase

| 7Dany a răspuns (pentru lolium):

Intrebarea biblica era ( un pic reformulata de mine ): "Oare va mai gasi Dumnezeu credinta pe pamant? "

| Al99 a răspuns:

Daca spun părerea mea despre atei o sa ma trezesc cu contul suspendat.
Sunt persoane cu o percepție foarte slaba a realității.
Dar măcar sunt hotărați.
Nu am o parere prea buna nici despre crestini dar macar acestia din urma nu sunt atat de daunatori ca si ateii.

| RAY a răspuns (pentru Al99):

Irreligious & Atheist
See also: Irreligion by country

Countries with the greatest proportion of people without religion (including Agnostics and Atheists) from Irreligion by country (as of 2007):

Japan 64–88% (76%)[101]
Sweden 46-85% (65.5%)
Vietnam 44%-81% (62.5%)
Denmark 43-80% (61.5%)
Macau 60.9%[73]
Czech Republic 54–61% (57.5%)
Hong Kong 57%[64]
France 43-64%[102] (53.5%)
Norway 31–72% (51.5%)
Estonia 49%
Netherlands 39-55% (47%)
Finland 28–60% (44%)
United Kingdom 31–52% (41.5%)[102] (25% England and Wales 2011 Census[103]
South Korea 30-52% (41%)
Germany 25[104]-55%[105] (40%)

| RAY a răspuns (pentru Al99):

E pacat ca asa zis crestin care trebuie sasi iubesti aproapele urasti aproapele, ce crestin esti, eu cred ca nu esti

| AstroAlex59 a răspuns (pentru Al99):

Da crestini nu-s daunatori deloc. Atatea biserici si catedrale construite pe spatii imense unde se puteau construii centre de cercetare pentru vindecarea cancerului sau spitale. Atatea cartii pline cu intelepciune lui dumnezeu, oare cati copaci au fost taiati. Deloc daunator. Si cel mai important indoctrinarea copiilor inca de mici prin orele de religie de la scoala, macar de s-ar preda toate opiniile inclusiv cea evolutionista.

| Al99 a răspuns (pentru RAY):

Tu ești român?
Știi "sasi" scrii măcar numele corect?
Ce ma interesează pe mine de cați atei cred unii ca sunt in Vietnam?

| Al99 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Copacii sunt tăiați toti cu buna știința de guvernanții noștri.
Nu mai da vina tot pe biserica.
De ce nu construiesc ateii centre de cercetare?
Ce au construit ateii? De dat din gura este usor.

| AstroAlex59 a răspuns (pentru Al99):

Daca nu mai au loc de catedrale si biserici unde sa mai construiasca laughing

| M25M a răspuns (pentru Al99):

Nu sunt atat de daunatori ca si ateii.-- Avem argumente?

| Al99 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Nu au mai avut loc. rolling on the floor

| lolium explică (pentru AstroAlex59):

De fapt, eu cred ca niciun copil nu ar trebui sa fie privat de acest tip de educatie. cand va creste si va incepe sa aiba propriile opinii, va putea decide daca devine ateu, sau isi pastreaza credinta.si in legatura cu bisericile care ocupa prea mult loc, sa stii ca nu e deloc un argument bun. exista o groaza de lucruri inutile in jurul nostru. pe acelea nu le vezi?

| AstroAlex59 a răspuns (pentru lolium):

Copiilor ar trebui sa li se expuna mai multe tipuri de vedere in ceea ce priveste religia sau crearea lumii, dar rare sunt cazurile in care profesorii de religie abordeaza si alre subiecte in afara de crestinism. Sunt lucruri inutile dar marimea bisericilor e exagerata si costurile realizarii unei astfel de cladiri sunt uriase, nu ma mai gandesc la icoanele „facatoare de minuni" facute din aur...

| 7Dany a răspuns (pentru AstroAlex59):

Gresesti in ce priveste abordarea religiei in scoli. Sunt destul de tanar si vreau sa te anunt ca atat timp cat am fost la scoala la orele de religie nu se studiaza numai crestinismul ci toate religiile lumii. Cel putin asa e in Cluj-Napoca unde am fost eu la scoala. ( Si e valabil in toate scolile din Cluj-Napoca pe care le cunosc ). In ce priveste celalalte lucruri, iti dau dreptate. Multe lucruri sunt inutile, atat in religie cat si in societate. Catedrale de 400 de mil. euro sau biserici ( cladiri ) mai inalte decat late. Cred ca scopul unei biserici ( a unui lacasa de cult ) este sa nu stea oamenii sub cerul liber cand merg sa se intalneasca cu Dumnezeu si sa asculte Cuvantul Lui. Mai nou insa scopul este sa impresioneze. Insa nu are rost sa discutam despre asta pentru ca omul cu bani niciodata nu o sa-i stie administra bine.

| Lizzu a răspuns (pentru AstroAlex59):

"Atatea biserici si catedrale construite pe spatii imense unde se puteau construii centre de cercetare pentru vindecarea cancerului sau spitale. "

Total de acord cu tine.

Bani aruncati miliarde de euro pentru construirea Catedralei Neamului. Vreau sa stiu si eu pentru ce ne trebuie ditamai cladirea? ca sa ne falim in fata celorlalte tari sau cum? asta inseamna crestinism in viziunea Bisericii?

Crestinism inseamna MODESTIE, tocmai ce le lipseste lor. Rusine lor si rusine statului nostru care habar nu are sa-si distribuie resursele de bani catre domenii care chiar necesita asta! Mi se face sila.

| relian a răspuns (pentru lolium):

Dar de ce nu spui nici un copil nu trebuie invatat sa aiba credinta sau nu, iar cind o sa creasca mare atunci el singur va alege daca vrea sa aiba o credinta sau nu? De ce trebuie neaparat sai bagi tu in cap povesti? Lasa-l sa creasca, sa citeasca singur si daca simte nevoia atunci va crede in ce doreste el.Ce mai idei si pe voi.Dar nu ma mira ca astfel gindesc credinciosii. Odata cei bagi unuia in cap un lucru crezi ca ala cind ajunge mare se mai lasa de lucru ala? Pai nu mai are cind aia e problema, odata ce l-ai indoctrinat cu religie de cind era mic.Vedeti voi aici este problema, religiosii au vazut a cel mai usor este sa bagi copiilor in cap povesti, pentru ca atunci cind sint mici creierul lor accepta f usor orice.Din cauza asta isus a mers sa se boteze cind s-a facut mare, ca atunci era pe picioarele lui, gindea cu capul lui, nu mai lua nimeni decizii in locul lui.Asa ca lasati copii cind ajung mari sa aleaga ei ce vor sa creada sau nu.Religia nu este ceva necesar, daca nu inveti gata o sa mori, sau daca nu o inveti ori nu crezi gata nu poti avea o meserie si asa mai departe.Religia nu este matematica, fizica si asa mai departe care trebuie sa le stii pentru ca alea te vor tine in viata, pentru ca lumea pe alea se bazeaza sa existe.Voi chestia asta nu o intelegeti si tot vreti sa aveti asa enoriasi cu forta, obligind si asa mai departe.Nu asa aduni pe cei mai buni, asa mai rau face biserica ca indoctrineaza de mic pe cineva. Daca esti corect, cinstit mergi la un adult si fal pe ala sa creada si sa te urmeze si atunci vei avea un adevarat crestin.Dar un copil daca ii bagi in cap povesti va fi ca un robot, aia va face ca aia i-a fost bagat in program, va fi ceva asemanator cum sinteti voi cei mai multi.Cum sa mai aibe propriile opinii odata ce tu pe copilul ala l-ai intoxicat deja cu religia ta? Adica deja tui dai ceva dar ateii sa nul invete nimic si cind ajunge mare sa ce? Sa devina ateu, ma lasi cu povestile astea.lasal asa singur de capul lui sa aleaga si atunci poti spune acum esti mare hotarasti ce vrei.Da bisericile ar trebui vindute la preoti cine da banu, iar dupa impozitate ca orice cladire.Tu daca ai o casa, aptm platesti impozit da? Cineva care are un magazin plateste impozit pe acea cladire da? Atunci bisericile de ce n-ar plati? Paminturile lor de ce nu sint impozitate? Sint oameni f saraci si care nu au cu cesi lucra pamintul dar vine statu si le mai ia si impozit.Rusine bisericii, o secta de fapt care cauta sa stringa mereu doar pentru ea.De ce nu lupta biserica pentru drepturile oamenilor daca vor sa aiba enoriasi? Sa iasa in fata sa zica dl primar stai asa ca nu este corect ca amaratul asta sa plateaca impozit si noi biserica nu? A iesit vrfeodata cineva in fata sa zica asta? Pai cum sa iasa ca dupa buzunarele lor se golesc.Cum vrei sa ai enoriasi daca nu lupti pentru ei,nu arati ca tu esti cinstit,corect si asa mai departe? Hai omul ala amarit poate nu stie legi,poate el atit stie,atit a invatat ca n-a avut unde, n-a avut timp, dar tu ca popa, ca preot si asa mai departe invatal, iesi in fata la Tv la radio, mergi la primarie si arata-le ca nu este corect ce se face si ori sa plateasca toti impozite ori nici unul.Macar asa sa iasa chiar de nu ar rezolva nimic, dar atunci lumea va spune da uite biserica ce face, sau ce incearca.Asa daca pe linga ca ala e amarit ii mai ceri si tu bani de molifte si alte alea l-ai amarit de tot saracu enorias.Cam asa stau lucrurile.Bine ca nu doar biserica incurca sau jumuleste oamenii cit mai ales guvernanti.Dar trebuie inceput de undeva cu ceva.Doar asa poti aduna ceva oameni in jurul tau si usor usor sa inaintezi spre ceva, sper bine.Scuze ca ma bagai si eu dar am vazut ca doar cum iti place vezi lucrurile si nu este corect.Deci nu indoctrina copilul de mic apoi cind e mare spune-i sa aleaga, ca atunci nu prea mai are ce alege, ca deja el are ceva in cap ce i-a fost inoculat, cea fost deja ales pentru el de altcineva.Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru lolium):

"De fapt, eu cred ca niciun copil nu ar trebui sa fie privat de acest tip de educatie." - Eu "cred" ca toti copiii ar trebui invatati sa ucida. Iar cand ei vor creste vor putea alege calea, ucigasi sau nu!? Daca ani la rand i-ai bagat ceva in cap la un copil, practic i-ai creat un mod de a gandi, l-ai indoctrinat, i-ai creat o normalitate, de care nu scapa asa simplu cum spui tu. Tu ti-ai putea schimba modul de a gandi? Eu nu cred. Ceea ce ti-a bagat societatea in cap te va urmari toata viata.

| lolium explică (pentru Alphawolf):

Tu crezi ca cei care au devenit atei, spre exemplu cei de pe acest site, n-au facut religia la scoalastraight face

| Inferno a răspuns (pentru Al99):

Atunci, daca nu poti suporta crestinii si ateii nu ai ce cauta in aceasta tara democratica in care pluralismul valorilor domina. Desigur nu te obilga nimeni sa-i placi sau sa aderi la religia respectiva m nu te impiedica nimeni sa nu ii placi. Nu te impiedica nimeni sa-ti expui parerea intr-un mod civilizat.

| Alphawolf a răspuns (pentru lolium):

Eu nu am facut religie la scoala. Dar ideea este alta, pe persoanele care au facut religie la scoala si au devenit atei nu a reusit societatea sa le indoctrineze(destul). Ele au avut un caracter mai puternic, au fost mai sceptici. Asta depinde si de implicarea parintilor, a prietenilor, depinde si de caracterul si puterea de a intelege a copilului, nu doar de scoala.

| Al99 a răspuns (pentru Inferno):

Nu ai inteles nimic si asta din cauza ca te crezi prea inteligent si poate ca nu este cazul.

| Alphawolf a răspuns (pentru lolium):

Inca ceva, este mult mai usor sa devii ateu decat crestin. Nu exista absolut nicio dovada care sa ateste existenta lui Dumnezeu. Religia se sustine cu golurile cunoasterii, insa golurile cunoasterii nu sunt dovezi, nici macar argumente. Crestinii nu au motive pentru a crede in Dumnezeu, ei cred impinsi de dorintele si slabiciunile lor, sau din incapacitatea de a intelege realitatea. Ei, la ce nu pot sa inteleaga isi raspund simplu: Dumnezeu! Biblia nu prezinta o dovada, ea nu poate fi cuvantul unui creator, pentru ca este relativa, ilogica, contine contradictii si e interpretabila la infinit, altfel spus, este prea prost conceputa pentru a fi cuvantul unui creator atotstiutor.

| Adeniy a răspuns:

Poate ca mediul in care a crescut i-a facut sa nu mai creada in Dumnezeu.Sau poate ca rautatea din jur i-a determinat sa faca asta.Multi au devenit atei pentru ca nu au vazut puterea lui Dumnezeu sau ajutorul lui.Fiecare are motivele lui.Sau pur si simplu este ateu, FARA NICI UN MOTIV

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Atata ii duce capuhappy

| Mădă0611 a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Corect! Ne duce, e un lucru bun smug

| RAY a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Japan 64–88% (76%)[101]
Sweden 46-85% (65.5%)
Vietnam 44%-81% (62.5%)
Denmark 43-80% (61.5%)
Macau 60.9%[73]
Czech Republic 54–61% (57.5%)
Hong Kong 57%[64]
France 43-64%[102] (53.5%)
Norway 31–72% (51.5%)
Estonia 49%
Netherlands 39-55% (47%)
Finland 28–60% (44%)
United Kingdom 31–52% (41.5%)[102] (25% England and Wales 2011 Census[103]
South Korea 30-52% (41%)
Germany 25[104]-55%[105] (40%)
Hungary 32-46% (39%)
Belgium 42-43% (38.75%)
New Zealand 34.7%[106]
Bulgaria 34-40% (37%)
Slovenia 35-38% (36.5%)
Russia[103] 13–48% (30.5%)

| acidickiddo a răspuns:

Unii doar vor sa para atei, sustin sus si tare ca sunt atei dar de fapt habar nu au ce inseamna ateismul.Ateii sunt cei care nu cred in existenta zeilor, divinitatii, fortelor supranaturale. Dupa parerea unora, ateii sunt imorali, nu au teama de pedeapsa sau frica de moarte..nicidecum nu cred in rasplata de dupa moarte.Ei merg pe aceasta cale pentru ca considera ca daca exista un Dumnezeu, atunci in lume numai erau bolile, pacatele, oamenii rai s.a.Deci ei neaga existenta unei puteri supranaturale. Daca au crezut ca Dumnezeu exista si acum numai cred, cel mai posibil se datoreaza faptului ca nu au primit niciun ajutor spiritual, nu au primit ce si-au dorit.Si si-au intors fata spre Dumnezeu pentru ca nu ia ajutat.Stiu un caz clar cand un baiat credea in divinitate si acum numai crede, deoarece mama sa s-a sinucis si gandea ca oarecum Dumnezeu trebuia sa se implice, sa o salveze, sa o intoarca din calea sinuciderii.Sunt atei care nu s-au botezat si atei care sunt botezati, dar care intr-adevar nu ii putem numi asa, doar pentru ca nu cred ei in zei, Dumnezeu si supranatural.Cum am spus mai sus,doar afirma ca sunt atei, ca daca rasfoim istoria ateismului, aflam foarte multe teorii, principii, pareri s.a.m.d.