| Alexandra_Andreea_2000_VaGo a întrebat:

Vreau sa fac spiritism. totusi nu cred ca se poate vorbii cu morti.
Stiti "rituale de chemare a mortilor " sau ceva de genu? Vreau sa aflu daca exista asa ceva.

18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

* se poate vorbi

| Doub a răspuns:

Copilas, copilas. Eu zic sa stai linistita, dupa s-ar putea sa regreti.

| sublime89 a răspuns:

Daca nu crezi ca se poate vorbi cu mortii, atunci de ce ai vrea sa mai faci spiritism? Bine faci ca nu crezi in asa ceva, pentru ca toate povestile astea nu se bazeaza pe absolut nicio dovada reala. De fiecare data s-a dovedit ca toti cei care faceau "spiritism" erau de fapt sarlatani care profitau doar de credulitatea oamenilor pentru a le lua banii.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu ai vrea mai degraba sa studiezi Biblia si sa faci ceea ce vrea Dumnezeu caruia ii datorezi viata si sa nu faci ceea ce vrea Satan care te induce in eroare si vrea sa-ti zadarniceasca viata? De ce cauti raul si nu binele?

| T0T a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Este bine dacă vreau să devin arhanghel?

| drutzix a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Chiar si in contextul crestinismului tu nu ii datorezi nimic lui dumnezeu. Viata (vorbind de religie) e un dar de la el, iar tu poti face ce vrei cu darul ala.
Daca cineva imi daruieste o masina asta nu inseamna ca eu ii datorez la randul meu o masina.

| KodrutZ a răspuns (pentru T0T):

Mihail sau Gavril? big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru drutzix):

Good point, iar daca tu vrei sa dai cu masina in primul stilp... e problema ta. happy

| T0T a răspuns (pentru KodrutZ):

Nea, sunt deja luate, eu vreau să am eu un nume original. Mă voi numi....Arhanghelu Gelu.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru drutzix):

Tot ce va trece prin minte vi se pare sanatos? Numai tampenii debiteaza unii. Se vede clar ce instruire au, se vede bine efectul celui rau asupra lor. Doar e mai usor sa manifeste dispret, si sa fie refractari la orce acord bun, decat sa caute adevarul. Pacat. Calca pamantul degeaba.

| drutzix a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

E ceva gresit in analogia mea? Daca da atunci te rog sa spui ce.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru drutzix):

Spui ca nu datorezi nimic celui ce ti-a dat viata? (respectiv masina ) Eu cred ca Dumnezeu de aceea ne-a inzestrat cu ratiune ca sa ne deosebim de animale.Nu? Pai indiferent cine iti face daruri cred ca trebuie sa manifesti consideratie fata de acel cineva. Cu atat mai mult fata de Dumnezeu car-ti face dar in fiecare zi. Dar, El nu te obliga nici sa-i fii recunoscator, nici sa-l asculti, nici sa cauti cunostinta despre El. Atunci cum poti onora pe cineva care zilnic iti face bine, dar tu nu-l cunosti si nici nu vrei sa asculti nici macar ce mesaj are pentru tine? Stii, in Isaia I: 2, 3, 4 -daca vrei sa citesti. Da, Dumnezeu ne-a creat cu libertate de alegere nu ne ingradeste. Dar tu ce crezi este potrivit sa-l ignori pe cel ce ti-a dat viata in dar?

| alexandruiasi a răspuns (pentru T0T):

Tu esti om nu arhanghel.

| T0T a răspuns (pentru alexandruiasi):

Nu sunt om. Doar am acest înveliș uman, dar în momentul când mă voi desprinde de acesta îmi voi arăta forma mea adevărată și vei vedea că sunt un arhanghel.

| drutzix a răspuns:

Foloseste o placa ouija. Iti pot vinde eu una la un pret bun.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dumnezeu interzice aceasta practica. Este destul de grea initierea in Necromantism.

| Dendoris a răspuns:

Stiu ritual de chemare a mortilor. Cand prietenul tau e mort de beat, dai zeama de varza. O sa il reinvii instant!

Vezi sa fie zeama de varza a la bunica.

| Therraex a răspuns:

Tie ti-ar placea sa iti deranjeze cineva somnul de veci? Asa ceva nu se face.
Exista doar dementi care merg in cimitire si deranjeaza mortii.
Mortii trebuiesc lasati sa se odihneasca... nu sa ii influentezi sau deranjezi. Sufletul este ceva sacru... mortii cu mortii si vii cu vii.
Somnul de veci al mortilor trebuie respectat. Detest oamenii care ii deranjeaza pe cei morti... disturbi ordinea naturala a lucrurilor si deranjezi sufletele celor plecati...
Nu este ceva normal.
Eu respect mortii... ii respect pentru ca sunt niste suflete umane care au trecut prin destule... dupa moarte este timpul sa te odihnesti.
Ce spui tu se numeste necromantie.
Nu te joci cu asa ceva...
http://www.crestinortodox.ro/......79931.html