| Nicolae_Ionela_1992 a întrebat:

A facut cineva tratament cu utrogestan pentru ovarita chistica? detalii va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este un tratament "după ureche"?

Dacă ţi l-a PRESCRIS ginecologul în urma unor investigaţii, atunci NU înţeleg de ce întrebi aşa ceva pe un site plin de COPILAŞI de 10-17 anişori!

În principiu, tratamentul cu Utrogestan are ca scop resorbirea/eliminarea acelor ( micro )chisturi ovariene; tratamentul este bun dacă ele sunt cauzate de un deficit de progesteron - vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5624_18.08.05.pdf?anmPage=1255&ID=25088

Toate cele bune şi multă sănătate.