| brokxy a întrebat:

Vreau sa va intreb daca credeti in ingeri si demoni. Credeti? Eu sincer cred, dar care e parerea voastra despre ei?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Nu am motive să cred.

| danay72 a răspuns:

Da. De fapt, în Biblie se vorbește despre îngeri ca au fost creați de Dumnezeu, iar unii dintre aceștia s-au răzvrătit împreună cu Satan și astfel s-au împotrivit lui Dumnezeu. Iar haosul din această lume e din cauza lui Satan și al demonilor.Biblia arata clar ca Satan e conducătorul lumii. 1Ioan5:19

| RAY a răspuns:

Una e te crede una e a dovedi ceea ce crezi, e rational sa dovedesti in ceea ce crezi, normal ca nu cred

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred doar in ingeri.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum naiba vine asta? Daca crezi in unii trebuie si in ceilalti.

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnBroken2016):

Pai cine zice asta?
Eu cred in Dumnezeu.
Dar consider ca Satana nu exista...

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista pentru ca nu exista bine si rau, nu exista suflet, nu exista rai sau iad, si nu exista dumnezeu.

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu de ce crezi in ceva ce nu ai vazut niciodata. Atunci hai sa credem cu totii si-n zane, spiridusi, bigfoot, monstri, vampiri, supermani, varcolaci sau balauri. Unde am ajunge asa? Am crede in tot ce se spune in stanga si-n dreapta, si ne-am pierde orice simt al realitatii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ingerii si demonii exista, cata vreme se face vorbire despre ei.
Numai ca in fiecare fiinta, exista, in diverse proportii ingeritatea si demoniacul. Daca vrei sa aprofundezi, citeste 'Demonii' de Dostoievskii. Este foarte didactic. Dualitatea este perceptia general umana de functionare. Poti spune ceva mai mult? Face parte din insasi Existenta! Omori 'ceva' ca sa salcezi 'altceva'.
In forme pure, nu cunosc, nici macar Biblia nu are alte informatii, decat Iisus Christos!(perfectiunea binelui ).Dar si El a poposit mai intai in Iad, ca sa-i mantuiasca si pe cei rai!

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt inventii crestinesti.
Poti sa crezi, nimeni nu te impiedica.

| UnBroken2016 a răspuns:

O sa cred atunci cand o sa vad.

| VelaJohnny a răspuns:

Cred. Ingerii sunt numiti in Biblie ca fiind fii lui Dumnezeu. Demonii sunt ingeri razvratiti impotriva autoritatii lui Dumnezeu, si care au facut presiuni si impotriva ingerilor sa decada, si fac de mii de ani presiuni impotriva oamenilor ca sa se alatura rebeliunii lor. Pe scurt o mica imagine despre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ingerii sunt buni, iar demonii nu sunt buni. Ca ingerii se ocupa cu chestii serioase, iar demonii vin si manipuleaza mintile oamenilor dupa cum le este voia si apoi ii umple de patimi si de naravuri proaste si rele.Ca ingerii fac voia domnului din ceruri in timp ce demonii fac voia tatalui minciunii din iad.Ca atunci cand murim, vine si ne ia sufletelul micut si speriat, cei cu care am fost in comuniune, si carora le-am slujit. Daca am fost cu ingerii, ei ne vor lua, daca am slujit si am facut voia demonilor, apai ai lor suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sunt si inger si drac,
Nu mai stiu ce sa fac,
Sa urasc sau sa iert,
Sa injur sau sa tac."
Sigur, cred in ei!

| Innsbruck a răspuns:

La fel de inexistenti ca vampirii din tvd.

| justadream94 a răspuns:

Da,cred

| Răzvi4Deni a răspuns:

Da, cred in aceste două entităţi să le spun aşa.
Oamenii uita de îngerul lor pazitor pe care l-au primit când s-au botezat.
Se spune ca la judecata particulară, îngerul nostru păzitor ne va însoţi şi ne va arata faptele săvârşite pe parcursul vieţii acesteia.
Iar in ceea ce priveşte demonii, nu mă pot pronunţa, deoarece nu-mi face plăcere să discut despre asta, dar parţial, cred că există şi demoni.

| Vladutz1986 a răspuns:

Parea mea este ca tu ar trebui sa te uiti mai putin la serialul "supernatural" si sa te uiti mai mult in jurul tau. Iar cand o sa vezi un inger sau un demon atunci sa crezi!

| Edy_Nistor_2000 a răspuns:

În îngeri cred happy