| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa citesc si sa studiez Biblia.Cum sa o studiez si sa o citesc mai usor,mai repede si mai eficient? Ceva sfaturi, putin ajutor va rog?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Mai repede o poti citi intr-un an daca citesti zilnic cate 3 capitole. Mai usor e daca incepi cu noul Testament. Esti de apreciat ca vrei sa studiezi Biblia, pentru ca azi putini oameni ii mai acorda atentie. Succes! Iar de studiat poti face pe subiecte.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eficient este astfel : faci o rugaciune inainte pentru luminarea mintii si intelegerea bibliei si citesti un capitol din vechiul testament si unul din noul testament zilnic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cine te grabeste? ai o viata inainte si o vesnicie in credinta.deci de ce te-ai grabi? usor repede si eficient? niciodata.

| HowdidIgethere a răspuns:

Incepi de la inceput. Mai repede sau mai usor depinde de tine. Eficient nu stiu ce vrea sa insemne.

| Mechanix a răspuns:

LSD. Merge mână-n mână cu poveștile alea ieftine.

| PhaseMorphXR a răspuns (pentru Mechanix):

Eu sper cu sinceritate ca prin asta nu insinuezi faptul ca LSD ar fi ceva "ieftin".

| Mechanix a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Nu, dar poveștile din biblie cu șerpi care vorbesc oamenilor sau tufișuri în flăcări care vorbesc oamenilor sau cu o corabie în care au încăput două dintre toate animalele lumii nu sunt nimic altceva decât produsele unor minți tripate dacă vor să le luăm drept fapte istorice care s-au întîmplat.

| PhaseMorphXR a răspuns (pentru Mechanix):

Eh, si tu acuma, da-i pace... nu mai conteaza, mai ales daca efectele sunt asa de intense! Wow... hypnotized

| Ilie0 a răspuns:

Incepi cu inceputul(facerea) nu trebuie sa te grabesti cand citesti, tot ceea ce citesti trebuie sa citesti cu luare aminte. Sa nu citesti numa sa fie citit sa bagi si la cap.

Sper ca te-am ajutat.